Zesilovač - zjištění všeho okolo

Výkonové, sluchátkové, předzesilovače...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
caafko
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: pon 23. črc 2018 12:22:33

Zesilovač - zjištění všeho okolo

Příspěvek od caafko » úte 02. říj 2018 8:42:01

Zdravím ve spolek, prosím nekamenujte mě - jen se zeptám, zda to jde a nebo nejde.

Řeším následující- mám skládaný zesilovač (cca 2x100 + 1x200W - na takovéto domácí žvýkání stačí) a zajímalo by mě, zda jde nějakým způsobem zjistit, kolik W opravdu dá, s jakým zkreslením a zda do vršků nebo sub neleze něco co nemá.

Lzde to nějak zjistit případně kontakt na někoho, kdo by to zjistit mohl (za poplatek)?

Děkuji

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Zesilovač - zjištění všeho okolo

Příspěvek od CharlesBass » úte 02. říj 2018 15:12:41

Zjistit to samozřejmě jde. Připojí se na vstup generátor signálu, na výstup jmenovitá odporová zátěž a měří se osciloskopem, atp a tzn že opravdu nejen někdo, kdo tyto přístroje vlastní, ale tomu i rozumí :-) Připrav se ale na to, že je možné, že budeš možná výsledkem zklamán.
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Zesilovač - zjištění všeho okolo

Příspěvek od Petr Z. » úte 02. říj 2018 15:37:39

Jistěže to jde, je to celkem standardní měřicí postup např. po větší opravě.
Potřebujete někoho, kdo má klasický měřicí řetězec pro nf techniku. Ten nutně musí obsahovat generátor nejméně dvou průběhů, sinusového + obdélníkového a mít co nejnižší vlastní zkreslení. Pak je rovněž nutně potřeba kmitočtově nezávislý střídavý voltmetr, často se mu říká nf milivoltmetr, třebaže měří např. od 10Hz do 10MHz a od 1mV do 300V.
Dále je zapotřebí kvalitního osciloskopu s šířkou pásma vertikálního zesilovače nejméně 50MHz a stabilní časovou základnou. Osciloskop nemusí být nutně digitální, pro nf měření je dokonce kvalitní analog vhodnější, protože neprůměruje.
Potřebujete také dvě bezindukční odporové zátěže /velké, protisměrně vinuté drátové odpory/ s nejčastějšími hodnotami 4 ohmy a 8 ohmů, pro zatížení nejméně 250W každý. Tak vysoké dovolené zatížení je nutné proto, aby odpory ohřevem co nejméně měnily svou hodnotu a také se sinusovým výkonem zesilovače nepoškodily.
Dále bude k měření stability potřeba tzv. komplexní zátěž, kterou si můžete zhruba představit jako velmi kvalitní třípásmovou reprovýhybku, stavěnou pro velké zatížení, namísto reproduktorů je ale tato "měřicí výhybka" zatížena stejnými výkonovými odpory, jako jsou předchozí popisované náhradní zátěže pro měření výkonu.
Komplexní zátěží, připojenou na výstupy zesilovače, buzení zesilovače obdélníkovým signálem a pozorování průběhu osciloskopem dává zkušenějším lidem velmi dobrý obrázek o celkovém chování, či spíše stabilitě zesilovače - při běžné práci do skutečných reprosoustav s výhybkami.
Nezbytným měřicím přístrojem je pak měřič zkreslení v obecném smyslu. Je to už poměrně složitý přístroj, dnes dobře nahraditelný přesnou PC měřicí kartou, přičemž laciné náhražky u tohoto druhu měřicího přístroje prakticky neexistují. Měřičů harmonického a intermodulačního zkreslení se vyskytuje více druhů podle použité měřicí metody, ale i ty základní vždy umějí měřit zkreslení nejméně ve dvou režimech.
Celkově : U takového měřicího parku pak platí skoro přímá úměra: Čím přesnější /ne nutně dražší/ použijete přístroje, tím přesnější výsledky a obrázek o zesilovači získáte.
Podobná měření prakticky nelze nijak improvizovat, aniž by nebyly získány naprosto zavádějící výsledky.

Naznačený základní měřicí park pro nf techniku bývá často k dispozici tam, kde opravdu umějí opravovat a mají servisní smlouvy s vícero renomovanými firmami z oblasti HiFi, případně PA.
Není to svou náročností a odborností práce na nějakou půlhodinku, ani hodinku.
Naznačená odbornost a delší praktické zkušenosti jsou naprosto nezbytné, pokud mají být získány relevantní i pravdivé výsledky, přičemž delší zkušenost a odbornost víceméně dává záruku, že současně nedojde k vážným chybám v postupu měření.
Ony chyby, způsobené vždy nezkušeností, často mívají za následek elektrické poškození měřeného zesilovače.

caafko
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: pon 23. črc 2018 12:22:33

Re: Zesilovač - zjištění všeho okolo

Příspěvek od caafko » stř 03. říj 2018 7:05:15

Petr Z:
Díky za vyčerpávající odpověď. Samozřejmě tak nějak jsem si to myslel.

CharlesBass:
Ano, s tím počítám, že by mě výsledek nemusel potěšit ale jde mě o to, opravdu zjistit, zda jsem zesilovač spočítal a dal dohromady správně. Je tam celkem 8ks TDA7294 na cca 36V pro každý - jsou tam vždy na L/P po dvou kusech a na SW 2+2 v můstku. Tak mě jen zajímalo, zda někde nedochází k nějakým neplechám a také mě hlavně zajímá, zda ze sub části neleze něco co tam být nemá (freq nad 250Hz apod.).

Vzhledem ke složitosti, náročnosti jak časové, tak jistě finanční se spokojím s tím, že to prostě hraje:)

Díky

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Zesilovač - zjištění všeho okolo

Příspěvek od kelly.ok » stř 03. říj 2018 7:57:03

Jen vsuvka trochu mimo. Pro sub je LPF 250Hz skoro až hodně vysoko, ne? Samozřejmě může být důvod to takto mít, ale běžně se sub dělí výrazně níže ;)

Odpovědět

Zpět na „Zesilovače“