Zesilovač sál

Výkonové, sluchátkové, předzesilovače...
Odpovědět
  • Reklama
  • powersoft nakup
jirkacurda
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: sob 02. úno 2019 20:33:04

Zesilovač sál

Příspěvek od jirkacurda » sob 02. úno 2019 21:21:49

Dobrý den,
chtěl bych vás poprosit o radu. Vlastníme jako sportovní spolek prostory na které se nám podařilo dostat nějaké dotace na rekonstrukci, takže jsme se rozhodli svépomocí vše zrekonstruovat. Mimo jiné velkou společenskou místnost, sál o rozměrech 13x7,5m, výška 2,5m, který bychom chtěli pronajímat na různé akce (narozeniny, svatby, cvičení). Moje představa o zvuku a obraze je taková: AV receiver do kterého by byl přes HDMI připojen TV set-top-box a DVD, HDMI a jack zásuvka umístěná na sále pro připojení notebooku nebo audia z mobilu a výstup HDMI připojen do projektoru. K tomu repro do stropu nebo u stropu.
Je to takto možné, popřípadě jak jinak řešit? Kolik reproduktorů, jaké výkony, dát za receiver ještě zesilovač který převede signál na 100V, jakým způsobem by se dal popřípadě připojit do zvuku mikrofon?
Mockrát děkuji.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3509
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovač sál

Příspěvek od blaha » sob 02. úno 2019 21:49:05

Zatím je dotaz trochu chaotický, dá se říct, že ještě asi nemáte úplně ujasněný směr a představu jak konkrétně to řešit.

Každopádně pro akce typu oslav, cvičení, atp. již bych to neřešil jen AV reciverem a nějakými repráky do stropu, spíš bych se přikláněl k nějakým skutečným bednám, malému mixu, atp. (co taky můžeš čekat na tomto fóru). Připojení NB někde ze sálu jen tak nějakým Jackem, nemusí být taky úplně bezproblémová věc.
Mix řeší i mikrofon.

100V by bylo k čemu? Na tyto vzdálenosti 100V netřeba. Co ozvučení, je třeba 5.1, nebo stereo, případně quadro? Bacha jakýkoliv TV příjmač = TV poplatky, jakákoliv projekce pro více jak rodinu, je veřejná projekce a další poplatky (i když v uzavřené společnosti to asi nikdo řešit nebude, pokud by jste ale chtěli třeba "konkurovat" nějakému kinu a ještě za peníze, mohl by nastat problém).

Odkud jste, možná je někdo z okolí, kdo by mohl nasměrovat, navrhnout, nacenit i dodat systém, který by byl funkční. Asi by to na to chtělo mrknout, je taky potřeba probrat vaše finanční možnosti, atd.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, divadlo Jaroměř, občas zvučení na sebe mimo divadlo, občas nějaký ten prodej i instalace techniky

jirkacurda
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: sob 02. úno 2019 20:33:04

Re: Zesilovač sál

Příspěvek od jirkacurda » ned 03. úno 2019 12:52:59

Omlouvám se na chaotický dotaz, snažil jsem se napsat vše co sem měl zrovna v hlavě. Rád bych to řešil opravdu přes AV receiver a propojení s projektorem. Známý má ve vinném sklepě takto řešené ozvučení s projektorem, takže jsem se trochu inspiroval u něj. Ten AV receiver mě přijde dobrý v tom, že je to dost "blbuvzdorný" na ovládání pro hosty, navíc jak bychom přes mix pult propojili to hdmi počítač-projektor. Ten projektor je pro nás důležitý, nejde ani tak o TV, ale o různé prezentace, prohlížení fotek a podobně. Pokud by to tedy bylo možné, a neshledáváte to jako úplnou blbost, rád bych zůstal u toho receiveru. Představa o repro, i co se estetiky týče, je něco takovýho
https://www.dexon.cz/katalog/plosne-ins ... -bila.html
Nevím ale kolik kusů, 4 nebo 6? Jaký výkon atd....
Ten mikrofon bych klidně oželel.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3509
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Zesilovač sál

Příspěvek od blaha » ned 03. úno 2019 15:37:55

Dexon nebrat.

Opravdu je potřeba si ujasnit co je potřeba, třeba tanec, cvičení, mikrofon, vzdálenosti, z pohledu reciveru a vesměs nesymetrického vedení je.

Absence jakékoliv obsluhy, OK, pokud si pořešíte zodpovědnost za vybavení třeba za 50 tis. OK.

Předpokládám, že priority a specifikace využití ve vinném sklepě se trochu odlišují.

I projektor má zvukový výstup, takže v případě připojení z počítače přes HDMI se dá vzuk táhnout buď zvlášť kabelem přímo z počítače, nebo zvukovým výstupem z projektoru, třeba.

Proto je dle mne opravdu potřeba si projít prostor a nějakou debatou rozvinout co je potřebné a použitelné zrovna pro vás.

Stále nevím odkud jste a kolik na to tak počítáte.
A taky jakou kvalitu od toho očekáváte.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, divadlo Jaroměř, občas zvučení na sebe mimo divadlo, občas nějaký ten prodej i instalace techniky

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1241
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Zesilovač sál

Příspěvek od Pavel Sedlák » ned 03. úno 2019 17:29:58

Nevidím zásadní informaci - jak je vyřešena akustika toho prostoru...
Všechno je jinak
Neprodávám, ani nedýluju

jirkacurda
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: sob 02. úno 2019 20:33:04

Re: Zesilovač sál

Příspěvek od jirkacurda » ned 03. úno 2019 20:27:36

Promiňte, zapomněl jsem dopsat, jsem z Ivančic, okres Brno-venkov. Počítáme, že bychom se rádi vešli do 30 000,-
Pokud zde bude nějaká společenská akce (narozeniny, svatba, ples), počítáme s tím, že zde bude kapela, která si všechno přiveze vlastní.
Hlavní využití tedy předpokládáme v tomto pořadí; pouštění hudby při cvičení (aerobik, zumba, apod.), následně audio k videoprojekci (rozbory sportovních nahrávek), zvuk k prezentaci při různých školeních, seminářích a nakonec hudba po půlnoci, když už kapela skončí a opilí hosté se budou chtít dál svíjet v rytmu disco. Takže kvalita nemusí být jak v koncertním sále, žádný prostorový zvuk 5.1, spíš jde jen o ozvučení tohoto prostoru.
Co se akustiky týče, nevím přesně jak odpovědět, tak snad nenapíšu úplnou blbost. Jedná se o zděnou bodovu z plných cihel, podlaha parkety, strop sádrokarton na něk 30cm vaty, okna 150x150.
V příloze posílám půdorys prostor. Zesilovač bychom chtěli umístit do skříně pod schody vedoucí do patra.
Půdorys 2.jpg

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 435
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Dešov a Olomouc

Re: Zesilovač sál

Příspěvek od mkarr » pon 04. úno 2019 0:34:59

Když se v sále/tělocvičně pustí do nějakého pohybu a dupání pár desítek nohou, tak začne být výkon běžných obývákových A/V receiverů dost slabý, Po produkci nějaké kapely, která si přivezla a právě si balí zpátky do auta malý ale dospělý aparát, bude zvuk z toho receiveru připadat, jak když někomu zvoní telefon a má vyzvánění AC/DC. Bude to .... trapné. Pokud chcete použít A/V receiver jako přepínač vstupů směřujících na jeden audio a jeden video výstup, není to nic špatného. Každý s tím bude umět zacházet, jeco jednoduché a cenově dostupné. Ale tady výhody končí, 2x50 nebo 4x50w toho moc neuhraje, pokud k tomu nebudou staré kino bedny s bezkonkurenční citlivostí. A teď do toho ještě ten mikrofon, nebo dva...... A teď vyřešit situaci, kdy obraz půjde z jiného zařízení než zvuk. Jak přinutit A/V receiver použít jiný zvuk než ten co jde po HDMI kabelu, když právě ten kabel krmí projektor obrazem.
No jeví se mi to tak, že se bez nějakého malého mixpultu neobejdete a pokud trváte na použití toho A/V reciveru jako zesilovače, měl by to být model, který má zezadu inzertní vývody. Obvykle tsou to dva páry RCA (cinch) konektorů, kdy každý pár je propojený kovovou klemou. Ta se dá vytáhnout a namísto ní vřadit další zařízení, v tomto případě asi malý mix na dva mikrofony a dva stereo vstupy. Možná by to chtělo tam dát ještě kompresor/limiter, aby bylo blbuvzdornosti učiněno za dost. totéž zapojení jde použít i v případě, že byste z toho receiveru použili jen signálovou část a né výkonovou a na sál byste pořídili nějaké trochu dospělejší bedýnky, než bývá běžné domácí HiFi. Nějakých 7 x 15 metrů už není tak malý prostor. Furt se to dá zvládnout podhledovýma reproduktorama, ale ty pak už nejsou za tisícovku kus a neutáhne je domácí A/V receiver. Taky bych si tipnul, že se to pak celé nevejde do třiceti tyček. Osobně bych to viděl na nějakou matici, která bude přepínat zvuk ovladačem na stěně a která má třeba pořešené přimíchávání, nebo priorizaci mikrofonního vstupu. Za to dát nějaký zesilovač a reprobedny, co už něco utlačí. Do té matice připojit všechno co je potřeba, včetně nějakých bezdrátových mikrofonů.
Problém by možná byl s blbuvzdorností nezávislého přepínání zvuku a obrazu. S tím by ten A/V receiver asi odvedl lepší práci. Na druhou stranu,mít pořešené mikrofonní vstupy s tím že když se promluví do mikrofonu, utichne hudba, malý ovladač na stěně a zamčená skříň s technikou, Případně priorita vstupu ze sálu, jako že není potřeba přepínat vstup, stačí do něj pustit hudbu a on se sám přepne, to taky není k zahození.

Uživatelský avatar
Marián

Re: Zesilovač sál

Příspěvek od Marián » pon 04. úno 2019 20:16:18

V práci mám v čosi dlhšej sále - kongres, mixážnu jednotku PM1122 k tomu 2x extérny panel PM1122RL do ktorého mám pripojený audio signál z pojektora (používa sa iba s ntb cez HDMI porpojeným do zásuvky na stene), ale u vás by som to riešil ináč, keďže chcete aj DVD a STB. Zosil je REVAMP2250 na neho na každý kanál po 4ks 16ohm stropných repro (máme to rozdelené na 2 zóny, keďže kongres sa plánuje rozdeliť na 2 miestnosti hlukotesnou zástenou, takže to ide mono, inak by trebalo 4 kanálový zosil).
Vo vašom prípade by som pripojenie videa riešil cez HDMI Switch 3(4):1 poslal obraz do projektora, potom by vám stačil ovládač PM1122R (bez remote input). Kvôli audiu by sa museli vybrať modely STB a DVD aby mali audio výstup na cinche alebo jack + zásuvka cinch pre notebook, prípadne použiť HDMI audio extraktor/y. To by zaručovalo, že by sa dal na projektor pustiť ľubovoľný obraz a do reproduktorov ľubovoľný zvuk. Ak by sa to nepožadovalo tak sú aj projektory s 3ma HDMI vstupmi, potom by sa zdroj obrazu a súčasne zvuku prepol na projektore a z projektora stiahol zvuk do mixážnej jednotky. Do racku zabudovať nejaké bezdrôtové sady, za seba odporúčam minimálne jednu handku a jednu náhlavnú sadu (ideálne po 2 sady), má to možnosť nastavenia priority - ak sa hovorí do mikrofónu stiahne to hudbu. Aj keď náhlavné niektorý ľudia nemusia, klopáky sa mi neosvedčujú rýchlo idu do spätnej väzby, háklivé na pootočenie hlavy. Model nejaký diverzitný hoci základný od nejakého seriózneho výrobcu by mohol vyhovieť (napr. Sennheiser XSW 1). Jediné čo by som u vás na základe skúsenosti odporučil je dať aj reproduktory spredu, najmä keď sa púšťa video, keď to hrá iba zhora, tak to je divné najmä ak vidím obraz spredu a sedím tak že reprodultor mam za chrbtom nad sebou. Ak by ste to nepožadovali stereo, tak by sa dali stropné pichnúť na jeden kanál a vpredu na druhý a použiť dva nejaké väčšie repro-skrinky/stlpy aby to hralo rozumne aj basy. To by bolo také lacnejšie riešenie. Keď sa nastavia úrovne gainov aby to nešlo cez limit pri max. hlasitosti z komponentov a zamkne do racku tak to je dosť blbovzdorné, dokonca ak náhodou príde niečo hlansjšie tak to zalimituje, má to na vstupoch akýsi kompresor/limitér, DVD nechať prístupný.

Neviem ako hlasno to chce u vás na cvičenie (v meste v telocvični to majú vypeckované celkom dosť skoro ako na doskotéke) tam by mohli byť nejaké lepšie aktívne repro (napr. RCF ART 710A, EV ELX200-10P a pod.) Mohlo by to byť napojené na druhú stereo zónu so samostatomou reguláciou cez ďalší ovládač PM1122R. Potom samozrejme by sa dal riešiť nejaký video matrix systém ovládačmi so vstupmi cez ethernet ale to by bolo pre vás asi zbytočne drahé.

Tak či onak do 30tKč to asi určite nebude, tam by sa ledvo zmestili dve schopnejšie aktívne bedne zapojené do projektora + jeden lacný bezdrát k tomu...

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 435
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Dešov a Olomouc

Re: Zesilovač sál

Příspěvek od mkarr » úte 05. úno 2019 0:06:12

Pokud by přišlo na samostatné přepínání obrazu a zvuku, kdy obraz by se přepínal třeba na projektoru, nebo nějakém switchi, tak na ten zvuk můžu půjčit a předvést zónový mixér Cloud CX263
https://www.kreatek.cz/cloud-cx263.html
a k němu tři nástěnné ovladače.
https://www.kreatek.cz/cloud-rsl-6w.html
A kdyby byl zájem tak i prodat. Leží mi tu zabalený a nemám pro něj využití.
Má to tři zóny, jednu stereo a dvě mono, dva mikrofonní vstupy které mají priorotu (jak se začne mluvit stáhne se zvuk z videa či jiných vstupů a jeden prioritní stereo vstup co se chová podobně) Jinak bych se taky přimlouval za reprobedny zepředu. No a případné stropní by se daly dát do jedné až dvou mono zón podle představ. (případně do druhé mono zóny dát subwoofer, ale to by pak chtělo řezat ty stereo bedny na stejnou frekvenci) Mikrofony bych asi doporučil třeba AKG WMS 120 kde bych koupil dvě základny s ručkami a případně jeden headset s bodypackem, který by se střídal s ručkou na jedné základně, pokud by někdo vyžadoval headset.
Co se týče beden ať už stereo pár nebo stropní, tam si asi budete muset rozmyslet, co od toho budete chtít. Každopádně natahat husí krky do míst kam předpokládáte bedny, případně tam natahat aj elektriku, jen tak do zavíčkovaných krabic, kdyby mělo dojít na aktivky, elektrické plátno, osvětlení "pódia" .....

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 370
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Zesilovač sál

Příspěvek od CharlesBass » stř 06. úno 2019 14:11:47

Ty stropní reproduktory bych úplně nezavrhoval. V práci máme v jídelně o rozměrech asi 20x10m (výška asi 2,8m) 16ks podhledových repráků. Vypadají jako Apart CMS508. Docela mile mě překvapil zvuk. při bombastických video-prezentacích doplněných údernou hudbou, to má nečekaný předes, a to i na basech. Zřejmě je celý podhled ozvučnicí (objem nekonečný, prostor nad je cca 60cm) a musím říct, že mě to překvapilo. Vykrytí prostoru je 100%, lepší by nešlo dosáhnout. Mají tam zřejmě malou ústřednu, (ještě jsem do toho nestrkal nos, ani nebylo třeba) vstupy pro stropní projektor, zvuk odbočený pravděpodobně z HDMI. A jednu handku. Jediné negativum - velmi výrazný proximity efekt posílený i díky, zřejmě neúmyslnému posílení basú vlivem akustiky. Některým řečníkům je hůř rozumět, budi-li mít někdy možnost, tak jim to pokroutím :-)

Nebál bych se, že by tím nešel přiměřeně ozvučit mejdan. Na potřeby nějakýho fitnes cvičení by to stačilo zcela určitě, včetně cvičitelky s náhlavní sadou.
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 435
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Dešov a Olomouc

Re: Zesilovač sál

Příspěvek od mkarr » stř 06. úno 2019 17:48:39

Ozvučnice typu, celý podhledový prostor, bych nečekal. Spíš že je to uzavřené a ozvučnici to má jen svoji. Ale neviděl jsem je, tak nevím. Pokud by byly pěkně ve fázi, tak by po zabasování mohl ze spár ve stropu lítat prach a sklená vata :-)
Dobré stropní reproduktory by mohly být taky použitelné, ale to už myslím vychází cenově líp ty dva větší na stěnu.
I když dobrý zvuk by z toho lézt mohl. Jen možná ten pocit, když Někdo mluví nade mnou a vidím ho před sebou, nebo na plátně, .... Nedavno jsem byl v konferenčním centru kde to tak mají, zvuk velmi dobrý, ale pocit zvuku z vrchu...nic moc.

Uživatelský avatar
Marián

Re: Zesilovač sál

Příspěvek od Marián » stř 06. úno 2019 19:10:20

Tie stropné repro, ktoré nie sú uzavreté sú vhodné na posluch pri nižšej úrovne hlasitosti. Keď sa to vypeckuje tak už do toho hrá aj ten strop, keď je odfláknutá konštrukcia sadrokartónu môže to praskať, mmalo by to byť osadené napevno profily na nosníky/hranoly, na tých závesných drôtoch to robí problémy. Sú aj repro z uzavretým plastovým košom (požiarne) a tie obvykle hrajú čosi lepšie, potom sú samozrejme repra s takmer HiFi kvalitou od EV, Bose, B&W, JBL a i... Práve o tom sok vravel, že keď to hrá iba zhora je to divné. Študoval som rôzne návody a projektovanie inštaláciu systémov a väčšina výrobcov odporúča kombinovať stropné reproduktory so stĺpmi vpredu po bokoch, bol som už v takej sále a vôbec som nemal pocit že to hrá zhora. Také prirodzené riešenie je aj stĺpy po bokoch ako v kostole len to už trocha špatí a zasahuje v priestore. Do takej miestnosti by podľa mňa boli výborné aj smerovateľné column array napr. RCF VSA, alebo lacnejší systém Rduch ACML3, doplnené o subík by to mohlo hrať suprovo v kostoloch na ozvučenie zboru či reči to funguje výborne a to spolu s plavárňou to je asi na zrozumiteľné ozvučenie najhorší priestor. Ale to je cenovo asi dosť mimo.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 435
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Dešov a Olomouc

Re: Zesilovač sál

Příspěvek od mkarr » čtv 07. úno 2019 19:06:10

Akorát to jsme u stereo páru vysoko nad cenou i u těch poláků, přesto že jim to prý hraje dost pěkně a nemáme ještě nic než reproduktory, byť aktivní.
Tohle zase není tak dlouhý prostor, aby tam bylo potřeba procesorované sloupy.
Trochu problém je s tím, že na konci sálu už by se mohl tlouct zvuk ze stropu a o víc jak 30ms opožděný zvuk zepředu. Ucho prý si směr ručuje podle prvního co slyší a to druhé už je jen ozvěna, takže je divné když je to první ze stropu a případně když je ozvěnma silnější než prvotní signál. Ale to by asi chtělo navštívit něco, kde to tak mají a posoudit jestli todle už vadit bude, nebo ještě ne.

Uživatelský avatar
Marián

Re: Zesilovač sál

Příspěvek od Marián » čtv 07. úno 2019 21:18:19

Na odrazy od stropu dosť pomáha, keď sa naň nalepí hobra alebo taká pena čo je pod tapety protihluková dosť to pomôže akustike priestoru, no potom to už nie je uhladený sadrokartrón. Najlacnejšie riešeni dva aktívky (asi najlacnejšie čo by som použil je Turbosound Milan M10 ) zavesiť to na konzoly vpredu po bokoch, k tomu malý mixpult napr taký rackový, možno ako mixpult by som použil PAčkový Behringer X AIR XR12 je na také veci hodne blbovzdorný, keďže má na sebe jediný potenciometer na ovládanie hlasitostoi do slúchadiel, všetko sa robí cez aplikáciu, tam sa nastavia limity a nikto tomu nevytne viac než je zdravo.
S týmto riešením by sa dalo dostať na tisícku aj z nejakým DVD prehrávačom s STB satelitom či DVBT, Video zapojiť cez projektor a prepínať to tam,m prípadne ten splitter ako som písal vyššie. Aby sa zvuk nemiešal dokopy a chcel sa iný obraz a iný zvuk, audio naťahať priamo zo zariadení ostaté potom by stačilo iba zamutovať príslušným DO.

Odpovědět

Zpět na „Zesilovače“