Vhodný zesilovač k JBL TR125?

Výkonové, sluchátkové, předzesilovače...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Manouche
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: úte 12. úno 2019 10:52:01

Vhodný zesilovač k JBL TR125?

Příspěvek od Manouche » pát 15. úno 2019 0:07:34

Zdravím všechny zkušené a povolané,
jako začátečník ve zvučení bych chtěl poprosit o radu. Mám doma pasivní bedny JBL TR125 a jelikož jsme s kapelou přešli z powermixu (morálně i věkově stařičkého) na nový digitální stroj Behringer X Air XR18 tak teď řeším, jaký koncový zesilovač zvolit. Coby student nemám peněz na rozhazování, ale vše se dá nějak zvládnout. Můj dotaz je následující - bedny mají dle výrobce výkon 225W (8 Ohm), je lepší koupit zesilovač dejme tomu 200W a mám jistotu, že nic nespálím, ale nevymáčknu z nich maximum, nebo je lepší koupit třeba 500W s tím, že budu muset hlídat aby se něco nepokašlalo ale při rozumném zacházení dostanu maximální výkon.
Jde o to, že jsme odehráli jednu akci na půjčený téměř nový zesilovač KM750 - 2x200W při 8 Ohm a v průběhu večera, se nám stalo, že zvuk celkově vypadl třeba na sekundu a potom naskočil. Nemám tušení zda to bylo nějakým čidlem proti přehřívání, jelikož jsme zesilovač asi ždímali na prahu výkonu a nebo kabeláží mezi mixem a zesilovačem.
Snad jsem se zepatl jasně a nevyprudil přiliš mnoho čtoucích.
Zde na foru jsem již hledal, ale některé vlákna mi přišli poměrně nejednoznačné a tak zkouším dotaz přímou cestou.
Děkuju za ochotu a cenné rady (které jsou dnes nedostatkovým zbožím)
Manouche

Uživatelský avatar
IvanD

Re: Vhodný zesilovač k JBL TR125?

Příspěvek od IvanD » pát 15. úno 2019 7:08:17

Ahoj,
jediné doporučení, které ti mohu dát, nechat si bedny s powermixem do zkušebny a najmout si zvukaře. Nevím kolikrát do roka a kde hrajete, ale pokud se domluvíš s někým místním za bůra - tak to je přece 50 návštěvníků po stovce. Nadšení z vlastního aparátu je velké, ale pokud budeš chtít mít VŠECHNO alespoň průměrné jakosti a bazarové, nedostaneš se pod 100 tisíc. Zkus tomu uvěřit, zvučím od roku 1975 a něco o tom vím. Iv

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Vhodný zesilovač k JBL TR125?

Příspěvek od kelly.ok » pát 15. úno 2019 7:34:54

Neměl by být problém použít zesilovač +/- 500W/8ohm. Samozřejmě vždy se najde způsob jak něco odpálit, stejně tak je s rozumem možné používat i výrazně výkonější zesilovač (záleží na tom jestli/jak je použit nějaký signálový processing, jestli/jak jsou nastaveny limitery...). Zde předpokládám DSP není (nevím jestli XR18 možnost filtrů má obdobně/stejně jako X32), ale použít minimálně HPF (odhadem tak 40-45 Hz) by určitě bylo na místě.

Zesilovač na limitu a bedna hluboko pod svým limitem je ta horší (ikdyž pro repra samozřejmě bezpečnější) varianta. On ten KM750 reálně možná ani těch 200W do 8 nedá (ale třeba i jo, neznám ho) to je teď vedlejší. Ten výpadek vypadá na zásah limiteru, který zesilovač má. Pokud by sepnula tepelná ochrana pak by zřejmě nevypla hned za tu cca sekundu.

asterix1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 205
Registrován: stř 13. bře 2013 14:34:39

Re: Vhodný zesilovač k JBL TR125?

Příspěvek od asterix1 » pát 15. úno 2019 11:39:58

Nazdar, XR18 je dostatočne (HPF,PEQ,GEQ, Limiter) vybavená na použitie zosilovača s pasívnymi repro. Ako zosilovač možno doporučiť napr. Dynacord SL1200 príp. EV Q66 alebo z novšej rady Dynacord L1300FD, ktorý už má DSP na "palube".

Manouche
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: úte 12. úno 2019 10:52:01

Re: Vhodný zesilovač k JBL TR125?

Příspěvek od Manouche » pát 15. úno 2019 11:56:21

Děkuju za tipy, rady a za odpovědi (i ty z ranku - vykašli se na to, neumíš to a nenaučíš se to a vlastně to ani radši nezkoušej... ), nejvhodnější tedy bude varianta se silným zesilovačem, který se ohlídá.
Ještě jednou dík
Manouche

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Vhodný zesilovač k JBL TR125?

Příspěvek od PeBe » pát 15. úno 2019 12:46:17

[OT]
Nevšiml jsem si, že by Ivan psal něco o tom, že na to nemáš... tedy vlastně psal, ale ve smyslu peněz... a s tím jsi začal ty sám :-)
[/OT]
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Uživatelský avatar
slava

Re: Vhodný zesilovač k JBL TR125?

Příspěvek od slava » pát 15. úno 2019 18:31:54

Souhlas s Ivanem,pochybuju o znalostech nastavení digitálu.Hrozí akutní nebezpečí likvidace beden vlastní rukou.

Uživatelský avatar
Marián

Re: Vhodný zesilovač k JBL TR125?

Příspěvek od Marián » pát 15. úno 2019 18:57:26

K tomu mixpultu zsoil s DSP nepotrebuješ, všetko spravíš tam. Q66 celkom dobrá voľba, z lacnejších môžem odporučiť aj RCF IPS 1700 čí dB HPA 1000, z odretými ušami QSC GX5, potom bazárové, tu pozor na Yamahu P5000S, P7000S, kolega zachytil činský falzifikát !!! (zdal sa mu nejaký ťažký na 12kg), je tam toroidné trafo a nie spínaný zdroj!

Odpovědět

Zpět na „Zesilovače“