Alternativa zesilovačů Lexon XL

Výkonové, sluchátkové, předzesilovače...
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
langy

Alternativa zesilovačů Lexon XL

Příspěvek od langy » čtv 29. zář 2022 11:37:04

Zdravím,

snad nikoho neurazím, tím klasickým dotazem, jak získat hodně muziky za málo peněz. Živím rodinu a toto je koníček. Mám postavené em121, aktuálně ziveno Lexon XL1500 a 2x BC 18nw100-4 v bassreflexové ozvučnici aktuálně je živen bv audio pa 2000 bm, takže asi chápete, že celkem bída, nicméně tato kombinace hraje poměrně slušně na to co je to za bídu. Jediný problém je limit na spodku. To BVcko dostačuje i na našich venkovních akcích, občas si poučím druhý lexon XL1500 + 2x BC sub s 15"(co je vevnitř přesně nevím), abychom si zpříjemnili večer.. Když si nepůjčím ty druhé suby tak to pro mě není ono. Ty spodky to prostě chce přidat:(... Velmi často mám zesilovač v problikávajícím limiteru(ne protect) a já si pokládám otázky, jakým zesilovačem mohu případně v budoucnu to BV nahradit, až nedejbože umře, případně čím laciným si lze udělat radost, aby to nebyl vyložene krám. Čtu toho nyní opravdu hodně ale nikdo tu zesilovač pod 25tis nevychvaluje, je to logické....
v ném porfoliu je aktuálně:
T AMP PROLINE 3000
gisen FP14000 - ale toho je bojím z různých diskuzí

osobně bych raději ale našel něco v cenové kategorii jako býval Lexon XL 2000, jelikož vím, že jedné kapele od, které mám ostatní zesilovače fungoval mnoho let. Nemáte někdo nějakou dobrou zkušenost s nějakou podobnou čínou? MOc Vám děkuji.

L.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Alternativa zesilovačů Lexon XL

Příspěvek od exxxi » čtv 29. zář 2022 13:32:45

To by mě zajímaly ty diskuze o Gisenu. Používají ho v Čechách desítky lidí, spousta to kupuje od J.Hrdiny a spokojenost.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
langy

Re: Alternativa zesilovačů Lexon XL

Příspěvek od langy » čtv 29. zář 2022 13:46:58

exxxi píše:
čtv 29. zář 2022 13:32:45
jo, ale
díky za názor, jak jsem uvedl, je to alternativa. Ale všechny diskuze jsou 50/50 :( ale za to nikdo nemůže je to vždy názor a to se mohu bavit o jakémkoliv zesilovači. takže nemá smysl laborovat a za cca 25tis nic lepšího/stabilnějšího než uvedený gisen se pořídit nedá?

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Alternativa zesilovačů Lexon XL

Příspěvek od kelly.ok » čtv 29. zář 2022 15:19:40

A je jisté, že je nespokojenost způsobena pouze nedostatkem výkonu? Resp. že více výkonu to samo o sobě vyřeší? Je ten bassreflex konstrukčně v pořádku? Je v pořádku processing? Jen přemýšlím, jakto, že přidání dvou 15" na relativně slabém konci (ještě pokud jsou, jak bývá obvyklejší, ty 15" do 8 ohm, nikoliv také do 4) ke kilowattovým 18" udělá tak dramatický rozdíl.

Jinak Gisen za mě také zcela splňující zadání. DSP 4.12/4.15... 4 kanály i s processingem v jedné krabici, takže celé PAčko může běžet z jednoho 2U racku.

Uživatelský avatar
langy

Re: Alternativa zesilovačů Lexon XL

Příspěvek od langy » čtv 29. zář 2022 21:40:18

hmm, zajímavý postřeh.. přemýšlel jsem, jak zareagovat, protože, jak se vlastně dá subjektivně vyhodnotit, zda ten bassreflex je ok.. hodně jsem se s ním potrápil. Vycházel jsem z BC sub18, např. http://repromania.net/projekty-pa/sub-b ... 18ps76.php, ale pro 18nw100 to za mě není vhodné řešení. nevím jestli to tak někdo provozuje, ale v mén případě jsem slyšel sice nízké kmitočty, ale takové dunivé/nudné. Při poslechu nějakých kickových samplů jsem z nich byl zklamaný, na konci tomu chybělo takové mlasknutí, nebo jak to říct... zkrátka se mi to nelíbilo... takže jsem přeladil na cca 44hz myslím že je tam 45cm délka, snížil objem, průřez štěrbiny výškou z 120mm na cca 108mm a hodně vycpal zadní stěnu a boky vatelýnem.. čím jsem ztratil trochu na nižších kmitočtech, ale v rámci celé aparatury to přineslo zajímavý přednes... ale je to subjektivný pocit... takže jak zjistit, že mé řešení je vlastně dobré?

otázka, ten tlak co cítíme na hrudi, co je to vlastně za kmitočty? třeba je to kvůli tomu. Já se snažím pod cca 40hz cca oříznout Na EQ přidávám od cca 50-80hz asi o +4dB. címž pak trochu jdu naproti tomu clipu.. pak vždy 125hz stáhnu.. na výhybce dávám cca 120hz

ty 15" jsou skutečně v 8ohmech a když se do systému přidají tak tomu prostě přinesou takové zjemnění, ale i drobet tlaku na prsou, proto přemýšlím, zda by obměna zesilovače nemohla přinést další zlepšení.. ty suby mají za sebou jen cca 15hod hraní tak nevím jestli se ještě trochu nerozehrají. Ale taky je pravda že z aparatury jela jen reprodukovaná hudba :( testoval jsem x NB protože každý budil úplně jinak a každá písnička je jiná:( ...není z plzeňska nějaký fanatik konstruktér, který by měl zájem někdy vyhodnotit, jeslti je to kopice hnoje, nebo ne:-/

ale to trochu odbíhám od tématu.
řekněme že hodím pár přesčasů a pořídím gisen, ale zkušenost s nějakou alternativou právě poptávaného Lexonu někdo nemáte?

Rango
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: pon 31. kvě 2021 20:38:32

Re: Alternativa zesilovačů Lexon XL

Příspěvek od Rango » pát 30. zář 2022 0:28:37

Tak jestli chceš něco levného co moc neurazí ale něco málo uhraje tak se dá i American Audio VLP-2500. Jasně je to slabej zes ale něco málo to uhraje a na nenáročný akce celkem stačí ...Jinak Gisen za mě také zcela splňující zadání. Ideální vyzkoušet a co se ti bude líbit vem.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Alternativa zesilovačů Lexon XL

Příspěvek od exxxi » pát 30. zář 2022 0:30:20

Tvuj problem opravdu neni v zesilovaci. Musis si ujasnit, co od basu chces. Asi by se ti libily SB18 (beyma), co mam od Lohonky. Maji tvrdy bas mezi 50-100Hz. Muzu pujcit na zkousku.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Alternativa zesilovačů Lexon XL

Příspěvek od kelly.ok » pát 30. zář 2022 7:42:19

Tím pádem bych začal u těch BC Sub18. Odsimulovat to v origo bedně (je provedená úprava vratná do tohoto stavu?), odsimulovat tvou úpravu, porovnat a zjistit jak se to +/- má chovat. Změřit impedanční char. bedny, ze které zjistíš skutečné ladění, ať víš, jak blízko/daleko od simulace v reálu jsi (např. to velké množství tlumícího materiálu uvnitř umí s laděním také docela dost hnout a blbě se simuluje). Tyhle úpravy od oka jsou spíš taková loterie. Pak bych bedně dal opravdový processing, řešit to pomocí GEQ je taková nouzová berlička. LPF pod laděním bedny je u bassreflexu nutnost - pod laděním se bassreflex chová jako akustický zkrat, driver má velmi vysokou výchylku,... 40Hz mi přijde skoro škoda, šel bych níž, správně naladěná 18" v bassreflexu by měla zvládnout níž. Naopak, dělit shoda 18" na 120Hz mi přijde už skoro vysoko, ale záleží taky, co vršky dovolí. Pak je tu ten fakt, co psal i exxxi, každá konstrukce je charakterově trochu jiná, a ne všechny nedostatky zvládne zachránit (nebo přednosti vyzdvihnout) EQ.

A v neposlední řadě i samotné hodnocení. Je fajn si udělat nějaký ucelený proces. Ideálně mít vždy co nejvíce podobné poslechové podmínky, mít připravenou hudbu, kterou znáš, máš naposlouchanou, má odpovídající kvalitu a je tam to, co od ní pro to které hodnocení potřebuju (když to přeženu, asi nebudu hodnotit suby na nahrávce smyčcového kvartetu apod.). Mít ideálně vždy stejný zdroj a stejně nastavený signálový řetězec a podle toho hodnotit a řešit. Opak vede k unáhleným rozhodnutím a krokům, což mám trochu pocit, že se ti stalo.

Uživatelský avatar
Langy

Re: Alternativa zesilovačů Lexon XL

Příspěvek od Langy » pát 30. zář 2022 8:26:37

:) to jsem dopadl.. tady jsem bejt nechtěl :D

simulaci jsem dělal v VituixCAD, kde jsem se dostal na charakteristiku podobnout originálu, ale u toho 18nw100 - bral jsem ho kvůli citlivosti a zesilovači co mám k dispozici a ještě úmyslně v 4ohmech si nejsem jist, zda to byla správná volba.. např 18ps100 se mi v simulaci pro BCsub jevila jako ideálnější.

popřemýšlím o tom co s těmi suby dokážu udělat... spálit :D ještě je vyzkouším v interieru a pak pokud se svět nezblázní jadernýma útokama se pokusím od začátku - naposlouchat něco u někoho... ale zase na mou obranu.. ono to ale není zlé.. , jen jsem z toho chctěl vymlátit více... ale asi je to blbý v tom, že jsem doma nikdy nic horšího/lepšího neměl a úplně za každým zvukařem se ptát nechodím.... ale ještě o mě uslyšíte z doslechu :))), já se nevzdám:))))

Kajman2nd
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 87
Registrován: čtv 14. led 2016 11:40:22

Re: Alternativa zesilovačů Lexon XL

Příspěvek od Kajman2nd » pát 30. zář 2022 10:39:08

langy píše:
čtv 29. zář 2022 21:40:18
Při poslechu nějakých kickových samplů jsem z nich byl zklamaný, na konci tomu chybělo takové mlasknutí, nebo jak to říct... zkrátka se mi to nelíbilo...
jen na okraj - jestli jsi poslouchal ty kickové samply na samotné suby bez zapojených satelitů, tak to mlasknutí tam ani být nemohlo, je to na freq. 2-4 kHz...

asterix1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 205
Registrován: stř 13. bře 2013 14:34:39

Re: Alternativa zesilovačů Lexon XL

Příspěvek od asterix1 » pát 30. zář 2022 11:07:17

Tu nie je problém v nedostatočnom výkone, ale v procesingu. Nevhodne zvolené filtre. Nemeriate vôbec výslednú fázu cez soft s meracím mikrofónom. Pokiaľ máte priebeh fázy zlý, tak to nikdy nedobehnete PEQ ani EQ akokoľvek sa budete snažiť, výsledný zvuk bude neurčitý, basy nepriebojné, dunivé apod., celkový stereo obraz špatný, veľká náchylnosť na spätnú väzbu, hrebeňové filtre. Premerajte si "napojenie" basov so stredobasom v satelitoch. Kde máte tú fázu? Toto nevyrieši ani posúvanie deliaceho kmitočtu či už 100Hz alebo 120Hz. Apropo, prečo by malo byť delenie na 120Hz pre 18" veľa? Kde sa posúva deliaci kmitočet akusticky ak budete zvyšovať úroveň basov?

Uživatelský avatar
langy

Re: Alternativa zesilovačů Lexon XL

Příspěvek od langy » pát 30. zář 2022 12:51:57

Kajman2nd píše:
pát 30. zář 2022 10:39:08
langy píše:
čtv 29. zář 2022 21:40:18
Při poslechu nějakých kickových samplů jsem z nich byl zklamaný, na konci tomu chybělo takové mlasknutí, nebo jak to říct... zkrátka se mi to nelíbilo...
jen na okraj - jestli jsi poslouchal ty kickové samply na samotné suby bez zapojených satelitů, tak to mlasknutí tam ani být nemohlo, je to na freq. 2-4 kHz...
jen na mou obranu, zde jsem zvolil špatnou terminologii... nejedná se o to "larsovske mlasknutí" na vyšších kmitech, ale na spodkách.. porovnával jsem ty 15" a s těmi mími - přepojoval speakon a u těch 15 byl ten bas jakoby delší, tak jako přijemně dozníval.. u tech 18 byl úder a konec...

asi Vám děkuji za Váš čas v diskuzi to nevyřešíme.. těžko mi někdo napíše co s tím v podobě ej příčku tak a tak a bude to super:) co já jich tam vyměnil:)....
nebo možná na kolik metrů od zdroje venku mohu čekat u 2x18" vyrazný tlak na hrudi? třeba to co hledám ani není reálné přes 15m. Děkuji.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Alternativa zesilovačů Lexon XL

Příspěvek od exxxi » pát 30. zář 2022 19:50:24

Abych si užil tlak na hrudi v 15 metrech, tak dávám před podium šest basovek. Jinak nabídka na zapůjčení sb18 platí, nejí nic jednoduššího, než postavit různé bedny vedle sebe.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Odpovědět

Zpět na „Zesilovače“