Symetrický kabel pro pevné uložení

  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Symetrický kabel pro pevné uložení

Příspěvek od Petr Z. » čtv 22. pro 2016 8:55:49

No jak jsem napsal, několikrát je to s úspěchem vyzkoušeno na obou úrovních /mikrofonní i linkové/. V prvním případě to bylo kvůli fakt nechutně našponovanému rozpočtu a faktu, že trasa byla dlouhá jen okolo 40m a dala by se později kdykoli vyměnit za cokoli jiného, třeba kvalitní, 2x stíněný párák - chránička nebyla nikde moc lomená a měla 50 mm. Dodnes nebylo třeba a je to už víc, než pět let.
Popravdě - měl jsem z toho denně ráno hromadu bobků u postele, protože v divadlech je to všelijaké. Zrovna v tom prvním, kde jsem tohle řešení použil poprvé, bylo ve stmívací rozvodně 60 starých, triakových stmívačů TS150, zkombinovaných ještě s novějšími SJR5B pro hlediště. A z minulosti si pamatuju, že ty TS150, když jsou neseřízené, jsou na rušení neskutečné svině - naleze to úplně do všeho. Navíc tam byl tak trochu bordel v elektroinstalacích, půl divadla v TNS - tam, kde to tahala kdysi DiT, něco bylo TNC a nic nevycházelo z jednoho bodu, resp. jedné rozvodny - prostě k posrání. Najít nezarušený okruh pro režii byl problém na celý den a to jsme ještě museli extra tahat dalších asi 30m CYKY 5Cx2,5 až do režie.
Viděl jsem hlavní výhodu v tom, že jako skoro v každém divadle se to za koncem hlavní trasy z režie větvilo - něco na levý portál, něco pravý portál, pak střed jeviště, pět linek do provaziště na luxusní odposlech z jeviště, dvě linky pro inspici a dvě linky šly i dozadu za hlavní horizonty, do takové příruční rekvizitárny.
Vícepárové SYKFY jsme použili i pro ovládání směru signálu z inspice do šaten i jinam - bez problému i přesto, že to byl elektronický přepínací systém od DiT, se vstupy na poměrně zbytečně vysokých impedancích /snad kvůli úbytkům na případných dlouhých trasách/ - ty jsme uměle snížili paralelními odpory, protože už předtím se stávalo, že přeslechem z páru sepnulo víc vstupů a hulákalo to všude. Původní ovládací kabel byl vícežilový kabel MK - sice dobře stíněný, ale s nepárovými - nestáčenými žilami.
Vrcholem mojí drzosti při návrhu bylo, že současně s mikrofonními SYKFY šel v hlavní trase i 20-párový SYKFY s +6dBu linkami pro konce i rezervními výstupy na portály. Konce z technických i jiných důvodů nemohly zůstat v režii. Rack s dálkově, signálem a poté sekvenčně spínanými konci jsme dali za pravý portál do malého, nepoužívaného kumbálku, jakési bývalé kuřárny - nám se zrovna hodil. Nemohli jsme si cenově dovolit "tiché", pasivně chlazené koncové zesilovače, jaké by se do divadla hodily, tak jsme použili "běžné" konce, s regulovanými ventilátory, ale bohužel běžícími asi na třetinu otáček už po zapnutí - a dohromady jich bylo sedm, jsme v divadle, takže jsme ještě i nechávali odhlučňovat dveře od toho kumbálu s konci..
Přes větvení celého signálového rozvodu a souběhy úrovní v hlavní trase nebyl s tím SYKFY opravdu nejmenší problém.
Výstupní linky pro konce byly plovoucí - transformátorové už z režie, takže nevadila ani společná zem - stínění kabelu s výstupními linkami. Zem při tomto způsobu vedení signálu totiž principiálně není potřeba, stínění 20-párového SYKFY vůbec není k racku s konci připojeno. Kabel s výstupními linkami končí v kovové krabici, jednotlivé výstupní linky jsou tam jen zakončeny 680R odpory /druhý transformátor na konci linky není/ a linkový signál od zakončovacích odporů pokračuje svazkem jednotlivých dvoupárových kablíků SYKFY na vstupy jednotlivých konců. Stínění každého ze vstupů konců je připojeno na vlastní pin 1 XLR, ale na druhém konci nikde, takže každý ze svazku kablíků ke vstupům konců má stínění připojeno jen k vlastnímu vstupu - a už nikde jinde. Pro zajímavost - zemní potenciálový rozdíl mezi stíněním linkového SYKFY z režie a piny 1 XLR vstupů konců byl průměrně přes pět voltů..spojit to dohromady, tak jsme z toho zešedivěli.
Při téhle rekonstrukci jsme tam narazili na superprasečiny, které měli na triku nejspíš "machři" z Vráblí. Jako konce použili desetikanálový 10x100W / 100V výkonový stojan AUC2102, který měl odpojený sítový PE..Deset síťových, bezkostrově vinutých traf v jedné plechové bedně a oni odpojí PE, aby jim to při propojení s jejich pultem v režii nebručelo..přitom každý kanál toho stojanu má své vstupní trafo.
Nutno však před tím vrábelským stojanem i ohavným pultem AUA144 smeknout - vydrželo to tam /v divadle/ s běžnou údržbou /elektrolyty, občas nějaké to KD či drobnosti v mixu/ fungovat téměř 40 let..

Uživatelský avatar
halogen

Re: Symetrický kabel pro pevné uložení

Příspěvek od halogen » pon 16. led 2017 17:44:17

Nemohli by jsme mi poslat odkaz na nějaký vhodný TP nebo SYKFY kabel, já jsem jich moc kvalitních nenašel a když jo, tak prodávali jen po klubkách (305m), já potřebuji jen pár metrů...

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Symetrický kabel pro pevné uložení

Příspěvek od Petr Z. » pon 16. led 2017 17:50:44

Pár metrů SYKFY Vám prodají např. v kterékoli pobočce firem ELVO, ELMO, Janča Elektro i jiných.


Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Symetrický kabel pro pevné uložení

Příspěvek od Petr Z. » pát 20. led 2017 22:59:39

Nevím jenom, co na to revizáci a bezpečáci - rudá barva kabelů je vyhrazena jen pro EPS a EZS..
To už můžete rovnou použít stíněný STP kabel co má běžnou barvu. Sice - on se síťařský STP Cat.5e kabel vyskytuje třeba v mnoha barvách, ale červený na rozvody asi moc ne - možná jen v serverovnách na barevně odlišené propojky.
A přijde mi, že ten síťařský STP kabel má sice pravidelnější zkrut žil /kvůli definované impedanci asi/, ale má tak nějak pofidérnější stínění, než SYKFY - a co je dost asi podstatné, tak STP bude v malém množství určitě dražší, než ve stejném množství SYKFY.
S tou červenou bych si to ještě rozvážil, nebo to s někým prodiskutoval. Však to ve specifikaci píší, k čemu je ten kabel přednostně určen...

Uživatelský avatar
halogen

Re: Symetrický kabel pro pevné uložení

Příspěvek od halogen » sob 21. led 2017 11:14:10

Tu červenou bych neřešil. Není to do žádný veřejný budovy :D Jsme taková chudá "garážovka", proto vymejšlim, jestli se nedá někde malinko ušetřit (s minimální ztrátou kvality) :lol:
No, ale ty SYKFY maj stínění jen celkový? Co tedy připojím na pin 1?

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Symetrický kabel pro pevné uložení

Příspěvek od Petr Z. » ned 22. led 2017 15:23:13

Když jsem popisoval, jakým způsobem jsem SYKFY použil já, tak jste dobře a pozorně nečetl.

Uživatelský avatar
halogen

Re: Symetrický kabel pro pevné uložení

Příspěvek od halogen » ned 22. led 2017 18:42:03

Omlouvám se, špatně jsem si to pamatoval :D Ale já bych to potřeboval na 3 mikrofonní úrovně a jednu linku symetrickou. Měl bych se tedy koupit raději jeden dvoupárovej pro linkovou a jeden třípárovej pro ty mikrofonní? Takže na všech pinech 1 bych měl stejný stínění? Omlouvám se za mou nechápavost...

Uživatelský avatar
Petr Z.

Re: Symetrický kabel pro pevné uložení

Příspěvek od Petr Z. » ned 22. led 2017 19:27:04

Pro každou mikrofonní linku samostatný dvoupárový kabel. Co s druhým párem, jsem už psal.

Vícepárový kabel se společným stíněním se dá použít jen pro společné vedení transformátorově symetrických a galvanicky oddělených výstupních linek. Ty totiž ke své funkci primárně zem nepotřebují. Stačí tedy desetipárový kabel s deseti takovými linkami stínit jen po jejich trase, k funkci tento druh výstupních linek zem nepotřebuje.

Naopak mikrofonní vstupy - i kdyby byly transformátorové - ke své plné funkci zem potřebují. Když už kvůli ničemu, tak fantomovému napájení. Samostatné země u každého mikrofonního vstupu jsou také výhodou. I když nevylučuju možnost, že by šlo třeba pět shodných mikrofonních vstupů vést kabelem se společným stíněním, které by bylo připojeno třeba k zemi vstupu č.1. Možné to teoreticky je - prakticky ale v mixpultu mohou být země pro každý vstup vedeny jinak, než z nějakého společného bodu a to je potom všechno špatně.

SYKFY je prostě tak levný, že se vyplatí každou vstupní mikrofonní linku vést samostatným kabelem se svým samostatným stíněním. Přebývající pár buď nezapojovat a nechat jako rezervu, nebo uzemnit.
U výstupních linek to platí také, je to tak levný kabel, že lze každý výstup vést samostatným kabelem.
Ten případ s vícepárovým kabelem, co jsem popisoval dříve, není použitelný univerzálně a instantně na všechno.
Už nevím, jak srozumitelněji bych to napsal..

Uživatelský avatar
halogen

Re: Symetrický kabel pro pevné uložení

Příspěvek od halogen » pon 23. led 2017 11:28:07

Už nevím, jak srozumitelněji bych to napsal..
Tak už vám rozumím, ještě jednou se omlouvám za natvrdlost #-o Díky, že jste to vydržel a díky za rady! =D>

Odpovědět

Zpět na „Kabely“