co by měl zvukař všechno mít ? minimum

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Nomi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 138
Registrován: ned 24. kvě 2009 18:11:51
Kontaktovat uživatele:

co by měl zvukař všechno mít ? minimum

Příspěvek od Nomi » stř 08. črc 2009 0:16:21

ahojte

chci se vás optat,co si myslíte že by zvukař měl mít,
jde o to co by měl mít do začátku jako minimum,
jaké druhy microfonu,počet
počet odposlechů,jaká síla
procesory,jaké, a ty ostatní zázračné krabičky,,,
párák,jak dlouhý
redukce,nahr.kabely,jaké přehravače,atd atd

a já nevim co všechno ještě....
možná i nějaká světla ???

repro bude (4xsubbas 600W 2xvrch 350/600W)
mix bude soundcraft LX7 24in

zvučit se bude skoro všechno, (kulturní akce)

moc děkuji
ještě úplně všemu co tam píšou nerozumím :-) PRAXE ZVUKOVÉ TECHNIKY

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3592
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: co by měl zvukař všechno mít ? minimum

Příspěvek od blaha » stř 08. črc 2009 1:04:25

No určitě se najde někdo kdo mě poupraví, taky se to tu už několikrát probíralo (nebo něco podoného), ale za mě jako minimum:

1.Bedny FOH a mix máš vyřešenej.
2. To je potřeba něčím krmit (pokud nemáš aktivy), takže 1 zesik na suby jeden na vrchy ošetřeno 2 pásmovou stereo výhybkou
3. Odposlechy tak 4ks tak po 200-250W, minimálně na 2 kanálech + zesik (zas pokud nejsou aktivní), každý kanál ošetřený EQ nebo eliminátorem zpětné vazby
4. Mikrofony, tak 4-6x zpěv, 4x nástrojový, sada na bicí vč. kondiků + odpovídající počet stojanů a držáků (radši nějakej navíc)
5. Párák je standartně dostupnej 30m (většinou stačí), hodí se i třeba 10m 8mi kanálovej prodlužovák, kabely XLR-XLR sym. 15/10/5m v odpovídajícím počtu, nějaké nástrojové TS-TS asym. tak 10m, propojovací kabely k efekťáku, k zesilovačům, k bednám
6. Tak 2-4 DiBoxy, můžou se hodit i 2 sady redukcí XLR-M/M a F/F a nějaké redukce XLR M/F na TRS, pak něco aby jsi mohl připojit zařízení s CINCH, nebo třeba NB s 3,5mm jackem
7. Co se týká procesorů a krabiček jak jsem uvedl na FOH výhybka + EQ, na odposlechy EQ, pro zpěvy alespoň jeden 2kanálový kompresor/gate zapojený na podskupinu, hodil by se i třeba 4kanálovej gate na bicí, no a alespoň jeden efektový procesor (Echo/Hall) případně schopný zpracovávat 2 různé efekty najednou
8. Na světla by asi pro začátek stačily 2 stativy osazené po 4 světlech s dimmerbary ovládané DMX, případně nějakou mlhu pro zlepšení efektu
9. No a místo klasického přehrávače bych zvolil NB s lepší zvukovkou (nejlépe USB externí), ten zvládne přehrát MP3, CD a cokoliv dalšího, navíc ho můžeš využít třeba na ovládání zvukového procesoru (v případě jeho pořízení), dá se využít jako spektrální analyzér, a daj se s ním ovládat (s DMX převodníkem) i světla.

Pochopitelně tohle je asi takovej základ na vesnický akce a pak postupně rozšiřovat, v každém případě je potřeba s rozšiřováním počítat, třeba u počtu žil v páráku.

Jo abych nezapoměl, trochu si pořešit i elektriku, přívody, jištění, rozvody po pódiu a k mixu.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: co by měl zvukař všechno mít ? minimum

Příspěvek od CharlesBass » stř 08. črc 2009 3:45:52

Tý jo, takle z voleje. Jak napsal blaha, tak to je min. základ. S tímhle tě nepřekvapí nejběžnější rocková kapela s dvěma kytarama,basou, bubnama, čtyřmi zpěvy, klapkama.... Další věci jako sbory, cimbálovky, dechovky, atd už budeš muset řešit předem co a jak, esli maj jen dechovou sekci, či osum jinejch nástrojů, ap. Počítej, že faktura se všemi položkami, které blaha jenom shrnul (nevypisoval každou zvlášť) by vydala tak na pět áčtyřek :)

Další věc je vhodný dopravní prostředek (pokud budeš jezdit) a přepravní či skadovací obaly. Tři dřevěný bedny z vojenskýho výprodeje svůj úkol tak tak splněj, když si člověk představí dva kilometry kabelů, dvacet mikrofonů, patnáct stojanů.... pak taková basička s nářadím - kombinačkama, pájkou, fázovkou, nožem, gaffou, šroubovákem, náhradními konektory, a rači i teleskopem :-D ... no je toho mraky. Pak to jenom umět dobře naskládat do auta, obvzlášť ve dvě ráno se to dobře dělá ...

Jak jsem si všimnul - důležitý je přemýšlet u každýho detajlu - člověk je na akci i 12h a ldyž si zvykne dát třeba blbě auto, nebo bednu s kabelama a běhá pak s každým kablíkem přes celej plac to je pak při balení znát... nebo to co se staví první má naložený úplněvespod ... atd atd. :-D
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1329
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: co by měl zvukař všechno mít ? minimum

Příspěvek od Pavel Sedlák » stř 08. črc 2009 8:34:35

Kvalitní kabely s kvalitníma konektorama, nemá smysl kratší jak 5m (na ty jsem prakticky rok nešáh), klasika je 10m, dále neuškodí mít nějaké nástrojové kabely, protože občas se přihodí, že muzikanti něco zapomenou, rozbijou ap. a klávesáci taky nemají vždy všechno pohromadě.

Stejně tak jsou potřeba různé redukce - nedávno jsem potřeboval z velkýho sterojacka maminku na 2x cinch...

Taky vozím redukci speakon, kde mám otočenou polaritu - někdy jsou prostory tak špatný, že je nutný otočit fázi.

Canonový kabel s odpojeným stíněním na jedné straně taky občas najde uplatnění.

K DI boxům snad jenom připomenu, že je dobrý mít jak klasický s trafem, tak i aktivní.

V kufru by nemělo chybět základní nářadí včetně zkoušečky, gafu snad ani připomínat nemusím (to už tady někdo taky psal).

Osvědčilo se mi mít jeden opravdu blbý mikrofon (Hama z tesca), to je občas potřeba pro začínající kytaristy, kteří mají nejlevnější kombo, kytaru a všechno to piští a skřípe - to pak takovej šit docela příjde vhod (opravdu).

Napájecí kabely jen kvalitní a svoje - na tom vždycky trvám, protože nemíním nikoho na pódiu křísit jenom proto, že byla blbá prodlužovačka.

Kabelů s eurokonektorem vozím taky několik navíc.

Prázdné prostory v autě mám vyplněný zbytkama molitanů a podobných materiálů, protože na některých štacích jsou prostory horší než hrozné... To pak příjde vhod vyrobit si z papundeklu paraván a problematické prostory vytlumit nebo oddělit...

Zkrátka, zvukařina je sakra těžkej vůz #-o

p.s. kondomy už nevozím...
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

xb
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 189
Registrován: čtv 03. dub 2008 2:15:36
Bydliště: uherske hradiste
Kontaktovat uživatele:

Re: co by měl zvukař všechno mít ? minimum

Příspěvek od xb » stř 08. črc 2009 19:24:07

Hlavně pevný nervy ... na tom jsem občas dojel ja ;)

Uživatelský avatar
midnight_man
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 194
Registrován: pát 26. pro 2008 0:38:32
Bydliště: Somewhere Between Beats
Kontaktovat uživatele:

Re: co by měl zvukař všechno mít ? minimum

Příspěvek od midnight_man » stř 08. črc 2009 19:36:47

xb píše:Hlavně pevný nervy ... na tom jsem občas dojel ja ;)
svätá pravda :)

/// k téme myslim ze na ten zaciatok je toto vsetko az moc ;) pokial nechces zvucit velku kapelu staci ti nejaky ten zaklad fakt.
5kW Sound/EM,Beyma,Uli,QSC,DBX/, 2kW Lights, Dáke tie otáčajúce sa hlavy, 200mW ILDA Laser(20kpps)/Kvant/, 3kW Smoke.

Uživatelský avatar
Jose1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 638
Registrován: stř 20. kvě 2009 19:31:19
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: co by měl zvukař všechno mít ? minimum

Příspěvek od Jose1 » pát 25. zář 2009 21:49:42

......Ještě bych snad doplnil, že seznam od blahy, přijde tak zhruba na 0,5 mil Kč. A to nepočítám to auto.

Jo a nikde výše jsem nezahlédl v seznamech veledůležitý IBALGIN. :wink:

george_58
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 203
Registrován: úte 19. pro 2006 9:48:50
Bydliště: Český Těšín
Kontaktovat uživatele:

Re: co by měl zvukař všechno mít ? minimum

Příspěvek od george_58 » sob 26. zář 2009 10:25:48

pavel2 píše:p.s. kondomy už nevozím...
To si děláš prdel že na takovédle věci si míval ještě čas? :) Tos měl asi helfery ne?:-)

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1329
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: co by měl zvukař všechno mít ? minimum

Příspěvek od Pavel Sedlák » sob 26. zář 2009 14:53:04

Bejvávávalo, bejvávávalo, dobře :oops:

Zajimavý je, že nejlíp by se člověk domluvil se študentkama - nechápu to, je mi skoro padesát, ksicht taky nic moc...
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1329
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: co by měl zvukař všechno mít ? minimum

Příspěvek od Pavel Sedlák » ned 27. zář 2009 14:28:43

Ale vážně, zapomenul jsem na rukavice - já mám nějaký Adam Hall s protiskluzovou úpravou a při stavění i bourání aparátu to hodně pomáhá, když není nutný všechno držet silou...
Naposledy upravil(a) Pavel Sedlák dne úte 29. zář 2009 10:06:46, celkem upraveno 1 x.
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Tonko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 18
Registrován: úte 07. dub 2009 10:54:06

Re: co by měl zvukař všechno mít ? minimum

Příspěvek od Tonko » pon 28. zář 2009 15:09:33

A hlavne pevné nervy,veľa dobrých kontaktov na vybavovanie kšeftov,lebo v tejto brandži je strašný pretlak.

Uživatelský avatar
midnight_man
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 194
Registrován: pát 26. pro 2008 0:38:32
Bydliště: Somewhere Between Beats
Kontaktovat uživatele:

Re: co by měl zvukař všechno mít ? minimum

Příspěvek od midnight_man » ned 04. říj 2009 0:35:21

ešteže bývam kde bývam..u nás pusto....ked tak na to kukám u našich českých susedov sa tomu venuje viac ludi....
5kW Sound/EM,Beyma,Uli,QSC,DBX/, 2kW Lights, Dáke tie otáčajúce sa hlavy, 200mW ILDA Laser(20kpps)/Kvant/, 3kW Smoke.

george_58
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 203
Registrován: úte 19. pro 2006 9:48:50
Bydliště: Český Těšín
Kontaktovat uživatele:

Re: co by měl zvukař všechno mít ? minimum

Příspěvek od george_58 » ned 04. říj 2009 10:25:07

Tady na Severní moravě mě příjde, že každá pidi vesnička má zvukaře..a věřte tomu, že tak 70 procent jich mají všichni minimálně Megatony, RCka apod. Takže já osobně si zazvučím tak maximálně 1x za měsíc...naštěstí je to jen prodělečný koníček a neživí mě to :)
Někdo má čtyřkolky a RC modely, někdo aparát, hold jsme jen chlapi :-D

Ty Adam Hall rukavice, to jsi koupil kde?Máš link?

Uživatelský avatar
frantik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: pon 29. srp 2005 23:28:41
Bydliště: Vracov

Re: co by měl zvukař všechno mít ? minimum

Příspěvek od frantik » ned 04. říj 2009 15:08:14

"Rukavice dítě stálo, z plna hrdla mlčelo!" -:)))

Třeba tady: http://eshop.prodance.cz/search.asp?EXP ... archType=0 .
Jsem zmatkař, někdy. No a?

mirazvuk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 86
Registrován: pon 23. úno 2009 19:25:35
Bydliště: poblíž BpH

Re: co by měl zvukař všechno mít ? minimum

Příspěvek od mirazvuk » ned 04. říj 2009 15:41:17

šmankote, tu cenu rukavic si vycucali kde? Nedávno jsem koupil v pracovních potřebách tyhle rukavice za 35 peněz. Sedí perfektně na ruce, je v nich cit a jsou pogumované ...
Přílohy
rukavice.jpg
rukavice.jpg (56.86 KiB) Zobrazeno 4421 x

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“