Nazvučení bicích.

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Michal

Nazvučení bicích.

Příspěvek od Michal » čtv 05. led 2006 8:02:54

Jsem zvukař v rockové kapele a při nazvučení bicích mám problém s tím,že mikrofon,který snímá (céčkový nebo také řečeno "rytmičák" bubínek) mi snímá i zvuk i z ostatních bubnů. Jak docílit toho, aby bral mikrofon jen céčkový buben ? Na každý bubínek používáme zvlášť mikrofon.Najde se tu teké někdo kdo mi poradí,kde správně (na kterých místech ) mají být umístěny jednotlivé mikrofony ?

Díky za odpověď.

Uživatelský avatar
Ota

nazvučení bicích

Příspěvek od Ota » čtv 05. led 2006 10:47:22

Umístění mikrofonu k jednotlivým bubnům v soupravě se řídí hned několika, často i protichůdnými požadavky. Z hlediska přeslechu je potřeba umístit miktofony co nejblíže zdroji zvuku, což ale bývá do jisté míry v rozporu s požadovanou barvou a kvalitou zvuku. Nejen na šroťáku zkrátka nevytváří celkový zvuk jen horní blána. Rovněž směrová charakteristika mikráče není frekvenčně nezávislá a tak hraje roli i jeho úhel vůči snímanému zdroji. Při blízkém snímání činelů se uplatňuje také Dooplerův jev, kdy pokyvováním činelu se z hlediska mikrofonu zvuk priodicky přibližuje a oddaluje a v PA či nahrávce pak např. z cinkavého zvuku ride činelu pak jakoby střídavě ubývají vyšší frekvence. Z toho je tedy patrno, že je vše věcí kompromisu a metody pokus-omyl, mikrák by také neměl omezovat bubeníka při hře. Při live a standardním rockovém zvučení je praxe spíše o tom, jak dostat do mixu co njejvíce signálu aby to nevazbilo (což u rocku není téměř žádný problém), a vrámci přeslechu se vychází z kardiodních (ledvinových) charakteristik mikrofonu. To pochopitelně při razantnější hře ale nestačí a tak si zvukaři pomáhají tzv. expandery. Tento, často vícekanálový přístroj, se vřadí do příslušných insertů mixážního pultu, např. tedy do šavle pro hi-hat a snare a funguje tak, že do určité nastavené hranice signál nepropouští (nebo jím signál prochází jen v malé, ovládacími prvky nastavené úrovni) a teprve od určité prahové úrovně se expander/gate otevře. Zpravidla jsou ovládací prvky epander/gate funkční skupinou celé jednotky kompresoru a tak je možné přístrojem zároveň i zvuk šroťáku (a především kopáku) zhutnit. Expander/gate není ale všelék, vzhledem k malému rozdílu akustického tlaku v blízkosti snímaných nástrojů je využitelné pole působnosti přístroje velmi úzké. Ve chvíli, kdy se začne uplatňovat eliminace přeslechů, začínají se objevovat ve zvuku nedostatky, plynoucí z ořezání attacku a doznívání nástroje. Takže opět: s citem a neprdět na směrové charakteristiky a kvalitu mikrofonů.

Adrub
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: pát 14. říj 2005 19:54:27
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adrub » stř 14. bře 2007 7:31:31

Ahoj všem, měl bych takový dotaz, jsem bubeník a v kapele sem tam i zvukař, chtěl bych ze svého nástroje dosta"co nejvíce " a tak se ptám co k tomu všechno potřebuju za elektroniku ( krom mikrofonů, mixu, PA ), myslim, že k docílení dobrého zvuku se používá nějaký kompresor, ale na jaký buben... díky za rady a zkušenosti A.

Adrub
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: pát 14. říj 2005 19:54:27
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adrub » úte 10. dub 2007 15:43:30

Díky všem za rady a odpovědi :-D

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2684
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od safa » stř 11. dub 2007 12:28:44

Tohle tema je natolik siroke, ze se ti nikdo neodvazil odpovidat. Nazvuceni bicich vyzaduje aspon neco zkusenosti s technikou ... pokud do toho chces jit od zacatku tak zkus pohledat ... treba i na foru electrozone.cz

Uživatelský avatar
souchop
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: stř 07. bře 2007 14:52:16
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od souchop » pon 07. kvě 2007 14:47:43

Jsou tady samozřejmě některý osvědčený postupy, nicméně ti nejlepší zvukaři (pokud mají čas) i experimentují. Ale přeslechy tam prostě budou vždycky... Je taky možnost použít trigger snímače a nazvučit bicí přes sampler (údery na buben spouští sampl), ale většinou se při nastavování může vytrácet dynamika hraní (čili se to např. na jazz v podstatě nedá použít)...nebo zahodit klasický bubny a použít elektrický :) tam to bude úplně v klidu:)

Adrub
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: pát 14. říj 2005 19:54:27
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Adrub » pon 07. kvě 2007 15:07:50

Jenomže to už pak není ono, prostě už to zní moc elektricky, ale třeba kopák metalu se jinak nezvučí než, že se natrigruje a je to.

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2684
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od safa » stř 09. kvě 2007 22:31:26

... fakt jo ?

Uživatelský avatar
Tudy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 104
Registrován: pon 01. kvě 2006 10:51:45
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tudy » pon 14. kvě 2007 20:55:57

Fakt :)
A nejen v metalu a nejen ve studiu. Na brněnsku se pohybuje zvukař, který takto zvučí bigbeatové kapely a zábavovky. Prostě, než poslouchat kopák Amati od bubeníka jménem Dvastejněhlasitéúderynedám , tak tam raději nacpe sampl s omezenou dynamikou :)

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2684
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od safa » úte 22. kvě 2007 14:57:48

... tyblaho zvlast u tohohle bubenika to docela musi bejt problem triggerovat ne ?

Uživatelský avatar
Tudy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 104
Registrován: pon 01. kvě 2006 10:51:45
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tudy » stř 23. kvě 2007 0:42:00

On lepí přímo snímač na blánu, takže asi ne.

Uživatelský avatar
souchop
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: stř 07. bře 2007 14:52:16
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

zvuk bicích

Příspěvek od souchop » stř 23. led 2008 14:55:23

Adrub píše:Jenomže to už pak není ono, prostě už to zní moc elektricky, ...
:-D To bych si netroufal tvrdit :D natáčel jsem jednoho rockovýho bubeníka přes triggery s kvalitním modulem el. bicích, pak jsem záznam kvantizoval v midi a bicista si pochvaloval, jak krásně rytmicky a věrně hraje (že se nahrává přes triggery navíc vůbec nepoznal) :lol: a jinak, když si pustíte jakoukoliv písničku se záznamem SKUTEČNÝCH bicích, je to vlastně taky jeden velkej dlouhej "sampl", (kterej se v modulu el. bicích taky používá) a rozhodně se nedá říct, že by ty bicí zněly jakkoliv elektricky nebo nepřirozeně ;-)
jen pro doplnění: el. bicí dnes dokážou klasiku napodobit víc než věrně, liší se jen jediným: mají v jistým smyslu víc zvukových možností...

xalatan
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 61
Registrován: ned 06. kvě 2007 17:02:04
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xalatan » čtv 24. led 2008 18:03:12

ja na triggerech taky nevidim nic spatneho... ale mozna i proto ze nemam jinou moznost :D

J.J.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 600
Registrován: pon 21. led 2008 18:38:20

Příspěvek od J.J. » pát 25. led 2008 11:11:27

Bavíme li se o live zvučení tak můj názor je, že triger až jako úplně poslední možnost. Pokud je k dispozici kvalitní dobře naladěný nástroj, bubeník je bubeník a ne ten člověk co sedí za bicíma tak je zvuk sejmutý naživo vždy lepší než ze samplů. To tvrdím s vědomím, že jsem potkal už celkem dost i hodně dobrých mašin. Prostě vždy jde dynamika bicích do kytek. Ale asi taky záleží na kvalitě celého PAčka - pokud se jedná o low-end sestavu tak je možná snímání pomocí trigerů to správné řešení.

Uživatelský avatar
souchop
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: stř 07. bře 2007 14:52:16
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od souchop » pát 04. dub 2008 11:04:48

J.J. píše:Bavíme li se o live zvučení tak můj názor je, že triger až jako úplně poslední možnost. Pokud je k dispozici kvalitní dobře naladěný nástroj, bubeník je bubeník a ne ten člověk co sedí za bicíma tak je zvuk sejmutý naživo vždy lepší než ze samplů. To tvrdím s vědomím, že jsem potkal už celkem dost i hodně dobrých mašin. Prostě vždy jde dynamika bicích do kytek. Ale asi taky záleží na kvalitě celého PAčka - pokud se jedná o low-end sestavu tak je možná snímání pomocí trigerů to správné řešení.
Mno jo, je to live zvučení, to je fakt....až jsem na to v tom ajfru zapomněl :-D
každopádně trigger na live asi skutečně ne-e:) my např. občas hrajeme takový klubovky, že to při hraní vypadá jako hromadná soulož :D jak jsme u sebe blízko...a prostor celkově je většinou tak malej, že bicí VŮBEC není třeba zvučit ;-)

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“