Prosím o radu, co a jak. Přechod ze samozvučení.

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Prosím o radu, co a jak. Přechod ze samozvučení.

Příspěvek od CharlesBass » ned 20. dub 2008 17:59:29

Ahoj. Doposavad mám zkušenosti pouze se samozvučením. Tímto termínem rozumím to, že zvukař se nachází na(za, vedle) podia. A to z různých důvodu - zvukař je i zúčastněným muzikantem, nebo nemá párak atd. To samože na malých akcích max. do 50 lidí. Na větších tento způsob považuji již za diletantství. Netvrdim, že nejde zvuk zkazit na velkých akcích s profi výbavou(zvukařem), nebo je nemožné docílit na miniakcích excelentního zvuku svépomocí.
Problém mám nasledující: blíží se mi akce, kde budou tři kapely bigbítového složení. Sál je malý, cca 8 x 10 m. Výška stropu 3,5m, "zatlumena" bude jen zadní stěna(naproti podiu) a to několika maskovacími sítěmi.

Mám k dispozici následující:

Satelity:2x Yamaha S 115 500W na stativech,
Powermix Phonic K12 http://www.harmonymusic.cz/phonic/forpr ... PODK12.htm + Mixík Phonic MU 1202
mic: 2x SM 58, 2x PG 48, 2x PG 57 + handka bezdrát diverzitní.
zes: Omnitronic 1000 a 1500, Phonic MAX860.
mon: 2x Bedny Phonic ES102 a 2x Zeck(200W).

Vím, že to nejni ohromující sestava, že. Nicméně si s tím chci (musím) vystačit. Celé zvučení chci pojmout tak, že chci zajistit obstojné nazvučení vokálů powermixem a jejich ucházející monitoring za pomoci korekcí toho malého mixáčku. Což se mi přeci jen snad zdaří. Za nejslabší článek považuji mix, resp. jeho headroom jenom +10dB. Což je u živé produkce hodnota snadno přesažitelná a dosažitelný clip tudíž taky. Dál mě trápí absence páráku (aspoň 15m a tak 12/4).

Dotaz č. 1: Mám tendenci (a možnost) si zajistit dvojici SW cca 2x 500W a přizvučit kopák a basu - je to přeci jen větší plocha a bojím se toho, že se to bude ve výsledném zvuku ztrácet za nazvučeným zpěvem dvěma kytarovými stacky a hromadou činelů. Je mi ale jasný, že bez crossoveru budou trpět satelity.

Dotaz č.2: Mám taky opodstatněnou obavu, že bubeník neuslyší kytary a basu, proto se ptám, mám-li zařídit nazvučení kytar a i basy jen za účelem monitoringu - bubeník bude zcela vpravo, na vystoplém místě, kde se za jiných okolností svíjejí u tyče striptérky(či často i opilci).

Dotaz č.3: Malý i "hlavní" mix má pouze 2x aux a výstup master R/L. Mám nutkání využít mástru malého mixu jako rozšíření "aux 3" za předpokladu, že ty kytary, co nemusejí jít ven, půjdou touto cestou.

Podotýkám, že v den akce mám možnost přípravy a zkoušení již od rána. Již jsem podotknul, že kytary nebudu ven nazvučovat, takže budu muset chránit zpěvy před přeslechem.

Děkuji předem za věcné nápady, připomínky, které mi pomůžou v popsané situaci s popsaným zařízením.
Beru v potaz výsměch za seznam aparátu. Nicméně musím dodat, že na velkou většinu zmíněné aparatury vydělal "povermix" Tesla Studiomix 6-100. :wink: :D
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvek od CharlesBass » stř 30. dub 2008 0:37:49

No tak jsem se rozhodl. Vše jsem již promyslel. Takže objednám si dva tyhle http://eshop.prodance.cz/DetailPage.asp?DPG=87170 "páráčky", abych moch mít mix aspoň těch 5 m od pódia. Mělo by to zatím stačit. Zbytek po pódiu už obsáhnou mikrofoní kábly, kterých mám (3 - 7 m) dost. Druhý párák obstará spojení mixů a zes, který vynaskládám po straně k podiu. Musim eště pořešit využití zesíku v mix, resp jeho připojení k některým bednám - snad se mi podaří nějaké dlouhé reprokábly eště splašit, příp spojit dva. Zesík v mixu má tu výhodu, že mu za vstup můžu přiřadit kterýkoly jeho výstup, nebo jej připojit i na zdroj sig. z vnějšku. Jo a pojedu bes crossoveru, neboť ten zatím nemám. Ty Yamahy to snad ustojej. Pučuju je klukům na tekno akce a sou tam jako nejlepší bedny slyšet nejvíc na basech, tak budu klidnej :D. Mno odposlechy dopředu pro zpěváky budou dva, ale nevím esli zvolit dvě odposlechové cesty nebo jen jednu (třetí pro bubeníka). Všim sem si že většinou pokud jsou cesty dopředu dvě, jsou tam boxy min tři, pokud tři cesty, boxů jsou min čtyři atd. Asi zvolím nakonec jednu cestu dopředu a druhou k bubeníkovi a bude to. Pokud aspoň ktomuhle se někdo zkušený vyjádří budu moc rád, předem děkuji :)
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Uživatelský avatar
frantik
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 823
Registrován: pon 29. srp 2005 23:28:41
Bydliště: Vracov

Příspěvek od frantik » sob 03. kvě 2008 21:38:26

Ty satelity Yamaha co nejdřív otevři a zkontroluj výhybku!!! Bývá tam totálně zničený bipolární elektrolyt 15uF, podle jeho velikosti taky není na provoz v takové bedně dimenzovaný. Kup si v Prodnace svitkové kondenzátory Bennic a nabastli si je tam, hodnotu 15uF mají skladem, není potřeba ji skládat z více kusů. Nedávno jsem tyto boxy opravoval pro místní kapelu (a nejen já, kazí se to i jiným), pokud tu najdu Tvůj mail, pošlu ti fotky celé úpravy. Taky vřele doporučuju konektory jack na boxech nahradit zásuvkami Speakon Neutrik NL4MP, je to dnes už standard.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvek od CharlesBass » ned 04. kvě 2008 23:38:47

zkontroluj výhybku!
To udělám, dík za upozornění, mail zašlu :) Díky
Musí se předem, sundat gril a repro. Ty Speacony tam již jsou paralerně s jackama. Tudíž dvakrát jack, dvakrát speacon - Praktický řešení. Myslím že i ty výhybky nebudou nijak (zatím) poškozený, páč sem eště neměl zesilovač, co by dal 500 W do 8 Ohm :) Zatím jely na takovejch třista max. Jinak myslím, že to jsou povedený bedny, nám sloužej bezchybně.
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Tak akce dopadla výtečně !

Příspěvek od CharlesBass » ned 18. kvě 2008 18:08:35

Tak akce dopadla výtečně ! A to jak po všech stránkách - návštěvnost, 100% výkon kapel a sqwělý zvuk :-) Měl jsem ty Yamahy položený na navejšku postavený subáče (130 cm). Satelity jsem krmil powermixem a suby tímto zesíkem který je vybaven takto kanál jedna na basy 3x400W kanál dvě na středy 2x 400W a výšky obstarává zesilovač 250W, který je součástí crossoveru :wink: to jsem si pujčil od jednoho zvukaře, který má tyto zesy dva(jeden na stranu). Do basů sem pouštěl 160 Hz a na eq mixu sem basy do 160 hodně stáhnul, aby to nešlo moc do těh Yamah - úbytek na výstupu pro suby jsem dorovnával gainem, toho bylo dost :-D Mno jo no, monitoring stačil dvocestný bubeníci většinou ani stejně nic slyšet nepotřebovali ...
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“