Vplyv gainu na farbu zvuku

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • ADAM Audio A series
Uživatelský avatar
host12344321

Re: Vplyv gainu na farbu zvuku

Příspěvek od host12344321 » čtv 26. kvě 2022 0:53:56

Po letech pro Bassman, když si spojíte názory pisatelů a teorii, kterou sem zkopíruji:
Barva zvuku
Zvuk je podélné mechanické vlnění, které je člověk schopen vnímat v rozmezí 16 Hz–20 kHz. Spolu s výškou (danou hlavně frekvencí f ) a intenzitou (danou čtvercem amplitudy A) rozeznáváme také barvu zvuku. Zvuky se sinusovitým průběhem se nazývají jednoduché tóny. Tón je oproti šumu charakterizován jednou výraznou frekvencí, několik tónů s různými výškami tvoří akord. Šum má zpravidla celou oblast frekvencí spojitě rozprostřených (bílý šum rovnoměrně, růžový šum s převahou nižších frekvencí).
Složené tóny o stejné výšce (základní frekvence f) se od sebe liší barvou, která je dána hlavně přítomností tzv. vyšších harmonických, tj. tónů s frekvencí o celočíselném násobku (2f,3f ,4f atd.); na barvu má vliv i časový průběh obálky tónu. Tón dvojnásobné frekvence nazýváme druhou harmonickou (trojnásobné třetí atd.). Složený tón o frekvencí můžeme vyjádřit jako součet sinusovitých vln: (vzorec v odkazu níže)
s amplitudou a s fázovým posunem Tento rozklad složeného tónu provede Fourierova analýza. Odlišnosti v poměru vyšších harmonických vytvářejí různé barvy tónu; fázové posuny však lidské ucho nerozlišuje. Liché harmonické zvuk zostřují a oproti tomu sudé zvuk zjemňují.

čili pokud u konkrétního vstupního zesilovače dochází k ovlivnění vyšších harmonických při jeho vybuzení, dojde ke změně barvy zvuku, muselo by se to změřit příslušnými měřáky , abyste měl exaktní kontrolu toho, co slyší vaše ucho, omlouvám se za vstup možná do vyřízené věci.
https://www.wikiskripta.eu/w/Barva_zvuku

Bassman
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 456
Registrován: stř 03. čer 2015 15:02:59

Re: Vplyv gainu na farbu zvuku

Příspěvek od Bassman » ned 29. kvě 2022 10:11:36

Urcite nebudem spochybnovat overene a namerane teorie o zavislosti frekvencnych charakteristyk suciastok na velkosti prechodoveho prudu, ale urcite spochybnujem mieru tohto vplyvu. Jednoducho povedane, ked uberiem gain a pridam na fadri, pripadne naopak, tak ziadnu vyraznu (v podstate vobec ziadnu) zmenu nepocujem.

... tak asi nemam dostatocne sluchove schopnosti. :)
"Keď je zvuk dobrý, tak je zvuk dobrý"
http://www.hrbikmedia.eu

Uživatelský avatar
mmmartin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 145
Registrován: pát 11. čer 2010 11:09:34

Re: Vplyv gainu na farbu zvuku

Příspěvek od mmmartin » ned 29. kvě 2022 15:59:54

Pokud se budeš pohybovat v lineárních částech přenosových charakteristik jednotlivých za sebou řazených částí mixu, není důvod, aby se barva zvuku měnila. Je to stelný mýtus jako třeba ten, že s ohledem na nebezpečí vzniku zpětné vazby existuje optimální poměru nastavení gainu, polohy faderu, polohy masteru a nastavení citlivosti vstupu PA zesilovače.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 646
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Vplyv gainu na farbu zvuku

Příspěvek od mkarr » pon 13. čer 2022 20:20:55

Z teorie trochu k praxi. Vzučil jsem teď o víkendu svatbu a v kostele byl místní rozhlas s docela solidním zvukem, ale já měl krom sboru a kláves do mixu od kněze klopák a u ženicha a nevěsty mikrofon na klekátku. Bylo to tam sice i kvůli záznamu do videa, ale ať je to slyšet i v kostele, ne? Sbor jsem poštěl z beden vzadu v kostele, když zezadu i zpívali, ale kněz má být slyšet ze předu. Tak jsem ze svého mixu vytáhl kabel do místního zesilovače, poustil tam ty dva zmíněné mikrofony, kouknul že korekce jsou na rovinu a jdu to vyzkoušet a zvuk plechový. Koukám na vstup do místního zesilovače, jestli neklipuje a nic, v pohodě, ale stáhl jsem gain a přidal na výstupu ze svého mixu a ejhle, zvuk o mnoho poslouchatelnější. V cestě jinak nic nebylo, jen ta místní mašinka měla gate, ale bez kompresoru.

miro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 176
Registrován: pon 18. led 2010 20:07:27

Re: Vplyv gainu na farbu zvuku

Příspěvek od miro » stř 15. čer 2022 21:21:37

Já ti to věřím. Jenže já jsem materialista a rád bych znal fyzikální důvod změny zvuku. Ale to už teď a tady asi nezjistíme.

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“