Jak zvučit Boiler room?

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • EAW RS series
iv00vi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 52
Registrován: pát 08. črc 2022 15:26:44

Jak zvučit Boiler room?

Příspěvek od iv00vi » stř 20. črc 2022 9:25:23

Nejsem zvukař, ale občas si musím sám nazvučit malou akci s DJem, které se říká Boiler room (kotelna). Koncept je takový, že lidi stojí okolo (před, vedle i za DJem) a mají možnost mu koukat přes rameno. Stejně ale většina lidí stojí klasicky před DJem.

Zatím jsem hrál na takové (profesionálně nazvučené) akci jednou. Bylo to vevnitř, DJský stůl byl zhruba uprostřed místnosti cca 25x30m a zvukař to nazvučil ze 4 rohů + mě dal ještě dva odposlechy. To bylo super (pro lidi), akorát se mlátil zpožděný (asi nějaký processing + vzdálenost) hlavní zvuk (takže se mi blbě míchalo - DJ nedokáže míchat, když má zvuk zpoždění větší než cca 80ms) s odposlechy, ty jsem musel mít docela vytažené, nakonec jsem odposlechy vypnul a míchal jsem na sluchátka (to není moc komfortní, tohle bych trvale nechtěl).

Nicméně když to budu zvučit sám, tak to bude spíš venku a já mám v plánu mít pouze dvě repra (2x kombinaci SW + satelit). Nevím, kolik tam bude lidí, navíc můj zvuk je malý, dává smysl na plochu cca 10x10m.

Otázka je, jak umístnit zvuk. Ideálně bych ani nechtěl kupovat odposlechy, ale když to jinak nepůjde...

Varianta 1, takhle to dělám teď, používám bubenické špunty do uší, protože na odposlechy to je moc silné, pro většinu lidí je ten zvuk (nějakým způsobem) špatný. Výhoda je, že nikde nepřekáží kabely:
v1
v1
Varianta 2, takhle jem to zkusil poprvé včera, stejně musím hrát se špunty. Pro lidi, co by normálně stáli za mnou, to bylo moc silné a nevydrželi tam ani 3 minuty. Pro hlavní skupinu lidí to bylo asi OK, ale ztrácí se tím trochu smysl Boiler room. Navíc se tam mezi lidmi motají kabely (byl jsem pod slunečníky, kabely jsem vzal horem, ale bylo to takové nebezpečné):
v2
v2
Ještě me napadla Varianta 3 s odposlechy. Nevýhoda je, že bych musel kupovat odposlechy, ale pokrytí prostoru by asi bylo lepší a kabely nepřekáží:
v3
v3
Nejsem moc vybavený na to dávat zvuk zvenku toho světle zeleného kruhu posluchačů, musel bych koupit nějaké podlahové kanály. Jak byste to nazvučli co nejjednodušeji?

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 497
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Jak zvučit Boiler room?

Příspěvek od CharlesBass » čtv 21. črc 2022 11:16:35

Teda jako už sem si při čtení několikrát říkal, že některý věci snad ani nejdou více rozpolemizovat, ale evidentně jdou. Samozřejmě že v tomto případě je nejreálnější a nejednoduší varianta 2. Stejně to nebejvá, teda aspoň co já vím, na akcích, kde se paří a metaj při tom salta, takže to ani hlasitostí nemusí zrovna urážet hlavy... spíš vyloženě jako poslechovka. Dělat z takovýho setapu normál akci, je fakt na pováženou - bejt se stolem uprostřed parketu - chránit si cajky na stole a ešte se stresovat, jestli slyšej všici, nebo dupou po káblech ...

Mě místama připadá, jako bys zrvna spad z višne, neber to ve zlým :-) , jinými slovy, jako bys na jinejch akcích nikdá nebyl. Stačí se dívat, jak se to dělá, jaký sou ověřený postupy, jaký bedny. "Aparát do 80tis" ... no na dané podmínky by Ti s přehledem stačili za tu cenu dvě ynačkové fullrange aktivky s 15" a 1,4" hornou a výkonem 600-800W rms .. jako drtivé většině DJú, mnohý to uhrajou i s vyloženě šuntem. SW už jen jako bonus, doplnění a taky dvě 15" výkonné, nebo jedna 18" .... ani nevím jestli hraješ Bonnie M na párty, nebo dramec, techno nebo jungly, kde něco výkonějšího je vždy záhodno, ale pokud to bereš do osobáku a hraješ i zvučíš si sám, vždy to bude práce navíc a určitá úroveň kompromisu.

Já ted odjel jednu akci, 2xdB Technologies DVX 15HP 4x SW s 18"400W Beymou na jednom QSCRMX1850HD a bohatě to stačilo na prostor 10x10x7 :-)
IMG_20220715_145009 (1).jpg
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 326
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Jak zvučit Boiler room?

Příspěvek od kelly.ok » čtv 21. črc 2022 14:31:22

Přesně tak, (zbytečně) si to komplikuješ. Pokud nutně musíš být s cajkem mezi lidma (většinou bývá touha DJ přesně opačná), tak jasně varianta 2. Vše ostatní je složitější a navazovat tam nějaký fillový bedny apod. je věc, kterou má smysl dělat ve chvíli kdy víš co a jak a je to technika navíc (se kterou se dle ostatních vláken zřejmě stejně nevejdeš do auta). Satelity dej na nějaký vyšší stojany (horna třeba ve 2/2,20m) ať to lidem, co budou chtít být blízko neustřelí hlavy a nesežere ti celý vršek první cvalík co si stoupne před bednu a není dál co řešit.

iv00vi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 52
Registrován: pát 08. črc 2022 15:26:44

Re: Jak zvučit Boiler room?

Příspěvek od iv00vi » čtv 21. črc 2022 14:54:24

Díky za radu i za trpělivost. Chápu, že z pohledu zvukaře musím vypadat jako úplný jelito, taky si tak připadám :) Hraju house/techno. Odnáším si z toho, že musím koupit nějaké podlahové kanály.

gnat
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 124
Registrován: úte 01. říj 2019 13:49:11

Re: Jak zvučit Boiler room?

Příspěvek od gnat » čtv 21. črc 2022 15:21:57

Popřemýšlel bych o bezdrátovém přenosu. Ty kanály by IMHO na parketu překážely a parádu by taky asi moc nedělaly.

Uživatelský avatar
Marián

Re: Jak zvučit Boiler room?

Příspěvek od Marián » čtv 21. črc 2022 19:12:43

Jemu vadí už latencia bední s DSP a D zosilom, pri bezdrotovom prenose tam oneskorenie je cítiteľné aj pre bežného človeka. Ináč môže byť na tom čosi pravdy kolegovi sa sťažovali hudobníci keď im dal nejake RCFky na odposluch čo mali FIR.

iv00vi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 52
Registrován: pát 08. črc 2022 15:26:44

Re: Jak zvučit Boiler room?

Příspěvek od iv00vi » čtv 21. črc 2022 19:31:46

Bezdrát není úplně špatný nápad. Hrál jsem několikrát na bedny připojené přes SKAA systém, tam je latence v pohodě. Stejně to budu časem dělat baterkové, to pak venku bude mít docela eleganci, elektrika to trochu sráží, ale do interiéru dobrý... Satelity dám vysoko, to je dobrá rada, pak by to s nějakými pruty šlo tahat vzduchem. .

O.T.A.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 11
Registrován: ned 22. srp 2021 18:10:44

Re: Jak zvučit Boiler room?

Příspěvek od O.T.A. » ned 24. črc 2022 11:04:04

My jsme tohle dělali už tak 15let zpátky a boiler room se tomu ještě neříkalo, to si myslím se stalo známé po legendárním setu Mr. Solomuna v Tulumn. ale tj. jedno. vždycky byl apec ve předu a pokrýval celý plac, a pro livekaře (lidi co hrají ze samplerů a synťáků) byl udělaný stůl uprostřed placu FOH vzdálený akorát tak aby se dobře slyšel. Takže stál čelem ke zvuku. Livekařovi to stačí jako DJ je slyšet hůř, ale to řeší odposlechy že. Když se podíváš na všechny videa Boiler room vždycky mají odposlechy. Je podle mě jedno jestli je apec ve 4 rozích nebo jen před Tebou, potřebuješ se prostě slyšet a to ti zajistí jen zvuk ze stran přímo na uši. Ale djs co tam hrají, nehrají na svoje mašinky, donesou si flashku a nazdar že, takže je jim jedno jestli do toho někdo rozlije pití. Chce to dobrej stůl s přesahama na kterej ti nikdo moc nemůže.Já mám na to třeba tohle https://www.thomann.de/cz/adj_pro_event_table_mb.htm
Podle mě když bude zvuk ze předu tak ty odposlechy uslyšíš lépe než kdyby byl ze 4 rohů.

iv00vi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 52
Registrován: pát 08. črc 2022 15:26:44

Re: Jak zvučit Boiler room?

Příspěvek od iv00vi » úte 26. črc 2022 9:14:49

OK, takže navrhuješ variantu 4, zvučit to zepředu (a ještě navíc přidat odposlechy). To je teda pro mě nejmíň praktické z pohledu složitosti aparatury a tahání kabelů, ale díky, zařadím to do arzenálu. Hezký na tom je, že to ty lidí tlačí blíž k DJovi, což podporuje celý smysl takovéhle akce. Někde vevnitř by to asi šlo, když bude kudy tahat kabely.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 326
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Jak zvučit Boiler room?

Příspěvek od kelly.ok » úte 26. črc 2022 10:51:49

Opravdu si to zbytečně komplikuješ... nebo spíš jen možná očekáváš nekompromisně fungující vysněný setup s velmi kompromisními a omezenými prostředky. Pokud chceš aby to splňovalo plnohodnotně to či ono, asi se budeš muset smířit s tím, že nestačí mít stůl a nějaké základní PAčko ať už bude kdekoliv, a že bude potřeba investovat i do dalších věcí (v tomhle případě pořídit odposlechy, třeba i nějaké ty cablecrossy atd., vyřešit jak to odvezeš,...). V opačném případě se budeš muset smířit s tím, že ti občas někdo zakopne o nějaký kabel, někam ti někdo něco vylije (vč. případných následků), nebo couvneš k nějakému řešení, které je pro tebe kompromisní zvukově a nebo půjdeš cestou zcela konvenčního a snadno řešitelného setupu. Ačkoliv asi i dokážu pochopit tu touhu tebe jako DJe mít lidi blíž u sebe, z praktického hlediska mi to přijde jako opravdu zbytečně komplikované (a bez adekvátního setupu kontraproduktivní), tak či tak pro techniku za mě asi až nepřijatelně rizikové.

iv00vi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 52
Registrován: pát 08. črc 2022 15:26:44

Re: Jak zvučit Boiler room?

Příspěvek od iv00vi » úte 26. črc 2022 13:27:02

Rozumím, co se mi kelly.ok a další snažíte říct a děkuju za opakovaná varování, Zkusím se teda vyjádřit trochu víc přesně:
  • Bojler room ano či ne?
    V setupu Bojler room (nebo podobném) jsem už hrál minimálně 25x. Já to mám rád, protože se to na takové ty "intimní" akce prostě hodí víc. Není třeba řešit, že je potřeba hlídat vercajk a předcházet polití pivem nebo postříkání vodní pistolkou (obojí se mi už stalo). Když hraju "klasiku" (což je samozřejmě mnohem častěji) a musím si to nazvučit sám, tak tam je mi "vše jasné" (nesmějte se, prostě zvuk stojí před DJem, pálí to dopředu, monitory jsou nutnost, a hotovo).
  • Mám dost silné PA?
    Zatím mám zkušenost jenom z jedné akce, kam jsem ty subwoofery vzal (s půjčenými satelity) minulé úterý a hrálo to opravdu dobře (myšleno subwoofery hráli hluboko, vyrovnaně, čistě a dostatečně nahlas). Toho jsem samozřejmě dosáhnul jenom v malém venkovním prostoru cca 8x8 (možná spíš 12x6) metrů. Ale na tenhle typ akce (beach bar, kde na pláži bylo cca 170 lidí a okolo DJe jich "ve špičce" tancovalo cca 35) to je ideální. Měl jsem pocit, že lidi stejně nevydrželi moc blízko u beden, protože to tam bylo moc nahlas a spíš tančili tak 3 metry od nich. Tohle je typická akce, kam takový setup chci brát. Mám nějaká očekávání a zatím jsem spokojený (uvidíme za měsíc, to těch akcí už bude osm). Hraju často i na větším zvuku a chápu, že to je jiná liga.
Rozumím, že to, co teď řeším, je pravděpodobně z pohledu někoho, kdo zvučí akce pro stovky (nebo tisíce) lidí, nehodné jakékoliv diskuze. Pardon.
Prosím ale vžijte se do mé situace, já se prostě jenom snažím jako nezvukař vyřešit něco, co by měl řešit zvukař, ale on tam často prostě být nemůže (a ani nechce). Mě prostě stojí za to do toho strčit nějakou korunu a trochu energie se naučit nějaké minimum, než třeba říct, že když si to majitel nezařídí líp, tak tam hrát nebudu.

Řeším kam postavit bedny, jak k nim natáhnout kabely a jestli mám kupovat odposlechy nebo ne atd. Nejsem ani tak moc omezený financema (samozřejmě jsem, ale chci říct, že nejdu po tom nejlevnějším), jako tím, že chci aby to bylo malé, jednoduché a spolehlivě to postavila a obsloužila i jitrnice jako jsem já.

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 326
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Jak zvučit Boiler room?

Příspěvek od kelly.ok » úte 26. črc 2022 15:45:16

Já už moc nevím, co vlastně chceš slyšet. Padlo tu několik přijatelných variant, některé cizí, některé tvé vlastní, vč. jejich výhod a nevýhod, rozhodnutí je na tobě. Boiler room ano či ne? Nevím... za mě klidně ano, pokud mezi lidmi pokudmožno nebude moje technika, pokud jsi s tímto OK, pak proč ne, za předpokladu, že to nebude znamenat kompromisnější zvuk než při klasickém setupu. Máš dost silné PA? Nevím, vždyť píšeš, že sis to teď vyzkoušel a byl jsi na daný typ akce spokojen, nevím co víc k tomu chceš slyšet.

Pokud to nutně potřebuješ slyšet polopatě, jakkoliv to už není moc relevantní protože už máš nakročeno k variantě, kterou bych já osobně řešil jinak... já bych v tvé situaci každopádně šel primárně cestou, abych měl techniku (i možnost jí někam dopravit) na různé varianty, které mohou na různých venues v rámci nějakých možností nastat. Aparát lehce výkonější než kolik běžně potřebuju (pořadatel může 100x říct, že to bude malá akce pro pár lidí a stačí "něco malého", ale když ti pak na vesnickou zábavovou diskotéku přijde 3x víc lidí než pořadatel čekal, za toho, kdo za to v očích návštěvníků může, že to neuhraje, jsi ty). Monitory každopádně mít k dispozici (nemuset je případně použít je stále lepší varianta než je nutně potřebovat a nemít) + samozřejmě ten potřebný support materiál aby tyto varianty šly na venue nějak prakticky a bezpečně realizovat.

iv00vi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 52
Registrován: pát 08. črc 2022 15:26:44

Re: Jak zvučit Boiler room?

Příspěvek od iv00vi » úte 26. črc 2022 16:14:25

Jasně, nic dalšího už nepotřebuju, vyzkouším variantu 3 (i když říkáte, že to je složité) a 4. Jednotku a dvojku mám vyzkoušenou. Vymyslím, jak u variant 2 a 4 natáhnout líp kabely (protože nechci, aby mi po nich lidi skákali), a hotovo. Já jsem jenom chtěl zastavit diskuzi o tom, jestli mám dělat boiler room a že (obecně) nemám dost výkonu.

iv00vi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 52
Registrován: pát 08. črc 2022 15:26:44

Re: Jak zvučit Boiler room?

Příspěvek od iv00vi » pon 15. srp 2022 22:06:41

Tak jsem zkusil všechno dle plánu, budu používat variantu č. 3. Funguje ze všech nejlíp, žádné kabely nikde, vzadu je příjemný zvuk, nemusím používat špunty pro ochranu uší. Taky je fajn, že lidi, co chtějí "divoce" tancovat, jsou většinou vepředu, kde to je hlasité a za mnou stojí spíš "nerdi", který se chtějí koukat, co dělám (případně jestli jsem náhodou nepoužil Sync), furt řeší, jestli je kvalitní zvuk a hlavně mi přijde, že tam chodí očumovat ty holky, co tančí vepředu. :)

Tohle mi vyhovuje nejvíc, je to rychle a jednoduše postavené, můžu použít krátké kabely, všechno je na stole resp ty bedny mám přibindrované ke stolu a nejde nic zvrhnout. Zkoušel jsem hliníkové přejezdy a na trávu jsou nevhodné (museli jsme je podložit prkny a přišroubovat a furt to bylo špatný). Takové ty plastové velké se mi nevejdou do auta, takže možná ještě časem, až dořeším baterku, tak pořídím i bezdrát, ale tohle léto už budu jezdit takhle.

Díky za trpělivost.

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“