Zvučení bicích

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Radim

Zvučení bicích

Příspěvek od Radim » ned 29. bře 2009 23:52:36

Zdravím.
Hrajem s kapelkou menší akce, máme slušnej aparát a chtěl bych zvučit bicí... Ale nechci zvučit každej buben zvlášť. Chtěl bych zvučit pouze kopák, virbl a dva mikrofony dát jako overheady.
Mikrofony bych měl tyhle:
Bass drum: Shure PG52
Snare drum: Shure PG56
Overhead: Behringer B5 nebo Shure PG81
Vím, že řada PG není nic moc, ale konkrétně ta 52 a 56ka se mi osvědčily, s PG81 nemám zkušenost.
Chtěl sem se zeptat:
Budou ty overheady brát i okolní nástroje? (kytary, basu...)
Jak vysoko overheady umístit?
Je tohle ozvučení dostatečné na to, aby zvuk bicích byl venku slyšet?
Teď mě nenapadá další otázka.
Výběr mikrofonů bych nechtěl nějak zásadně měnit.. Vím, že to nejsou bety ty mikráky, ale na to naše fidlání... :)
Díky za rady.

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 635
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

Zvučení bicích

Příspěvek od honza637 » pon 30. bře 2009 2:23:25

Zdar, zvukově to fakt není žádná sláva ale jak říkáš nepotřebuješ extra kvalitu.
Ty over heady je dobré opatřit gaty. Ty právě řeší možný problém s přeslechy. Dost dobře není možné ti říct, do jaké míry budou ty okolní nástroje brát protože jsi nenapsal jak daleko od bicích jsou. Ideální by byl kdyby jsi poslal stage plán.
K té vzdálenosti - zkušenost s mikrofony od Uliho nemám, ale dá se říct že over-head mikrofony se dávají v rozmezí 50 - 100cm nad bicí. To si už musíš vyzkoušet. Taky je možné je snímat tak, že osadíš kopák, virbl a nad přechody dáš jeden overhead. Je to jednodušší systém a leckdy je snažší řešení výhodnější. Doporučuji zkusit. Našel jsem mimo jiné na webu mxl mics takový mini manuál pro zvučení těchto věcí.
http://www.mxlmics.com/support/recbasics.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

Uživatelský avatar
Radim

Zvučení bicích

Příspěvek od Radim » pon 30. bře 2009 7:03:51

Zdravím, vzdálenost nástrojů se liší podle podia. Je to kolem dvou metrů. (Někdy méně, někdy více). V podstatě mám po každé straně jedno kytarové kombo. Basové kombo je dál ode mě a klávésové nástroje hrají přímo ven, na podium jdou jen z odposlechů.
Výšku bych asi vyzkoušel teda, stejně tak jako to zvučení jedním mikrofonem nad tomy. Teď jde o to jestli teda budou brát ty ostatní nástroje nebo ne. Případně bych na některých akcích mohl zvučit pouze kopák a virbl, protože činely mají "hlasitý" charakter zvuku...

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 635
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

Zvučení bicích

Příspěvek od honza637 » pon 30. bře 2009 11:54:55

To víš, to je všechno na vyzkoušení. Takhle od internetu ti těžko kdokoliv poradí. To, co ti pomůže je fakt gate. Na ty overhady je osaď určitě.
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

SoundMaster
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: ned 27. dub 2008 12:13:35

Zvučení bicích

Příspěvek od SoundMaster » pon 30. bře 2009 12:03:52

Bude stačit třeba nějakej gate od Behringeru? (XR 4400)
Ještě sem se chtěl zeptat jestli se budou (pouze ze začátku) dát zpěvové mikrofony od Behringeru (typ XM 1800 S).
Je to především z finančních důvodů...
Vím, že nic nevím.

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Zvučení bicích

Příspěvek od TomasVv » pon 30. bře 2009 12:46:50

Zrovna Overheady bych negejtoval.
Možná nějakým expanderem poltačit slabé zvuky ale gate?
Zato kopák 100% a na virbl kompresor. Overheady, pokud se bojíš přeslechů dej trochu níž a spíše nat přechody než plechy. V malých klubech to mám odzkoušené.

Ještě se mrkni na sadu mikrofonů od Superluxu, za ty prachy je to lepší jak PG od Shure.
Dělám, co mě baví.

SoundMaster
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: ned 27. dub 2008 12:13:35

Zvučení bicích

Příspěvek od SoundMaster » pon 30. bře 2009 12:51:00

No k těm mikrákům. Díval jsem se na AKG D22 a D11... (Kopák, virbl)
Na ty overheady by se ze začátku daly použít i ty levný behringery nebo to nemám ani zkoušet?
Vím, že nic nevím.

jardatop
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 461
Registrován: stř 26. bře 2008 23:39:44
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Zvučení bicích

Příspěvek od jardatop » pon 30. bře 2009 15:33:12

Ne, ty XM1800 na overheady ani nezkousej. To chce nejaky kondenzatorovy malomembrany.
Nejlevnejsi pouzitelna vec je asi stereo par Behringer C-2. V idealnejsim pripade Rode NT5 nebo Oktava MK-012.

mirazvuk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 86
Registrován: pon 23. úno 2009 19:25:35
Bydliště: poblíž BpH

Zvučení bicích

Příspěvek od mirazvuk » pon 30. bře 2009 18:41:49

Na overhead používám Behringer C2 a jsem s nimi spokojený. Na bicí mám PG56 + PG52 a ujde to. Samozřejmě jsou i lepší mikrofony, ale každej si pořizuje to na co má. Gate na overhead bych nedával, připadá mi to tak trochu proti jejich principu, ale jinak zbytek bicích mám zagejtované. Používám MDX1600 + MDX4600. Opět, není to bůhví co, kompresory z těchto zařízení fungují poněkud divně i při nízkém kompresi, ale gate celkem jde.

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2684
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Zvučení bicích

Příspěvek od safa » pon 30. bře 2009 21:07:50

honza637 píše: Ty over heady je dobré opatřit gaty. Ty právě řeší možný problém s přeslechy.
... to vazne ? TO by mne nikdy nenapadlo ... komprimovat to jo, ale gejtovat ? Mozna expander, proc ne ... ale gejt by mne nenapad.

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2684
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Zvučení bicích

Příspěvek od safa » pon 30. bře 2009 21:10:48

SoundMaster píše:Na ty overheady by se ze začátku daly použít i ty levný behringery nebo to nemám ani zkoušet?
... XM jsou dynamiky, ty na overheady nejspis asi ne, myslim, ze jestli mas na dve B-5tky tak je to velice dobra volba za tu cenu. Pokud nemas tak bych se vubec nebal parecku C-2 . Jsou to sice elektrety ale to i treba tady leckde chvalena i-5 a pokud vim tak za ty penize hrajou bezvadne. Pripadne si je muzes modifikovat (navod je kdesi na internetu).

Uživatelský avatar
Fyla
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 904
Registrován: stř 09. črc 2008 15:58:11
Bydliště: براغ

Zvučení bicích

Příspěvek od Fyla » pon 30. bře 2009 21:37:13

Dovolim si podporit klub odpurcu gejtu na overheadech. Pokud teda nechces docilit naprosto neprirozeneho zvuku...

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 635
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

Zvučení bicích

Příspěvek od honza637 » pon 30. bře 2009 23:18:19

No, možná se mnou kdekdo nebude souhlasit ale kvalitní gate přece zvuk nezmění. Pouze má za úkol se zavřít při určité úrovni signálu. V tom nevidím zrovna u overheadu problém.
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

jardatop
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 461
Registrován: stř 26. bře 2008 23:39:44
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Zvučení bicích

Příspěvek od jardatop » pon 30. bře 2009 23:32:32

No, ja si to taky nedovedu moc dobre predstavit, ze by to znelo prirozene, kdyby se to zavrelo, jeste nez by ty plechy uplne doznely.

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 635
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

Zvučení bicích

Příspěvek od honza637 » pon 30. bře 2009 23:43:08

No, netvrdim to moc zavírat. Spíš jde o to s gatem řešit ruchy na podiu a přeslechy. Pokud se to nastaví citlivě, jde to. Současně netvrdím že je to nezbytnost ...
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“