PA systém vyhadzuje istič

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
livexband
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: pon 05. úno 2024 20:15:10

PA systém vyhadzuje istič

Příspěvek od livexband » pon 05. úno 2024 20:48:43

Ahojte, chcem vás poprosiť o radu. Mám nejaký problém s PA, stáva sa mi niekedy, že mi vyhodí istič na prívode, zväčša štandard 16A a neviem prísť na to čo to môže spôsobovať.
Vymenil som predlžovačky, kontroloval som napájacie káble a všetko vyzerá byť v poriadku. Tu je zoznam čo v tom PA mám: 2x FBT Mitus 114A a 2x FBT Q118SA, mix Allen Heath QU16, klávesy KORG, Orange gitarový amp a nejaká bižutéria Sennheiser EW100G3, Sennheiser EW100G2, MP3 prehrávač DENON.
Dávnejšie som mal problém s jedným reproduktorom FBT 114A, bedňu mi vypínala tepelná poistka. Mal som to v servise v Taliansku a podľa popisu v protokole sa jednalo o poruchu tepelnej poistky, ktorá bola vymenená. Od tej doby sa mi stáva, že mi to sem tam vyhadzuje istič. Môže to mať niečo spoločné, že v tom servise to napr. zle opravili ? Jediné čo som tak odpozoroval je, že sa to stane keď hráme nejakú silnejšiu skladbu. Môže to byť nejakým prehriatím a následným skratom pri prekročení prúdu? Prípadne kde inde by som mohol hľadať zradu? Je to ako hľadanie ihly v kope sena, keďže sa to deje zriedka a nie je to pravidelné, ale podozrievam tú opravovanú 114A. Prosím poraďte. Dík.

Rastika
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 15. čer 2006 20:30:59

Re: PA systém vyhadzuje istič

Příspěvek od Rastika » pon 05. úno 2024 22:05:15

Ahoj. Svetla, strobo nepouzivas? V tvojom pripade mas dost vykonne basy. V urcitych pripadoch mozes prekrocit zatazenie na jednu fazu - 3680W a vtedy ti vyrazi istic. pouzival by som 380V privod + vlastny rozvadzac. Nemyslim ze to sposobuje opravovana bedna.

janek
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 565
Registrován: čtv 18. zář 2008 13:40:53
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: PA systém vyhadzuje istič

Příspěvek od janek » pon 05. úno 2024 22:52:04

Podla manualu 114A zerie do 2,8 A, Q118SA do 4,5 A (podla poistiek), to mame spolu 14,6 A. Na zvysok ti zostava 1,4 A co je ~300 W. Z toho zvysku co si napisal najviac asi zerie to kombo. Takze aj mne to vychadza, ze ked hras na limit, tak mozes vyhodit istic.

Pozri si ci je istic B alebo C. C ti dovoli dlhsie prekrocit limit (neskor vyhodi).

Ak vies odmerat spotrebu, tak si to pusti co najviac nahlas ze kolko nameras prip. ci sa ti podari vyhodit istic.

Ak vies vysledovat uroven vystupu kedy to vyhadzuje, nastav si limiter na master (kompresor s ratio = inf; attack a uroven musis odladit podla istica...

V kazdom pripade najjednoduchsie je hore spominane riesenie (380V + rozvadzac), ale v nudzi najdi dve zasuvky na roznych isticoch a rozdel zataz medzi ne. Jednym ockom sleduj aj co vsetko je na tom istici okrem tvojho aparatu - kompresor na pipu, nejaka chladnicka,...

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 499
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: PA systém vyhadzuje istič

Příspěvek od Damton » úte 06. úno 2024 0:22:43

A máš tam ještě nějaké světla? Mlha?
Ale i tak jsi už dost na hraně 16A jističe, stačí aby bylo v síti podpětí a je to 16A jistič spadne. Hoď si minimálně basovky na jinou fázi. Tohle už opravdu není aparátek na jednofázový 16A jistič.

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 809
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: PA systém vyhadzuje istič

Příspěvek od PeBe » úte 06. úno 2024 7:52:41

Já osobně bych to viděl spíš na tu bednu. Před nějakým časem jsem měl ve svém "pódiovém rozvaděči" vedle voltmetru i ampérmetr. Možná ampérmetr kecal, nevím, je to "číňan z Alíku", ale při ostrém hraní proud jen tak šolíchal jistič (pojistky). Zapojeno bylo: 2xRCF ART312A, 1xALTO TS318S, 2xALTO TX8, kombo 60W, klávesy.. při rozsvícených světlech (5x mini hlava 7x12W RGBW + 1x hlava 6OW LED) odběr cca 1.6-1.7A, při natápění mlhy cca 4.5A. Takže si myslím, že by se ke zmiňovaným 16A kluci neměli přiblížit. ALE... jestli tam byla i světla + nějaká výkonnější mlha... Případně může být jistič "vyhřátý" a co hůř, klidně tam může být "áčko"... ;-)
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

livexband
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: pon 05. úno 2024 20:15:10

Re: PA systém vyhadzuje istič

Příspěvek od livexband » úte 06. úno 2024 8:47:08

Ahojte, díky za odpovede. Mám v tom aj celý svetelný park aj s hazerom a niekedy low fog 2kW, ale celé svetlá vždy dávam na osobitnú zásuvku. Napríklad teraz posledné vystúpenie mi vyplo celý PA ale svetelný okruh zostal bežať. Niekedy mi to takto vyhodí aj so zostavou s iba jedným basom, tam by som asi nemal prekročiť 16A. Mitus 114A má 640VA, Q118 má 800VA, QU16 82W, Klávesy 30W, Gitarový amp 50W, plus ostatná bižutéria keď rátam napr. 100W, tak stále som na prúde okolo 11A. Ako sa správajú Class D koncáky v tých repro pri vyššom výkone a záťaži berú aj vyšší prúd?

Čo sa týka 380V prívodu to nebude možné, keďže väčšinou chodíme po svadbách a tam ťažko zoženiem 380 zásuvku.

Zaujimavé je, že túto zostavu už mám nejaký ten rok a nikdy mi to nerobilo, kamoš nosí 4x Mitus 115A a 2x Mitus Sub 18 a nikdy sa mu to ešte nestalo a to dokonca dáva k PA aj svetlá. Proste sa mi to nezdá, že zrazu mi vyhadzuje istič.

Neexistuje nejaké zariadenie, ktorým by som zaznamel nejaké prúdové špičky?

Inak keď dám pol PA do jednej zásuvky a pol do inej tak už sa mi stalo, že to potom brumí. Myslíte, že pomôže na to prepínač Ground Lift? Nikdy som to neskúšal lebo neviem ako to presne funguje.

Ak by vás ešte niečo napadlo ako by som mohol prísť na to kde je zrada tak budem vďačný.

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 809
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: PA systém vyhadzuje istič

Příspěvek od PeBe » úte 06. úno 2024 9:43:26

Zařízení pro záznam proudových špiček pochopitelně existuje. Mám zkušenost jen s jedním. V práci a ten bys určitě kupovat nechtěl, to raději nový reprobox... :-)
Pro test, kdo to dělá, bych si zkusil vybastlit malou krabičku se zásuvkou a uvnitř s jističem, klidně jen 6A a do ní postupně připojovat jednotlivé kusy, nebo sekce aparátu a čekat, až TO přijde. Když budeš mít kliku, tak vybaví jen ten malý jistič a všechno ostatní bude hrát.
Případně použít něco podobného: https://www.czc.cz/geti-gpm01-meric-spo ... qIEALw_wcB

Před lety se mi stalo, že jsem na svatbě, při prvním tanci novomanželů, na ně pustil spoty a najednou opak toho, proč jsem tam byl. Ticho a tma... Všechny oči se upřely na mě, co jsem to za debila... Najednou se otevřely dveře do kuchyně, vykoukl kuchař a řekl: "To sem byl já, zapnul jsem třetí friťák..." :-D
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1457
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: PA systém vyhadzuje istič

Příspěvek od exxxi » úte 06. úno 2024 16:57:47

Taky to chce zkontrolovat prodlužovačky. Mě to dělala jedna prodlužka jen ve chvíli, kdy jsem zapojil notebook. Jiné prodlužky to nedělaly.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

livexband
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: pon 05. úno 2024 20:15:10

Re: PA systém vyhadzuje istič

Příspěvek od livexband » úte 06. úno 2024 21:10:11

exxxi píše:
úte 06. úno 2024 16:57:47
Taky to chce zkontrolovat prodlužovačky. Mě to dělala jedna prodlužka jen ve chvíli, kdy jsem zapojil notebook. Jiné prodlužky to nedělaly.
Ale to bolo presne v momente keď ste zapojil notebook, že hneď padol istič ?

Kajman2nd
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 87
Registrován: čtv 14. led 2016 11:40:22

Re: PA systém vyhadzuje istič

Příspěvek od Kajman2nd » stř 07. úno 2024 19:09:26

My máme v kapele rozvodný kufřík podle vzoru od kolegy PeBe, a při plný kulách PA nám to žere do 5 ampér (na ampérmetru z Alíka :-) Apec 2x Megaton NPB118, vrchy RCF 932, 2x monitor RCF 712, 2x mix X32, 2x kombo kytara/basa, kláves D50, světla vše LED 8ks + 2x otočná hlava, mlhostroj a serepetičky kolem - bezdrát majky, IEM…
Za těch x let byl problém jen na jediné akci v nejmenované hospodě, jinak vše v cajku, a to kolikrát do některých zásuvek bych se přemáhal tam dát nabíječku na mobil…

livexband
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: pon 05. úno 2024 20:15:10

Re: PA systém vyhadzuje istič

Příspěvek od livexband » čtv 08. úno 2024 10:09:04

Ahoj, a aký máš ten ampérmeter? Ďakujem.

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 809
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: PA systém vyhadzuje istič

Příspěvek od PeBe » čtv 08. úno 2024 10:44:43

Kajman2nd to stavěl dle mého návrhu a předpokládám, že použil stejné měřiče, jako já. :-) Původní prodejce, na nějž jsem dával tehdy odkaz již patrně nežije :-D Takže dávám odkaz na jiného, snad ještě žijícího :-)
https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... ry_from%3A
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

livexband
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: pon 05. úno 2024 20:15:10

Re: PA systém vyhadzuje istič

Příspěvek od livexband » čtv 08. úno 2024 12:15:31

Ahoj, máš niekde na webe ten návod na rozvodový kufrík, by som si pozrel čo v tom je. Dík.

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 809
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: PA systém vyhadzuje istič

Příspěvek od PeBe » čtv 08. úno 2024 12:54:30

Před nějakým časem jsem měl ve svém "pódiovém rozvaděči" vedle voltmetru i ampérmetr.
Pod textem v uvozovkách se ukrývá odkaz na prapůvodní diskusi o tomto výtvoru. V této diskusi je pár fotek mých a kajmanovo, včetně schématu zapojení.
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“