Zvučení aneb rada pro začátečníka

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • DEMO 15
Matosel
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 1
Registrován: ned 05. kvě 2024 12:17:32

Zvučení aneb rada pro začátečníka

Příspěvek od Matosel » ned 05. kvě 2024 12:24:32

Zdravím, vím že je to možná poněkud prostá otázka pro Vás profesionály, nicméně bych se rád zeptal.
Rád bych vystupoval na ulici s hudebními nástroji. Jsem v tomhle začátečník a zajímalo by mě, když mám hudební program Logicpro, Cubase, nebo třeba Garageband kde sem začínal. Tak jestli je možné používat mikrofon a v programu si tam navolit efekty a pak je živě promítat do reproduktoru bez toho aniž by tam vznikla ta nepříjemná zpětná vazba ? Případně co udělat aby nevznikla a já i tak mohl použít tyto jmenované programy společně s efekty. Absolutně nevím pod čím to hledat na internetu, ale budu rád za Vaše rady v této oblasti.

Snad jsem to napsal nějak srozumitelně.

Děkuji předem za odpověď.

atrakce
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 67
Registrován: pon 01. črc 2013 18:55:44

Re: Zvučení aneb rada pro začátečníka

Příspěvek od atrakce » ned 05. kvě 2024 13:58:56

Pokud Ti jde o použití live efektů - VSTplug-inů, tak na tohle existují jiné programy - superrack performer (waves), Live professor, .... Omezující bude spíše latence zvukovky a výkon počítače, s Dante DVS ,PC s i7 11gen., Superrack performer jsem se dostal na 4ms (odpovídá vzdálenosti - zpoždění cca. 1,3m) - cca. 5 plug-inů na zpěv. Samozřejmě Waves Superrack + Soundgrid jsou možnostmi jinde....
Avantis, SQ5, CQ20B,DL1608, Ui24, Megaton NP377, ENGL Fireball II, TC G system,TC G major 2,Sennheiser IEM G4 ....

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 690
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Zvučení aneb rada pro začátečníka

Příspěvek od mkarr » pát 24. kvě 2024 0:21:24

Jestli se ptáš na problém s nepříjemnou zpětnou vazbou, tak na to je jednoduchý princip.
Zvuk z reproduktoru musí být v míste kde je mikrofon, slabší než původní signál, tedy asi zpěv.
Toho se dá docílit dvěma způsoby.
Zpívat nebo hrát na ten mikrofon opravdu nahlas a opravdu z blízka.
Mít reproduktor tak daleko od mikrofou, aby byl zvuk z reproduktoru slabší o tuto vzdálenost.
Ideálně samozřejmě kombinace obojího, plus ještě použití mikrofonu s vhodou směrovou charakteristikou, ale na to se nedá moc spolehnout, pokud se mikrofonem hýbá.

Uživatelský avatar
mmmartin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 198
Registrován: pát 11. čer 2010 11:09:34

Re: Zvučení aneb rada pro začátečníka

Příspěvek od mmmartin » pát 24. kvě 2024 10:55:37

Taky záleží na typu mikrofonu - dynamik vs. kondenzátor. Dynamik je už z principu vůči vazbě odolnější (ne proto, že to je dynamik, ale proto, že většina dynamiků je konstruovaná jako gradientní mikrofon). Cenou za to je proximity efekt, tj. zvyšování podílu nízkých kmitočtů při přibližování mikrofonu ke zdroji zvuku.

Uživatelský avatar
Naštěstí jdu kolem

Re: Zvučení aneb rada pro začátečníka

Příspěvek od Naštěstí jdu kolem » pát 24. kvě 2024 11:36:36

Pískání systému svědčí především fázové poměry ve zpracovávaném signálu.
Nejčastěji mizerné výhybky v boxech a mizerné měniče.
Použití dynamiky nebo kondenzátoru je podružné...

Uživatelský avatar
mmmartin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 198
Registrován: pát 11. čer 2010 11:09:34

Re: Zvučení aneb rada pro začátečníka

Příspěvek od mmmartin » pát 24. kvě 2024 12:11:07

Fyzika říká něco jinho, ale to jen tak naokraj.

asterix1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 208
Registrován: stř 13. bře 2013 14:34:39

Re: Zvučení aneb rada pro začátečníka

Příspěvek od asterix1 » sob 25. kvě 2024 16:06:06

Naštěstí jdu kolem píše:
pát 24. kvě 2024 11:36:36
Pískání systému svědčí především fázové poměry ve zpracovávaném signálu.
Nejčastěji mizerné výhybky v boxech a mizerné měniče.
Použití dynamiky nebo kondenzátoru je podružné...
Súhlas.

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 137
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: Zvučení aneb rada pro začátečníka

Příspěvek od Palko » sob 25. kvě 2024 16:45:46

...Pískání systému svědčí především fázové poměry ve zpracovávaném signálu...
Tohle bych rád pochopil, jestli mi to někdo může polopaticky vysvětlit.
Momentálně se zpětnou vazbou problém nemám - až se sám divim, když mi vyleze zpěvák při plném výkonu před PA a zpívá mezi lidmi. Celou dobu jsem si myslel, že je to mikrofonem - Sennheiser 865 díky hyperkardioidě.
Ale teď tady naznačují pisatelé, že konstrukce mikrofonu je podružná.

Ať to hraje...
Palko.

Uživatelský avatar
rumcajs

Re: Zvučení aneb rada pro začátečníka

Příspěvek od rumcajs » sob 25. kvě 2024 22:57:53

Za pískání vždycky může přece zvukař... :twisted: :twisted: :-D :-D

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 499
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvučení aneb rada pro začátečníka

Příspěvek od Damton » ned 26. kvě 2024 17:58:45

"Pískání systému svědčí především fázové poměry ve zpracovávaném signálu.
Nejčastěji mizerné výhybky v boxech"
Táák určitě :-D ..no to je panečku moudro. Chudák začínajíc zvukař, bude ladit vyhybky a fázovat repro.
Místo aby se soustředil na daleko důležitější věci.Jako hlavně:

1. Signál musí být opravdu silný, a blízko k mikrofonu to znamená "kuňkat" do mikrofonu z 30cm, při vytavených bednách je opravdu k hovnu!
2. Dostatečná výkonová rezerva v PA systému
3. kvalitní PA systém, který hraje silně i středy. Rozhodně né žádný PártyBox, který hraje jenom BumCink frekvence.
4. Dostatečná vzdálenost mikrofonu od PA a samozřejmě mikrofon mít až za bednou pokud možno.
Na odposlech použít nějaký klidně i drátový InEar.

5. Ano kvalita mikrofonu nebo typ mikrofonu je až na 5. místě. Bohatě stačí Sennheiser e835 nebo asi milion dalších podobných majků.

Ale obávám se, že v tomto případě možná tazatel použil nesprávný termín a označil "zpětnou vazbou" úplně něco jiného.
Myslím že chce řešit "latenci" tzn. že se z beden slyší s např. 20-30ms zpožděním.
Takže pokud je to opravdu ono, co chceš řešit, tak doporučuju se mikrofon zapojený přes notebook vysrat, a koupit si nějaký malý digitální mix, např. Behringer FLOW8, ten je velice šikovný. A efekty a podklady si pustit z notebooku do mixu. Ten FLOW8 se chová i jako zvukovka, takže si notebook připíchneš přes USB a mikrofon zapojíš přímo do Mixu FLOW8.

Uživatelský avatar
rumcajs

Re: Zvučení aneb rada pro začátečníka

Příspěvek od rumcajs » pon 27. kvě 2024 20:18:17

.. tak takle nakrklej Damton snad asi nikdy nebyl a nikdy tady nenadává (na ho.no, vy.rat..!!)

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 499
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvučení aneb rada pro začátečníka

Příspěvek od Damton » úte 28. kvě 2024 9:22:32

:-D Ano taky mě to udivilo když jsem si to po sobě přečetl, ale už jsem to tak nechal.

V Tomhle případě mě nasralo více věcí:

1. Tazatel položí dotaz, a pak vůbec nereaguje, nepoděkuje, neupřesní... slehne se po něm zem.
Ačkoliv se členové fóra snaží pomoct a odpovědět.

2. Nezlobte se na mně ale ty odpovědi tomu "začínajícímu" jsou teda šílené. ad (fázová chyba vyhybky). atd..
nebo (použít Waves Superrack + Soundgrid) možná proto se nedivím že ani nereaguje :-D

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1457
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Zvučení aneb rada pro začátečníka

Příspěvek od exxxi » úte 28. kvě 2024 10:45:40

Mixík Flow8 rád pochválím. Čtyři mikrofonni vstupy a dva stereo vstupy se všemi výhodami digitalniho pultu jasou fajn. Mixík je malý, takže se na adventnich akcích dobře zakryje před počasím a doma nepřekáží.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 499
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvučení aneb rada pro začátečníka

Příspěvek od Damton » úte 28. kvě 2024 11:09:59

(FLOW8) Ano, a stále můžeš hrábnout rychle na fyzické fadery a upravit poměry, aniž by jsi musel startovat tablet a aplikaci.

Asko
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: ned 12. kvě 2024 12:12:41

Re: Zvučení aneb rada pro začátečníka

Příspěvek od Asko » stř 12. čer 2024 20:25:46

Pekný večer,chcem sa opýtať či ku kvalitnému zvuku stačí nějaký lepší mix (do 500€) alebo dáky klasický mix a ktomu samostatný efect? Efect chcem hlavne kvôli spevu.

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“