je-li zesik silnější než repro

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
kenndymusic

je-li zesik silnější než repro

Příspěvek od kenndymusic » stř 19. dub 2006 16:01:34

Zdravím. Mohl by mi někdo prosím poradit? Nedávno jsem udělal takový pokus. Přešel jsem z 2 pásma na 3 pásmo, ale tím, že jsem kompakt osazený 4 PD12 - 150W 8 Ohm a 2 x 1" 50W 16 Ohm překopal. Začnu tímto. Rozměry kompaktu 160cm x 64cm x 51cm. Vyhodil jsem výhybku a 4 PD 12" po 150W propojil paralelně, tím jsem se dostal na impedanci koem 2,6Ohm a krmím to koncákem Peavay 1.3 K, při 2 Ohm dává 1kW.
Kolega mě přesvědšuje, že ty repráky nemám šanci zníčit, né výkonem, že PD to snesou. A výšky jsem zapojil též paralelně, takže mám cca 8Ohm 50W a krmím to koncem 100W na 8 Ohm. Dělící kmitočet používám 2,7 kHz. Nezníčím to?
Děkuji

Uživatelský avatar
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » pon 15. kvě 2006 21:53:26

Tady přece neplatí žádný okolo nebo cca, v elektrice je všechno naprosto přesně daný. Před podobnými experimenty vřele doporučuji prostudovat ohmův zákon a vzorec na řazení odporů (tj. reproduktorů), nemusíš se jich bát jsou naprosto jednoduché. Hlavně je třeba ohlídat impedanci výstupu zesilovače. Když připojíš 8Ohm na 4Ohm výstup jedeš na půl plynu tzn ze 100W máš 50W protože odebíráš poloviční proud. (ohmův zákon), Když to uděláš obráceně, odebíráš proud 2x větší než na co je zes postaven a když ho trochu vytáhneš tak sbohem koncáky. ani jedno řešení nejni ideálnlní. Co se týká výkonu tak vśechny reproduktory určitou výkonovou rezervu mají. Taky je potom nemůžeś prát na plný pecky. Výkonová rezerva se ovšem nikde jaksi neuvádí. Takže dobrá rada kamaráda může býti drahá. Pro něj samozřejmě ne. Vždy je to o tom až se ucho utrhne.Pro samotný zvuk je ovšem nejlepší mít všechny vztahy sladěný, potom to hraje jak má a strach ti zbyde pouze na vylité pivo. Jinak doporučuji přepočítat impedanci PD to se mi nějak divně. Výšky jsou dobře.

JJ
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 15
Registrován: pon 05. bře 2007 21:09:01

Příspěvek od JJ » pon 05. bře 2007 22:38:03

U výškáčů doporučuji chránit žárovkou nebo diodami. Ty ohmy jsou opravdu divné 4x8ohmů paralelně jsou 2ohmy. Pro ochranu basáků bych to zapojil serioparalelně. Což by mělo fungovat jako 8ohmu (600W)bedna. A co se týká vypálení reproduktorů, myslím, že je to dáno i stylem hraní. Většinou repro shoří při slabém zesilovači, který často peakuje nebo trvale kreslí než mít místo 600W - 1kW, ale tento výkon použít nej v absolutní špičce. Jinak i peak se většinou dá nastavit na nižší úroveň než je max zesilovače. Netýká se to repro made in China (PMPO).

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“