A jak byste to zvučili vy?

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
rakyroky
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 59
Registrován: úte 31. říj 2006 15:32:44
Kontaktovat uživatele:

A jak byste to zvučili vy?

Příspěvek od rakyroky » ned 05. lis 2006 22:05:14

Nedavno jsem přišel na toto forum a je dobře že je. Jsem v kapele napůl zvukař a napůl muzikant. Chtěl jsem se optat na váš názor na to, jak zvučím naši třinácti členou poloprofesionální dechovku (doufám že tímto slovem tu nikoho nepobouřím). Kdo to zvučil, dá mi jistě za pravdu, že je to někdy nelehký úkol.

Teď k technice
Mikrofony: 3x Shure SM58, 1x Sennheiser E840 (=zpěv)
1x SM57, 12x AKG C419PP (=nastroje)
Mix: Behringer Eurodesk MX2442A
Efekt: Behringer Virtualizer Pro DSP2024P
Ekvalizery: 2x31 pásem a 2x15 pásem grafické od Soundkig(bohužel)
Repro: 2x aktivky od Sounking 250W(plast)- nicmoc
2x Basovky 500W (dělal to někdo na Moravě a já přidaval vatu proti stojatýmu vlnění, takže teď i hrajou)
2x plastovky 150W jako monitory(firmu nevim, ale měnil jsem už drivery za silnější)
Zesilovače: 2x 450W nevím značku(basovky) a 2x350WSoundking (monitory)
Crosower: 2x dvoupasmový s nastavitelným dělícím kmitočtem
Párák 32xXLR +4

Obsazení: 2x křídlovky, 1x obligátka, tenor, baryton, 3x klarinety, 2x doprovodná trumpeta + 1x bastrumpeta, Tuba, Bicí souprava
2x zpěvy

Když je tubista, zvučím. Když není a je zvukař hraju tubu. A když neni ani ten a ani ten, hraju a na podiu vedle sebe mám mix, což je na nic.

Mám k dispozici 16 mono šavlí na mixu s tím že 4 potřebuji pro zpěvy a konferenciery. Zbytek obsadí již výše zmíněné melodické nastroje, kde všude používám "štěnice"AKG. Bohužel nemohu zvučit bicí a to mě dost mrzí. Mám několik dotazů. Je lepší použít Třetinooktávovy EQ pro odposlechy, nebo pro to co pouštím ven? Zatím jsem na odposlechy používal 15 pásmový. Při vystoupení je totiž občas nutné s EQ hýbat, když mi zpěvaci začnou zpivat trošku jinak, protože "vazbí".Proto jsem používal ten 15 pásmový abych se rychleji zorientoval.Zná někdo blíž výše zmiňovaný zvukový procesor? Hodilo by se mi doporučení pro nastavení, abych ho mohl použít jak pro dozvuk kapely i pro zpěváky. Kdyby jste měl někdo nápad jak co nejlevněji donazvučit i bicí, sem s ním.
Budu rád, když napíší zkušení zvukaři názory na techniku, na různé způsoby zvučení a prostě všechny možné připomínky a tipy co s tím.
Díky všem

haromax
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 65
Registrován: stř 13. zář 2006 9:02:43
Bydliště: morava

Příspěvek od haromax » pon 06. lis 2006 13:42:48

máš můj obdiv ,že zvládneš ozvučit pomalu už orchestr a k tomu ještě hrát.
mně se to podařilo jenom se čtyřmi lidmi a i to bylo ještě diskutabilní .
No já mluvím sám za sebe prostě zvučit a k tomu hrát to si dnes dovolím tak na zkoušce . Něco musíš ošidit a nic si z toho v podstatě neužiješ a už vůbec nemluvím o spoluhráčích. Buď se naklonovat anebo dělat jednu věc a pořádně. A co se týče ekvalizéru určitě je lepší na monitory mít 31pásem - jsou i s indikací - prostě vyřízneš kritické frekvence .
plasťáky soundking neznám .... No záleží jestli to hraje ???
8)

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od safa » sob 11. lis 2006 12:29:49

... mmno nevim jak kolegove ... ale myslim, ze u dechny nejsou bici zadna zvlastni veda, ze staci vzit na tri mikrofony stylem velky buben (kopak) a dva overheady (kondiky) ... ne ?

Jinak co se vazby tyce ... pokud mas cas koukat docela pro tyhle veci a pro lidi kteri nejsou takovi strelci aby meli vazbu "v uchu" dela dobrou vec Behringer. Jeho EQ maji funkci FBQ, ktera ti dava rozsvicenim LEDky na rpislusnem pasmu vcelu rychly prehled kde ti to vazbi. Pro strelce kteri se zvukarinou zivi a delaji to denne a adi to je fíčura k nicemu ale pro ostatni smrtelniky docela sikovna vec. Mimo to obvykle bycha fajn vychytat alespon nejake nebezpecne vazby predem pri, pred nebo po zvukovce.

Dalsi moznost je si najmout nekoho kdo vi co s tim ... ;-)

JJ
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 15
Registrován: pon 05. bře 2007 21:09:01

Orchestr

Příspěvek od JJ » pon 05. bře 2007 21:41:48

Co se týká zvučení bicích, hlavně aby nebyly vedle trumpet atp. ostrých nástrojů, pak se dají přidat (né, moc nazvučit) na tři mikrofony viz. kolega výše nebo jeden mikrofon dát spíše k rytm.a hajtce. Aby byl kontrast ke kopáku. Lepší EQ na odposlechy (nebudeš potřebovat feeback), FBQ bych si nepořizoval, když už nehrajou bedny, tak s FBQ svítí zesik a stejně se nikdo neuslyší. Dále jsem zastánce ořezat basy do odposlechu, ušetříš si honičku s ruchy s pódia. Pro zvučení tohoto typu muziky je dobré mít kvalitní středovou sekci a pokudmožno co nevyrovnanější. A chránit výšky žárovkou, používám 24V/21-35W dle potřeby a výškáče.
Co se týká hallu, tak Ti moc neporadím sám zatím žádný nemám. Nicméně bych do něj pustil přes grupu bicí a zpěv. Klarinety a trumpety přes hall musí být šílený, snad ještě trumpeta s dusítkem, ale...

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“