mluvené slovo v plenéru

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • DEMO 15
Jiří
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: úte 19. zář 2006 20:47:14
Bydliště: Prostějov

mluvené slovo v plenéru

Příspěvek od Jiří » ned 01. dub 2007 20:51:47

Nejsem zvukař, protože ale pro malé ochotnické divadlo dělám veškerou techniku - od kulis přes světla až po zvuk jsem na tom jak Dalibor s houslema.
Občas hrajeme v "terénu" tj . na ulici, v parku apod. mimo jeviště. Potřeboval bych poradit jak jednoduše (nejlíp na 2 mikrofony) sejmout zvukové dění v hracím prostoru cca 8m širokém a až 5m hlubokém. Jaké mikrofony a kam je umístit (už máme mix Behringer UB 1204 a 2x aktivní repro 250W). No a nejlepší na konec - abych to komplet pořídil okolo cca 10 tisíc. Budu vděčný za každou radu.
pokud se něco nového dovím, nevstával jsem dnes zbytečně z postele

Uživatelský avatar
mmachtri
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 127
Registrován: čtv 04. led 2007 13:27:40
Bydliště: Dvůr Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: mluvené slovo v plenéru

Příspěvek od mmachtri » pon 02. dub 2007 15:02:14

Jiří píše:Nejsem zvukař, protože ale pro malé ochotnické divadlo dělám veškerou techniku - od kulis přes světla až po zvuk jsem na tom jak Dalibor s houslema.
Občas hrajeme v "terénu" tj . na ulici, v parku apod. mimo jeviště. Potřeboval bych poradit jak jednoduše (nejlíp na 2 mikrofony) sejmout zvukové dění v hracím prostoru cca 8m širokém a až 5m hlubokém. Jaké mikrofony a kam je umístit (už máme mix Behringer UB 1204 a 2x aktivní repro 250W). No a nejlepší na konec - abych to komplet pořídil okolo cca 10 tisíc. Budu vděčný za každou radu.
Bude to chtít určitě nějaký kondíky a nejlépe s přepínatelnou charakteristikou (něco jako třeba

Kód: Vybrat vše

http://prodance.netdirect.cz/DetailPage.asp?DPG=78918
), ale za 10000,- to bude těsně. Stejně ale vidím problém sejmout zvuk 40m2 ve venkovním prostoru na dva mikrofony.

Kuba
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 201
Registrován: úte 03. dub 2007 8:21:23
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvek od Kuba » úte 03. dub 2007 8:37:25

Obávám se, že velkomembránový mic není zrovna šťasné řešení na ven. Spíš bych to viděl na nějakou kardoidní nebo hyperkardoidní tužku, pokud si dobře vzpomínám, v uzavřených divadlech se to dělá s nějakým malým kondezátorem zavěšeným od stropu, případně směrovaným od hlediště na podium. Možná by bylo řešení koupit třeba 5 ks levných, třeba čínských tužek, dát čtyři do rohů a pátý zavěsit nad střed (chápu, že to může být venku problém). V každém případě to ale nebude žádná prča.

Kuba
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 201
Registrován: úte 03. dub 2007 8:21:23
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvek od Kuba » úte 03. dub 2007 8:44:54

Jaj-teď koukám zě máš Behringer UB 1204, ten má jen 4 mic vstupy. No snad by to šlo nejak jako: dva po stranách zepředu, dva zezadu více ke středu osy podia, nevím.

Uživatelský avatar
mmachtri
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 127
Registrován: čtv 04. led 2007 13:27:40
Bydliště: Dvůr Králové
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mmachtri » úte 03. dub 2007 13:44:49

Kuba píše:Obávám se, že velkomembránový mic není zrovna šťasné řešení na ven. Spíš bych to viděl na nějakou kardoidní nebo hyperkardoidní tužku, pokud si dobře vzpomínám, v uzavřených divadlech se to dělá s nějakým malým kondezátorem zavěšeným od stropu, případně směrovaným od hlediště na podium. Možná by bylo řešení koupit třeba 5 ks levných, třeba čínských tužek, dát čtyři do rohů a pátý zavěsit nad střed (chápu, že to může být venku problém). V každém případě to ale nebude žádná prča.
To je jasný, ale psal tam, že to chce na ozvučení venkovních prostorů a tam směrová tužka asi nebude nejvhodnější. Já jsem snímal zvuk (snímal ne pouštěl do beden) ze sálu cca 15x40m a nebyl problém to vzít na dva mikrofony (Neumann), ale venku opravdu nevím.

Kuba
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 201
Registrován: úte 03. dub 2007 8:21:23
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvek od Kuba » úte 03. dub 2007 14:03:37

Právě proto jsem myslel ty malý kondy a víc kusů, aby byla pokryta celá plocha. Jednak to vyjde levněji, jednak přeci jen, když foukne vítr do 1'' kapsle, bude to pěkný rachot. Vevnitř bych to taky vzal na dva a hotovo. Ten venek je fakt vohubu. Né nadarmo se to dělá mikroportama.

Uživatelský avatar
mmachtri
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 127
Registrován: čtv 04. led 2007 13:27:40
Bydliště: Dvůr Králové
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mmachtri » úte 03. dub 2007 14:22:07

Kuba píše:Právě proto jsem myslel ty malý kondy a víc kusů, aby byla pokryta celá plocha. Jednak to vyjde levněji, jednak přeci jen, když foukne vítr do 1'' kapsle, bude to pěkný rachot. Vevnitř bych to taky vzal na dva a hotovo. Ten venek je fakt vohubu. Né nadarmo se to dělá mikroportama.
To je jasný, jenže pokud by použil klopáky (a nedej bože countrymany), tak mu těch 10000,- nebude stačit ani na jeden.

Jiří
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: úte 19. zář 2006 20:47:14
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Jiří » čtv 05. dub 2007 12:49:00

Vidím, že jsem si zadřel asi slušnou třísku.
Tak to shrnu,
- velkomembránový kondík ne kvůli velké citlivosti na vítr
- víc levných tužkových - znáte někdo Samson C02 , podle firemni dokumentace na netu má velice malou citlivost zezadu -25db, ale bude to za ty peníze pravda?
- a co zpěvové kondíky třeba AKG C900, nebo M-Audio Aries ? jsou odolnější proti zpětné vazbě?
pokud se něco nového dovím, nevstával jsem dnes zbytečně z postele

Kuba
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 201
Registrován: úte 03. dub 2007 8:21:23
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvek od Kuba » čtv 05. dub 2007 18:59:41

Právě něco takového jako SAMSON C02 jsem myslel. S těma zpěvovejma je to tak, že jsou zpěvové mimo jiné proto, že mají určitý "hrb" na frekvenční char., aby to bylo vhodnější pro zpěv, čímž to ale postrádá univerzalitu. Nevím, ale sám bych asi volil ty tužky. Na druhou stranu jsem nikdy nic podobného nedělal, takže výsledkem si nejsem jist.

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2684
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od safa » ned 08. dub 2007 22:04:40

Samson C-02 je HYPERkardioida ne ? Cili -25dB muze mit ale tak ve 140ti stupnich, ale ne zezadu. Vzadu naopak ma zadni lalok ...

Aha ... tak v manualu maji napsanou Cardioidu ... ale podle obrazku na tele mikrofonu bych rek ze je to HYPERkardioida. V manualu taky pizou "Keep unwanted sound sources at a 135° angle from the front of the microphone (see polar pattern)" coz by svedcilo o HYPERcardioide. Ve specifikacich ma zase napsano "super-cardioid" a nakreslenej opet jinej diagram. A uplne nejvic me prekvapuje ze v manualu je nakresleny zapojeni jak pripojit tenhle mikrofon pres kabel XLR-JACK (TS) ... ale o interni baterce ani zminka (vsude pisou ze Phantom). Jak tam chtej dostat phantom po jacku (navic TS) to bych rad vedel.

Je to cely nejaky divny tenhle Samson. Navic mam pocit (skoro jistotu) ze to bude elektret.

Kuba
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 201
Registrován: úte 03. dub 2007 8:21:23
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvek od Kuba » úte 10. dub 2007 12:38:10

Aha - máš pravdu, je to "trochu" zmatený (o kabelu TS nemluvě). S tím elektretem si ale nejsem jistej a to hlavně kvůli tomu, že to nejspíš nejde napájet z baterky. Udělat napájení pro elektret z baterky je prča a celkem by to konstukci moc neprodražilo, což se o kondenzátoru říct nedá. Pokud tam není levná kapsle za pár kaček ale proprietárně dělaná kapsle přímo pro tenhle mic (což nejspíš je, protože běžně se dělají levné kapsle jen omni), je výrobně jednodušší udělat pravý kondik, než se prdět s elektretem. I když - v Číně to může být všechno jinak, co já vím.
BTW. Zrovna běžel dokument o oslavách velikonoc na Filipínách. Tam měli vyřešen problém zvučení pašijovích her v plenéru po svém. Každý herec měl vlastní dyn. mikrofon (klasická velikost, vzor SM-58), všude spousta kabelů, dokonce již ukřižovaný Ježíš, když chtěl ze kříže promlouvat k davu, hřeb-nehřeb, prostě si přidržel mikrofon u pusy a bylo. Tak tedy tudy.

Jiří
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 3
Registrován: úte 19. zář 2006 20:47:14
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Jiří » úte 10. dub 2007 14:12:45

:D tak to by fakt nešlo. Herci hrají se zápalem a ti co by se na káblech neuškrtili, tak by si určitě polámali nohy :P
pokud se něco nového dovím, nevstával jsem dnes zbytečně z postele

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2684
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od safa » stř 11. dub 2007 12:55:39

"hreb nehreb" .... tak to me slozilo ze zidle ;-))) . Asi nemeli na headsety ...

Kuba
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 201
Registrován: úte 03. dub 2007 8:21:23
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvek od Kuba » ned 22. dub 2007 20:46:57

Safa: Tak jsem koukal, co všechno dělají soudruzi v PRC a uznávám, určitě je to elektret. Nadruhou stranu, proč né. Holt to po letech stratí citlivost ale pro tenhle účel..., za 1.500,- dobrý.

Ota
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: ned 08. led 2006 15:06:12

Příspěvek od Ota » sob 12. kvě 2007 10:12:02

Jiří, stejně od přizvučení, ať už jakýmikoliv mikrofony, nečekej velký zázrak. Ve chvíli, kdy začne být ve středu hlediště trochu slyšet zvuk z aparatury, budeš již mít značné problémy s nahoukáváním a o přirozenosti zvuku nemluvě. Pokud jde o ochotníky, z vlastní praxe mohu potvrdit, že daleko lepších výsledků se dosáhne hereckými a režijními schopnostmi: Herci musí umět mluvit, nedrmolit, správně artikulovat, dýchat a nestát přitom občas prdelí k divákům. Vhodnou stavbu dialogů, podporující gestikulaci a neskákání si do řeči také nevyřeší ani ta sebelepší a nejdražší aparatura. Profíci, kteří mají k dispozici vše potřebné, si na velkých scénách a v muzikálech pomáhají značným počtem kvalitních bezdrátových souprav s mikrofonními, často kardioidními elektretovými kapslemi v malé vzdálenosti aktérových úst, což ale nemění nic na požadavku, který jsem uvedl výše. Samozřejmě si pomáhají rovněž eliminátory zpětné vazby, zařazenými v lepším případě i do insertů jednotlivých mikrofonních vstupů. Čili, pro ochotníky nic finančně dostupného. Ne že by bylo využití levné techniky a dvou "tužek" vždy k ničemu, někdy se to může sejít tak, že se přeci jen ta hlasitost malinko vylepší, ale kvalitu hereckého řemesla to stejně nezachrání. Spíše bych tedy šetřil alespoň na 4 až 6 mikroportů.

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“