Jak nastavit gain? (dva různé přístupy)

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
gabluk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 246
Registrován: stř 30. čer 2010 8:03:19
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Jak nastavit gain? (dva různé přístupy)

Příspěvek od gabluk » pon 10. led 2011 23:57:32

Rad bych otevřel diskusi na vyše uvedené téma. Sethal jsem se s dvěmi přistupy. Jeden přístup doporučuje nastavit fadery šavlí na 0db, Unity level apod. a stejně tak nastavit fadery podskupin a masteru a gain nastavit tak, aby se dosahlo požadovane úrovně hlasitosti.
Druhý přístup dáva přednost nastaveni gainu podle mereni vstupni urovně, aby nepřesahoval cca. 0Bd. A fadery pak příspůsobit požadované hlasitosti. Při sole daného nastroje se pak vyjede faderem, při požadavku na zvyseni celkové hlasitosti se vyjede master fader, pripadne přida vykon zesilovacu.

S oběma přístupy jsem se setkal u profi zvukařů, kteří zvučí špíčkove české kapely našich live akcích. Jaká je vaše zkusnosti? Jak to děláte vy? Proc?

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od blaha » úte 11. led 2011 0:14:33

Je pravdou, že čím menší máš signál na gainu, tím víc ti budu zabírat korekce.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

kalfar
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 241
Registrován: ned 19. srp 2007 16:21:00
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Jak nastavit gain? (dva různé přístupy)

Příspěvek od kalfar » úte 11. led 2011 2:27:25

blaha: můžeš to více rozvést, teď nechápu, jak to myslíš?
Žijem, pijem, tancujem! Jsem velký a tvrdohlavý!

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Jak nastavit gain? (dva různé přístupy)

Příspěvek od KamilV » úte 11. led 2011 7:25:51

Ono už se to tady řešilo:
dotazy-a-rady-k-live-zvuceni-f17/nastav ... t1287.html

Mně připadá praktičtější napřed vyjet faderem a pak si dle potřeby dokroutit gain, protože pak není majk zbytečně vytavený.

Frenk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: stř 27. srp 2008 12:14:05
Bydliště: Opava

Re:

Příspěvek od Frenk » úte 11. led 2011 10:39:04

blaha píše:Je pravdou, že čím menší máš signál na gainu, tím víc ti budu zabírat korekce.
Když dáš velký input gain těsně třeba pod clip, a pak použiješ přidání na EQ tak už jsi za EQ v limitu, ale to už nevidíš. Třeba na soudcraftu GB4 je to myslím tak že PFL ukazuje za předzesilovačem(před EQ), ale clip dioda u savle je napojena před i za EQ. Takže se tam stává že šavle clipuje(třeba kick, tam se hodně přidává EQ) ale na PFL to vidím v pohodě. :-) Jinak já se snažím nastavovat gain pruměrně na 0 až +6 dB. Což má furt dost velký prostor pro dynamiku.
Never ask FOH sound engeener "Are you DJ?" because he can kill you....

J.J.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 600
Registrován: pon 21. led 2008 18:38:20

Re: Jak nastavit gain? (dva různé přístupy)

Příspěvek od J.J. » úte 11. led 2011 10:53:22

Jen tak na okraj - u digitálu je správně jen jedna metoda - a to nastavit gain tak aby byl vstupní AD převodník co nejoptimálněji vybuzen.
Zvukař bez www stránek

Gustav
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 453
Registrován: ned 19. úno 2006 14:37:28
Bydliště: Praha

Re: Jak nastavit gain? (dva různé přístupy)

Příspěvek od Gustav » úte 11. led 2011 11:41:35

:-) Tak, při ANALOGU nastavím na šavli tah. poťák na O a jemně dolaďuju na citl. GAINU, pak dělám korekce :idea: Zvukař Gustav

kalfar
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 241
Registrován: ned 19. srp 2007 16:21:00
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Re:

Příspěvek od kalfar » úte 11. led 2011 12:51:19

Frenk píše:Když dáš velký input gain těsně třeba pod clip, a pak použiješ přidání na EQ tak už jsi za EQ v limitu, ale to už nevidíš. Třeba na soudcraftu GB4 je to myslím tak že PFL ukazuje za předzesilovačem(před EQ), ale clip dioda u savle je napojena před i za EQ. Takže se tam stává že šavle clipuje(třeba kick, tam se hodně přidává EQ) ale na PFL to vidím v pohodě. :-) Jinak já se snažím nastavovat gain pruměrně na 0 až +6 dB. Což má furt dost velký prostor pro dynamiku.
U GB4 je PFL až po korekcích, stejně jako signalizace u faderu, teď na to koukám. Takže pokud bliká samotný peak, je přebuzený předzesilovač, pokud peak + signalizace, pak je to po EQ. Je důležitý ještě říct, že mezi PFL a peakem/signalizací u faderu je 2dB rozdíl v maximu, to taky může mít někdy vliv.

Jinak já si dělám nejdřív gain a pokud není potřeba, tak pak už na něj nešahám a pracuju jen s faderem. Je pravda, že jsem zvyklý pracovat s korekcema poměrně málo a hlavně ubírám, vazba mě většinou přidávat nenechá #-o
Žijem, pijem, tancujem! Jsem velký a tvrdohlavý!

Frenk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: stř 27. srp 2008 12:14:05
Bydliště: Opava

Re: Jak nastavit gain? (dva různé přístupy)

Příspěvek od Frenk » úte 11. led 2011 13:32:14

Hm, tak sorry za dezinformace. :oops: Tak ty indikatory mozna nemaj stejny frekvencni prubeh nebo mam uz asi nekdy halucinace. :D
Never ask FOH sound engeener "Are you DJ?" because he can kill you....

Uživatelský avatar
gabluk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 246
Registrován: stř 30. čer 2010 8:03:19
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nastavit gain? (dva různé přístupy)

Příspěvek od gabluk » úte 11. led 2011 13:47:26

J.J. píše:Jen tak na okraj - u digitálu je správně jen jedna metoda - a to nastavit gain tak aby byl vstupní AD převodník co nejoptimálněji vybuzen.
Znamena "co nejoptimalněji" tak, aby se imputy pohybovaly pod urovni 0 ???

J.J.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 600
Registrován: pon 21. led 2008 18:38:20

Re: Jak nastavit gain? (dva různé přístupy)

Příspěvek od J.J. » úte 11. led 2011 13:53:31

Aha blbě jsem se vyjádřil - je tím myšleno vybudit na maximální možnou úroveň - ovšem pozor nepřebuzovat. Srovnat fadery do nuly a zvuk rovnat gainem má u digitálu za následek zbytečnou ztrátu dynamického rozsahu na převodníku.
Zvukař bez www stránek

Uživatelský avatar
gabluk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 246
Registrován: stř 30. čer 2010 8:03:19
Bydliště: Melnik
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nastavit gain? (dva různé přístupy)

Příspěvek od gabluk » úte 11. led 2011 13:58:56

Zeptam se jeste pitomeji: :-)
Na vstupu dle tveho doporuceni nastavim gain tak, aby se mi pohyboval tesne pod nulou. Pak udelam kompresory, EQ tak, aby na vystupu z šavle jsem byl porad pod nulou, pripradne uberu gain abych toho dosahl. Tj, po kompresoru a ekvalizaci jsem na vystupu z savle pod nulou. Jest tak?

J.J.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 600
Registrován: pon 21. led 2008 18:38:20

Re: Jak nastavit gain? (dva různé přístupy)

Příspěvek od J.J. » úte 11. led 2011 14:12:22

Gain nastavíš tak aby vybuzení preampů bylo pod nulu - vnitřní procesory digitálních pultů většinou pracují s větším dynamickým rozsahem (bitovou hloubkou) než převodník takže interní přebuzení od EQ apod až tak moc nehrozí (ne že by to nešlo). Pokud někdo vehementně touží po srovnání faderů do nuly tak to jde většinou vnitřním digitálním trimem.
Zvukař bez www stránek

kalfar
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 241
Registrován: ned 19. srp 2007 16:21:00
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Jak nastavit gain? (dva různé přístupy)

Příspěvek od kalfar » úte 11. led 2011 14:15:40

J.J. píše:Aha blbě jsem se vyjádřil - je tím myšleno vybudit na maximální možnou úroveň - ovšem pozor nepřebuzovat. Srovnat fadery do nuly a zvuk rovnat gainem má u digitálu za následek zbytečnou ztrátu dynamického rozsahu na převodníku.
To jako, že když budu mít signál 15dB pod maximem, tak přijdu o ten dynamický rozsah? Já myslím, že úroveň šumu samotného mixu + mikrofonů bude vyšší, nežli dynamický rozsah bez těchto 15dB, takže si tím nijak nepomůžeš. Krom toho, kdy potřebuješ dynam. rozsah vyšší, než nějakých 50dB? I to už je ohromná hodnota.

Hodnoty by se právě měly pohybovat v dostatečném odstupu od maxima, protože když u digitálu přebudíš vstup, je to okamžitě slyšet, je tam ostrá hranice.

P.S.: bylo by dobré nějak rozlišit, o jakých jednotkách mluvíte. Je rozdíl, jestli je to 0 dBu nebo 0 dBFS. Může to být matoucí a digitály to mají každý jinak.
Žijem, pijem, tancujem! Jsem velký a tvrdohlavý!

J.J.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 600
Registrován: pon 21. led 2008 18:38:20

Re: Jak nastavit gain? (dva různé přístupy)

Příspěvek od J.J. » úte 11. led 2011 14:32:09

Pokud se bavíme o digitálním signálu tak myslím 0 dbfs - tedy maximum digitální úrovně. Někdy si to vyzkoušej prakticky potáhnout gainy o -15 db níž. Podle mých zkušeností to má dost velký vliv na zvuk.
Zvukař bez www stránek

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“