Jak vyřešit předposlech + monitor. cestu pro klávesáka?

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Zerro

Jak vyřešit předposlech + monitor. cestu pro klávesáka?

Příspěvek od Zerro » pon 24. led 2011 19:16:12

Zdravím, nejsem žádný profík a proto se zeptám:
Jako klávesák mám věčný problém s tím, že na pódiu neslyším to co potřebuju, tím spíš neslyším sebe. Vážně proto uvažuju o tom, že si zřídím za zádama vlastní submix, pichnu do toho sluchátka (či bednu) a krom toho, že uslyším co potřebuju, tak ještě pošlu zvukaři "hotový" signál (2-3x klávesy, efekt, samply...)

Uvažuju o Behringer RX1602. Jednak se mi líbí množství stereo vstupů, pak jednoduchost a přehlednost a jestli si dobře vykládám manuál (nedržel jsem to zatím v ruce), tak v případě, že bych od zvukaře dostal linkou namíchané ostatní nástroje, tak je do toho mixu přidám a pošlu si je jen na sluchátka (ještě lepší možnosti odposlechu).
Taky předpokládám, že bych asi někde měl počítat s DIboxem, ale nejsem si jistý, zdali už před mix (na každé klávesy), nebo stačí až za, protože mix má nesym. výstup.
Uvažuju správně? Máte lepší nápad? Měl bych uvažovat ještě s nějakým dalším vybavením (ekvalizér, limiter...)?

Předem díky za odpovědi a trpělivost.

Ota
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: ned 08. led 2006 15:06:12

Příspěvek od Ota » pon 24. led 2011 22:13:36

Zerro, jakou hudbu / styl hraješ? Jde o to, zda jsou klávesy dominantní (elektronická hudba) a nebo zda jen jako doplněk orchestru. Nebo jinak - když mi dolů klávesák pošle hotové stereo, občas se stane, že potřebuji upravit např. poměr "kil" k sólovému klavíru apod. V tomto případě to nelze a proto je lepší, když jsou na stereošavlích FOH mixu jednotlivé druhy podobně zaměřených presetů samostatně. Pak je potřeba volit mix s Direct Out výstupy, opatřit je symetrizací a poslat do hlavního (FOH) mixu. Vysvětlím to kdyžtak podrobněji, až upřesníš dotaz.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od blaha » pon 24. led 2011 22:21:22

Možná by se pak ještě před ten mix dal zařadit DiBox, třeba DI800 a z něj teprve přes link výstupy do mixu, z XLR si to pak nabere zvukař, a ty si můžeš na tom mixu míchat co chceš a potřebuješ.

Ale spíš bych to viděl na vlastní sluchátkový předzesilovač, do něj si nechat připojit jednu monitorovou cestu a domluvit se se zvukařem co tam všechno potřebuješ. On ti to tam určitě bez problémů pustí, protožeu sluchátek je ta výhoda, že nevzniká vazba, nikomu dalšímu se tím do odposlechu nemotáš, takže pak je jen na tobě o co si řekneš to tam budeš mít.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
djjohny44

Příspěvek od djjohny44 » pon 24. led 2011 22:26:36

Zdravím, přikláním se taky k Otovi a Blahovi ale v případě že by jsi trval na tomto řešení doporučil bych raději místo toho Berhingeru tohle:
http://www.audiotek.cz/product-43585-tascam-lm8st
Zaprvé má to symetrické výstupy a pokud se dobře dívám tak i přepínač GROUND LIFT, a určitě to bude o dost kvalitnější ikdyž chápu že asi bude hrát roli cena toho Taskamu oproti Berhingeru....

Uživatelský avatar
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » pon 24. led 2011 22:44:47

Uf, tak Tascam vypadá hezky, ale cena moc né ... hledám solidní řešení, ale za "studentské" ceny ... vyčetl jsem že ten Behringer není úplně marný takže na tom snad něco bude...

A k dotazu Oty: hraju v rockové kapele ve složení kytara, klávesy, basa, bicí a zpěvy. Takže to není jen na mě a často bývám v pozadí, ale jelikož máme jen jednu kytaru, tak často bývám dost slyšet (některé skladby jsou dokonce postavené víc na klávesách, a kytara jen přibrnkává).

Moc právě nevím jak to našroubovat jednoduše a přitom tak abychom si já i zvukař přišli na své, takže jsem vděčný za jakoukoli radu :)

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od blaha » pon 24. led 2011 23:31:29

No jako zvukař a bejvalej klávesák bych volil to řešení co jsem navrhoval se sluchátkovým předzesilovačem a sluchátkama.
Ze zvukařskýho pohledu, nemít možnost regulovat jednotlivé nástroje zvlášť, z toho bych byl dost nešťastnej. Taky připojovat monitorovou cestu z pultu do nějakýho mixáčku na pódiu ještě asymetricky, přičemž z toho mixáčku zároveň nabírám zvuk dál, a nevědět jestli mi tam někdo náhodou neotočí blbým knoflíkem a nerozhouká mi to, do toho bych asi nešel.
Na druhou stranu problémy s odposlechem kláves mám taky za sebou, kdysi jsem si to řešil vlastním kombem, kde jsem si na jednom kanálu nastavil klávesy a na druhým monitorovou linku z mixu, jenže to bylo kdysi a nebyly takové možnosti a finance.
Takže cestu sluch. předzesilovače + sluchátek a domluvy se zvukařem vidím jako nejjednoduší a nejlevnější řešení k naprosté spokojenosti všech.
A ještě jedna věc, komunikace se zvukařem a zpět je důležitá, protože bez ní to nikdy nebude pořádě fungovat.
Sám si pak srovnej na klávesách aranže a zvuky, aby s tím bylo co nejmíň práce, je to ku prospěchu věci, než mít třeba na kávesách v jedné skladbě jeden zvuk moc nahlas a druhý na který přepínáš utopený. Základem je co nejvíc si to zjednodušit, aby všechno znělo v takové síle jak potřebueš aby to hrálo aniž by se muselo kroutit s hlasitostí. Pak i zvukař jen jemě dolaďuje poměry a předejde se tomu, že třeba část sóla nebo vyhrávky někde zanikne, protože zvukař sice zareaguje, ale s určitým zpožděním.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Zerro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: pon 24. led 2011 23:17:12
Bydliště: Zlín

Příspěvek od Zerro » pon 24. led 2011 23:50:39

No, takže jestli tomu dobře rozumím, tak vlastně jde jen o to, že si nechám poslat normalní odposlechovou linku a přes sluchátkový předzesilovač si to pošteluju do uší.

Ale teď ještě jinak. Často se nám stává, že těch odposlechových linek není dost pro všechny. Nejednou jsem sebe odposlouchával z beden před zpěvačkou apod. V případě toho, co navrhuješ si vlastně celou jednu lajnu seberu pro sebe a jen těžko se s někým podělím. V případě vlastního mixu jsem v tomhle ohledu vlastně soběstačný, nehledě na to, že bych si mohl doladit úrovně odposlechu podle aktuální potřeby. Obojí má něco do sebe, ale pořád nevím co je ideál.

PS: Nechtěné otočení knoflíkem by se dalo řešit i odpojením výstupu na dané šavli, prostě bych z toho udělal čistě odposlechový kanál (Teda z čistě teoreticko-technického hlediska). Nebo ne?

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od blaha » úte 25. led 2011 0:36:28

No i v případě mála odposlechových linek, se to dá řešit odbočením odposlechového signálu ať už splitterem, nebo z průchozího výstupu zesilovače (AUX do zesu a ze zesu do sluch. předzesilovače), nebo obráceně (AUX do sluch. předzesilovače a průchozím výstupem do zesu), akorát se pak budeš muset o cestu podělit s někým dalším, i když lepší je když máš pro sluchátka vlastní cestu a o klasický odposlech se podělí ti ostatní. Rovněž se můžeš podělit o svoji cestu s někým dalšímzkapely kdo je ochotný ji sdílet a hrát na sluchátka.
Kompromis se dá najít pokud jsou k dispozici alespoň 4 odposlechový cesty. A pokud má zvukař těch cest míň, tak se dá i pochybovat o tom, že by dokázal připojit 6-8 kanálů jen z kláves, o DiBoxech ani nemluvě.

Od toho jsou, ale stage plány a input listy, pak všichni vědí co je čeká a dá se s tím podle toho pracovat.

Stále se tu bavíme o nejlevnějším řešení, pochopitelně jde třeba udělat, že ze všech věcí to pošleš do DiBoxu, tam se odbočí zvukař. Pak to může pokračovat do nějakýho mixáčku, z kterýho to poženeš do sluchátek, jenže pro orientaci ještě potřebuješ stejně linku z mixu, ta je ale potřeba připojit do symetrického vstupu.
Pak je tu ještě možnost použít vícevstupý kombo zapojený za DIBoxem.
Třeba Laney AH200.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Zerro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: pon 24. led 2011 23:17:12
Bydliště: Zlín

Re: Jak vyřešit předposlech + monitor. cestu pro klávesáka?

Příspěvek od Zerro » úte 25. led 2011 10:38:30

Teď mě napadla ještě jedna (pro mě) nejasasnost. Všichni píšete, že je občas potřeba doladit poměr "kila" a sólová linka, ale teď mě napadlo, že často se obojí nachází na jedněch klávesách a odchází jako jeden stereo signál. V tomto případě tam možnost do toho šáhnout stejně není. Je to tak?

Tzn. že je na klávesákovi, že má všechno dobře vyvážené už přímo v nástroji a zvukař toto nastavení respektuje. No a pakliže má klavesák dobře nastavené troje klávesy, tak už jde čistě o jejich smíchání, které ovlivní je poměr mezi jednotlivými nástroji, ale nikoli mezi jednotlivými zvuky. Takže vlastně totéž jako když má klavesák jen jeden nadupaný workstation.

Vzpoměl jsem si totiž, že se někdy stává, že u jedné skladby zvukař vytuší, že jsou kila moc nahlas, tak je stáhne, ale v další skladbě má tento part znít zcela jinak, jenže zůstal stažený a tím pádem jakoby nebyl. Máme občas "nestandardně" postavené skladby a ve chvíli kdy se zvukař rozhodne, že "se to dělá jinak", tak vlastně zničí celkové vyznění... Jak jsem řekl, máme jedny klávesy a jednu kytaru a v dnešní době mívám pocit, že se dopředu cpou kytary a klávesy jsou jen background, jenže pokud to takhle udělají u nás, tak je "půlka" zvuku pryč.

Neberte mě prosím jako rejpala, jen mě vyvstávají otázky, tak se doptávám...

Pijan
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: sob 25. zář 2010 14:28:40

Re: Jak vyřešit předposlech + monitor. cestu pro klávesáka?

Příspěvek od Pijan » úte 25. led 2011 12:54:53

Zvuk začíná u kapely. Zvukař může lecos vylepšit (nebo zničit), ale když kapela nemá dobrej zvuk sama o sobě (nemá představu, jak chce znít :D ), tak výsledek podle toho bude vypadat. Takže přesně jak říkáš, jestli se na klávesách použijí zároveň různý rejstříky, který jsou mezi sebou nevyvážený, zvukař s tim skutečně nic moc nenadělá.

Jestli máš přesnou představu o tom co, kdy, kde, jak nahlas má být, tak bych se malýho pultu nebál. Třeba klávesák skupiny Merlin82 má 4 klávesy zapojený do svýho malýho pultu po svej levici a pošle z nich už namixovanej stereo signál zvukaři. Během hraní mixuje poměry mezi sebou tak, jak potřebuje, hraje si s panoramou a tim vytváří celkovou klávesovou aranž, kterou bych mu jako zvukař, kterej slyší poprvé jejich dílo, neudělal.

Potom pokud máš problém slyšet pouze klávesy, tak sluchátka z tvýho mixu, by ti ten problém vyřešila, ale radši bych zkusil nejdřív se domluvit se zvukařem (přeci jen, asi potřebuješ slyšet i jiný věci).

Co se DI boxů týče, tak většinou klávesy, který jsou napájeny přes adaptér nemají tendence brumit a většina kláves má 2 symetrický výstupy na TRS jacka, takže bys DI potřebovat nemusel. To bych řešil, až by to začalo brumit nebo tam lezl jinej bordel.

Jinak souhlas s Bláhou - signál z odposlechový cesty bych nikomu do jeho pultu na podiu, ze kterýho mi posílá signál, neposlal. (Omylem mi ho pošle zpátky a co pak? :D )

Abych to shrnul. Přiklánim se k malýmu pultu, odposlech nechat dělat zvukaře (sluchátka z pultu v případě nouze), za předpokladu, že zvládneš mixovat svuj signál při hraní. Když to zvládneš, máš jistotu, že výsledek bude vždy takovej, jakej má být. Když nezvládneš, tak vás pak už žádnej zvukař nezahrání - v tom případě pořídit předzesilovač na sluchátka a domlouvit se se zvukařem, čim je nakrmit :wink:

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vyřešit předposlech + monitor. cestu pro klávesáka?

Příspěvek od blaha » úte 25. led 2011 13:23:15

Ještě jedna věc, zvukař, alespoň trošku zkušenější pozná nebo vycejtí to jestli klávesák ví co dělá nebo je to hore kopcom dole kopcom. V prvním případě to je v klidu na stereosignál, ale nemusíš se bát, že ti zmrší nějakou aranž. V druhém by byl stereo signál totální průšvih, se kterým zvukař už nic neudělá.

Jenže pro svůj vlastní submix musíš vědět přesně co chceš, jak a v jakým poměru to má znít, ale to se podle mého nedá udělat na tom Behringeru, kterej máš na mysli. Tam by to dle mého chtělo pultík alespoň se základníma korekcema, a to jsme zase o penězích.
A stále zůstává ta věc, že odposlech musíš řešit jinou cestou, ať už monitorem nebo sluchátkama od zvukaře, nebo pro posílení, vlastním kombem nebo nějakou aktivkou.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Zerro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: pon 24. led 2011 23:17:12
Bydliště: Zlín

Re: Jak vyřešit předposlech + monitor. cestu pro klávesáka?

Příspěvek od Zerro » úte 25. led 2011 17:57:08

Dobrá tedy, takže by byla možnost třeba mít svůj mix pro klávesy a malý sluchátkový mix na dvě lajny (klávesy + od zvukaře zbytek) a bylo by tím vyřešené všechno. V případě menších možností zvukaře si vše smíchám na pódiu, jemu pošlu jako stereo a sobě smichám s jakoukoli odposlechovou linkou do sluchátek... No a v případě větších možností, prostě pošlu zvukaři všechno tak jak to je jednotlivě a nechám si udělat do sluchátek mix přímo jak potřebuju, třeba i dvěma linkama (klávesy zvlášť) a opět si to pořeším jen do sluchátek. Je tak?

No a pakliže Behringer není to pravé, tak co byste navrhli lepšího a přitom v ceně max do 7000Kč?
Zerro

OK2MDK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 502
Registrován: sob 31. led 2009 8:09:41
Bydliště: Valašské Meziříčí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vyřešit předposlech + monitor. cestu pro klávesáka?

Příspěvek od OK2MDK » úte 25. led 2011 20:13:29

vstoupím do diskuze jenom, někde cca 5 zpráv zpět jsem narazil "máme jedny klávesy a kytaru"

ale přitom čtu o michání kláves, nesedí mi to. Asi sem slepý, ale raději se zeptám.

sory za OT

Uživatelský avatar
Zerro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 10
Registrován: pon 24. led 2011 23:17:12
Bydliště: Zlín

Re: Jak vyřešit předposlech + monitor. cestu pro klávesáka?

Příspěvek od Zerro » úte 25. led 2011 20:35:42

...je to myšleno jako jeden klávesák (s více nástroji) a jeden kytarista ...
Uváděl jsem to, protože běžné bývají kytary dvě a klávesy hrající jen background, což v našem případě není moc vhodný model zvučení :wink:
Zerro

Gustav
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 453
Registrován: ned 19. úno 2006 14:37:28
Bydliště: Praha

Re: Jak vyřešit předposlech + monitor. cestu pro klávesáka?

Příspěvek od Gustav » stř 26. led 2011 9:28:42

:x Jenže když si nástroje budou míchat na jevišti, tak to si udělají jen mix pro MONITOR hezky ,nikoli pro početnějíší posluchače hledišti - jde o to se rozhodnout pro koho hrajete ,nebo jestli je to veřejná zkouška [-o< = Zvukař Gustav

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“