Zapojení a ovládání odposlechů

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
pepaz
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: sob 12. led 2008 1:04:33

Zapojení a ovládání odposlechů

Příspěvek od pepaz » sob 12. led 2008 1:13:37

Ahoj, chtěl bych Vás požádat o radu se zapojením odposlechů. Jsem úplný začátečník, proto mne prosím nekamenujte :-) Koupil jsem si mix Behringer SL 2442 FX Pro, základní zapojení jako vstupy, propojení s koncovým zesilovačem a základní ovládání mixu je mi jasné, ale potřeboval bych poradit "jak na odposlechy". V tomto směru jsem úplný laik, proto ocením jakoukoliv radu. Odposlechy a ještě jeden zesilovač mám k dispozici. Není mi ale jasné jak vše propojit, abych mohl např. "zpěvákovi poslat zpěv a kytaru" apod. Předem díky za nějakou, klidně i polopatickou, radu!

kalfar
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 241
Registrován: ned 19. srp 2007 16:21:00
Bydliště: Podkrkonoší

Příspěvek od kalfar » sob 12. led 2008 12:09:47

Tak předem si uvědom že můžeš z mixu dostat jenom dvě odposlechové cesty, takže musíš z hudebníků vytvořit dvě skupiny, kde každá skupina bude slyšet bez rozdílu to samé. Já to mám tak že hlavní zpěvák a kytarista má jednu lajnu a bubeník druhou.

A potom už jen podle pokynů hudebníků nastavíš na mixu příslušné nástroje do odposlechů.

Jinak zapojení je stejné jako u zvuku ven, výstup z mixu - zesilovač - odposlechy.

P.S.: mám takový pocit že jsi se rozhodl stát zvukařem a tak jsi si koupil aparát a hodláš se s ním učit. Nebo je to jinak?

pepaz
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: sob 12. led 2008 1:04:33

Příspěvek od pepaz » sob 12. led 2008 13:49:23

kalfar: Diky! Nerozhodl jsem se stat zkukarem, mame kapelu, ktera si obcas mensi akce zvuci sama a doted jsme meli archaicky mix TESLA :-)
K vystupu do odposlechovych zesilovacu se tedy pouzivaji vystupy AUX SEND 1/2 nebo SUBGROUP 1/2/3/4?

kalfar
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 241
Registrován: ned 19. srp 2007 16:21:00
Bydliště: Podkrkonoší

Příspěvek od kalfar » sob 12. led 2008 14:24:14

AUX SEND 1/2. Pročti si k tomu určitě návod! Jde o to že hudebníkům by mělo z odposlechů stále lézt jedno a to samé a všechny ostatní výstupy už jdou přes fadery, se kterými budeš při koncertě pěkně cvičit. Ono to totiž hudebníky dosti slušně rozhodí když se jim najednou změní zvuk z odposlechů.

Ty podskupiny se dají využít tak že si do nich spojíš třeba celý bicí a ovládáš hlasitost celých bicích jediným faderem namísto šesti. To samé třeba doprovodné hlasy nebo případná dechová sekce. Záleží na tobě jak si to chceš udělat složitý a jak si s tím vyhraješ.

pepaz
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: sob 12. led 2008 1:04:33

Příspěvek od pepaz » sob 12. led 2008 14:49:21

Presne tohle jsem potreboval vedet, jeste jednou diky!

P.S.: Tu 10-ti strankovou parodii na navod jsem cetl a fakt mi moc nerekla :-D

kalfar
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 241
Registrován: ned 19. srp 2007 16:21:00
Bydliště: Podkrkonoší

Příspěvek od kalfar » sob 12. led 2008 15:48:58

No mě taky ne, i když jsem ji četl anglicky. Ale vyplatilo se mi strávit jedno celé odpoledne nad stránkou se schématem. Když si nad to sedneš a pořádně se zamyslíš tak z toho ledascos odvodíš.

Jinak bych možná doporučoval sehnat nějakého zkušeného zvukaře který ti ukáže co a jak. Sám se to budeš učit dlouho a zbytečně kazit vystoupení.

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TomasVv » ned 13. led 2008 18:05:13

Hlavně u těch AUXů musí byt napsáno PRE aby nebyly ovládané hlavnímy fadery, měl by tam být přepínač PRE/POST, tak ho přepni do polohy PRE.

pepaz
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: sob 12. led 2008 1:04:33

Příspěvek od pepaz » pon 14. led 2008 11:27:57

Jeste uplna blbost - za jakych podminek funguje LEDkovy "level meter"? Mame na mix pripojene klasicke mikrofony a CD, ale nic nam to neukazuje. Jinak funguje v pohode, odposlechy i podskupiny uz jsem "zkrotil" :-D

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Příspěvek od MADMAX » úte 15. led 2008 16:16:54

Funkce metrů se u většiny malých pultů dají přepínat, protože málokdy je k dispozici víc sloupců než dva. Jejich funkce je většinou svázaná s tím, co posíláš do sluchátkového výstupu - pakliže tam navolíš master, bude Ti meter ukazovat vybuzení hlavního výstupu (stereo). Pokud je pult vybaven tlačítky PFL nebo SOLO (obyčejně bývají nad nebo pod faderem), po stisknutí tohoto tlačítka na příslušném vstupním kanále uslyšíš ve sluchátkách pouze tento jeden mikrofon nebo nástroj, a úroveň vybuzení tohoto jednoho vstupního kanálu Ti bude ukazovat i meter. Jinak PFL znamená "Pre Fader Listening" a "čuchá" tedy signál přer faderem, SOLO většinou až za faderem a panoramou. Snad jsem ti moc nezamotal hlavu. :-D :smt119
MAD

Kuba
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 201
Registrován: úte 03. dub 2007 8:21:23
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvek od Kuba » úte 15. led 2008 22:23:45

speciálně Behringer to má obyčejně ještě tak, že se dá (někde u metru) přepnout právě mezi PFL a měřením za faderem - PFL se použije pro správné nastavení gainu.

pepaz
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: sob 12. led 2008 1:04:33

Příspěvek od pepaz » čtv 17. led 2008 11:05:44

Martin Dušák: Diky, nejak se s tim poperu :-)

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“