Co jsou kalhotky a kaskáda?

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Neznalek:-)

Co jsou kalhotky a kaskáda?

Příspěvek od Neznalek:-) » pon 26. bře 2012 10:49:47

Dobrý den, občas ozvučím svou kapelu a používám jen jeden efekt do kterého posílám signál přes aux a zpátky si to vracím do stereo vstupu. Chtěl bych se, ale zeptat jestli by jste někdo nemohl vysvětlit pojem "kalhotky" a "kaskáda". Děkuji.

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Co jsou kalhotky a kaskáda?

Příspěvek od KamilV » pon 26. bře 2012 12:02:27

Kaskáda je režim zapojení dvou efektů, kdy výstup 1. efektu jde přímo do vstupu 2. efektu.
Tzn. že posíláš do FX1 IN a odebíráš z FX2 OUT.
Mnohé dvouprocesorové efekty to umí v nastavení routování. Pokud by to neuměl, lze to nahradit patch kabelem, kde se právě propojí FX1 OUT s FX2 IN.

Kalhotky je káblík tvaru Y, kterým si rozdvojíš příchozí signál na dva. Hodí se to třeba ve chvíli, kde chceš do odposlechů jiné korekce než do PA. Nebo když máš efekt v INS a nechceš mít efektovaný signál v odposlechu (na tohle se patrně ptáš). Signál si rozdvojíš do dvou šavlí, v jedné efektuješ a jdeš do PA, v druhé ne a jdeš do PRE AUX.
Naposledy upravil(a) KamilV dne pon 26. bře 2012 13:03:08, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Neznalek:-)

Co jsou kalhotky a kaskáda?

Příspěvek od Neznalek:-) » pon 26. bře 2012 12:08:38

Super. Díky

ma.ro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 12. led 2012 13:48:31

Co jsou kalhotky a kaskáda?

Příspěvek od ma.ro » ned 09. zář 2012 19:37:51

Nedá se použití "kalhotek" simulovat i takto?

1. kanál - klasicky XLR vstup
2. kanál - použiji line-in vstup, do kterého zapojím napul zastrčeny kabel z insertu z 1. kanálu

Tím bych teoreticky mohl použít třeba kompresor na 2. insertu atd., ale nezkoušel jsem to. Není v tom někde moucha?

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Co jsou kalhotky a kaskáda?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » ned 09. zář 2012 19:49:15

Musíš respektovat kde ten inzertní bod v mixu je a jak je zapojený (mixy se v tom dost zásadně liší) a samozřejmě ještě existuje (možná vhodnější) direct out. Výhodou je nezatěžování zdroje zvuku dvěma vstupními impedancemi mixu, což u některých může docela hrát roli. Kalhotky jsou asi jednodušší na zvyknutí.

H.M.

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Co jsou kalhotky a kaskáda?

Příspěvek od KamilV » pon 10. zář 2012 8:13:36

Patchnout direct out a line in je zajímavý tip, to mě nikdy nenapadlo.
Jen to může mít úskalí (podobně jako vyvedení z INS), že bude direct out za korekceme, nebo dokonce za fadery. V ideálním případě však za preampem.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Co jsou kalhotky a kaskáda?

Příspěvek od blaha » pon 10. zář 2012 9:26:31

Já to takhle už asi 2x použil, jen si teď za boha nemůžu vzpomenout v jaké konkrétní situaci :roll: .
V kufříku mám několik 60cm propojek TRS-TRS, mimo jiné i pro tyto případy.
2x ne proto, že bych to víckrát nevyužil, ale většinou mám pult kompletně obsazený a prostě není místo a to mám GB4-24 :( . Tolik k velikosti pultů, a že je potřeba je dostatečně naddimenzovat, 24+2st+2ret ch stačí v pohodě i na menší fesťáček, ale už se na tom nedá moc experimentovat.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

ma.ro
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 12. led 2012 13:48:31

Co jsou kalhotky a kaskáda?

Příspěvek od ma.ro » pon 10. zář 2012 13:12:07

Kdybych to bral z Insertu, tak to je za preampem. Ted jsem se dočetl, že přepínač Dir/Pre na Lxii je v podstatě post/pre fader - takže to bude za korekcema aj za preampem.

Harman
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 221
Registrován: sob 12. pro 2009 14:52:04
Kontaktovat uživatele:

Co jsou kalhotky a kaskáda?

Příspěvek od Harman » pon 10. zář 2012 13:31:05

na LX je podle blokovýho diagramu post-fader a post-preamp (i za hpf filtrem, ale bez insertu a bez eq)

janek
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 565
Registrován: čtv 18. zář 2008 13:40:53
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Co jsou kalhotky a kaskáda?

Příspěvek od janek » pon 10. zář 2012 13:58:19

blaha píše:Já to takhle už asi 2x použil, jen si teď za boha nemůžu vzpomenout v jaké konkrétní situaci :roll: .
Ja som to pouzil v takejto situacii (simultanny preklad televizneho prenosu):

Jeden kanal povodny zvuk, ten ide cez aux do sluchatiek prekladatelovi, a zaroven ma v inserte kompresor, ktory komprimuje podla komentatora (cize ducking). Ked som zistil, preco komentator tak krici :) uz som nemohol vytiahnut ten kanal a dat tam Y, tak som pridal kabel z directu a z toho som to nejako poslal komentatorovi (alebo tak nejak, detaily si uz nepamatam; samozrejme, najprv som prestavil ten kompresor aby nezaberal :) )

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“