Rušení nočního klidu..

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • powersoft nakup
Uživatelský avatar
Petr513

Rušení nočního klidu..

Příspěvek od Petr513 » čtv 24. črc 2014 17:43:24

Zdravím, Máme plánovanou akci (diskoteku), dostali jsme avízo že Higiena dostala podmět že bude rušen noční klid. Jak se máme zachovat kdyby tam náhodu přijela, určitě 40db večer nedodržíme.. Nebo spíš může nám uložit pokutu nebo akci zastavit??

Uživatelský avatar
MADMAX

Re: Rušení nočního klidu..

Příspěvek od MADMAX » čtv 24. črc 2014 17:55:55

Higiena?? Podmět??? Jseš si jistej, že umíš česky?

Jinak hlukové limity jsou nastaveny tak nesmyslně, že je nedodrží NIKDY NIKDO, čili jedná se jen o další "klacek" použitelný proti všem, kteří něco pořádají. Pokud budete dělat hluk po 22 hodině, tak jednoznačně stačí, aby si např. telefonicky stěžovali 2-3 občani z okolí, přijede policie, dá vám napomenutí nebo rovnou blokovou pokutu a nařídí ukončit akci. K tomu nikdo nemusí dávat podnět Hygienické službě.

OK2MDK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 502
Registrován: sob 31. led 2009 8:09:41
Bydliště: Valašské Meziříčí
Kontaktovat uživatele:

Re: Rušení nočního klidu..

Příspěvek od OK2MDK » čtv 24. črc 2014 18:54:17

Nahouby jest, že pokud někdo zavolá hygienu a nezjisi se pochybení tak udajně to jde na vrub státu, tudíž žadný bič na věčné stežovatele...

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3509
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Rušení nočního klidu..

Příspěvek od blaha » čtv 24. črc 2014 19:08:52

Minimálně je alespoň dobré akci nahlásit a vyžádat si povolení od místního úřadu. Pak když přijedou měšťáci, nebo stáťáci, stačí jim papír ukázat, většinou jsou rozumní, řeknou trochu to uberte a je klid.

Netuším, ale jak je to s Hygienou, jestli povolení od místního úřadu (MěÚ, OÚ) stačí, nebo je to nezajímá. Měřit by tuším měli u nejbližšího obydleného objektu.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, divadlo Jaroměř, občas zvučení na sebe mimo divadlo, občas nějaký ten prodej i instalace techniky

Uživatelský avatar
mekmek

Re: Rušení nočního klidu..

Příspěvek od mekmek » čtv 24. črc 2014 21:47:31

úřad nepovoluje, úřadu se jen akce nahlašuje
takže není co si vyžádat

úřad povoluje, když chceš akci delší, než povoluje vyhláška, a to nemá nic společného s "rušením nočního klidu", jinými slovy vyhláška v létě (např. od 1. června do 30. září ) může i v centru povolovat akci do půlnoci.

hygiena měří, když dostane bonz s předstihem. Přesně dle normy postaví mikrofon do určité výšky a vzdálenosti od objektu, dosti často v blízkosti obydlí stěžovatele. Vyhotoví protokol, se kterým se pak dál pracuje, ale na místě s nikým nic neřeší.

Uživatelský avatar
Petr513

Re: Rušení nočního klidu..

Příspěvek od Petr513 » pát 25. črc 2014 13:14:03

no zkrátka, na hygieně to někdo nahlásil, že bude nějaká akce. máme jen podepsanou žádost od uřadu.. mě spíš zajímá jestli Hygiena může dát povel policii, aby akci zastavila.. nebo jestli nám může dát nějakou vysokou pokutu.?? protože ty stanovené normy dodržet opravdu nejdou...

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Rušení nočního klidu..

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 25. črc 2014 16:24:01

Podívej, to se dost těžko cokoli radí, když nikdo z nás ani netuší kde to je (jak z hlediska regionu, obce a místních zvyklostí - není to všude stejné, protože zákon sice platí všude, ale vyhlášky a praxe už se můžou lišit) a především jestli jde o open air za humny, akce v hospodě na náměstí nebo něco třeba na louce kilometr od obce. Subjektivně vzato ruší v noci úplně všechno, co člověk nechce slyšet a to i lidi, co bydlí celý život u nádraží a pak k nim odkudsi zdáli jednou za rok doléhá jakýsi jiný rytmus než nárazy kol na spoje kolejí. Ano, norma je taková, že ji nejde splnit ničím, zřejmě úmyslně. Ani se nikde hrát nemusí a stejně vám zvukoměr občas půjde přes, stačí na to jakékoli letadlo, vlak, jez, provoz na silnici. Nicméně policajti jsou radši, když se dohraje (tišeji), než když mraky nasraných lidí táhnou ze zrušené akce a cestou lámou značky a vysypávají popelnice. Hygiena taky ví, že skutečné problémy s hlukem jsou úplně jinde, ne u jednorázových akcí s trváním maximálně v hodinách. To ještě nikomu ze sousedů zdraví nepoškodilo, leda by nějakého cholerika klepla pepka.

H.M.

Uživatelský avatar
mekmek

Re: Rušení nočního klidu..

Příspěvek od mekmek » pát 25. črc 2014 17:17:58

říkali kámoši, že tohle je žhavý téma zrovna v Jihlavě, kde se v létě koná pár větších koncertů na nádvoří pivovaru, který je do U a kupodivu nikdo si z toho uzavíracího paneláku nestěžuje. Jenže o 100 metrů dál je pivovarská zahrádka a přestože je tam členitý prostor (stromy, budova), tak se rambajz a dunění nese každý čtvrtek po celý čtvrti tak, že je prý rozumět zpěvu i uvnitř uzavřených vnitrobloků o pěknej kus dál... načež se někdo nas..l, hygiena změřila a pokuty asi budou.

Technicky jde o to, že oni neměří jen špičku, ale trvalejší hlukovou zátěž v čase - himbajz, určitě je tady někdo, kdo to bude vědět přesněji

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Rušení nočního klidu..

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 25. črc 2014 18:02:05

Ať měří co chtějí, tak v normální průmyslové krajině, kde je silnice všude, železnice co pár kilometrů a letadla přelétávají skoro furt, navíc v obci, kde nikdy všichni současně nezalehnou a nespí bez chrápání, prostě nejde pod 40dB naměřit. Aspoň tady u mne ne a to jsem na kraji, prakticky v zeleni, malé město. Se zavřenými okny se dá dostat třeba na 35, ale to znamená se nepohnout, všechno vypnuté.
My jsme měli největší problémy a trvalé stížnosti ne na zvuk kapely nebo z filmu (ačkoli uvnitř velice hlasité), ale na normální postávající a debatující lidi, plus otevírající a zavírající se dveře před (nekuřáckým) podnikem. Na to úplně stačí jeden nervozní důchodce, co je zvyklý spát pod tím oknem, co má k vám nejblíž a mít ho otevřené. A neexistuje způsob, jak toto dostat pod těch 40dB. Mimochodem já mu i ve dne rozumím na naší straně ulice každé slovo, protože je hluchý jako patrona a strašně řve :-(

H.M.

Uživatelský avatar
PEPA003

Re: Rušení nočního klidu..

Příspěvek od PEPA003 » pát 25. črc 2014 18:34:56

Já osobně si myslím jak jsem se díval na tabulku s hlukem tak to nejde dodržet ani kdyby tam žádná hudba nebyla.... Bo těch 40dB jde naměřit i když se otevře okno a nic se tam neděje.... Takže teď je důležitá otázka jak může hygiena dokázat že zvuk naměřený šel z hudební produkce, když je tam plno rušivých elementů :) lidi venku, jezdící auta atd.

Uživatelský avatar
MADMAX

Re: Rušení nočního klidu..

Příspěvek od MADMAX » pát 25. črc 2014 18:56:05

ty woe, bydlím v činžáku na rohu dvou rušných ulic - Vršovická (kde jezdí tramvaje) x Petrohradská (kde jezdí autobusy). Baráky jsou tu taková ta zgurvená pseudofunkcionalistická zástavba ze 30. let - hranatý a vokachlíčkovaný. Tady když projede noční tramvaj a mám otevřený okno, tak vyletím v posteli metr vysoko, protože je to rachot jako když spadne z oblohy kosmickej křižník. Přes den je tu trvale 55dB (měřeno teda hlukoměrem vod Conrada... )PŘI ZAVŘENÝCH OKNECH a myslíš, že to někoho zajímá???

Uživatelský avatar
Petr513

Re: Rušení nočního klidu..

Příspěvek od Petr513 » pát 25. črc 2014 19:55:17

Jedná se mi ještě o to jak je to s pokutou, ta baba z té hygieny nám říkala, že je to i do 50tis....

OK2MDK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 502
Registrován: sob 31. led 2009 8:09:41
Bydliště: Valašské Meziříčí
Kontaktovat uživatele:

Re: Rušení nočního klidu..

Příspěvek od OK2MDK » pát 25. črc 2014 23:02:08

No z doslechu vím že tato částka reálná je.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Rušení nočního klidu..

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 26. črc 2014 2:21:26

Takže pro představu - skoro dvě hodiny ráno, tichá noc, nikde žádné stopy lidské aktivity, jen občas zdáli něco jako lidské hlasy (naprosto neroznatelný obsah), žádná hudba. Žádný identifikovatelný zvuk z dopravy, skoro bezvětří. Před domem na ulici cca 35-40dB(A), za domem na zahradě asi o 5dB víc. Jednoznačně převládá hluk z jezu, který je cca 600m proti proudu vzdušnou čarou, terén k němu vcelku rovný, převážně zahrady a lesopark. Ve dne tady o žádném jezu nevíte a obytné domy stojí i mnohem blíže, některé přímo u něj, navíc je 150m pod ním frekventovaná silnice s mostem. Zhruba mezi mnou a jezem jsou také asi tak dvě až čtyři hospody (podle toho, jak široký úhel zvolím, jedna je úplně v ose, všechny se vejdou do 45°). Určitě jsem nedodržel vůbec žádnou metodiku, ale minimálně bez vyhodnocení, čím hudební produkce k hluku PŘISPÍVÁ (tedy vypnout zvuk a měřit znovu), by asi nějaké lepení desetitisícových flastrů až tak automatické být nemělo. Tím samozřejmě nechci dělat advokáta každému pitomci, co se rozhodl, že bude dělat v noci na návsi bugr - o detailech té akce jsme se ještě stále nedozvěděli vůbec nic. Nějaká opatření proti zbytečnému obtěžování spoluobčanů je potřeba uplatnit už ve fázi plánování, přinejmenším umístění k nim rozhodně patří. Taky to nejbližší sousedé spíš snesou v hospodě, která je trvale otevřená a dobře jim slouží, než v nějaké vybydlené montované hale místního kovopodniku bez skel v oknech, co uprostřed vilové čtvrti už jen přitahuje bezdomovce a čeká na zbourání, případně v bývalé blokové kotelně uprostřed sídliště s podobným osudem.


H.M.

Uživatelský avatar
PEPA003

Re: Rušení nočního klidu..

Příspěvek od PEPA003 » sob 26. črc 2014 7:17:24

Jde přesně o tuhle lokalitu... sice to není uplně aktuální snímek, ale šipkama jsem vyznačil 2 možné směry kterým by jsme chtěli nasměřovat zvuk, vloni jsme to měli přes tu vodní hladinu, což je velký problém protože se to hodně nese, nejblížší domy jsou po levé straně přes cestu cca 120m vzdáleny. Nejhorší je že podmět k měření nebyl nejspíše vydám kvůli hluku, spíše se jedná o závist.... proto je důležitá otázka když budou lidi pohybovat venku před areálem a bude tím zkreslené měření, dá se proti tomu měření nějak bránit. Protože nevím jak nám můžou prokázat že ten hluk jde od nás.

Obrázek

Nový Hrozenkov
49.343966, 18.218003

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“