Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • DEMO 15
Jiří8
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: pát 19. pro 2014 11:24:48

Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od Jiří8 » pát 19. pro 2014 11:27:52

Ahoj, Mám ozvučovací sestavu skládající se ze středo-výšek 2x Megaton ND2122/9 a k tomu zesilovač Kempton 2000, tyto bedny jsou zapojeny stereo. A subasy mám vyrobeny 4x podle konstrukce megaton ND18SUB ( https://www.google.cz/search?q=megaton+ ... B250%3B250) a v nich mám repráky RCF LF18X400 8/ohm. Každá dvojice subasu je mezi sebou propojena a každou propojenou dvojici žene zesilovač Yamaha P7000S, která je zapojena do můstku. A potřeboval bych prosím poradit jak je možné že stále při zvučení nedokážu dostat z beden nějaký tlak a při zesílení na mixáku začnou bedny hučet a nemaj požadované basy. Jinak mixpult mám Yamaha MG24/14FX a crossover DBX DRIVERACK PX. Rozhoukává mi to především kopák při živém zvučení. Děkuji za rady :)

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od zahy » pát 19. pro 2014 12:24:16

Prověř správné zapojeni, tedy jestli náhodou nemáš nějakou bednu přepolovanou. Napiš také jak máš nastaven procesor.
To rozhoukávání bych řešil až potom.
Trochu jsem nepochopil jak máš zapojené basy, všechno paralelně ?
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

Jiří8
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: pát 19. pro 2014 11:24:48

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od Jiří8 » pát 19. pro 2014 13:07:17

Subáče jsou zapojený následovně : první dvojice subáčů (každá po 8ohm) je zapojena mezi sebou a jednu dvojci takto propojených subáčů (tedy už 4ohm) krmí yamaha P7000S zapojena do můstku. Druhá dvojice subáčů je zapojena taktéž.

Jiří8
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: pát 19. pro 2014 11:24:48

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od Jiří8 » pát 19. pro 2014 13:09:51

Nemůže to být třeba i v konstrukci té bedny? nebo že mám slabý zesilovače? A nastavení crosoveru na subbáče mám 30Hz (BH 24) - 100Hz ( LR 12 ) a u Ekvalizéru mám stažený 63Hz o 6db, protože se mi zdálo že to trochu pomáhá, aby to hnedka při zvednutí výkonu tolik hnedka nerozhoukává.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 19. pro 2014 15:00:36

Ujasni sobě i nám, CO to vlastně dělá. Tobě tam vzniká akustická nebo mechanická (třeba přes gramofony) zpětná vazba na nízkých kmitočtech ? Nebo se ti jen nelíbí zvuk ? V jakých podmínkách (prostor) to hraje ? KDE se vzaly ty "podle megatonu" bedny ? Máš výkresy, fotky vnitřního provedení ?
Ta Yamaha samozřejmě vůbec nemá na buzení dvou podobných beden paralelně a v můstku, to jsem tady mockrát psal a je to prostý fakt, takže ji také automaticky pokládej za jednu z možných příčin. Nastavení (ČEHO ?) je také dost divné, strmost dolní propusti je neobvykle malá a ani přeosazování bedny jiným modelem 18" nemuselo ideálně sednout.

H.M.

Jiří8
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: pát 19. pro 2014 11:24:48

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od Jiří8 » pát 19. pro 2014 15:12:04

Konstrukci zasílám v příloze. Ani ne tak zpětná vazba, ale když zvučím kopák, tak to je v pohodě, ale jakmile začnu přidávat výkon, tak jakmile kopne do kopáku, tak to začne divně hučet dokud ho nestáhnu na mixáku. Koukal se mi na to i jeden zvukař a říkal, že by to dělat nemělo, že musí bejt chyba buď v mixu nebo v bednách a i to pak dost zkresluje. Nevím co s tím mám dělat, jsem v tomhle začátečník, tak se omlouvám jestli píšu nějaké zbytečné informace :)
Přílohy
B&C Sub 18 1.jpg

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 19. pro 2014 16:11:11

To samozřejmě JE zpětná vazba a ta bedna nemá s Megatonem společné vůbec nic. Dotyčného "zvukaře" se už na nic neptej, sám ví prd a ještě radí, to je nejhorší kombinace. Možná je to ten nový "umělecký typ" :-)
Napiš odkud jsi a třeba se ti ozve někdo z okolí, kdo ví, která bije. Žádné informace nejsou zbytečné, naopak ještě další chybí (zbytek aparátu, podmínky, asi i snímání kopáku...)

H.M.

Jiří8
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 5
Registrován: pát 19. pro 2014 11:24:48

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od Jiří8 » pát 19. pro 2014 21:40:29

No prostor, jedna se o větší kulturák, ale dělalo mi to i u menšího. Prostě se mi zdá že když jsem měl jen dva subáče, tak to bylo lepší než když mam teď 4 a to mi říkal i jeden dobrej zvukař, že by mi to mělo teď parádně hrát. Tak si trošku připádám, že jsem teď vyhodil prachy. Mikrofon napíšu zítra. A co se týče tý Yamahy P7000S, tak je opravdu na toto nepoužitelná a dělá to především ona a nebo to bude spíše tím pólováním ?

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od MADMAX » sob 20. pro 2014 1:20:26

Tak především Jirko: 1) Pokud pustíš přes svou aparaturu reprodukovanou hudbu, např./něco kvalitně nahraného na CD, ne z MP3!/, zdá se Ti, že aparát hraje basy normálně, výrazně a čistě, nebo je to také slabé a bez "kopance"? Pakliže aparatura v tomto případě basuje normálně, tak chyba bude jinde nežli v subech...

Pořád to na mne dělá dojem, že možná spíš neumíš nazvučit kopák... a nezlob se, zvukař, který ani neví, jaký mikrofon vlastní pro použití na velký buben, na mne působí trochu divně...

co se týče aparatury, určitě neuškodí kontrola polarity:

2) udělej si kablík se speakonem (předpokládám, že suby mají speakony?) na jednom konci a oholenými vodiči na druhém konci - stačí třeba metrový - a připoj ho do bedny (samozřejmě odpojené od zesilovače!!!). Vezmi čerstvou 9V baterii, připoj + na + a - na - a sleduj, co dělá membrána reproduktoru - při připojení by měla o několik mm povylézt ven. Vyzkoušej takto všechny 4 suby, musí reagovat stejně, nikdy nesmí membrána "zalézat". Vyzkoušej oba konektory na každé bedně. Tím máš ověřeno, zda jsou všechny měniče zapojeny se správným "pólováním". Sorry, že to vysvětluju takhle jak malýmu dítěti, nevím jak dalece jsi zkušený technik.

3) zkontroluj, zda všechny kabely k subům mají správně zapojené + a - na obou koncích.

osobně bych na driveracku nastavil strmost filtrů sub/vrch na 24dB/oct; dělicí kmotočet 100Hz bude v pořádku. A POZOR!!! Driveracky mají naprosto nesmyslně "ocejchované" nastavení pásmových limiterů, ; aby ten limiter nezavíral nesmyslně brzy, nesmí mít práh nastaven na 0dB, ale spíš někam do rozmezí +12 až +20... při normálně hlasitém hraní ti nesmí problikávat žlutá LED limiteru!
MAD

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » sob 20. pro 2014 3:15:18

Tak samozřejmě že se musí všechny membrány pohybovat shodně jsem ani nepsal, to je asi tak nezbytná podmínka, jako že zesilovače musí být zapnuté. To ti ten "zvukař" neřekl a to jste si ještě nevyzkoušeli ? A to stavíte bedny podle nějakých návodů z internetu ??
Zkoušet to jde spolehlivě i bez baterky a speciálních kabelů, stačí začít od jedné bedny na jednom kanálu, k té postupně paralelně připojovat každou další bednu zvlášť, vždycky to musí začít hrát výrazně víc a lepší basy (bedny musí být těsně u sebe). Stejně jdou vyzkoušet všechny kabely, jakmile to s některým kabelem MEZI BEDNAMI hraje míň než jedna bedna, tak je otočený. Podobně jde najít i dvojice navzájem otočených speakonů na jedné bedně (hraje to jinak do jednoho než do druhého, samozřejmě opět jen při spojení s tou první bednou). Roli může hrát třeba i způsob připojení beden na zesilovač, můstek bývá ošetřený různě, to jsi taky nenapsal. Obvykle platí to, co výrobce natisknul přímo na zadní panel zesilovače. Nezapomínat na to, že dvě chyby za sebou se navzájem zruší, tedy otočený samec a otočená samice v sobě se navenek tváří správně, ale budou špatně kdekoli jinde. Přemýšlet, klidně si i nakreslit.
Pokud se to opravdu zhoršilo nebo aspoň nezlepšilo pouhým zdvojením beden, tak to zaručeně není nastavením DSP, ale buď přepólováním minimálně jedné z nich (při přepólování poloviny by to dokonce mělo téměř přestat hrát), jejich nesmyslným rozmístěním anebo opravdu převážně zesilovači za mezí svých možností anebo třeba tím špatně snímaným kopákem.
P7000S není zcela a naprosto nepoužitelná, ale je na toto velice nevhodná a peníze investované do beden jsou s ní zpoloviny minimálně vyhozené. Nikdy s ní neuslyšíš, co jsi si v nich koupil.

H.M.

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od MADMAX » úte 23. pro 2014 11:20:31

hele, když ses nás ptal, tak nám dej taky vědět, jaký je další vývoj situace, ne :smt031 ?
MAD

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od Návštěvník » úte 23. pro 2014 11:57:53

Omlouvám se, ale teď jsem neměl delší čas se dostat k nám do zkušebny, tak jsem to zkoušel teprve včera venku a nehučelo mi to ( je pravda že jsem to poprvé zkoušel venku od té doby co jsem si pořídil další dva suby). Ale co se týče toho tlaku nebo té síly tak jsem si zapojil první dvojci subů a druhou a zkoušel je jednotlivě a ta dvojice starších subů hrála podstatně hlasitěji než ta nová dvojice. Tak jsem koukal na návod na zadní straně zesilovače a tam je +1 a -2 ( bridge) a reproboxy mám zapojeny od toho zvukaře co mi to zapojoval na prodejně na +1 a -1(na zadní straně bedny u speakonu) , ale přesto ta jedna dvojice hrála dosti potišejc. Nevím jak se to má zapojovat jestli to má bejt shodné s tím zesilovačem, ale říkal jsem si, že když je to docela v budějcích známý zvukař, tak ví co dělá, ale podle toho co mi tu píšete, tak je to asi fakt ňouma co mě jako člověku, který se s tim teprve učí s těmahle technickejma věcma moc nepomohl. Tak jsem už kontaktoval Ločesa ze Soběsavi jestli by se mi na to nepřijel podívat, tak snad na to přijde. Jinak to hučení mi dělalo akorát v sálech a mikrofonem to asi nebude, protože jsem si vzpomněl, že mi to dělalo i u jiného mikrofonu shodou okolností půjčeného os toho zvukaře :D

Ota
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: ned 08. led 2006 15:06:12

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od Ota » úte 23. pro 2014 13:45:34

A odkud jsi? Třeba nejsme daleko od sebe.

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od MADMAX » úte 23. pro 2014 14:05:36

Tak pozor, to jak je speakon zapojený na straně beden, přece nesouvisí s tím, jak je zapojený na straně zesilovače?? Pokud máš speciální kabely pro bridge (a to dle popisované konfigurace mít musíš), tak je přece musíš mít označené a vědět, který konec kam strkáš???? Nehraje Ti náhodou ten druhý pár slaběji proto, že namísto můstkem do něj hraješ jen jedním kanálem, de facto půlvlnou? Zkoušel jsi ten druhý pár se stejnými kabely jako ten první? Pokud to správně chápu, máš všechny speakony v subwooferech zapojeny na pinech +1 a -1, takže potřebuješ na každou stranu jeden kabel zapojený z +1, -2 na +1 a -1 (který musí mít označené konce a nesmíš ho otočit ani použít nikde jinde) a druhý kabel, na propojení beden paralelně mezi sebou, normálně po jedničkách. To bys měl zkontrolovat jako první, buď "propískat" ohmmetrem nebo rozebrat speakony na kabelech a podívat se, kam vedou dráty... Mám pocit, že moc nevíš co děláš, což?... no uvidíme co Ti řekne Lohonka. A propos nikdo netvrdil, že to "hučení" je mikrofonem, jen potřebujem vědět, co do kopáku strkáš a kam, abychom ti mohli poradit víc...
MAD

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3592
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý tlak ze subwoferů a hučení. Jak na to?

Příspěvek od blaha » úte 23. pro 2014 16:24:47

Pozor, to zapojení mi bylo divné, tak jsem schválně kouknul na manuál Yamahy a má to jako většina zesilovačů pro můstek:
+ se zapojuje na 1+
- se zapojuje na 2+
Je to krásně vidět i na svorkách přímo na zesilovači.

A teď vřele doporučuju koupit si 2 samice konektory Speakon a vytáhnout si je krátkým kabelem ze zesilovačů právě třeba z těch svorek 1+ na 1+, 2+ na 1- (směrem zes. -> bedny).
Pak si veškerou propojovací kabeláž zapojit 1:1 (1+ na 1+ a 1- na 1-).
Tím získáš univerzální kabeláž použitelnou jakkoliv a kdekoliv. K tomu navíc "třetí" výstup ze zesilovače, takže se pak můžeš rozhodnout pro libovolnou konfiguraci (stereo/dual mono/bridge) podle potřeby, jen si správně popřepínáš koncák, ale nemusíš už laborovat s kabely.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“