Rušení na mic vstupu

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Rušení na mic vstupu

Příspěvek od KamilV » pon 19. led 2015 10:13:20

Teď v sobotu jsem zjistil, že se mi na mic vstupu objevilo nějaké rušení.
Bylo to takové "tikání", asi 4 - 5 tiků za vteřinu. Bylo hodně slabé, objevil jsem ho jen náhodou na PFL a hodně vytažený sluchátka. Odstup od signálu byl tak velký, že to v bednách slyšet nebylo.

- na konci kabelu byla dynamika, její výměna nepomohla, takže vylučuju mikrofon
- kabel k mikrofonu jsem taky vyměnil, situace stejná, takže tím to taky nebylo
- když jsem mikrofon stejným kabelem připojil přímo do pultu, bylo to čistý, takže se to muselo nabírat někde v páráku
- dělalo to na 2 vstupech z 32, i když to bylo tak slabé, že to ani moc nevadilo, poslal jsem signál jinou volnou linkou
- ještě minulý týden v jiném sále tato "tikající lajna" určitě chodila dobře

Nenapadá někoho, co mohlo být příčinou? V tom sále byla hodně divoká elektrika, musel jsem se roztahat z jedné staré zásuvky na 230 V. Když by to ale pocházelo z rozvodů elektriky, proč by se to objevovalo jen u dvou mikrofonů a ostatních ne?

Zkusím tu lajnu z páráku ještě v klidu v místě s normální elektrikou. Myslím si, že by párák měl být OK.
Jinak to žádné jiné příznaky nemělo, žádný šum (jako při vytaženém konektoru), žádné nepravidelné lupance (jako při přerušovaném kontaktu).
Ještě mi u toho jednoho vstupu ze dvou "pomohlo", když jsem otočil fázi, u druhého to nepomohlo.

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: Rušení na mic vstupu

Příspěvek od MADMAX » pon 19. led 2015 10:58:57

hele nebylo v blízkosti páráku něco, co ten ruch mohlo indukovat? Něco podobného se mi stávalo, když jsme po páráku tahali DMX nebo ovládací lajnu RS485 od XTA - tam se indukoval do okolních žil takovej ten "digitální cvrkot"... každopádně, být Tebou, pokud se ti to na dalších akcích neobjeví znovu, s radostí bych na to zase zapomněl...
MAD

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Rušení na mic vstupu

Příspěvek od KamilV » pon 19. led 2015 11:22:01

Ehm, to jsem neřekl. Tahal jsem párákem i DMX.
Ale:
- dělám to vždy a nikdy to nezlobilo
- před lety s jiným párákem i jiným pultem jsem na toto tikání narazil a DMX přítomno nebylo (tenkrát to byl špatný mic kabel a zlobil s fantomem)

Přemýšlím, co by mohlo být tím "něco" v blízkosti. U stageboxu byly klubka prodlužek 230 V, taky tam ale cca 40 cm daleko stál LED floor PAR.

S radostí bych na to zapomněl, ale raději předcházím možným problémům, aby se pak jednou nestalo, že to poleze ven nahlas a nebude kam vstup přepíchnout...
Preventivně asi nahradím tahání DMX párákem.

Frenk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: stř 27. srp 2008 12:14:05
Bydliště: Opava

Re: Rušení na mic vstupu

Příspěvek od Frenk » pon 19. led 2015 14:24:13

Tohle mě dělá v jednom opavském klubu, je to ale vadná linka v paráku, žádná jiná to nedělá. Prostě prohodím na obou stranách za jinou volnou a je klid. Ale vůbec teda nechápu jak to tak může lupat/tikat na normální dynamický majk bez phantomu apod. :? Je to záhada :(
Never ask FOH sound engeener "Are you DJ?" because he can kill you....

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Rušení na mic vstupu

Příspěvek od KamilV » pon 19. led 2015 15:11:07

Co by se ale té lince muselo stát, aby měla takové příznaky?
A proč v jednom ze dvou případů pomohlo otočit fázi?
Na příští akci se na tu linku zaměřím a zkusím to vysledovat, příp. nahrát.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Rušení na mic vstupu

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 19. led 2015 15:25:35

Pokud je to hodně slabé, tak už může mít vliv skutečně dosažené potlačení soufázového signálu (CMRR), což je vlastně výsledná kombinace, dvě opačné odchylky se můžou sečíst nebo odečíst, na to by ukazoval ten vliv otočení fáze. Pak je celkem jedno, co je zdrojem rušení, jestli ta parka sama nebo DMX samotné nebo místní elektrika samotná nebo kombinace toho všeho. Pokud to dělá a dříve nedělal jeden pár a ostatní ne, tak je skoro jisté, že se s ním něco děje.

H.M.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 688
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Rušení na mic vstupu

Příspěvek od mkarr » úte 20. led 2015 1:03:56

Nerad bych honil duchy kde nejsou, ale jestli hledání proběhlo tak, že jsi vyměnil mikrofon, pak kabel na podiu, pak to zapojil kabelem přímo do mixu, pak to dal zpátky na jiném páru, skoro bych si tipnul, že na ten třetí pokus ležel ten mikrofoní kabel na pódiu jinde a nešel tak blízko kolem něčeho co vyrábí tikání. Nebo to tikat přestalo. Nedovedu si představit že by něco lezlo jen do některých žil v páráku, pokud to rušení nepochází přímo z jiné žíly toho páráku, nebo není ten pár poškozený. Pokud vím, tak páráky mají všechny páry stáčené stejným počtem otáček na metr (stoupavost), ne? (třeba ethernet to má na každém páru jinačí)
Jinak tikání tohoto tempa mi připomíná nezatížený spínaný zdroj. Klidně i nabíječka na mobil, ale spíš něco většího, třeba k notebooku, kde je už o něco větší trafíčko. Některé zdroje to dělají tak nahlas, že je to slyšet i na přímo, přiložením toho zdroje k uchu. Nezatížený zdroj se vlastně neustále na krátké okamžiky zapíná, aby na výstupu bylo příslušné napětí a zpětnovazební obvod signalizoval odpovídající úroveň. Jestli někdo nepoužíval na pódiu nějakou techniku živenou spínaným zdrojem, může to být i zhaslé LED světlo. Jestli to objevíš tak se prosím pochlub.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 688
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Rušení na mic vstupu

Příspěvek od mkarr » úte 22. pro 2015 1:55:18

Jsem docela zvědavý, jestli se to ještě projevilo a případně jestli se našel viník.

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“