Pořízení další techniky.

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • DEMO 15
bob67
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: stř 08. bře 2017 19:04:10

Pořízení další techniky.

Příspěvek od bob67 » stř 08. bře 2017 19:30:36

Dobrý den.
Chtěl bych znát názor zkušenějších. Dostal jsem se k nějakému vybavení (viz. profil). Chtěl bych tím ozvučit naši kapelu popř. i něco jiného. Jde o 2 - 3 zpěvy, elektroakustická kytara, basová kytara, elektronické nebo akustické bicí nebo bicí automat. Hrajeme sálky do max. 100 - 150 lidí, oslavy a pod. K dispozici jsou ještě nějaké noname reproboxy + zesilovač 2 x 450 W. Mikrofony mají muzikanti své. Myslím, že Shure 58. A teď můj plán. Jako první chci pořídit digitál Behringer X Air XR18. Pak 2 x db Technologies Opera 715dx nebo Opera 15. Následně 1 - 2 subbasy (asi 18- ky). Chtěl bych ještě rozšířit analog a pořídit nějaký GEQ, gate, comp., nějaké mikrofony. Je to blábol nebo to dává trochu smysl?
Co slyším to slyším.

Uživatelský avatar
Mayo

Re: Pořízení další techniky.

Příspěvek od Mayo » stř 08. bře 2017 20:59:31

Pokiaľ chceš Opera 715dx tak by si sa mal poponáhľať výroba je už ukončená a vypredávajú sa skladové zásoby za pomerne zaujímavú cenu, zvukovo pomerne dobre akurát je tam bas repro iba s 2" cievkou, takže výkonovo to rýchlo narazí na limity tých 700W je vycucaných s prsta reálne majú zosilňovače okolo 350-400W dokopy, opera 15 tiež od toho ďaleko neuteká. Osobne ak nie je tlak na cenu volil by som satelity so silnejším LF aj HF driverom. na tých 150 ludí pokiaľ to nebude náročný štýl by to so subbasmi mohlo stačiť, ale nejaký priestor na výkonovú rezervu tam nevidím. Keď by si chcel ostať u DB tak napr. Sigma S115 Top alebo v interiéroch zaujímavo príjemne hrá aj trojpásmo Flexsys F315. Samozrejme cenovo je to dakde inde. Každopádne odporúčam basák s aspoň 2,5" cievkou a HF driver 1,4-2" , prípadne 1" aspoň s 1,75-2" cievkou. Subbas to chce aspoň po jeden slabší 18" na stranu.

Havlis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: pon 14. zář 2015 16:08:33

Re: Pořízení další techniky.

Příspěvek od Havlis » čtv 09. bře 2017 6:50:43

další věc - pokud budeš pořizovat behringer X18 (určitě X18 a ne XR18, ten je mnohem dražší při naprosto identických vlastnostech), tak nemusíš dokupovat EQ, kompresory, gate atd, to všechno už má mixpult v sobě...

bob67
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: stř 08. bře 2017 19:04:10

Re: Pořízení další techniky.

Příspěvek od bob67 » čtv 09. bře 2017 8:06:00

XR 18 se mi zdá lepší pro umístění na stage. Ty ostatní efekty bych měl k analogu jako druhou sadu. Ale je to jen alternativa. Vím, že mnoho lidí namítne, že analog je ve smrti. Uvidím podle financí.
Co slyším to slyším.

Havlis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: pon 14. zář 2015 16:08:33

Re: Pořízení další techniky.

Příspěvek od Havlis » čtv 09. bře 2017 8:18:58

Jasně, že je XR18 trpöchu skladnější pro umístění na stage a jestli se ti za to chce připlácet 35% ceny výrobku (=5000,- Kč!), tak prosím, já raději ušetřím 5000, pač jsem ještě neviděl pódium, kde by ten mírně větší rozměr X18 byl na škodu. Nekonec je stejně nejlepší pořídit L-rack, nahoru umístit X18, pod ní pak zesiovače, bezdráty, wi-firouter...

samozřejmě si to ale udělej jak chceš...

Analog podle mě není po smrti a na spoustu aplikací má pořád svoje místo, ale osobně nevidím smysl v tom, být rozkročenej mezi oba světya zbytečně tak dublovat náklady...když chci analog, nechal bych si analog, když chci digitál, soustředil bych se na něj..

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Pořízení další techniky.

Příspěvek od PeBe » čtv 09. bře 2017 8:34:12

Již jsem někde psal, že jsem si pořídil analogový mix (A&H ZED14) a pár týdnů nato malý digitál (SC Ui12), abych měl alternativu k analogu, když hrajeme v malých prostorách, kde není dostatek místa pro stůl s analogovým mixem. Od té doby (něco přes dva roky), jsem analog nevytáhl ani jednou (!) a i venkovní akce hraji s digitálem. Myslím si, že analog zcela určitě není ve smrti, jen je s ním trochu komplikovanější život.
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Pořízení další techniky.

Příspěvek od exxxi » čtv 09. bře 2017 10:53:39

Paradoxne cim jednodussi akce, tim vic ocenis digital. Kdyz mas jen jednoho moderatora a k tomu podkres, je ostuda si to poradne neosetrit, abys nehoukal. A to jde s levnym analogem blbe, vetsinou maj bidne ekvalizery.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

bob67
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: stř 08. bře 2017 19:04:10

Re: Pořízení další techniky.

Příspěvek od bob67 » čtv 09. bře 2017 13:29:59

Jaké výkony reproboxů jsou použitelné na takovéto sály. Existuje nějaká poučka např. kolik W na m3? Je mi jasné, že každý prostor se chová jinak, každý žánr bude jiný ale alespoň přibližný nástřel. Jaké výkony a kde používáte vy?
Co slyším to slyším.

Uživatelský avatar
Marian

Re: Pořízení další techniky.

Příspěvek od Marian » čtv 09. bře 2017 15:12:21

Záleží od typu akcií. Na rodinné obecné, oslavy, svadby, plesy, kde sú aj deti alebo starší ľudia čo príliš veľa hluku nemusia, stačia aj slušnejšie kompakty s 12-15" basakom výkonovo cca 400W, len sa musí vybrať nejaký model čo schopnejšie uhrá basy, alebo satelity s 10" alebo 2x8" s podporov 2 slabších subbasov, alebo jedného sinejšieho, 1x8" satelity asi už nie aj keď top modely už vedia zahrať dosť na takého mtňúsa (napr. RCF TT08, QCS K8), no je to problém rozumne naviazať na 18" subbasy... Na rockový či metálový koncert či techno párty kľudne aj menší line array systém na každú stranu 2-4ks zavesiť a pod pódium to aj 8 ks 15-18" subbasov pod pódiom znesie.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Pořízení další techniky.

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 10. bře 2017 0:43:42

Nejde to redukovat jen na nějaké W a i ty se dost často nedozvíš, protože se kolem toho dneska mlží možná víc, než kdy jindy. Vhodnější údaj by byl max SPL, ten už bere do úvahy i citlivost reproduktorů, bohužel ani na ten není spolehnutí a komu chybí něco v technice, tak si přibásní, srovnávat to jde spíš jen v rámci jedné značky, ale taky ne 100%. Vždycky nejhůř dopadneš, když půjdeš, kam tě srdce táhne - k něčemu malému, šikovnému a lacinému. To se totiž vylučuje a se zmenšováním rostou výrobní náklady a velmi rychle klesá nepřekročitelný limit, co z toho jde ještě vůbec dostat.
Každý používá co má, mít větší ničemu neškodí. Pokud budeš hrát někde, kde nikdo nemá nic, tak budeš king se vším, co uslyší i u zadní stěny, když se přestanou bavit nahlas. Pokud tam zajíždí konkurence například s kouskem aparátu z velké rentálky, tak budou nároky někde úplně jinde. Tohle si musíš umět posoudit sám, předpokládám, že nechceš začít až tím, že budeš sám hrát, ale už na něco taky sám chodíš a posloucháš a okoukáváš aparáty atd. V zásadě se všechno vyjmenované dá uhrát sestavou satelit+sub na stranu, ovšem pokud začneš sotva průměrným 300W aktivním satelitem, tak jsi nasadil laťku, kterou nepůjde jednoduše zvedat, leda z něj udělat odposlech a nakupovat znova. Běžně jsou na trhu věci, které spolehlivě uhrají 4x tolik.

H.M.

bob67
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: stř 08. bře 2017 19:04:10

Re: Pořízení další techniky.

Příspěvek od bob67 » pát 10. bře 2017 13:52:40

Je mi jasné, že je to vždy kombinace několika faktorů. Snažil jsem se porovnávat i podle SPL, Ale když je něco moc jinde, tak je to podezřelé. O hodnotách od výrobců a prodejců si také iluze nedělám. Problém je, že v kategoriích pro normální smtelníky už pomalu nic jiného než hnůj není. Sice to hezky vypadá, ale výkony nic moc. Je fakt, že mně zatím nic netlačí do nákupu, takže můžu šetřit. Ale zase ne moc dlouho, neboť věk nezastavíš.
Co slyším to slyším.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Pořízení další techniky.

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 10. bře 2017 14:30:33

Neřekl bych, vybrat se dá, ale nejde to jen podle pár čísel, mechanicky. Některé věci jsou velice povedené a až překvapivě laciné, pokud si tedy nemyslíme, že na aparát se šetří měsíc. Starší mají jednu nevýhodu - stále si myslí, že deset tisíc jsou velké peníze, protože to tak kdysi proti výplatám bylo. Ale i výhodu, že si můžou pamatovat, jak dlouho se šetřilo na pračku, barevnou televizi anebo 200W zesilovač (ani rok nemusel stačit).

H.M.

Uživatelský avatar
Jaris
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 17
Registrován: úte 04. čer 2013 9:17:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Pořízení další techniky.

Příspěvek od Jaris » pát 10. bře 2017 16:24:35

Pokusím se tak trochu oklikou zareagovat na původní dotaz a popsat cestu, jakou jdu v nakupování věcí já. Osobně mám 90% věcí z druhé ruky. Když už něco koupim, tak si vždycky položim otázku, jestli to za tu samou cenu co to dneska koupim, dokážu ještě za měsíc prodat. U nových věcí to většinou nejde a proto projíždím bazary, koukám co za kolik se dá sehnat a když je někde něco, co se mi líbí a hodilo by se mi to, tak si to koupim. Třeba zrovna pasivní bedny se dají pořídit celkem slušný za "pár korun". Já mám bedny 2x12'+1,5', který jsem pořídil za 16.000,- a jen ten driver do těch beden stojí nový 8.500,-. Takže i kdybych chtěl "ušetřit" a bedny si postavit, tak mě to bude stát víc než dvojnásobek a mraky času. Stejně tak jsem koupil basovky za cenu menší než by stál samotný reprák. Zesíky se dají koupit třeba za 1/3 původní ceny atd... Stejně tak mix. Sehnal jsem 01v96 za 22000,- 2 roky jsem ji používal a pak jí prodal za 20000,-.Kdybych si koupil novou, tak sem za ní dal 60 a po dvou letech bych jí prodal taky za 20.
Samozřejmě to má i svoje nevýhody. Nevíš kde bylo co politý pivem, neseženeš všechny věci za jedno odpoledne, ale jestli chceš kupovat věci postupně a obětuješ tomu čas strávený u procházení inzerátů, tak se dá slušnej aparát poskládat za "pár korun".

bob67
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: stř 08. bře 2017 19:04:10

Re: Pořízení další techniky.

Příspěvek od bob67 » pát 10. bře 2017 17:05:07

Tak to, že si pamatuji, jak dlouho jsem šetřil na pračku, mi jen připomene, že na ty lepší bedny budu šetřit i při dnešních výplatách stejně dlouho. :evil: Na bazary koukám také. Snažím se porovnávat, jezdím po různých akcích a sleduji co, kdo, jak. Stále se ještě hledám. :D
Co slyším to slyším.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Pořízení další techniky.

Příspěvek od exxxi » pát 10. bře 2017 23:00:25

Jedna vec je setrit, druha investovat. Presne tri roky do zvukariny investuji a neco jsem si pujcil. V soucasnosti sice stale investuji, ale uz se mi vraci zhruba tolik, co mam v praci a doufam, ze behem roku budu moct hlavni zamestnani omezit a vic kroutit.
Stupno zdravi Kamenak ;-)
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“