Co se silným signálem z komba do mixu?

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • DEMO 15
james29
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 60
Registrován: úte 14. kvě 2019 13:41:43

Co se silným signálem z komba do mixu?

Příspěvek od james29 » úte 14. kvě 2019 19:26:38

Ahoj,

Rád bych vás požádal o radu, případně zkušenost. Zvučím pouze naši folkovou kapelu, 3x zpěv, 2x akustika a baskytara.
Právě s baskytarou mám malý problém. Basák má linkou připojenou basu do zesilovače a do basové bedny. Ze zesilovače mi dává z XLR výstupu signál do mixu. Ten signál je ale poměrně silný, takže mám gain i šavli na nule a přesto ta basa hraje jako kdybych to měl normálně nabrané jako třeba kytarovou linku. Nejde to moc korigovat a přizpůsobuji tomu mix zbytku kapely.
Setkal jste se s tím někdo? Jak je to vlastně z výstupy z komb?

Moc díky za vaše zkušenosti a rady.

Uživatelský avatar
slava

Re: Co se silným signálem z komba do mixu?

Příspěvek od slava » úte 14. kvě 2019 19:37:11

Pro začátek - jaký kombo,zesilovač,mix?

kelly.ok
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 329
Registrován: stř 18. říj 2017 7:27:13

Re: Co se silným signálem z komba do mixu?

Příspěvek od kelly.ok » úte 14. kvě 2019 19:47:55

A proč nedat šavli pod nulu? Od toho tam přeci ty hodnoty do mínusu jsou. Jinak tyhle věci lze řešit třeba pomocí přepínače útlumu na DI-Boxu, který zde ale předpokládám použit není.

james29
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 60
Registrován: úte 14. kvě 2019 13:41:43

Re: Co se silným signálem z komba do mixu?

Příspěvek od james29 » úte 14. kvě 2019 20:59:21

jedná se o situaci, že gain je stažený úplně a šavle taky. při takovém nastavení z mikrofonů ani z kytar dál masteru nejde nic.

james29
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 60
Registrován: úte 14. kvě 2019 13:41:43

Re: Co se silným signálem z komba do mixu?

Příspěvek od james29 » úte 14. kvě 2019 21:00:06

zesilovač je Ampeg PF-350 a bedna je SVT-210.

děkuju

Havlis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: pon 14. zář 2015 16:08:33

Re: Co se silným signálem z komba do mixu?

Příspěvek od Havlis » úte 14. kvě 2019 21:30:49

Počkej takže gain máš "na nule" (vona to nula nebude, ale nějaký minus dB), šavli taky (takže třeba - 60 dB, nebo taky spíš - nekonečno) a přesto to ten signál prolejza? To je přece nějakej nesmysl nebo vada mixu. Nemáš ten signál naroutovanej ven ještě jinudy, třeba přes nějakej aux?
A hlavně jak už tu zaznělo - konkrétní model mixu, zesilovače atd je zásadní pro dobrou radu

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Co se silným signálem z komba do mixu?

Příspěvek od mkarr » úte 14. kvě 2019 21:39:29

Pokud je Gain stažený úplně a šavle taky, musí existovat nějaká jiná cesta kudy ten signál leze. Šavle stažená na doraz prostě nepropustí nic menšího, než dávku z kulometu. šavle se dá obejít přes nějaký pre-fader aux, gain asi jedině fakt silným signálem, ale na to tam bývá ještě tlačítko Pad -20db, které by mohlo pomoct. Každopádně bych se díval i jestli mi to neleze do mixu přes úplně jiná vstup. Ať už třeba špatně zapojený párák, mikrofon co má snímat něco jiného, ale je prostě příliš blízko, .....

Uživatelský avatar
slava

Re: Co se silným signálem z komba do mixu?

Příspěvek od slava » stř 15. kvě 2019 7:53:20

Ještě ten mix,ale tak mě napadá,jestli máš na něm přepínač na linku.Jestli je to mikrofon bez možnosti přepnout na linku,tak tam poleze přebuzenej signál.

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 799
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Co se silným signálem z komba do mixu?

Příspěvek od PeBe » stř 15. kvě 2019 9:53:16

Šavle stažená na doraz prostě nepropustí nic menšího, než dávku z kulometu.
A je jedno, jestli je munice standard, nebo magnum (přebuzený/nepřebuzený)... :-)
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Aleš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 275
Registrován: úte 25. bře 2008 13:32:52

Re: Co se silným signálem z komba do mixu?

Příspěvek od Aleš » stř 15. kvě 2019 10:05:57

A není to prostě tak, že basa je natolik nahlas ze svého aparátu, že z PA musí být úplně stažená a zbytek kapely se dozvučuje k ní? Běžná situace - ubrat hlasitost na Ampegu. Přes stažený fader u jakéhokoliv jen trochu slušného a neporouchaného mixu žádný normální signál neprojde, leda při extrémním přebuzení vstupu může projít na výstup nějaké chrčení různými vnitřními přeslechy mezi šavlemi.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Co se silným signálem z komba do mixu?

Příspěvek od Robert » stř 15. kvě 2019 14:25:45

Přiklonil bych se k Alešově výkladu problému. Jezdím se dvěma podobnýma kapelkama, jedna má basové kombíčko malinké jen pro basáka a druhá jede linkou do mixu a vracím jim to dle potřeby do odposlechů. Dorovnává se tak na malých akcích jen úroveň akustických bicích, které na větších akcích dozvučuji také.

james29
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 60
Registrován: úte 14. kvě 2019 13:41:43

Re: Co se silným signálem z komba do mixu?

Příspěvek od james29 » stř 15. kvě 2019 17:22:36

Díky všem za názor.

Mě to prostě hlava nebere tak jsem zkusil vznést dotaz. Nechápu jak úplně staženým vstupem může něco prolézt. Ten signál se vypne pouze zamutováním vstupu. Basa jde linkou do zesilovače a ze zesilovače xlr výstupu rovnou do vstupu mixu. Žádnej párák nic. Funguje to stejně na dvou mixech, první digitální wifi mix behringer a stejně to fungovalo na nějakém analogovém mixu v klubu kde jsme hráli. Značku mixu si nepamatuju. Čekájí nás festivaly tak máme strach co to bude dělat když to pošleme zvukařovi do mixu.

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Co se silným signálem z komba do mixu?

Příspěvek od Robert » stř 15. kvě 2019 19:16:45

Něco je špatně. Chceš nám tím říct, že pokud zamutuješ daný vstup basy, basa ze zvuku kapely zmizí, jinak stále hraje z PA??? Setkal jsem se s analogem, kde i přes gain stažený na minimum šla basa lehce do clipu, ale šavlí se dala stáhnout na minimum. I přes přebuzený vstup se nechá stáhnout na nulu (s výjimkou přeslechů, kterých si při běžné produkci nevšimneš). Nevalíš basu zpátky do odposlechů?? že bys to pak slyšel místo z PA z pódiových odposlechů. Tam by to fungovalo jak říkáš. Z festivalů bych strach neměl, pokud tam bude člověk, který svoje zařízení zná, poradí si. Ještě mne napadla možnost vrácení signálu přes efektovou cestu, ale to by nebylo špatně nastavené nezávisle na dvou mixech.

Havlis
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 190
Registrován: pon 14. zář 2015 16:08:33

Re: Co se silným signálem z komba do mixu?

Příspěvek od Havlis » čtv 16. kvě 2019 0:41:20

James, odkud jsi...? Tohle je zvláštní anomálie, to bych skoro rád viděl :)
Ještě bych zkusil vzít obyčejné multimetr, nastavil na střídavý napětí a zkusil změřit co leze z toho zesiku, furt se mi nechce věřit, že by to takhle prolejzalo i se staženo šavli, podle mě to prostě musí téct jinudy...

Aleš
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 275
Registrován: úte 25. bře 2008 13:32:52

Re: Co se silným signálem z komba do mixu?

Příspěvek od Aleš » čtv 16. kvě 2019 10:19:37

Dva úplně rozdílné mixy na různých místech určitě nebudou mít stejnou chybu. Něco bude špatně v zapojení/postupu a tato informace tu chybí, protože jinak to vůbec nedává smysl. Tohle se na fóru asi nevyřeší, taky doporučuju konzultaci s někým znalým v reálu přímo nad aparaturou.

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“