Gain na digitálech

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Jarda123

Gain na digitálech

Příspěvek od Jarda123 » pát 04. říj 2019 23:53:49

Zdravím, asi bych to našel v nějakym návodu k těmhle pultům, ale když se neurazíte a možná mi to i líp vysvětlíte. Jako majitel presonus SL 16.0.2, SC Spirit FX16 je pro mě vždy nejdůležitějším poťákem vždy gain, protože to chápu, že otvírá cestu pro největší dynamiku a "celost" signálu se kterou pult následně pracuje, proto jsem myslel, že v případě těhlech Presonusů SL 1 a 2GEN zůstalo Gainování analogové (Jako že: Gain-A/D-FÁZE-HPF...). Jako to, ale funguje u těch novějších digitálů, nebo u rackových pultů, který se uvládaj, jen přes aplikaci?

Otas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 535
Registrován: ned 06. lis 2011 15:59:02
Bydliště: Bílina

Re: Gain na digitálech

Příspěvek od Otas » sob 05. říj 2019 7:29:32

Já bych si to myslel také (analog preamp - AD - ....). Nakonec ale není nic zvlášť složitého ovládat zesílení v analogovém obvodu napětím zvenku, to je zapojení cca 40 let staré. Jen se dříve neumělo to udělat tak, aby se zachoval maximální odstup a minimální zkreslení.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Gain na digitálech

Příspěvek od exxxi » ned 06. říj 2019 20:09:38

Mozna se zeptej uzivatelu Presonusu ve skupine zvukari na FB. Kazdy digital to ma jinak. Yamahy se musi gainit malo, protoze pri dalsim zpracovani na sbernicich se signal nacita a snadno zacne zkreslovat. U soundcraftu se clovek nemusi gainu bat, i kdyz problikne cervena, tak to nezkresluje. U behringera x32r (ovladam pres tablet) mam zpevy kolem 26-30dB na gainu. V te FB skupine par izivatelu Presonusu je.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Gain na digitálech

Příspěvek od mkarr » pon 07. říj 2019 2:22:41

Mám Yamahu, ale ještě s analogovým gainem s poťákem (01v96) Múžu potvrdit, že na přebuzení je háklivá fest. Prostě má tvrdej strop (jak se dá od igitálu čekat) a přebuzení je hned slyšet. Představuju si že nějaký varistor vhodně použitý namísto poťáku udělá dost podobnou službu a s podobným výsledkem.

Uživatelský avatar
_vT_

Re: Gain na digitálech

Příspěvek od _vT_ » ned 13. říj 2019 9:26:18

Většina moderních digitálních pultů má na vstupech analogový předzesilovač s digitálně přepínatelným zesílením. Často se z ekonomických důvodů realizují skokově, třeba po 3 dB - je na to prostě potřeba méně součástek. Hned po něm následuje A/D převodník a hned za ním už digitální trim, který linearizuje charakteristiku gain potenciometru a kompenzuje ty 3 dB skoky :wink: (btw. to není ten trim, který se ovládá na pultu uživatelsky)

Tzn. například kdybys šel třeba po 1 dB, může to vypadat třeba takto:
Gain 0 dB = 0 analog + 0 trim
Gain 1 dB = 0 analog + 1 trim
Gain 2 dB = 3 analog - 1 trim
Gain 3 dB = 3 analog + 0 trim

Občas je to přepínání na levnějších pultech slyšet, když rychle otočíš gainem :D

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“