Sloučení několika signálů a zároveň symetrie?

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • DEMO 15
sidlomydlo
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 20
Registrován: úte 15. říj 2019 19:11:27

Sloučení několika signálů a zároveň symetrie?

Příspěvek od sidlomydlo » úte 15. říj 2019 19:44:21

Ahoj :D a předem díky za odpovědi,

s kamarády máme kapelu troufám si říct neobvyklého složení (cajon, fagot, klarinet, akordeon, zpěv + případně elektroakustická kytara).

Dechy doteď hrály každý na svou dynamiku na stojanu a xlr-xlr káblem přímo do mixu. Rádi bychom jim ale pořídili klipsnové mikrofony, mám vyhlídnuté poměrně levné kondíky s adaptérem a xlr výstupem, ale o tom, jestli koupit dražší, bych tu diskutovat nechtěl. Každopádně problém tu začíná.

Fagot dostane klipsnu nahoru a dynamika před nim zůstane, protože je to zkratka dlouhá roura a různý tóny z ni lezou všude možně. Klarinet zůstane jen s klipsnou a ušetřenou dynamiku bych rád použil pro druhý zpěv. Na mixu ovšem není tolik vstupu, abych si mohl jen tak přidávat mikráky, a proto bych potřeboval alepson nějaké signály před tím sloučit.

Napadlo mě sloučit signál z dynamiky a klipsny od fagotu něčím jako je Behringer MX 400, jenže tím ztratím symetrii signálu. Má cenu řešit něco jako sloučení těhle signálů na krátko někde pod nohama a hned za to píchnout ještě DI-box a vést symetricky signál do mixu? Mix míváme nanejvýš 3-4 metry od nástrojů (ale zase nerad bych tam dával 3m kabel za cenu, ze bude našponovaný). Případně jestli na to neexistuje nějaké jiné galantnější řešení (alternativa toho MX 400, jen v symetrickým provedení)?

Zpěv vodíváme kabelem xlr-mono jack cca. 5 metrů do mixu (takže pokud dobře chápu nesymetricky) a žádný problém s tím nebyl. Akordeon stereo (snímače u basů a vepředu zvlášť) taky nesymetricky a taky v pohodě. Na kytaru mám 6m nesymetrický kabel a doma ok, s kapelou jsem ho zatím nezkoušel. Otázkou tedy je, jestli má cenu na takovéhle vzdálenosti symetrii vubec řešit.

Díky moc, pokud něco špatně chápu, rád se přučím, teprve začínám😊

Honza

zahy
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 439
Registrován: ned 12. říj 2008 22:05:18
Bydliště: Louny

Re: Sloučení několika signálů a zároveň symetrie?

Příspěvek od zahy » úte 15. říj 2019 22:21:17

Nejde ani tak o ztrátu symetrie jako že strkáš "mikrofonní" úroveň do linkového. Zároveň ztrácíš jakoukoliv kontrolu nad nástroji. Nechcete to udělat pořádně a pořídit mix s více vstupy? Tohle je víc problému než řešení. Paralelně spojovat mikrofony samozřejmě jde ( nezaloží na symetrii ) ale pokud možno jen ve speciálních případech a stejný typ a stejný nastroj, já to mám napevno v leslie bedně na STEJNÉ točící horně jen jinde umístěné. A i toto řešení jsem zvolil jen z nedostatku mixu ( před lety ).
A&H GLD-80, A&H CQ20B, Soundcraft Ui16, RCF HD32, Dynacord TS 400, SPL A394

sidlomydlo
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 20
Registrován: úte 15. říj 2019 19:11:27

Re: Sloučení několika signálů a zároveň symetrie?

Příspěvek od sidlomydlo » stř 16. říj 2019 8:30:30

Díky,

prošel jsem si problematiku linkové vs. mikrofonní úrovně, což jsem doteď zanedbal, a zjistil jsem, že ten současný zpěvový mic zapojovaný kabelem XLR-Jack taky strkám na mixu do line-in, možná proto nebyla zpěvačka dobře slyšet😁😁

Mix kupovat rozhodně nemůžeme, takže buď vyřeším nějak sloučení signálů, nebo druhý zpěv nebude :(

Samozřejmě jsem přemýšlel, co případně sloučit, a napadly mě dvě varianty.. 1) sloučit dynamiku a kondik od fagotu, což je aspoň stejný nástroj, a EQ bych provedl až na mixu pro sloučený signál.... 2) sloučit dvě dynamiky od zpěvu (Audix OM3 a OM6), což jsou skoro stejné micy, ale zase různý zpěv🤷‍♂️

Napadlo mě použít nějaký menší dvou nebo tři kanálový mix s mikrofonními vstupy jako pre-mix, ale nic takového jsme nenašel :(

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Sloučení několika signálů a zároveň symetrie?

Příspěvek od PeBe » stř 16. říj 2019 9:03:54

Nanašel? To se divím, malých pultíků je, jak hnoje (řada hnojem opravdu je) https://www.thomann.de/cz/male_mixpulty ... =25&oa=pra
Jako záložní pultík, kdyby mi na kšeftu odkráčel digitálek (již jednou odešel jeho zdroj), vozím v kufru auta malinký kufřík (https://www.thomann.de/cz/thomann_mix_case_3727x.htm) s tímto: https://www.thomann.de/cz/alto_zmx_122fx.htm
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

sidlomydlo
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 20
Registrován: úte 15. říj 2019 19:11:27

Re: Sloučení několika signálů a zároveň symetrie?

Příspěvek od sidlomydlo » stř 16. říj 2019 10:23:07

Díky díky,

tak samozřejmě výběr z toho, co jsi poslal, je. Jen to, co ty považuješ za malý záložní pultík, je téměř na stejné úrovni jako náš hlavní mix :D

Ale špatně jsem se vyjádřil. Malý pre-mix s levým a pravým výstupem mi nevyřeší problém s počtem vstupů na hlavním mixu. Potřeboval bych spíš něco takového https://m.thomann.de/cz/the_t.mix_micro ... 1571213470 , ale s mono výstupem.

Nebo by bylo možné koupit něco takového a do hl. mixu nahnat jenom třeba pravý výstup jako mono, když stejně všechny vstupy do pre-mixu by byly mono, takže stereo postrádá význam? Nepřijdu tím o půlku síly signálu?

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Sloučení několika signálů a zároveň symetrie?

Příspěvek od Robert » stř 16. říj 2019 11:26:14

sidlomydlo píše:
stř 16. říj 2019 10:23:07

Nebo by bylo možné koupit něco takového a do hl. mixu nahnat jenom třeba pravý výstup jako mono, když stejně všechny vstupy do pre-mixu by byly mono, takže stereo postrádá význam? Nepřijdu tím o půlku síly signálu?
Samozřejmě bylo. Když to děláte tak, jak to z příspěvků vypadá, je téměř každé řešení správné. Nesymetrie vs symetrie je jenom o odolnosti proti vnějšímu rušení a pokud máte striktní zákaz zapnutých mobilů v kapse nebo pokud občasné zacvrlikání mobilu hledajícího signál nevadí tak to neřešte.
Pokud je částka do 10 tis. Kč neřešitelná, z čehož usuzuji, že na kšefty chodíte pěšky a cajky nosíte na zádech, protože i palivo do auta stojí peníze a ne malé, a že hrajete pro radost za pivo a párek......, potom neřešte co je správné a řešte to tak, aby to tak nějak fungovalo.

PS: ... a co by se stalo, kdybys přišel o půlku síly signálu???? NIC. Jenom bys musel dát víc gain nebo vytáhnout šavli mixu, příp master

Kajman2nd
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 87
Registrován: čtv 14. led 2016 11:40:22

Re: Sloučení několika signálů a zároveň symetrie?

Příspěvek od Kajman2nd » stř 16. říj 2019 11:27:52

A co teda používáte jako hlavní mix? Nestálo by za to, udělat spíš jeho "upgrade" (co do počtu mikrofonních vstupů), než řešit nějaké předmixáže?

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Sloučení několika signálů a zároveň symetrie?

Příspěvek od Robert » stř 16. říj 2019 11:33:11

...v této třídě bych si dovolil tvrdit, že i to řešení s Behringer MX 400 bude stačit, a když zjistíte že nestačí, je to finanční ztráta zanedbatelná

Robert
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 448
Registrován: sob 28. úno 2015 10:08:18

Re: Sloučení několika signálů a zároveň symetrie?

Příspěvek od Robert » stř 16. říj 2019 11:34:44

sidlomydlo píše:
stř 16. říj 2019 8:30:30

Mix kupovat rozhodně nemůžeme, takže buď vyřeším nějak sloučení signálů, nebo druhý zpěv nebude :(
tady je to napsané od zadavatele příspěvku striktně a jasně

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Sloučení několika signálů a zároveň symetrie?

Příspěvek od PeBe » stř 16. říj 2019 11:43:58

Neodpustím si radu, kterou jsem léta slýchal a nebral a odpovídal: "Na to nemám prachy..."
Je několik možných řešení. Najít si jiný koníček. Zadlužit se. Chodit po melouchách a škudlit každou korunu. Spojit se s někým, kdo techniku má. A nebo ta nejhorší možnost. Bastlit a kupovat nejlacinější šroty. Tato cesta je totiž nakonec ta nejdražší. Sám jsem takto nakoupil brak za desítky tisíc, abych nakonec stejně nakoupil ten "drahý fabrický cajk". A vida! Najednou to hraje slyšitelně líp, je to lehčí na tahání a menší do auta (a to nemám zdaleka drahé věci). Najednou není potřeba jezdit o půl hodiny dřív, protože se nic nemusí opravovat s pájkou v ruce. A hele, najednou je víc hraní za peníze... A najednou ten aparát není zas až tak drahý, protože si na sebe vydělá... :-)
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Kajman2nd
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 87
Registrován: čtv 14. led 2016 11:40:22

Re: Sloučení několika signálů a zároveň symetrie?

Příspěvek od Kajman2nd » stř 16. říj 2019 12:53:52

@ Robert: tu premisu "rozhodně nemůžeme kupovat mix" jsem samozřejmě četl, jenže bez toho to IMHO nějak smysluplně nepůjde.
Koneckonců, když tazatel se sám ptá na ten pidi mix za cca 1 tis. https://m.thomann.de/cz/the_t.mix_micro ... 1571213470, proč už teda ne něco takového o pětistovku dražšího? https://kytary.cz/behringer-1202/HN1895 ... gL9nvD_BwE, a z něho Main LR šupnout do stereošavle jejich hlavního mixu. Takto jsme to řešili kdysi i u nás v kapele a fungovalo to nějakou dobu, než nás přestalo bavit to tahání krámů navíc a drátování... což vedlo ke koupi mixu s dostatečným počtem mic vstupů.
@ PeBe: výstižné, byl to přesně i náš příklad.

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Sloučení několika signálů a zároveň symetrie?

Příspěvek od PeBe » stř 16. říj 2019 13:07:28

[OT]
... možná jsme začínali spolu, jen se podle nicků neznáme... :-D
Nicméně si myslím, že scénářem, který jsem nastínil, si prošel každý, jen každému trvalo jinak dlouhou dobu, než pochopil pravidla hry ;-)
[/OT]
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

sidlomydlo
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 20
Registrován: úte 15. říj 2019 19:11:27

Re: Sloučení několika signálů a zároveň symetrie?

Příspěvek od sidlomydlo » stř 16. říj 2019 15:03:42

Děkuji všem za vyjádření😊,

pár věci jsme možná špatně napsal.

—— ZBYTEČNÁ KAŠE O NAŠÍ FINANČNÍ SUTIACI —— :D

Já si samozřejmě plně uvědomuju, že kvalitní řešení vždy něco stojí a nelze si nevšimnout jistého nádechu opovržení mojí snahou o levné řešení jak u Roberta, tak Pebého. A zcela kritiku beru.

Ale jsme jenom parta studentů střední školy, s kapelou teprve začínáme. Na kšefty sice nechodíme pěšky, ale jinak to Robert docela trefil, ani to kšefty nenazýváme, jsme rádi, když si někde můžeme zahrát před publikem. Zároveň nesedíme do klasického vzorce bicí+basa+dvě el. kytary+zpěv a nehrajeme mainstream, takže nejsme finančně určeni ke snadným ziskům jako tyhle kapely, které se naučí klasické aranže dvaceti songů typu Svařák a začnou objíždět lokální svatby a menší zábavy. (Tím nechci říct, že by to byl váš případ, ale zkrátka nemáme takový potenciál co se týká peněz. A tomu musíme přizpůsobit investice.)

S někým, kdo vybavení má, jsme se vlastně spojili. Až na jeden dynamický mic je vše součástí malého PA, které si půjčujeme od táty jednoho člena.

Klipsny mají být první naší investicí do vybavení a už tak je to pro nás docela drahé, nejsme typ lidí, kterým platí koníčky neomezeně bohatí rodiče a brigády při škole nehodí tolik, abychom mohli investovat do aparátu desítky tisíc.

—- KONEC ZBYTEČNÉ KAŠE——

Proto jsem pátral po řešení odpovídající kvalitou spíše amatérské produkci.

Když jsem (trochu nešikovně) psal, že nechci kupovat mix, měl jsem tím namysli větší hlavní mix s více vstupy. To prozatím pro nás nemá význam adekvátní tomu, kolik by to stálo.

Řešení s malým pre-mixem tak, jak ho popsal Kajman, se samozřejmě nebráním a určitě bych volil dražší variantu alepsoň se čtyřmi mic vstupy. Akorát holt druhý zpěv chvilku nebude a vrátí se do hry, až se něco našetří.

Spíš jsme chtěl vědět, jestli k tomu nejsou ještě nějaké alternativy. Ale není mým cílem to za každou cenu co nejlevněji patlat😊

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 801
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Sloučení několika signálů a zároveň symetrie?

Příspěvek od PeBe » stř 16. říj 2019 16:28:47

[OT]
Ani ve smyku nikým ani lehce neopovrhuji. Nechť si každý dělá, co chce a jak chce. Snažil jsem se jen co nejupřímnější poradit, aby vás to nestálo zbytečně moc peněz, které budou doslova vyhozené. I já jsem si kdysi myslel, že na mě ti, co mi radili stejně, dělají machry. Nedělali, dnes to vím... :-)
[/OT]
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloučení několika signálů a zároveň symetrie?

Příspěvek od blaha » stř 16. říj 2019 16:45:24

Napíšu to rovnou a bez obalu, řešení bazmek za bazmekem nefunguje a fungovat nebude, kombinace několika mikrofonů různých nějak předmíchat s minimem nebo nulou možností na korekcích, to prostě kloudně fungovat nemůže.

Kabely XLR-TS na mikrofonu (au), prostě ne, akorát zaděláno na problémy od rušení po možnost zkratování Phantomového napájení.

Nevím, ale pokud to zaznělo, nějak jsem přehlídl co za mix používáte nyní.

První věcí která je základní a zásadní je výměna pultu za větší (nový, bazar, výpůjčka, tatínek, prostě nějak, ale určitě).

Mikrofony Audix OM jsou nastavené slušně, laťku bych rozhodně nesnižoval.

A tím se dostávám k druhé věci o které bylo zakázáno mluvit hned na začátku. Levné klopové mikrofony - NEFUNGUJE TO!!!! A v kombinaci co vymýšlíte to bude spíš totálně nepoužitelné. Ty mikrofony nehrají a pouze vazbí na všech frekvencích, což nemáte šanci s nevybaveným pultem ani trochu eliminovat. Nejlevnější použitelné klipsové mikrofony jsou dle mne Beyerdynamic TG I57c, k nim je ještě potřeba Phantomový adaptér CV18 pro připojení na kabel.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“