brum a sum v reproduktorech pri projekci z Notebooku

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • sada T10S T7V
hofa
Nováček fóra
Nováček fóra

Re: brum a sum v reproduktorech pri projekci z Notebooku

Příspěvek od hofa » pát 01. říj 2010 11:11:27

tak jsem si to tu pročetl a mám dotaz: mám tuhle sestavu - ntb Lenovo Ideapad Y560, zvukovka M-Audio Fast Track Pro, DI box ART DTI, doma to mám zapojený do bedýnek k PC a zároveň do malé hifi věže - problémy s šumem a brumem, které jsem měl před pořízením DI boxu ustaly... ale když do toho DI boxu ve zkušebně zapojím aktivní bedny Laney, zvukový bordel přetrvává... je fakt, že zkušebna je v prostorách bývalého atomového krytu s rozvody z padesátých let, ale obávám se, že problém bude spíš v tom zdroji k ntb... jinde jsem to zatím neměl příležitost vyzkoušet... bubeník přinesl z práce oddělovací transformátor na zdroj, akorát jak později zjistil byla nějak propojená zem, takže to nepomohlo... máme nějaký tip, co ještě (v nějaké rozumné cenové a rozměrové relaci) mám zkusit? koukám po napájecích zdrojích s vidličkou, ale takhle přes net nezjistím, jestli budou v pohodě fungovat... poradíte značku/typ po kterém se dívat? jinak už fakt nevím :(

blaha
Uživatel
Uživatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od blaha » pát 01. říj 2010 15:31:53

Na symetrických XLR kabelech k bednám (předpokládám, že DiBox nenapájíš z nich to asi ani nejde) uskřípni na straně u beden stínění. Nech tam pouze zapojené "+" a "-". Na straně u DiBoxu nech zapojené všechny 3 kontakty.

Jinak mrkni tu potématech kde se probírají zemní smyčky, tam je toho napsanýho dost.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, divadlo Jaroměř, občas zvučení na sebe mimo divadlo, občas nějaký ten prodej i instalace techniky

hofa
Nováček fóra
Nováček fóra

Příspěvek od hofa » pon 04. říj 2010 12:49:27

DI box je pasivní, kabely k bednám jack-jack... ty Laney bedny mají sice i XLR vstupy, ale na těch jsou mikrofonní předzesilovače... témata o zemních smyčkách jsem prošel a jako asi poslední možnost právě vidím ten dvoukolíkový zdroj... problém je v tom, že jsem zatím žádný s parametry 120W a 19,5V nenašel :(

blaha
Uživatel
Uživatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od blaha » pon 04. říj 2010 14:09:08

Nějakjsme přeskočily toto: když necáš běžet noťas pouze na baterku ta brum zmizí?

Další věc která je potřeba dodržet je, že vše musí být zapojeno z jedné!!! zásuvky.

A další věc snažit se dodržet vše na úrovni symetrického zapojení, pak ani ve zkušebně nemusíš použít DiBox, protože přímo zvukovka má symetrický výstup.

A jak už je psáno i jinde pro propojení u symetrie stačí + a - kabel, a stínění zapojené jen na přístroji z kterého vychází.

Co se týká mikrofonní/linkové úrovně, prozatím se můžeš pokusit to postahovat na šavlích v počítači, případně na zvukovce.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, divadlo Jaroměř, občas zvučení na sebe mimo divadlo, občas nějaký ten prodej i instalace techniky

hofa
Nováček fóra
Nováček fóra

Příspěvek od hofa » pon 04. říj 2010 15:24:28

ano, problém je na 90% ve zdroji - po odpojení a provozu na baterku je to ok, bohužel tohle nenasytný čtyřjádro na tu baterku jede tak hodinu a půl max... vše je napojeno z jedné zásuvky... zvukovka má jako výstupy 4x cinch nebo 2x jack - zkoušel jsem píchnout bedny přímo do zvukovky (jack) i XLR kabel z DI boxu do mikrofonního vstupu beden - se stejným neúspěšným výsledkem...
Obrázek

jak to tedy mám vyřešit s tím kabelem? jsem v tomto trošku lama... normálně používáme ještě malý Behringer mix do kterého mám výstup z DI boxu natažený jako Tape in pomocí cinchů... ale ten mix v tom řetězci nedělá co se toho zvukového bordelu týče žádný rozdíl... mám tedy použít ten XLR s tím že odpojím to stínění na jedné straně a píchnout ho do toho mikrofonního (předzesíleného) vstupu od beden nebo můžu použít i jackový kabel?

blaha
Uživatel
Uživatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od blaha » pon 04. říj 2010 18:41:15

No zdroj ti jen uzavírá zemní smyčku, takže vada v něm není.

Problém je v nesymetrii. Nepíšeš co je to přesně za Laneye, ale pravděpodobně bude mít jackový vstupy nesymetrický :( . Takže tam si moc nepomůžeš.

Jsou tu 2 varianty co by s tím šlo vyzkoušet udělt:

1. Přes XLR ze zvukovky přímo do XLR na Laneyce s tím odpojeným stíněním na straně u bedny a ohlídat si úrovně hlasitosti.

2. Teď jsme tu řešily něco podobnýho s kamerou, v podstatě uděláš to samý jako v prvním případě ale XLR kabely zapojíš do toho DiBoxu do XLR (proti směru) a z DiBoxu jack-jack krátkou nesymetrickou šňůrou do bedny.

Důleřitý je oddělit kostru NB od kostry bedny, obě jsou většinou spojeny se stíněním. Viz. témata o zemních smyčkách.

hofa
Nováček fóra
Nováček fóra

Příspěvek od hofa » úte 05. říj 2010 9:53:35

díky moc za pomoc... ta zvukovka nemá XLR výstup (jak vidno z obrázku), XLR můžu vytáhnout pouze z DI boxu... ty Laney jsou tyhle http://www.audiotek.cz/product-42994-laney-cxm115, ale starší verze s ovládacími prvky ještě vepředu, ale taky si myslím, že ty jack vstupy budou nesymetrický... variantu 2 jsem úplne nepochopil, ale zkusím teda ještě ten XLR s odpojeným stíněním... každopádně stále hledám zdroj na ntb s vidličkou, i když se zdá, že takový (s požadovanými parametry) asi neexistuje...

blaha
Uživatel
Uživatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od blaha » úte 05. říj 2010 10:14:13

Sry, zvukovka nemá XLR, ale TRS výstup, každopádně je symetrický.

Druhá varianta je jako první, akorát je DiBox zapojený až u beden aby nesymetrické vedení bylo co nejkratší a místo do XLR na bedně se topak píchne do toho jacku. Oproti první verzi přidá navíc absolutní galvanické oddělení celého vedení a práci na linkové úrovni.

Jinak ty Laneyka maj oprvdu nesymetrický TS vstup, nějak jsem to odhadl a zrovna na ně jsem koukal.

Co se týká zdroje, univerzální zdroje slušné kvality s plochou vidličkou tuším dělá Fortron.
http://www.fsp-group.com.tw/english/1_p ... erview.asp

safa
Uživatel
Uživatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od safa » úte 15. úno 2011 13:32:16

honza637 píše:Slušných? neměl bys fotku vnitřku safo? :shock:
Koukám že ještě že máš tohle forum, jinak bys doma při marodění neměl co dělat že? :D
... trochu se zpozdenim ale mel:
Přílohy
IMG_0156.JPG
IMG_0155.JPG

safa
Uživatel
Uživatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od safa » úte 15. úno 2011 13:37:55

... a mel bych k HD400 i mereni (hosi v servisu se dneska nudili):
Přílohy
Trafa Uli 100 Hz.PNG
Trafo Uli 1k.PNG
Frek char 10kOhm Load.PNG

safa
Uživatel
Uživatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od safa » úte 15. úno 2011 13:38:35

a jeste dole:
Přílohy
Trafo Uli 40 Hz 10k Load.PNG

JFL

Příspěvek od JFL » pát 25. bře 2011 15:26:23

Rady výše jsou dobré, jen je to řešení možná trochu obtížné pro ne-slaboproudéhoelektronika s praxí v nf technice.
Prostší řešení, a 100% účinné, je použít výkonový síťový oddělovací tronsformátor (1:1), zapojený mezi zásuvku a zdroj notebooku. Musí být samozřejmě dimenzován na příkon (to je výkon, který je odebírán ze sítě) požitého NB. Není tak levný, jako signálové trafka pochubné výroby, ale není pak už zapotřebí řešit nic na straně signálu. Nebude určitě stát méně než asi 1200Kč. Pokud použijete nezapouzdřené trafo, nezapomeňte na bezpečnost.
Pozn:
Nečetl jsem všechny příspěvky vlákna, takže jestli to už tady bylo, omlouvám se.

blaha
Uživatel
Uživatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od blaha » pát 25. bře 2011 15:30:20

Ještě je tu jednoduší věc, koupit univerzální napájecí adaptér, třeba Fortrona (FSC), který je napájen jen šňůrou s plochou vidlicí. POchopitelně to je již z výroby, ne žádnej "tunning" :D :evil: .

sledge
Uživatel
Uživatel

Příspěvek od sledge » čtv 31. bře 2011 10:57:06

Trafa pochybné výroby? To si beru skoro osobně - pokud na začátku fungují a nepoužíváš je vysklívání výloh, tak s nimi nebývá problém a kvality jsou ověřené - viz měření.

Ad adaptér - u spínaných zdrojů není bohužel ani dvojzásuvka zárukou "oddělení" od sítě - spínaný zdroj a filtrační kapacity (v primáru) udělají svoje a například můj notebook s dvojvidlicí vesele cvrčí a cvrčí a cvrčí. Paradoxně mu pomůže, když se přizemní...
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

pernik
Uživatel
Uživatel

Příspěvek od pernik » pon 02. kvě 2011 16:26:20

Ja som sa "cvrlikania" nevedel zbavit ani pri pouziti dvojvidlicoveho adapteru k notebooku HP a neskor ani k notebooku DELL, ani pouzitim HD400. Tak som pouzival na napajanie akumulator z auta a menic z 12 na 19V a ten vydrzal ovela dlhsie. Potom som kupil novy notebook DELL a zrazu ticho, ked som ten novy adapter pouzil na starom DELLi, tak znova ticho. Takze v mojom pripade to bolo urcite adapterom. Moj osobny nazor je, ze niektore spinane adaptery pustaju po napajacom kabli aj nejake vysokofrekvencne rusenie a to sa niekde "pretlaci" po kabloch az do externej zvukovky ...

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“