Nastavení DSP

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Egestas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 280
Registrován: pát 01. dub 2011 6:40:27

Nastavení DSP

Příspěvek od Egestas » ned 19. úno 2023 9:53:33

Dobrý den, mám dotaz k nastavení DSP. Bohužel se jedná o aparát poskládaný v průběhu let podle toho jak byly v kapele peníze a jak byl kdo ochotný to financovat... sestava je tedy následující: 2x RCF PRO4 6001 jako vrchy a potom 2x EV ELX118p, 2x nějaká domácí kopie ELX118 a pak 2x Mackie Thump18S. Vím že ty spodky jsou velký špatný a je v plánu to vyměnit a sjednotit ale až po sezóně protože se na to prostě musí vydělat...

Nicméně k věci: měl jsem to teď rozdělaný na sále a snažil se to nějak sladit. Prosím o zhodnocení zda jsem postupoval správně a následně jak pokračovat až aparát vytáhnu ven, přeci jen v sále jsem nemohl moc hlasitě a navíc je tam ovlivnění zvuku samotným prostorem...

Postup:
Dělení suby vrchy 100Hz
Delay jsem hledal na 100Hz
Tím že ty mackie jsou bandpass tak jsou z principu zpoždené zde je tedy delay na nule.
Na RCF jsem otočil polaritu a delayem hledal kde přestane hrát. Vyšlo to cca 7.2 ms Pak jsem dal polaritu zpět
Stejným způsobem jsem k RCF doladil i EV a Domodlaby zde mi Delay vyšel u Domodlabů 8.1ms a u EV 14.7ms (je to divné k tomu se ještě vrátím)
V tuto chvíli mi spodky jdou krásně za faderem a při zesílení libovolné kombinace se zvuk vždy sčítá
Další krok byl růžový šum a doladění do roviny ekvalizérem při stejné úrovni všech repro.

Tím že jsou použity různé konstrukce beden je bandpass (mackie) na jedné straně po dvou kusech a nad tím jedna EV + RCF a na druhé straně zase Domodlaby EV a RCF. Někde (buď zde nebo na zvukařích na Facebooku) že je dobré když už jsou různé typy subů do nic pouštět nekoherentní signál. Do mackie půjde tedy jen basa a do EV a Domodlabů kopák a klávesy... Nejraději bych dal suby na střed a nestavěl sněhuláky, ale ty RCF na stativ a nebo zavěsit nejsou v podmínkách vesnickch tancovaček reálné.

Takže: je postup správný? Co těch 14.7ms (což je více než jedna perioda) je možné že ty RCF jsou zkr svoji konstrukci taky zpožděné a tedy EV chce menší Delay než těch 7.2ms?

Mám sice k dispozici měřící mikrofon (IK Multimedia MEMS) a open sound meter nicméně to bylo moje první seznámení s měřením a laděním aparátu (do teď jsem jen stál za pultem) a tak kromě intenzity, spektra a vodopádu moc netuším na co se divám...

Budu rád za každou radu co mám udělat, jak se vyznat v měření atd. Vím že situace není ideální a proto se jí snažím řešit a je výhled na sjednocení. Podotýkám že nejsem profesionál a neživím se tím, dělám asi 10let hlavně naši kapelu ale to neznamená že nechci odvádět dobrou práci

Děkuji Petr Tesař

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“