Metalfest 2023

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
jarakri
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 02. led 2020 7:50:59

Metalfest 2023

Příspěvek od jarakri » úte 06. čer 2023 18:19:06

Vrátil jsem se z Metalfestu 2023 a úplně mě odrovnali Beyond The Black - přesto že vystupovali až 3. den odpoledne tak lepší zvuk jsem do té doby neslyšel a to tu skupinu prakticky neznám a neposlouchám - jen jsem před festem něco sjel na youtube.
Tak ostrej a čitelnej zvuk jsem snad ještě nezažil - celou dobu jsem měl husí kůži přesto že pálilo slunce a bylo 25st. Nádherně napálené prostě tomu nebylo co vytknout. Koukal jsem na zvukaře takovej pohodovej kluk s kšiltovkou DYMYTRY jen pak vyrazil od FOH na druhou stranu než jsem stál - chtěl jsem mu vyseknut poklonu - pokud bych se s ním dorozuměl. Možná nejlepší zvuk co jsem kdy na koncertě zažil.
Nadruhou stranu spousta kapel hluchá. A i moje srdcovka Arch Enemy zvuk pěknej, ale jen to lechtal - za mě to chtělo min o 3dB přitlačit - aparát tam na to byl slušnej. Když začli lidé tleskat tak přetleskali.
Je to jen o lidském faktoru nebo jsou v některých zemích i nějaké limity hlasitosti a ti jejich zvukaři to ctí i tam kde to nemusí?
Je to o technice nebo o šikovnosti zvukaře? Aparát ven pořád stejnej a někdo je úplně zabitej/hluchej jak nástroje tak zpěvy.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Metalfest 2023

Příspěvek od CharlesBass » úte 06. čer 2023 19:46:47

Jako všude a u metalu to platí asi dvojnásob. Hodně záleží na kapele. Nabrat sadu škopků, dva kytarový aparáty, basu a jednoho dva křiklouny to umí kde kdo, na open air je to ještě o kus snazší, pokud je technika na úrovni. Ovšem pokud to zkouší u panáčků, kde jich štyri z pěti je přesvědčených, že čím rychleji, zkresleněji a HLASITĚJI, tím lépe, tam s tím mnoho zvukař nenadělá. Moje zkušenost je taková, že opravdu dobře hraje tak každá desátá metalovka teda na takový tý klubový scéně. Ono totiž jakýkoliv zkreslení se nedá použít na rychlou hru. Nejčastěji rytmus i rychlost plave, to pak kluci valně přidávají na zkreslení, ono se to trochu "zamaskuje" ale výsledný hukot už není dostatečně konkrétní, takže jdou hlasitostí nahoru. Bicmen do toho samozřejmě více řeže, začíná bejt nepřesnější a nebo kapituluje a má v uších jen klik. Je to začarovaný kruh, vopravdu to není pro každého, protože se jede v tempu, které je opravdu náročné potom na všechno - techniku hry, zvuk, cvičení, cvičení, cvičení, sehranost.. pokoru... v bigbítu kde se sekaj osminky je to snadnější, méně náročné. nedávno sem měl tu čest s opravdovým "prasokytarystou" (takový mý soukromý označení 🙂 ) pro arogantní osobu, co si pověsí na krk Jacksona vytočí všechno doprava a je hrozně tvrdej. Tenhle měl i 140kg živý váhy.. kapela samozřejmě nešlapala. S tím neuděláš nic. Můžeš do toho rejpat hrát si s tím celej koncert, vyrovnat to do nějaký úrovně, ale když se ti bijou kytary s basou a bubnama proti sobě, to poslední je to ještě tavit, je to jen horší. Těšíš se na cígo, který stihneš při 15min přestavbě, a jedeš další partu...
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Metalfest 2023

Příspěvek od Damton » úte 06. čer 2023 21:51:58

S Beyond the black, by mohl jezdit Kristian kohlmannslehner, velice šikovný německý zvukař. Ta kšiltovka Dymytry ho asi usvědčila :-)

jarakri
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 02. led 2020 7:50:59

Re: Metalfest 2023

Příspěvek od jarakri » úte 06. čer 2023 23:35:40

Taky mě to hned napadlo podle kšiltovky, ale toho znám z videí od Dymytry z natáčení ze studia a neřekl bych, že to byl on, ale může tam mít nějakého podobně šikovného kolegu.
Vzpomínám, že takto nějak mě i utvěl v paměti pocit z luxusního zvuku cca před 12 lety na Butal assault, ale skupinu už si nepamatuji.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Metalfest 2023

Příspěvek od CharlesBass » stř 07. čer 2023 21:21:37

Tak sem si to kouk, tenhle živák.

Hodně slušný. Moc pěkně se to poslouchá i tenhle live surovej zvuk, už jen z toho lze soudti že na LAčku to hrálo jak čert. Tichý podium, je vidět Kempery, výkonové brzdy, nástrojovejtechnik... třeba od 11min ten song naprosto přísná aranž i zvuk kytar, parádní rytmus.. sedí to na prdeli, přesně s kopákem <3 nejsilnější článek kapely je to mezi kytarama a podlahou. Velmi pěknej "nemetalovaej" zvuk basy. Našlápnutá kapela.
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Uživatelský avatar
Ron1

Re: Metalfest 2023

Příspěvek od Ron1 » čtv 08. čer 2023 7:20:24

Podle mě tam viselo d&b, ne LAčko.

jarakri
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 02. led 2020 7:50:59

Re: Metalfest 2023

Příspěvek od jarakri » čtv 08. čer 2023 10:14:52

Viselo tam LA. klasika Pragokoncert a T-servis.
Jo taky jsem ještě něco poslechl a zhlédl a musím konstatovat, že zrovna u této kapely dávám přednost tomu surovému live zvuku a studiovka je proti tomu "suchá". To se tak často nevidí/neslyší, aby nahrávka s live byla lepší než ze studia.

Uživatelský avatar
Ron1

Re: Metalfest 2023

Příspěvek od Ron1 » čtv 08. čer 2023 14:19:07

Já jsem myslel na tom videu z toho Wackenu.

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“