Zvučení aneb rada pro začátečníka

Otázky a odpovědi z LIVE PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika)
  • Reklama
  • Nové pulty řady CQ
thomas
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 194
Registrován: čtv 22. dub 2010 11:03:26
Bydliště: Stredné Slovensko

Re: Zvučení aneb rada pro začátečníka

Příspěvek od thomas » čtv 13. čer 2024 0:01:27

Ku kvalitnému zvuku treba najmä:
- kvalitného speváka
- kvalitný mikrofón
- kvalitný mix
- kvalitné PA

"Lepši" vs "klasický" mix - neviem presne, ako to rozlišuješ, napr. staré analógové Midasy boli celkom klasické a podľa mňa patrili medzi tie lepšie :-)

K veci - ak sa pýtaš, či efekty v pulte do 500€ sú rovnako dobré, ako externý efektový procesor, tak na to konkrétna odpoveď neexistuje. Je šanca, že áno, rovnako je aj šanca, že vzhľadom k zvyšku zvukového reťazca si nevšimneš, že vstavaný efekt je o niečo horší. O možnostiach procesingu na digitáloch ani nehovorím, kvalitný zvuk nie je len o dobrom efekte. A navyše ani nevieme, aký externý efekt máš na mysli.

Takže ak chceš konkrétnu radu, tak napíš, čo už máš a o kúpe akých zariadení uvažuješ. Bez toho existuje len jedna správna odpoveď - "it depends".

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 811
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Zvučení aneb rada pro začátečníka

Příspěvek od PeBe » pát 14. čer 2024 9:24:11

Dovolím si trochu rozšířit předchozí odpověď :-)
Ke kvalitnímu zvuku, není potřeba jen kvalitní zpěvák. Týká se to všech muzikantů na scéně. Přičemž jsem přesvědčený, že jejich kvalita ovlivňuje zvuk z více, než 50%. Ty ostatní věci jsou pochopitelně také důležité, ale pokud bude muzikant stát za prd, sebelepší aparatura to nezachrání. Poměrně často se pohybuji mezi začínajícími muzikanty a skoro stejně tak často slýchám: "Kdybych měl cajky jako ... (doplňte profesionála dle chuti), to byste viděli...". Čas od času se stane, že si na vysněné cajky zahraje a ono je to pořád stejné bláto, zatímco onen profík, když vezme do ruky jeho nástroj, tak tento se mu v rukách rozehraje tóny nebeskými. Ono se to netýká jen těch muzikantů, platí to pro všechny okolo muziky, není to zdaleka jen těmi nástroji a aparáty. Ono je to především rukama, ušima, citem,...
Anglofonní svět má hezký a plně pravdivý termín: "Shit in-shit out". :-)
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Odpovědět

Zpět na „Zvučíme live a věci okolo“