Jak potlačit hlasitou hudbu ze záznamu rozhovoru

Otázky a odpovědi ze STUDIOVÉ PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika).
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
smrk
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 1
Registrován: pát 23. bře 2012 14:51:37

Jak potlačit hlasitou hudbu ze záznamu rozhovoru

Příspěvek od smrk » pát 23. bře 2012 15:07:10

Jsem naprostý laik a proto se možná budu ptát hloupě a prosím o shovívavost. Mám záznam rozhovoru pořízený diktafonem. V místnosti hrála hlasitá hudba a rozhovor je proti této hudbě mnohem méně hlasitý, záznam lze sice zesílit, ale hudba je už pak tak hlasitá, že se to nedá poslouchat a rozhovor není srozumitelný. Nejdříve se tedy zeptám, zda s tím vůbec jde něco dělat. Třeba nějak odstranit nebo potlačit tu hlasitou hudbu nebo cokoli jiného, aby rozhovor byl srozumitelný. Nainstaloval jsem si vychvalovaný Audacity, ale nevím co s tím. Jde u mě o jednorázovou záležitost, tak se nechci pouštět do studia zvukařské problematiky, to by bylo asi na zbytek života. Poradí někdo zkušený?
Děkuji.

J.J.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 600
Registrován: pon 21. led 2008 18:38:20

Jak potlačit hlasitou hudbu ze záznamu rozhovoru

Příspěvek od J.J. » pát 23. bře 2012 15:26:21

To je spíš otázka na ABL než sem :lol:
Zvukař bez www stránek

kalfar
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 241
Registrován: ned 19. srp 2007 16:21:00
Bydliště: Podkrkonoší

Jak potlačit hlasitou hudbu ze záznamu rozhovoru

Příspěvek od kalfar » pát 23. bře 2012 16:05:49

Napadá mě jen pomocí ekvalizéru zkusit vyřezat nějaké frekvence a metodou pokus/omyl zjistit, jestli to nepomůže. Audacity v sobě má nějaké nástroje na potlačení ruchů, šumu, ale ty s hudbou nic nezmůžou.

Chyba nastala už při samotném záznamu, teď už s tím těžko půjde něco udělat a bez zkušeností už vůbec...
Žijem, pijem, tancujem! Jsem velký a tvrdohlavý!

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Jak potlačit hlasitou hudbu ze záznamu rozhovoru

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pát 23. bře 2012 16:36:49

Jo, o tom je jeden moc pěkný film, Rozhovor se to jmenuje, s Gene Hackmanem. Dokonce v něm hraje na saxofon a asi se měli všichni odposlouchávači na něj chodit povinně dívat, aby tušili, jak to musí skončit. Rovněž doporučuji se obrátit na odborníky, nejlépe přímo policii (ne ministra vnitra, to bude taky lump).

http://www.csfd.cz/film/1636-rozhovor/" onclick="window.open(this.href);return false;

H.M.

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Jak potlačit hlasitou hudbu ze záznamu rozhovoru

Příspěvek od KamilV » pát 23. bře 2012 19:38:50

Pokud je to stereozáznam, tak bych na jednom kanálu zkusil otočit fázi (resp. polaritu). Buď se nestane jakoby nic, nebo zmizí jakoby všechno, nebo trochu zmizí rozhovor, nebo trochu zmizí hlasitá hudba...

Uživatelský avatar
Fyla
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 904
Registrován: stř 09. črc 2008 15:58:11
Bydliště: براغ

Jak potlačit hlasitou hudbu ze záznamu rozhovoru

Příspěvek od Fyla » pát 23. bře 2012 19:59:51

Muj nejoblibenejsi Coppoluv film. Z hlediska zvukovy dramaturgie klenot. A cernou krabicku, kterou pouzivaji, jeste nikdo nevyrabi :-)

Uživatelský avatar
Jose1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 638
Registrován: stř 20. kvě 2009 19:31:19
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Jak potlačit hlasitou hudbu ze záznamu rozhovoru

Příspěvek od Jose1 » ned 25. bře 2012 20:59:08

Taky "miluju" ty americký filmy, kde se zcela běžně manipuluje s fyzikálníma zákonama pomocí nějaké černé krabičky s naletovanou červenou LED.
Potom běžný smrtelník nabyde nutně dojmu, že jde všechno......
Nebo alespoň v améru.... :wink:

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Jak potlačit hlasitou hudbu ze záznamu rozhovoru

Příspěvek od sledge » pon 26. bře 2012 12:40:02

JJ, v seriálu Bones paní Angela Černohorská s použitím vhodné filtrace bez problémů dle svých slov obnovila z digitálního záznamu informace nad Nyquistovou frekvencí, které (světe div se), byly ve slyšitelném pásmu :o)

Zdaleka nejpoužívanější trik (zasloužil by si samostatné pojednání) je, kterak ze dvou pixelů zrekonsruovat 3D model tváře zločince takřka v HD rozlišení. V jendom díle téhož seriálu například stejná expertka dokázala vytvořit 3D podobiznu pouze z odrazů tváře na hodinkách, lampě, kování šuplíku, prstenu atd. A čirou náhodou stačilo jen kliknout a automatická funkce jse již postarala o zbytek :-D

Ovšem na to, aby se analytický počítač nakazil virem při zkoumání vrypů na kosti, do kterých byl ten virus zakódován, tak na to nebude mít dlouo nic (ani blahé paměti Baudyšova skákající střela).

K tématu - aby bylo možné od sebe rozdělit dva signály, musí být nějaký klíč, podle čeho to udělat. Bohužel ve vycucávání zvuků ze záznamu, nebo řekněme v analýze, je mozek celkem dále, než software. Řeč je převážně v "telefonním pásmu" 300 Hz - 3 kHz, takže můžeš zkusit ořezat toto (zde je klíčem frekvence). Další, již uvedenou možností, je za pomoci vícekanálového záznamu (stereo atd.) zkusit odstranit/zvýraznit jendnu složku (v tomto případě by byl tím klíčem záznam, kde jedna složka - např. hudba - převažuje nad druhou a díky tomu je možné ji z druhého záznamu "odfiltrovat" o nšco více, než užitečný signál). Jinak se toho moc dělat nedá. Existují sice nějaké metody, které ze zvuku dokáží částečně odstranit například hluk auta, ale to s rušivou hudbou nemá mnoho společného....
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
jerry.hadr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 230
Registrován: stř 13. kvě 2009 23:52:30
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Jak potlačit hlasitou hudbu ze záznamu rozhovoru

Příspěvek od jerry.hadr » pon 26. bře 2012 15:29:10

a co zkusit zjistit o jakou hudbu slo (programky jako Shazam apod.) - pokud byla reprodukovana, tzn. reprodukovatelna a primichat s obracenou fazi? Ciste teoreticky by to mohlo jit, pokud to bylo z radia nebo z cd...
Zastoupeni Coda Audio pro ČR, http://www.codaaudio.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Spojaři všech zemí proletujte se!
http://www.pro-sound.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Jak potlačit hlasitou hudbu ze záznamu rozhovoru

Příspěvek od sledge » úte 27. bře 2012 0:29:54

Osobně o tomto postupu pochybuji - čím více to někde potlačíš, tím více to o fous jinde vyleze...ten záznam hudby se totiž bude dost lišit od "originálu"...


...a mimochodem, abys ji mohl přimíchat s obrácenou fází, tak bys ji musel pustit pozpátku :o) (promiň ale nedalo mi to)
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Jak potlačit hlasitou hudbu ze záznamu rozhovoru

Příspěvek od KamilV » úte 27. bře 2012 7:53:03

Ale tak to už je přece zbytečné slovíčkaření ;-)
Je ale pravda, že mně to taky nende přes pusu, spojení: otočit fázi samo o sobě nedává smysl. Zajímalo by mě, proč to sousloví vzniklo. Resp. proč se ve zvukařině označujé fází něco, co fáze není...

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

Jak potlačit hlasitou hudbu ze záznamu rozhovoru

Příspěvek od sledge » úte 27. bře 2012 12:38:04

Vzniklo to asi jako většina věcí - nepřípustným zjednodušení :-D

mě zase vstávají zbytky vlasů když slyším "jedna kilowatta, dvě kilovatty, jedna ampéra" atd.

Alergický jsem rovněž na pojmy typu šavle, tahák, táhlo atd. Nemám je rád především proto, že každý je používá v jiné souvislosti (viz například nedávný požadavek na výměnu šavlí u Xenyxu 802, mimochodem prolitého)...
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
Jose1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 638
Registrován: stř 20. kvě 2009 19:31:19
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Jak potlačit hlasitou hudbu ze záznamu rozhovoru

Příspěvek od Jose1 » úte 27. bře 2012 14:05:26

...jsme krásně OT, ale co by.....
A proč ne "jedna ampéra, kilowata"? Já jsem taky spíš na baby.... :D

Odpovědět

Zpět na „Nahrávání a práce ve studiu“