EQ srovnání místnosti režie - ano či ne? Čím?

Otázky a odpovědi ze STUDIOVÉ PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika).
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

EQ srovnání místnosti režie - ano či ne? Čím?

Příspěvek od KamilV » úte 31. črc 2012 22:53:23

Dělal jsem rekonstrukci své malé režie (má cca 4 x 4 metry). Stůl s monitory je zhruba uprostřed, tedy dost odsazen od zdí a rohů.
Akustika místnosti je vyřešena tak, že se mi příjemně používá (ale žádným profi a seriózním měřením neprošla).
Otázka je, zda byste ještě drobné detaily doháněli na EQ? Přemýšlím, zda by to poslechu pomohlo, nebo by to udělalo naopak lživý obraz.
A pokud EQ ano, jaký? Rozpočet je velmi malý (prakticky vyčerpaný na akust. úpravách), má smysl uvažovat o ART 341 nebo dbx 215? Nebudou šumět?

Dosavadní řetězec je: náběr na mikrofonech cca 7.000 Kč za kus, analogový SoundCraf, 4x M-Audio Delta 44, B1030A.

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

EQ srovnání místnosti režie - ano či ne? Čím?

Příspěvek od TomasVv » stř 01. srp 2012 14:50:57

Zkoušel sis místnost proměřit mikrofonem na frekvenční a impulsní odezvu?
Ale obávám se, že žádný EQ nevyřeší módy místnosti směrem k rovnému poslechu.
Dělám, co mě baví.

Uživatelský avatar
Fyla
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 904
Registrován: stř 09. črc 2008 15:58:11
Bydliště: براغ

EQ srovnání místnosti režie - ano či ne? Čím?

Příspěvek od Fyla » stř 01. srp 2012 15:14:01

Pokud vubec nejaka korekce (cenove dostupna a bez vestich kompromisu), tak treba tohle:
http://www.ikmultimedia.com/products/arc/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ja pouzivam 82xx radu Genelecu a jejich GLM. Vysledek korekci je hodne dobry...

Uživatelský avatar
pavlii
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 414
Registrován: úte 06. říj 2009 11:00:25
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

EQ srovnání místnosti režie - ano či ne? Čím?

Příspěvek od pavlii » stř 01. srp 2012 17:37:39

Jak píše TomasVV - změřil bych, pokouknul a upřímně řečeno, pokud by to nebyla vyložená průserovka (a sám píšeš, že se ti pracuje OK - a nezmiňuješ žádné problémy s mícháním ve smyslu "pustil jsem si to jinde a hraje to něco úplně jinýho"), tak bych nic neřešil a asi nejmíň přidáváním EQ do poslechové cesty.

Prostě pokud není důvod něco eliminovat, tak proč se tím zabývat? ;-)

P.
Obrázek
home recording: Cubase Pro 12, WaveLab Pro 11 / Dynaudio BM6 + A500 / Antelope Discrete 8 Pro SC

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

EQ srovnání místnosti režie - ano či ne? Čím?

Příspěvek od KamilV » stř 01. srp 2012 20:29:04

Ad TomasVV: jak jsem psal, žádné seriozní měření nebylo, "měřil" jsem to sám - asi tak, jak když si srovnávám staré kulturáky při live produkci: v EASEŘE si do jednoho kanálu dám šum, do druhého vstup z měřícího mikrofonu. Na live to srovnávám EQ, v režii jsem se to stažil připodobnit úpravama (panely a obklady stropů, stěn, dřevěné žebrování). Možná je to způsob, na kterým se "profiměřič" usměje, ale mně to dává pozitivní výsledky. Samozřejmě nějaké drobné odchylky jsou - a u těch jsem právě přemýšlel o dotažení na EQ. Nejsou ale nijak velké, jak píše pavlii, na ucho s tím problém nemám.

Co je to impulsní odezva nevím, takže jsem to neměřil. Nevím jak a co bych měl sledovat. Nějaká nápověda? Google je v tomto skromný...

Uživatelský avatar
pavlii
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 414
Registrován: úte 06. říj 2009 11:00:25
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

EQ srovnání místnosti režie - ano či ne? Čím?

Příspěvek od pavlii » stř 01. srp 2012 20:48:35

Impulsní odezva - neboli "T60". Jedná se vlastně o změření reakce místnosti na jednotkový impuls a výsledkem je vlastně čas, který je třeba k tomu, aby signál snížil svou úroveň o 60 dB. Pogůgluj třeba na "audio decay time". Čím je čas kratší, tím je sušší místnost (zjednodušeně řečeno).

P.
Obrázek
home recording: Cubase Pro 12, WaveLab Pro 11 / Dynaudio BM6 + A500 / Antelope Discrete 8 Pro SC

Odpovědět

Zpět na „Nahrávání a práce ve studiu“