Problém se sykavkami s, z...

Otázky a odpovědi ze STUDIOVÉ PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika).
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
solarjir
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: pát 31. led 2014 11:50:20

Problém se sykavkami s, z...

Příspěvek od solarjir » pát 31. led 2014 12:14:01

Zdravím,

mám strašný problém při nahrávání vokálu. Mikrofon mi docela výrazně snímá sykavky a různé hlásky jako ch, ž apod.
Je pravda, že mám trošku výraznější sykavky, ale trošku, ne tak moc.

Zkoušel jsem různé Desser, výsledek toho je vždycky, že se to trošku potlačí, ale zpěv se tak zašpiní, ten zvuk není tak čistý, což mě štve.

Napadá mě - mohlo by to být špatným popfiltrem? Mám nějaký KaM, 20cm, nylon 2 vrstvy. Stál myslím pětistovku.

Tady máte ukázky. Jedna čistý zvuk, druhy i nějakým hallem atd.

http://leteckaposta.cz/721119642

Díky za poznatky.
ZE 3300a; Focusrite Scarlett 2i2; HD660; Beyerdynamic DT 990; Acid Studio 9.0

Uživatelský avatar
pavlii
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 414
Registrován: úte 06. říj 2009 11:00:25
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém se sykavkami s, z...

Příspěvek od pavlii » pát 31. led 2014 15:38:15

Mikrofon. Z3300A mám taky, je hodně citlivý a "s, z" bere fakt jakože dost. Na tenhle typ hlasu bych volil jiný - právě z tohoto důvodu.

P.
Obrázek
home recording: Cubase Pro 12, WaveLab Pro 11 / Dynaudio BM6 + A500 / Antelope Discrete 8 Pro SC

solarjir
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: pát 31. led 2014 11:50:20

Re: Problém se sykavkami s, z...

Příspěvek od solarjir » pát 31. led 2014 15:59:09

Dik-to je teda pěkně na prd.
Kupovat nový se mi fakt nechce :D
ZE 3300a; Focusrite Scarlett 2i2; HD660; Beyerdynamic DT 990; Acid Studio 9.0

Uživatelský avatar
pavlii
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 414
Registrován: úte 06. říj 2009 11:00:25
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém se sykavkami s, z...

Příspěvek od pavlii » pát 31. led 2014 18:33:56

:-) no víš co - alespoň sis na vlastní kůži ověřil, že těch X-mikrofonů (ve studiu) opravdu zbytečnost není..teda většinou 8)

Ale něco se dá udělat - teoreticky jsi se zastavil na půl cesty (alespoň jsi nepsal nic o dalším zpracování, kromě DeEsseru). Ten ti správně řekněme udělá většinu práce, ale má zmíněné negativní dopady. Tudíž je potřeba zkusit tomu malinko napomoci, čili buď EQ nebo nějaký typ Enhanceru/Spectralizeru (přidávání harmonických)....zkusit tomu prostě ty výšky vrátit zpět (víceméně), ale ne v těch "chirurgických" místech, kde je potlačil DeEsser - prostě zvednout od jánevím 2 kHz až do konce o pár dB (například). Vyzkoušej ještě něco, jenom DeEsser prostě nestačí (jak vidno). Cest je mnoho 8)

P.
Obrázek
home recording: Cubase Pro 12, WaveLab Pro 11 / Dynaudio BM6 + A500 / Antelope Discrete 8 Pro SC

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Problém se sykavkami s, z...

Příspěvek od Návštěvník » sob 01. úno 2014 7:06:16

Nevím, jakým řetězcem nahráváš, ale takovéty různé channel stripy, co mají např preamp+expander+comp+eq+deesser v 1 nebo více "U", jsou dobré, alespoň mě například dobře slouží Focusrite Platinum voicemaster.
Zkus si třeba od někoho vypůjčit, dělá to opravdu hodně.
Honza

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém se sykavkami s, z...

Příspěvek od TomasVv » pon 03. úno 2014 0:00:52

solarjir píše:Dik-to je teda pěkně na prd.
Kupovat nový se mi fakt nechce :D
Poslouchat sykavky se ti chce? Vyměnit nevhodný mikrofon je ta nejčistější cesta, jak vyřešit problém, další možností je navštívit hlasového odborníka, třeba navrhne úpravy chrupu a logopedické cvičení, jenž produkci sykavek zmírní. Nebo třetí cesta - každé místo v nahrávce se sykavkou ošetřit.

Mě přijde nejlepší vyměnit ten mikrofon, tento můžeš prodat a koupit vhodnější. Jestli to dobře chápu, máš jej pro sebe a svůj vokál, tak si najdi něco, co ti lépe vyhoví. Kdejaké studio má sbírku mikrofonů, určitě se s někým domluvíš.
Dělám, co mě baví.

Uživatelský avatar
MADMAX

Re: Problém se sykavkami s, z...

Příspěvek od MADMAX » pon 03. úno 2014 14:10:25

Další možnost je potlačit nežádoucí kmitočty nějakým akustickým filtrem - nemusí to být tovární výrobek za řádově stovky až tisíce korun. Zkus mezi sebe a mikrofon zavěsit plát molitanu; nám se třeba ve studiu na odstranění retnic osvědčil 50 x 50 cm arch tenké tkaniny - monofilu, volně visící (přilepený gaffou na ráhno mikrofonního stojanu) jako stěna mezi zpěvákem a mikrofonem; funguje to mnohem lépe, než nějaké tovární kolečko s napjatou látkou. Experimentuj. Je k mikrofonu klasický molitanový windschutz? To taky někdy pomůže...

a ten mikrofon bych neprodával - na spoustu jiných náběrů může být vynikající...

Uživatelský avatar
Moon

Re: Problém se sykavkami s, z...

Příspěvek od Moon » čtv 16. srp 2018 0:34:25

Použij plugin spitfish

Uživatelský avatar
Zvukarik

Re: Problém se sykavkami s, z...

Příspěvek od Zvukarik » čtv 16. srp 2018 10:15:54

Reakce na čtyři roky starý příspěvek je jistě k nezaplacení...

Uživatelský avatar
Moon

Re: Problém se sykavkami s, z...

Příspěvek od Moon » pon 20. srp 2018 0:14:22

Dotyčný si to nejspíš už nikdy nepřečte, ale je možné, že má někdo stejný problém a pomuze mu to.

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém se sykavkami s, z...

Příspěvek od safa » pon 27. srp 2018 17:11:22

Máš-li výrazné sykavky použij páskový mikrofon - například sE VR2 Voodoo který tuhle necnost dokáže „vyléčit“

Odpovědět

Zpět na „Nahrávání a práce ve studiu“