Pomoc s konkrétní místností

Otázky a odpovědi ze STUDIOVÉ PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika).
  • Reklama
  • DEMO 15
Grazlll
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 232
Registrován: ned 27. bře 2011 10:12:21

Re: Pomoc s konkrétní místností

Příspěvek od Grazlll » úte 21. říj 2014 20:40:41

A jujda...začíná diskuse na jiné téma :-D Myslim Pavle, že z naší komunikace v době minulé už si mohl pochopit o co mi jde...:-) Určitě to není o penězích...Máme možnost nahrávat v profi studiu za amatérské peníze... Ano, i tlak a nervozita hrají roli ve studiu - nebudu tvrdit, že jsme nabušení muzikanti, ale jde hlavně o dvě věci...
První je naprostá pohoda... Dokážeš si představit nahrávání totálně izolovanej od lidí, jen ty, kamarádi a muzika...? Má to něco do sebe a já věřim tomu, že i z tý nahrávky to je potom cítit...:-)
Další věc je ta, že nějak se začít musí...:-) Ano, možná to hraničí se zatvrzelostí, ale zastávám názor, že co si člověk nepokazí sám to nepochopí...:-D A proto to upřednostňuju před studiem i za cenu delšího času stráveného na diskusích, internetu a laborování, ať už při náběrech nebo mixu...:-)
A aby se tomu člověk jednou mohl třeba věnovat na úrovni vás co pravidelně nejen přispíváte, ale i poradíte tak je podle mého třeba si timle projít...:-)

Uživatelský avatar
pavlii
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 414
Registrován: úte 06. říj 2009 11:00:25
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc s konkrétní místností

Příspěvek od pavlii » úte 21. říj 2014 21:02:56

Ale jo - laborování je potřeba. Jen mi tohle konkrétně přijde jako rozdíl mezi bydlením v pronájmu a placením x-násobně větší hypotéky.... Smysl (opět podle mě) má spíše ta druhá varianta 8)

Ale je to jiné téma - samozřejmě si tu pohodu dokážu představit a ta je sakra potřeba, jinak je energie v čudu :-)

P.
Obrázek
home recording: Cubase Pro 12, WaveLab Pro 11 / Dynaudio BM6 + A500 / Antelope Discrete 8 Pro SC

vitek_cz
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 428
Registrován: ned 10. črc 2011 12:25:24
Bydliště: Praha 6

Re: Pomoc s konkrétní místností

Příspěvek od vitek_cz » úte 21. říj 2014 21:38:37

jasne, jen je podle me casove narocnejsi si cist fora a snazit se na vse prijit sam a navic vysledek je otaznik.

Grazlll
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 232
Registrován: ned 27. bře 2011 10:12:21

Re: Pomoc s konkrétní místností

Příspěvek od Grazlll » úte 21. říj 2014 21:48:22

A já si zase celkem věřim a rád se s váma o výsledek podělim .-)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Pomoc s konkrétní místností

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 22. říj 2014 0:05:31

Je moc hezké že si věřiš natolik, že studovat to nebudeš ani zkoušet, ale ujišťuju tě, že nemáš šanci. Možná existují nějací muzikanti, co nikdy nic nemuseli studovat a všechno se naučili jen vlastním laborováním (nevěřím, museli by být hluší a to se jaksi vylučuje samo), ale určitě neexistují takoví samorodí "akustici" a je to obor starý pár tisíciletí. Ještě po nich máme stavby a fungují dodneška. Individuálním pokusnictvím na základě polystyrenu se k nim nepropracovali rozhodně a na základě tesaného šutru tím méně. Museli nejdřív chudáci studovat, nejen polystyren, ale ani internet ještě nebyl. Já ti nechci brát nadšení, ale vlítnout s ním do naprosto špatných podmínek, které si možná ještě sám zhoršíš tím, že sis absolutně nic nenastudoval předem, je asi nejhorší způsob, jak s ním naložit. Už to někdo napsal - to snad radši jít za těch pár korun s kapelou zapařit. Z toho se proberete celkem rychle a obvykle bez větší újmy na elánu. No a není to nikde ke stažení nahrané :-)

H.M.

Grazlll
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 232
Registrován: ned 27. bře 2011 10:12:21

Re: Pomoc s konkrétní místností

Příspěvek od Grazlll » stř 22. říj 2014 7:40:52

Teda...chvíli jsem si řikal, že už na tvé příspěvky nebudu reagovat, ale asi mi to nedá... Nemyslel jsem tim samozřejmě, že si věřim v tom směru že uděláme nahrávku v akusticky blbejch podmínkách, ale v tom, že to dokážeme alespoň trochu upravit..Ale to je asi jedno, jsou lidi, kterým se prostě nic vysvětlit nedá..
Kdosi mi nedávno říkal, že na diskusích rád přispívá člověk z Prodance, který mnohem raději reje než kloudně poradí..asi jsem ho právě poznal, těší mě ;-)
Ovšem jestli jsou v Prodance všichni takový tak snad raději budu nakupovat u rákosky...
Rád jsem tě poznal a bude mi velkým potěšením když tuto diskusi - alespoň mezi náma dvěma, uzavřeme!

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Pomoc s konkrétní místností

Příspěvek od KamilV » stř 22. říj 2014 7:56:36

Z mokvající rány je lépe strhnout obvaz a přes bolest ji vyčistit, než na ni fláknout další flastr a tvářit se, že je vše OK.

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Pomoc s konkrétní místností

Příspěvek od Návštěvník » stř 22. říj 2014 9:30:08

Grazlll píše: Ovšem jestli jsou v Prodance všichni takový tak snad raději budu nakupovat u rákosky...
Rád jsem tě poznal a bude mi velkým potěšením když tuto diskusi - alespoň mezi náma dvěma, uzavřeme!
Mno, spíš měl otec vzít tu rákosku a pořádně tě v dětství občas seřezat, abys pochopil, že dospělým se neodmlouvá, a když už na tvoji pitomost někdo znalý najde čas, máš stát v pozoru, poulit oči, poslouchat a můžeš leda šoupat nohama.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Pomoc s konkrétní místností

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 22. říj 2014 9:36:36

Klidně nereaguj a pro mne za mne to ani nečti, určitě nijak nepoznám ani to, že u nás přestaneš nakupovat, protože jsem ti nekýval na každý tvůj nápad. Nicméně ukončit diskuzi můžeš opravdu pouze jednostranně, protože tady nejsme sami dva, toto je vlastně veřejný prostor a já sem nepíšu jen kvůli tobě. Neber to nijak osobně, já dokonce oceňuju, že ses vůbec přišel zeptat, ale pro mne platí, že kdo mlčí, tak souhlasí a já s některými věcmi souhlasit ani nemůžu, to bych byl opravdu hodně špatný profík a ve výsledku by se nám to vymstilo mnohonásobně víc než nějaké tvoje, zřejmě dočasné, nasrání.
Ještě mi vrtalo hlavou, jak jsi psal, že je tam místností víc a různých a že si můžeš vybrat - to je celý prázdný barák nebo je to obydlené a něco kvůli nahrávání vyklidíte ? Nepodceňuj ty průniky, jestli tam ještě někdo bydlí, případně v těsné blízkosti anebo je tam nějaká výroba nebo doprava, tak to může být problém oběma směry (i bez vysazování oken :-).

Grazlll
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 232
Registrován: ned 27. bře 2011 10:12:21

Re: Pomoc s konkrétní místností

Příspěvek od Grazlll » stř 22. říj 2014 9:52:05

Opravdu nejsem naštvanej, nemam k tomu důvod..Jen mě přijde zbytečný rozebírat proč jsem se rozhodl nejít do studia a nahrát to sám...Mnohé rady tady ocěňuju a neřekl jsem že ne, ale rád se držim tématu - byť je to podle některých přispěvatelů (je to to správný slovo? ) pitomost...

Odstranim ti tedy vrták z hlavy... Jedná se o chalupu po rekonstrukci, tudíž jsou všechny místnosti prázdné( malé, střední s kobrecem, velké bez něj) a nejbližší chalupa je cca 200m takže průniků se nebojim .-)
Za chvíli jsem, pro ty koho by to zajímalo pověsim tři ukázky bicích s popisem místností kde byly nahrávány..

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Pomoc s konkrétní místností

Příspěvek od KamilV » stř 22. říj 2014 9:57:52

A nedělá se tu z komára velbloud? Nevím, nepadlo tu nic o tom, jak dlouhodobý záměr s tou místností bude, pochopil jsem, že se natočí "demo", nebo nějaké pracovní nahrávky kapely. A obě strany (jak radící profík, tak radu poptávající kapela) by měly mít na paměti - a snad i mají - že se nebuduje profi studio, kde desetitisíce padnou jen na akustická měření a další desítky či stovky na úpravy.
Jak jsem psal, hledá se kompromisní řešení, nikoliv nejlepší, ale nejvíce vyhovující z dostupných. A u těch levných materiálů je právě cesta otevřená pro pokus - omyl. Samotný "pokrok" je, že tu plata od vajec vůbec nezazněla :)
Takže bych to nedramatizoval, na zem položil (pokud tam není) koberec s vyšším chlupem, přes okna (nejde-li přes ně hluk) třeba natáhl ty deky. Jsou-li u stěn nějaké skříňky, knihovny atp., ať tam zůstanou (pokud prostor dovolí) a případný závěs může jim být předsazený.

Řešil bych až skutečné problémy. Udělejte si zkušební nahrávku. Leze vám do ní bordel z venku? OK, hledejte a zajímejte se, jak to eliminovat. Hučí vám to na spodkách? OK, hledejte a zajímejte se, jak to eliminovat.
Ale snažit se dopředu vymyslet na koleni komplexní řešení není podle mě v "domo-robo" silách.

Připadá mi postavené na hlavu investovat mraky peněz do úpravy místnosti, ve které si budete zkoušet něco nahrát, zkoušet něco smíchat... Vše by mělo být adekvátní zbytku.

P.S. ad 200m: co obecní rozhlas a cirkulárka u souseda?

Grazlll
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 232
Registrován: ned 27. bře 2011 10:12:21

Re: Pomoc s konkrétní místností

Příspěvek od Grazlll » stř 22. říj 2014 10:10:21

Pro všechny co by to zajímalo umisťuji tedy nahrávky bicích v různých místnostech.
Po stažení na:
Lavice: nahráváno přes mikrofonní sadu Audiotechnica MB/DK7 v dřevěné zkušebně (roubená chalupa) s kusy koberce na zemi a s ovčíma kůžema na stěnách (jednalo se o zkušebnu, nikoliv o nahrávací místnost :- ) ). Místnost byla o velikosti cca 6x4m.

Žij co to dá: z mého pohledu asi největší průser... Nahráváno přes Alesis multimix 16 FW a mikrofony Audix/Shure v malém rockovém klubu - bohužel i přes akustické úpravy jaké tam byly jsem to možná já zvrtal/možná akustika stála za prd, ale je to děs...:-) Velikost místnosti cca 15x8m

Repofka: naše zkušebna v Praze - přesně tak jak má vypadat zkušebna (myšleno ironicky)...Pár plat od vajíček a ukrutnej bordel. Nahráváno přes Audiotechnica MB/DK7 a AD-DA presonus Audiobox 1818VSL. Nahráváno bez OH protože to by byl ukrutnej bordel a naživo. Nicméně tak jak to je tak z mého subjektivního pohledu je ta nahrávka nejlepší - byť možná proto, že tam do výsledného zvuku nepromlouvají právě ty OH...
Místnost cca 5x3.5m

Soubory ke stažení: http://ulozto.cz/xqP9FFpk/zij-co-to-da-bici-mp3
http://ulozto.cz/x4npggkr/repovka-bici-mp3
http://ulozto.cz/x9GfEE87/lavice-bici-mp3

Samozřejmě nedávám to sem jako ukázky skvěle udělaných bicích, protože vim, že tam je mrtě chyb a znalci se mi vysmějou, ale z každé je slyšet něco místnosti...A já potřebuju vybrat nějaký kompromis (byť tohle slovo do zvukařiny nepatří) a uvítám poznatky od těch co mají lepší uši než já..tzn. moc basů, málo basů, chyběj výšky, atp.

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: Pomoc s konkrétní místností

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 22. říj 2014 10:12:22

Já jsem se k důvodu, proč nahrávat doma a ne ve studiu vůbec nevyjadřoval, to je každého osobní rozhodnutí a oboje má něco do sebe. Jen připomínám, že fyzika je stejná všude a akusticky upravené místnosti jsou kolem nás odjakživa i když je jako takové už každý ani nevnímá. Mimochodem asi podesáté i tady znova napíšu, že i obyčejná "zabydlená" místnost je už akusticky něco opravdu úplně jiného, než ta samá místnost holá, například po vymalování. Tuto zkušenost by snad mohl mít úplně každý a přesto se neustále "podomácku nahrává" v něčem, co je uměle vystěhované a tím uvedené do nejhoršího vůbec možného stavu (jedině snad zasklený nábytek s hromadou nádobí je o něco horší).

H.M.

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Pomoc s konkrétní místností

Příspěvek od KamilV » stř 22. říj 2014 10:57:52

Poslouchám je v práci, ale:
netuším, proč se tu objevují LIVE nahrávky z klubů, s tím nikdy moc nehneš. Žij co to dá je navíc nějak nepříjemně gejtovaná.
V Repovce se patrně nepříjemně promítl prostor. Ale to víš sám.
Lavice se mi na demo potřeba zdá úplně v pohodě (pominu-li mix, kde vyčnívá druhá doba). Ale neptáš se na mix, ale na náběr. Místnosti, kde byla nabraná Lavice bych se nebál a směle ji používal. Soustředil bych se na to, čemu se můžeš naučit "zadarmo" - pozice mikrofonu, mix. Ve výsledku to nahrávku posune mnohem dál.

Nevím, jestli jsem to nedávno psal tobě, nebo někomu jinému, ale měl by sis vytyčit cíl a k němu hledat cestu. Ne vytyčit si cestu a k ní hledat cíl. Teď mám pocit, že ses dal na cestu akustických úprav a budeš hledat nějaký cíl, že to bude lepší. Ne, ujasni si, co tě na nahrávce vadí - to je cíl - a hledej cestu jak to odbourat. Co Tě vadí na lavici? Neptej se, co vadí druhým, druzí jsou jinde než ty (prostorově, zkušenostma...). Pokud tě nic nevadí, tak je to pro tuto dobu to nejlepší, co jsi schopen vyprodukovat a buď za to rád. Pokud tě něco vadí, řekni co. Možná, že řešení bude úplně někde jinde, než pověšení paravanu.

Uživatelský avatar
pavlii
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 414
Registrován: úte 06. říj 2009 11:00:25
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc s konkrétní místností

Příspěvek od pavlii » stř 22. říj 2014 11:15:12

Druhý odstavec je pěkně napsaný, to by měl být ten správný přístup. Náběr je jedna věc, ale tvoje (Kuba) otázky u ukázek se týkají mixu - což spolu souvisí jen do určité míry.

S dojmy dost souhlasím s Kamilem, v Repovce je asi nejpříšernější (na můj vkus) ten virbl; otázkou je vliv místnosti, já bych to šacoval spíš buď na mikrofon nebo na pospro v mixu. K Lavici bych ještě měl i to, že je zřejmě dost zmršená tím MP3 kodekem (což jsem ale u těch zbylých dvou nepozoroval - obzvlášť dobře je to slyšet u plechů). Ale v tomhle jede IMHO jen ten kodek.

P.
Obrázek
home recording: Cubase Pro 12, WaveLab Pro 11 / Dynaudio BM6 + A500 / Antelope Discrete 8 Pro SC

Odpovědět

Zpět na „Nahrávání a práce ve studiu“