Odstranění mírné ozvěny ("dereverbizace")?

Otázky a odpovědi ze STUDIOVÉ PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika).
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO14
Adam-Musil
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 6
Registrován: pon 20. čer 2016 16:09:33

Odstranění mírné ozvěny ("dereverbizace")?

Příspěvek od Adam-Musil » čtv 03. srp 2017 11:08:21

Dobrý den, chtěl bych zeptat. Nahrál jsem kytaru přes mikrofon, s kvalitou jsem spokojen, až na to, že je jasné, že je to nahráváno v místnosti, kytaru jsem měl asi 10 cm od mikrofonu, lépe to asi neudělám. To samé se mi stalo, když jsem před rokem poprvé přes tento mikrofon nahrával zpěv. Jakobych nenahrál zpěv, ale to místo, kde někdo zpívá (na to si už dávám pozor a nahrávám blíž k mikrofonu).. Existuje nějaký efekt, nějaký opak reverbu, který by jakoby simuloval přiblížení kytary k mikrofonu, potlačil by dojem, že se kytara nahrávala v místnosti a přiblížil by se zvuku, jako kdybych kytaru nahrával přes linku. Děkuju moc za radu..

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Odstranění mírné ozvěny ("dereverbizace")?

Příspěvek od KamilV » čtv 03. srp 2017 21:57:36

Ne, nic takového spolehlivého neexistuje. Trochu se tomu dá pomoct ekvalizací, kdy se vyřežou nějvětší hučáky té místnosti, ale je to jen drobná korekce. Je potřeba tomu předejít, minimálně paravánkem u mikrofonu, což je takový entry level, mně ale nikdy výsledkem moc neuchvátil. Nebo to nahrát v místnosti, která tak moc nehučí, buď akusticky upravené, nebo alespoň vybavené běžným nábytkem, který dozvuky rozláme.

Mikrofon ale vždy bude znít jinak než linka (což nakonec vůbec není negativní jev). Pokud chceš zvuk jak z linky, naber to z linky. Nebo z obojeho a pak si vymíchej poměr, který tě nejvíc sedí.

Odpovědět

Zpět na „Nahrávání a práce ve studiu“