Analogová nahrávka a práce s ní.

Otázky a odpovědi ze STUDIOVÉ PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika).
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Analogová nahrávka a práce s ní.

Příspěvek od strapal » úte 30. říj 2018 16:33:14

Zdar chlapi.

Vcera jsme resili a nedoresili nasledujici vec. Rekneme, ze znama kapela, napriklad v roce 1970 nahraje ve studiu album. Co je hlavni, jedna se o analog. V prubehu dalsich 10 / 20 let, je toto album zdigitalizovano (cda, flac a pod.) Pak se objevi nekdo, kdo chce toto vydat na vinylu, ale bohuzel orig. analog jiz neni k dispozici.

Do jake miry se lze kvalitou priblizit originalu? Je treba flac a podobne lossles formaty vubec nejak mozno zpracovat do puvodni podoby a vyrobit analog? Jak se to dela?

Uživatelský avatar
mmmartin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 195
Registrován: pát 11. čer 2010 11:09:34

Re: Analogová nahrávka a práce s ní.

Příspěvek od mmmartin » úte 30. říj 2018 16:51:22

První fází výroby vinylu je přepis nahrávky do mechanické podoby (klikaté drážky). Digitální záznam se před přivedením na vstup zařízení, které toto provádí, převede do analogu a tento analogový signál pak ovládá pohyb záznamového nože, který v povrchové vrstvě záznamového média (lakové nebo měděné "folie") drážku vytváří.

strapal
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: úte 15. zář 2015 11:42:50
Bydliště: Valašské Království

Re: Analogová nahrávka a práce s ní.

Příspěvek od strapal » úte 30. říj 2018 17:31:43

Jasan, ale mne zajima, jestli digital lze vubec zpet prevest do analogu bez ztraty kvality. Fyzickou cast vyroby jsem nemyslel, to se omlouvam za spatnou formulaci dotazu.

Uživatelský avatar
slava

Re: Analogová nahrávka a práce s ní.

Příspěvek od slava » úte 30. říj 2018 20:32:34

Většina slušných společností vlastní v archivu master.Jenom bídáci provádějí remastering do digitálu,většinou do toho šahnou a výsledek je dejme tomu diskutabilní.Ryze prakticky vzato lze pro přepis digi do analogu použít(flac),problém s tím mají hlavně netopýři.Ona analogová nahrávka není frekvenčně zrovna akurátní,ale všichni zastánci analogu budou tvrdit,že lepší není a digi je zvukově strohý.Jediný problém je v tichých pasážích,kdy digitál tam tu jedničku nebo nulu prostě nedá,ale analog na hranici šumu jede furt.Proto dolby a jiné záležitosti.Obecně - přepisy se dělají pořád a kupují se.Takže stará nahrávka se digitalizuje,vyčistí(dnes i upraví),vrátí do analogu a již se lisuje.Pokud je na fóru někdo z Loděnic,ať mě opraví.Nerad bych kecal.

Uživatelský avatar
slava

Re: Analogová nahrávka a práce s ní.

Příspěvek od slava » úte 30. říj 2018 20:37:02

Jen doplním - už je to nějakej pátek,co jsem tam mastery vozil z Mozartea.Dnes je to asi jinak.

Uživatelský avatar
mmmartin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 195
Registrován: pát 11. čer 2010 11:09:34

Re: Analogová nahrávka a práce s ní.

Příspěvek od mmmartin » úte 30. říj 2018 21:23:49

Jen doplním - už je to nějakej pátek, co jsem ty mastery (provozní kopie) zakládal do Lyrecu nebo Telefunkenu a přepisoval až špony lítaly. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Nahrávání a práce ve studiu“