Míchání sboru z individuálních nahrávek

Otázky a odpovědi ze STUDIOVÉ PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika).
  • Reklama
  • DEMO 15
johny_r
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 137
Registrován: pon 23. čer 2008 14:15:43

Míchání sboru z individuálních nahrávek

Příspěvek od johny_r » sob 24. říj 2020 21:55:34

Ahoj,
chystám se míchat acappella pěvecký sbor z individuálních nahrávek jednotlivých členů (cca 30 lidí), s prací s audiem mám nějaké hobby zkušenosti, ale ne v tomhle rozsahu. Potřeboval bych návrh na použitelné workflow. Jde o karantenní projekt, takže první problém je, že každý to bude nahrávat v domácích podmínkách jinak. V první řadě tedy bude potřeba odstranit nedostatky jednotlivých nahrávek. V další fázi plánuju spojit příslušné nahrávky do hlasů (soprán, alt...) a nakonec smíchat tyto hlasy do celého sboru.
Nejdřív bych se rád zeptal, v jaké fázi používat jaké efekty. Jde mi o to, jestli se mám už na úrovni jednotlivých nahrávek snažit o co nejlepší zvuk jednotlivce (hutnění vokálu, komprese, delay, reverb, eq atd.) nebo jestli se jenom snažit o čistý, ale suchý zvuk a vylepšovat to až na úrovni sborových hlasů nebo dokonce až na úrovni celkového mixu. Případně jestli jít nějakou střední cestou. Moje idea je taková, že bych se měl snažit o to, abych jednotlivé, technicky určitě rozdílné, nahrávky nějak sjednotil, jako kdyby to všichni nahrávali za stejných podmínek. Jak ale na to?

Budu moc rád za jakoukoli radu, která mi ušetří pokusy a omyly.
Moc díky.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Míchání sboru z individuálních nahrávek

Příspěvek od exxxi » sob 24. říj 2020 23:21:54

Komprese individuálně jen u největších tragédů. Efekty až nakonec. Trošku to naházet do panoramy.
Technicky sjednotit- budou mít všichni stejný mikrofon a software?
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: Míchání sboru z individuálních nahrávek

Příspěvek od Návštěvník » pon 26. říj 2020 10:20:23

Nebudou, bude to co dům dal. Často jen mobil. Na druhou stranu, už jsme něco podobného dělal se 4 hlasy a nedopadlo to zle, takže tam šanci na slušný výsledek vidím.

Bassman
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 03. čer 2015 15:02:59

Re: Míchání sboru z individuálních nahrávek

Příspěvek od Bassman » pon 26. říj 2020 10:30:02

Ides na to dobre, exxxi ti to upresnil, ale ja vidim problem inde.

Pokial to umoznuju okolnosti, tak zbory sa vzdy nahravaju v akustickych podmienkach, ktore uz v dalsom postprocesingu nie je potrebne nejak vyznamne riesit. Vlastne sa to tyka vsetkych vacsich hudobnych tesies. Zmiesat dokopy vacsie mnozstvo stop tak aby to znelo kompaktne a so spravnym priestorovym usporiadanim je docela narocna zalezitost a to aj ked su stopy nahravane v nahravacich studiach s upravenou akustikou.
Ty budes mat k dispozicii 30 stop, ktore budu zvukovo pravdepodobne velmi zle a nech sa budes snazit akokolvek, v kazdej stope ti nejake neodstranitelne neduhy ostanu (hlavne ta priestorova informacie) a ked ich potom budes chciet dat dokopy, tie neduhy sa scitaju a budes mat jeden velky neduh a s tym proste nepohnes. Nahravka bude sotva suca na nejake prezentacne ucely.

A asi najpodstatnejsia vec je, ze pri velkych telesach je dirigent, ktory pracuje s tempom, dynamikou, artikulaciou, ... Ta ziva praca tam bude chybat. Nejake nahravanie na klik bude sterilne. Toto sa vyriesit neda. Spieval som v zbore aj hraval s roznymi orchestrami a fakt nemam predstavu, ako to urobit aby to malo aj nejaky stupen kvality.

Ak ma niekto skusenost ako sa to urobit da, tak sem s tym.

Ale skus nam napisat este viac podrobnosti, mozno na nieco prideme. Ake su priblyzne technicke moznosti jednotlivych spevakov, ake technicke moznosti mas ty (hardware, software, ...), aky ucel ma nahravka, mas nejaky deatline do kedy, rozpocet, dostupne priestory, aky to bude zaner (klasika, ludovky, pop, ...) ... ???
"Keď je zvuk dobrý, tak je zvuk dobrý"
http://www.hrbikmedia.eu

johny_r
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 137
Registrován: pon 23. čer 2008 14:15:43

Re: Míchání sboru z individuálních nahrávek

Příspěvek od johny_r » pon 26. říj 2020 11:18:13

Ahoj,
jsem sbormistr, ty problémy vyplývající z toho, že se to nebude nahrávat jako celek, jsou mi jasné (sterilita nahrávky na click atd.). Cílem není profesionální nahrávka, ale spíš je to způsob, jak udržet sbor při životě, i když nemůžeme zkoušet a koncertovat. Taky je jasné, že jednotlivé nahrávky budou technicky problematické. Zpěváci dostali nějaké základní informace k tomu, jak to nahrát, aby se eliminovaly především ruchy a akustika domácího prostředí (výběr místa, improvizovaný paravan...). Víc s tím ale nenadělám a budu prostě pracovat s tím, co bude.

Pokud jde o technicé vybavení, tak zpracovávat to bude v Cakewalk (Bandlab) a Melodyne 5 pro korekce netechnických nedostatků (rytmická přesnost, příp. intonace, s čímž ale problémy nečekám).

Na jaře jsme udělali tyhle dvě věci, u kterých je to po technické stránce neslavné (hlavně ta první) - neměl jsem k dispozici výše uvedené vybavení. Teď se bude dělat jen audio, takže bych to rád v rámci možností posunul technicky o kus dál.

https://www.youtube.com/watch?v=9cebYwtxNwI
https://www.youtube.com/watch?v=K2RC6SYhKoA

johny_r
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 137
Registrován: pon 23. čer 2008 14:15:43

Re: Míchání sboru z individuálních nahrávek

Příspěvek od johny_r » pon 26. říj 2020 11:50:40

Jinak deadline není, ideálně do vánoc. Prostory jsou takové jaké má kdo doma. Žánr bude všelijaký, obecně moderní acappella, spíš živější věci.

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Míchání sboru z individuálních nahrávek

Příspěvek od TomasVv » pon 26. říj 2020 12:15:13

Jen tak, že jdu náhodou kolem:
- bude potřeba poslechnout všechny jednotlivé stopy
- nepoužitelné stopy nepoužij
- horší stopy dej potišeji
- kopresor jen na blbé stopy, pokud je musíš použít
- efekt až na smíchané stereo

Hodně štěstí
Dělám, co mě baví.

johny_r
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 137
Registrován: pon 23. čer 2008 14:15:43

Re: Míchání sboru z individuálních nahrávek

Příspěvek od johny_r » pon 26. říj 2020 12:19:08

Co mám považovat za blbé stopy?
A co nějaký eq na jednotlivé stopy. Selský rozum mi říká, že bych se měl pokusit jednotlivé stopy v rámci možností sjednotit, abych se co nejvíc zbavil vlivu technicky odlišných nahrávek.
A jak efektovat ten celek? Předpokládám nějaký delay nebo reverb pro vytvoření prostoru, eq. A co komprese?
Díky

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 683
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Míchání sboru z individuálních nahrávek

Příspěvek od mkarr » pon 26. říj 2020 13:22:34

EQ asi na jednotlivé stopy, i když to bude drbačka, přiblížit zvuk tak nějak k jedné referenční nahrávce, nebo představě jak by to mělo znít.
Za blbé stopy bych považoval něco co má takové nedostatky, že je to schopno degradovat celý výsledek a nedá se to v editoru snadno opravit.
Telefon bude asi problém, protože si nedovedu představit, jak na něm vypnout autogain a tím pádem půjde dynamika do kopru a bude to "dýchat" a to každému zpěvákovi jinak v jiné pasáži.
Různé telefony mají různé funkce na vylepšení zvuku a potlačení okolních ruchů a čekám že se to tam taky projeví.
Rozhodně bych doporučil nahrávat z blízkosti, třeba 20 cm od úst a né že bude telefon ležet na stole.
Ale jako cvičení asi dobrý, jen doufám že ten výsledek nebude muset být pro sbor motivační.

johny_r
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 137
Registrován: pon 23. čer 2008 14:15:43

Re: Míchání sboru z individuálních nahrávek

Příspěvek od johny_r » pon 26. říj 2020 13:37:40

Díky za tipy. Pokud jde o výsledek, motivační (velmi) bylo pro sbor i výše odkazované video, takže tady bych se nebál. Autogain a spol. na telefonu je samozřejmě problém. Našel jsem aplikaci, kde jde citlivost mikrofonu nastavit ručně (a tím snad vyřadit ten autogain). Jak moc to pomůže, těžko říct.

Uživatelský avatar
mmmartin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 195
Registrován: pát 11. čer 2010 11:09:34

Re: Míchání sboru z individuálních nahrávek

Příspěvek od mmmartin » pon 26. říj 2020 20:20:51

Ze srovnání kvality zvuku z videí z YT a audionahrávek ze stránek souboru vycházejí videa jako jednoznačný vítěz s rozdílem minimálně jedné třídy. Audia jsou ve forte zkreslená (někde je něco přebuzené) a tím vznikají nepříjemné interference.
johny_r píše:
pon 26. říj 2020 12:19:08
A jak efektovat ten celek? Předpokládám nějaký delay nebo reverb pro vytvoření prostoru, eq. A co komprese?
Určitě reverb pro vytvoření prostoru, pokud eq, tak spíš na jednotlivé hlasy a stejně tak komprese, i když tu bych snad ani nepoužíval. A reverb jednoznačně až na hotový mix jako poslední operaci.
A jen drobná poznámka k Načančám: jeden hlásek v sopránech "přetahuje" a to mi osobně vadí nejvíc. Jinak je to s ohledem na použitou technologii dooooost dobré.
A ještě ohledně vzdálenosti od "mikrofonů": výše doporučovaných 20 cm bych přece jen trochu zvětšil, při tak malé vzdálenosti stačí drobný pohyb hlavy aby se dost změnila úroveň a navíc je víc slyšet dýchání. Ale je to jen můj názor, někdo jiný může mít jiné zkušenosti.

johny_r
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 137
Registrován: pon 23. čer 2008 14:15:43

Re: Míchání sboru z individuálních nahrávek

Příspěvek od johny_r » pon 26. říj 2020 21:34:38

Díky za tipy. Pokud jde o audia na stránkách, tak to jsou pracovní nahrávky z koncertů. Tascam rekordér na stativu bez jakéhokoli zvukařského zásahu. Tomu odpovídá (ne)kvalita. Pokud jde o videa, tak u Načančámu byl zvuk dělaný v Audacity, opravdu na koleně bez VST real-time efektování (peklo :-)). Případné korekce rytmu opět jen pomocí střihu a posunu fráze. Prostě všechno špatně. When I'm gone už jsem dělal v Cakewalku s Melodyne pro korekce. Pořád tam chyběla spousta zkušností (která chybí do teď :-)), ale byla to úplně jiná práce. Člověk se pořád učí.

johny_r
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 137
Registrován: pon 23. čer 2008 14:15:43

Re: Míchání sboru z individuálních nahrávek

Příspěvek od johny_r » úte 03. lis 2020 9:26:29

Rád bych se ještě zeptal na možnosti odstranění šumu z nahrávek v Cakewalku. Všechno, co jsem našel, se týká potlačení nějakého pásma v eq. Když jsem pracoval v Audacity, tak tam byla možnost analyzovat kus "ticha" v nahrávce a na základě této analýzy se z celé nahrávky odstranil takto nalezený šum. Fungovalo to celkem slušně, ale je to už dost stará věc. Je něco podobného, ale třeba kvalitnějšího, dostupné v Cakewalku nebo jako nějaký plugin? Samozřejmě to můžu udělat v Audacity, ale přijde mi, že musí existovat nějaké modernější a funkčnější řešení.
Díky

Bassman
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 03. čer 2015 15:02:59

Re: Míchání sboru z individuálních nahrávek

Příspěvek od Bassman » stř 04. lis 2020 12:24:45

Ked som potreboval z nejakej nahravky stiahnut sum, tak som pouzival plugin od Waves. Je to VST a pracuje to na tom principe analyzy ticha (teda cisteho sumu) a to potom potlacal na nahravke, ale dokonca to robil dynamicky na zaklade nejakeho nastavitelneho trasholdu. Tieto odsumovace funguju fakt vyborne, urcite by som zhanal nieco na tento sposob.
"Keď je zvuk dobrý, tak je zvuk dobrý"
http://www.hrbikmedia.eu

johny_r
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 137
Registrován: pon 23. čer 2008 14:15:43

Re: Míchání sboru z individuálních nahrávek

Příspěvek od johny_r » stř 04. lis 2020 13:23:20

Přesně něco takového hledám, ale asi by mi stačila nějaká free varianta. Waves jsou, tuším, placené.

Odpovědět

Zpět na „Nahrávání a práce ve studiu“