Stavba nového studia

Otázky a odpovědi ze STUDIOVÉ PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika).
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
DeejaySnail
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 1
Registrován: stř 27. led 2021 14:53:48

Stavba nového studia

Příspěvek od DeejaySnail » stř 27. led 2021 15:43:00

Čau lidi, začínám stavbu nového nahravacího studia a vrtá mi hlavou jak to vše udělat a zapojit... Momentálně mám malé studio " v technické místnosti" kde zatím nahrávám jen vokály přes kondenzátorový mikrofon RODE NT1a který ženu přes zvukovku Focusrite Scarlet Solo a mám no napojeno na PC takže vstup mám. Výstup jde přes zvukovou kartu v PC do mixpultu Soundcraft EPM 8 a z něho to tlačím do Studiovych monitoru FOSTEX PM1. momentálně se vokály nahrávají ve stejné místnosti jako je PC což na začátek stačí (vzhledem k tomu, že jsem chtěl prvně dělat elektronickou muziku) jenomže s koupi nového mikrofonu mě začala ta práce bavit a rozhodl jsem se že si postavím nové studio. Takže k prostoru za technickou místnosti ve stodole mám prostor nějakych 5x6m tak jsem vzal krumpáč a začal kopat základy. Představa je taková že režie bude 3x2m a nahrávací místnost 3x3m s tím že si udělám v nahrávací mistnosti ještě solo mistnost na vokály. Co se týká akustiky tu si upravím (to jsem studoval pár měsíců zpátky a navíc je to na dlouhé psaní) chtěl bych tam nahrávat ruzné nástroje a teď se dostáváme k mému problému. Jak to všechno zapojit.... je mi jasné, že na to budu potřebovat dobrou zvukovku s hodně vstupy. (nepočítám že budu nahrávat více jak 8 vstupu na jednou) těch 8 vstupu je max když budu nahrávat třeba bicí což mě přivádí k otázce nebylo by lepší ty bicí přetáhnout přes mix ať mam v programu jednu stopu? a jak to potom zapojit? ve velkych studiich mají mixazni pulty se kterymi pracuji jak to udělat i u sebe? MÁM se na ten mixazni pult vykaslat a mít ho jen jako pripojení na monitory? nebo ten mixazni pult co mám je na ho*no a musím si koupit jiny který má z kazdého kanalu vystup ktery pujde dal napřiklad do kompresoru a do zvukovky. Nikde jsem žadné schema jak by to mělo fungovat nenašel a nemužu díky tomu skoro spát :D Díky za radu sory asi se to tady porad opakuje byl bych rád za názor odborníka

J.J.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 600
Registrován: pon 21. led 2008 18:38:20

Re: Stavba nového studia

Příspěvek od J.J. » stř 27. led 2021 16:14:48

Já osobně ujíždím na Universal Audio. Tímto https://www.uaudio.com/audio-interfaces/apollo-x8p.htmlmáš vyřešeno luxusních 8 vstupních kanálů + realtime monitoring a do značné míry procesing. I když to na první pohled nevypadá, tak poměr cena/výkon je luxusní.
Zvukař bez www stránek

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Stavba nového studia

Příspěvek od CharlesBass » pát 29. led 2021 8:22:47

Bereš to vážně, jak tak čtu. Dobře.
1) míchání bicích (či čehokoliv jiného) přes mix a nahrání jeho sumy, to si vyhoď z hlavy. Ve studiu se takovýhle věci nedělaj, respektive primárně nedělaj. Nulová možnost jakéhokoliv ošetření jednotlivých "stop" respektive - zdrojú zvuku v celkové nahrávce je tak zásadní, že se na to vykašli. Ano osmikanálová zvuková karta bude mnohem lepší cesta. Nebudeš stavět místnosti, pracně vytlumovat, zařizovat, abys pak nahrával na úrovni div že ne mobilním telefonem.

2) kvalitní osmikanálová zvukovka, či i digitální mix je v porovnání s ostatními výdaji natolik dostupná, že to prostě neřeš jinak. Naopak to vem jako základ, se kterým totiž lze nadělat kvalitní práci i "v obýváku".

3) Soundcraft EPM 8 je mixáček, který asi ve studiu nepoužiješ.

4) prostor dimenzuj co největší, když už. Pokud Ti přijede kapela, typicky, dvě kytary, basa, bicí, tak se ti do 3x3 nevejdou najednou - budou-li vyžadovat nahrávání spolu. I kdyby jeli po jednom, je třeba si uvědomit že maj kopec herberku, komba, celé typické bicí nemají vůbec problém zabrat i 2x1,5m. Taky musíš počítat s rozmístěním mikrofonů a stojanů, ambientních mikrofonů atp .... solové zpěvy se nahrávají v kabině, kterou máš v plánu - to je standard, sbory už se dohrávají na place. Pokoukej se na stránky studií, jak to mají udělané, bývají zvykem i neprůzvučná okna mezi jednotlivými "kabinami".

V posledním studiu, kde jsem nahrával je toto, pro inspiraci: https://www.molcarecords.com/
A nebo si teď kamarád dostavěl takovéto: https://vomitorsound.wixsite.com/info?lang=sk

Vhodně navrhni i světlou vejšku, máš-li možnost. 3m nejsou k zahození, máš pak místo na overheady, ambienty a prostor pro dotlumování stropu, a v neposlední řadě také na vzduchotechniku k větrání, sítě, atd atd ....

5) Mikrofony, to je pro studio základ. To už myslím pohledej starší vlákna, tady toho najdeš habaděj....
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Uživatelský avatar
pavlii
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 414
Registrován: úte 06. říj 2009 11:00:25
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba nového studia

Příspěvek od pavlii » pon 01. úno 2021 10:41:23

Přesně. Jen doplním:

- u takových zvukovek už bývá 1-2 ADAT kanály, takže další případná rozšiřitelnost ohledně I/O je otázkou "pár korun" (ve srovnání s celým tím budgetem). Já si třeba rozšiřoval takhle vstupy o další osmici, práce s tím je potom pořád stejná (tj. nevznikají žádné extra komplikace).

- mixpult bych fakt neřešil; pokud bude mít zvukovka vlastní HW DSP routovací matici (což je opět u takových zvukovek skoro standard), tak máš možnost monitorování bez latence (a k ničemu jinému by ti ten mix stejně nesloužil - leda bys fakt chtěl jeho HW při náběrech a i jeho summing na výstupu - ale to je myslím pro úplně jiná studia, minimálně rozpočtem).

P.
Obrázek
home recording: Cubase Pro 12, WaveLab Pro 11 / Dynaudio BM6 + A500 / Antelope Discrete 8 Pro SC

Odpovědět

Zpět na „Nahrávání a práce ve studiu“