zvukař - amatér

Otázky a odpovědi ze STUDIOVÉ PRAXE - co, jak a proč dělat atd. (otázky na techniku směřujte do sekce Zvuková technika).
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Lexx
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 9
Registrován: pát 04. srp 2023 12:35:55

zvukař - amatér

Příspěvek od Lexx » ned 06. srp 2023 15:02:57

Jo, povýšil jsem na církevního zvukaře, ozvučení kostelů a dětské sbory no a co...
"naučíme vás vše potřebné" - ale houby studuji Kubáta a Sýkoru - Elektronické
hudební nástroje...doporučte něco, teoretický základ oboru, děkuji.

Uživatelský avatar
mmmartin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 196
Registrován: pát 11. čer 2010 11:09:34

Re: zvukař - amatér

Příspěvek od mmmartin » ned 06. srp 2023 16:31:32

To v knihách nevyčteš. Hlavně potřebuješ mít schopnost technicky uvažovat - znám řadu lidí, kteří - ač jsou inteligentní a třeba i vysokoškolsky vzdělaní - nepochopí, čemu slouží pojistky (jak říkával pan Horníček: Moje chápání končí rýglem). A více než studium knih ti pomůže spřátelit se s někým, kdo zvučí alespoň na základní úrovni co se složitosti techniky týká. Teprve poté, se budeš aspoň v základech orientovat v nejen v tom, CO ten člověk dělá, ale bude ti jasné i to PROČ to dělá, je čas na studium literatury.

Uživatelský avatar
Lexx
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 9
Registrován: pát 04. srp 2023 12:35:55

Re: zvukař - amatér

Příspěvek od Lexx » ned 06. srp 2023 16:42:46

OK. měl jsem z životě čtyři magiče kotoučáky, tři kazetové a pár gramofonů...není to pravda moc
ale, víc nepotřeboval. Umím číst schéma zapojení a udržím v ruce trafopájku, mám měřáky i oscil
ovládám výpočty Ohma a Kirchhoffa jsem profesí metalurg ne elektronik.
spousta literatury (Hofhans, Bozděch, Kubát, Toman apod.) děkuji.

Uživatelský avatar
mmmartin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 196
Registrován: pát 11. čer 2010 11:09:34

Re: zvukař - amatér

Příspěvek od mmmartin » ned 06. srp 2023 19:39:40

Tak to máš správně nakročeno, první podmínka je splněná. :wink: Ale vedle studia z knih potřebuješ hlavně kontakt s praxí, ze začátku alespoň jako pozorovatel. Něco se dá taky vykoukat z různých "školení" na YT, tam je ale problém v tom, že řada z nich jsou bláboly - tady je možné se částečně orientovat z komentářů pod videem.

Uživatelský avatar
Lexx
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 9
Registrován: pát 04. srp 2023 12:35:55

Re: zvukař - amatér

Příspěvek od Lexx » pon 07. srp 2023 10:18:01

Jo, ozvučení kostela je tvrdý oříšek adepta zvukařiny...profil stropu je nepravidelný a podporuje
odrazy hlas faráře až k ovečce vzálené cca 50m, když se to zapojí halabala jak stereo v obýváku
výsledek (interferencemi) je pak možná horší. Inu každý jednou nějak začínal, že.

Uživatelský avatar
mmmartin
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 196
Registrován: pát 11. čer 2010 11:09:34

Re: zvukař - amatér

Příspěvek od mmmartin » pon 07. srp 2023 12:04:25

V prostoru jako kostel skutečně nemá cenu se pokoušet o stereo. Do všech reproduktorů stejný signál, když je na to technika zpožďovat reproduktory pro zadní řady v závislosti na vzdálenosti od řady nejblíž k oltáři, kvůli srozumitelnosti se krotit s nízkými kmitočty (téměř) bez ohledu na, co to udělá s barvou hlasu, když je na to technika, vychytat (odladit) 2 - 3 kmitočty, na kterých nejochotněji nasazuje zpětná vazba, proti vazbě pomůže i (zase: když je na to technika) udělat kmitočtový posuv o několik centů (možná desítek centů - nutno vyzkoušet).

Uživatelský avatar
Lexx
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 9
Registrován: pát 04. srp 2023 12:35:55

Re: zvukař - amatér

Příspěvek od Lexx » pon 14. srp 2023 9:31:32

Ha, opět jedna učebnice zvukaře - fonoamatéra, přibližně z epochy Kubáta ovšemže
dnes pramen notně zastaralý ale, může se ještě někomu v praxi hodit...
https://www.antikavion.cz/kniha/hudebni ... 975-172200

Odpovědět

Zpět na „Nahrávání a práce ve studiu“