....proč to musí hrát tak nahlas?

...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném
Pravidla fóra
...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném.
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od Návštěvník » pon 20. črc 2015 12:52:22

Ono je to asi v prvom rade o tom aký materiál sa dostane k zvukárovi. Keď sa dovalí guláš už z pódia tak to sebelepší aparát nezachráni. Niekto si dá záležať na aranži, vie sa umravniť s monitormi a pridá k tomu muzikantské umenie(spomenutý Čechomor alebo jazz) ...a niekomu stačí, že je to nahlas.
Každý zažil, že ho kapela tlačila do nezmyselných hlasitostí a narazil na speváka ktorému nerozumieš ani keď spieva a capela a nie to ešte s takým randálom za chrbtom.
Za hlasným hraním sa skrýva neschopnosť a nie vždy len zvukárova ale padá to aj na hlavu interpreta.

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od MADMAX » pon 20. črc 2015 15:31:57

Já bych k tomu dodal ještě pár věcí: pokud je ozvučovací aparatura špatně nastavená (od majitele, který je zpravidla na menších akcích také "sám sobě systemdesignerem"), nezfázovaná, někdy dokonce už nesmyslně instalovaná (doporučuji si najít na netu foto z Dačického festivalu - něco takového snad nikdo nemůže dostat do fáze...), tak "kroutící" zvukař od kapely může jenom tiše trpět a sakrovat. Kromě toho, že to celé hraje blbě, pozná se takový aparát také podle toho, že stačí na ploše popojít o pár kroků, aby se zvuk markantně změnil - jednou zmizí basy, podruhé vršek, někde to "ječí", jinde není rozumět... Druhé "zlo" jsou potom zvukařské přístřešky na open-air akcích - snad každý zvukař mi dá za pravdu, že "pod stánkem" je skoro vždy slyšet něco úplně jiného, než co potom slyší lidé okolo. Zatímco zvukař za pultem se snaží zkrotit řezavé středovýšky, pro všechny ostatní už celý aparát "huhlá" - anebo obráceně. Jediné řešení je pro zvukaře vyběhnout ven mezi lidi, na to ale leckdy není čas a leckdy to ani skrz tlačenici nejde... třetí obvyklý "žertík" je, když pořadatel na přestavbu z Monkey Business na Metallica Revival VČETNĚ ZVUKOVÉ ZKOUŠKY nechá v programu 30minutovou pauzu (za tu dobu se obvykle nestačí "velká" kapela ani sbalit z podia...). Také mne moc baví, když mi po koncertě člověk, který stál v první řadě pod podiem (tedy asi metr ZA PA SYSTÉMEM) přijde vyčítat, že vůbec neslyšel zpěv. Ano, měl tam být nějaký frontfill, ale co s tím mám JÁ dělat??? NESTŘÍLEJTE NA ZVUKAŘE, DĚLÁ CO MŮŽE.
MAD

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 808
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od PeBe » úte 21. črc 2015 8:11:22

[OT]
Jo, zvukař má těžkou práci... ;-)
https://www.youtube.com/watch?v=Ccpk7o5Cevk
[/OT]
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Frenk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: stř 27. srp 2008 12:14:05
Bydliště: Opava

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od Frenk » úte 21. črc 2015 10:09:58

Pěkně to sepsal MAD, někdy místní obsluha ani neví co je ta fáze. Poslední dobou hlavně potkávám lidi co si koupili nějaký line array "typ" navalí 3,4 kousky na stranu asi jak se jim to hodí. Pak k tomu příjdeš pustíš si CD a říkáš si že je to nějaké divné. Většinou to pak nejde ani rozumně ekvalizovat. A někdy ještě zvukovka jen 15m, což pro kapelu se samplama, zivym syntakem, 4ma zpevama, 2ma kytarama bez monitoraku je kolikrat problem to vubec stihnout natahat a zapojit. A zvukovka pro mě probíhá tak že si dopředu nastavím vše EQ, gate, kompresy tak jak obvykle mám. A jen zkusíme zda to vůbec hraje upravím gainy a nastavím kapele odposlechy(to je u digipultu vec kterou nejvic nesnasim, zvlast kdyz neco piska a musim se jeste prepinat na graficky EQ :evil: ). Pořadatel ještě pičuje že jsme nehráli na přistavěné bicí a zdržujem, přitom by se dalo ale sakra kdyby to bylo aspoň nalazené a nedělalo krásnému nástroji jako je buben ostudu a technicky bylo v pořádku. A ty stánky, to je opravdu někdy opravdu obrovský kazizvuk. Někdy pokud to jde si je nechám odstavit za sebe, kdyby začlo pršet tak se rychle zase přesune. Často to ale místní obsluha nechápe. :-)
Never ask FOH sound engeener "Are you DJ?" because he can kill you....

Uživatelský avatar
Návštěvník

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od Návštěvník » úte 21. črc 2015 12:39:41

To je pravda ...ale ne duvod proc to musi hrat tak nahlas :D

Ota
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: ned 08. led 2006 15:06:12

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od Ota » úte 21. črc 2015 12:41:21

MAD: úplně přesně vystiženo! Bohužel si toto žádný pořadatel zde nepročítá. Jenom dodám, že někdy i ten 30 ti minutový čas pro přestavbu bývá luxus. Někteří pořadatelé i po opakovaných dohadech s klidem znovu a znovu nechávají tisknout programy akce s nulovým časem přestaveb. Nikdo jim také nevysvětlí, že pro rockový nářez musí být odpovídající akustika okolního prostředí a poměrně velký sál, či otevřené prostranství, publikum poměrně daleko od hrany pódia a hluk-akceptující publikum.

Frenk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: stř 27. srp 2008 12:14:05
Bydliště: Opava

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od Frenk » úte 21. črc 2015 13:09:06

Proč to musí být tak nahlas to je složité, někdy to totiž nemusí být ani tak nahlas ale třeba to řeže na nějakých středovýškách což je ve finále více nepříjemné a lidem připadá více nahlas než když je to čisté a opravdu více nahlas a to je to co jim vadí podle mě. A potom věc vkusu, já to mám u rockové a jiné tvrdé muziky rád a i jako návštěvník jsem nespokojen pokud to pořádně netlačí. Naopak když zvučím třeba Ladě tak se snažím ať je to spíše příjemné, srozumitelné a pěkně zabarvené. A i tahle bezesporu jemnější kapela má pasáže kdy to trošku zařve když se do toho opře bubeník i s perkusákem ale já prostě jim nechávám plnou dynamiku.....tak to prostě je tak to tak posílám dál. Toť venku....v klubech se spíše jen snažím dorovnat kapele....a bohužel dobře lazený sroťák s bubeníkem, který má dobrý úder je kravál a kdo jde na bigbít měl by s tím počítat. Dále kolikrát je v klubu mixák utopený někde v vzadu u baru, často nízký strop a lidi toho požerou tolik že prostě člověk má permanentně pocit že je to málo ačkoliv vepředu jim to trhá hlavy. A zase bohužel když majitele klubu to asi nezajímá, kolikrát já už se snažil poradit jak to předělat/zlepšit ale výsledky asi takové jako když to zajdeš říct do nejbližšího stromu v okolí. A pak určitě jsou i magoři co přehulí cokoliv...ale teda to si myslím že těch je jen velmi málo. :)
Never ask FOH sound engeener "Are you DJ?" because he can kill you....

Cajs
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: ned 12. čer 2011 19:28:17

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od Cajs » úte 21. črc 2015 16:52:02

Páni kolegové,
prosím, neprzněte naši krásnou mateřštinu. Kdo sem zavedl tu hrůzu, že každý druhý místo ladění napíše lazení??? BRRR! FUUUJ! :roll:

Frenk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: stř 27. srp 2008 12:14:05
Bydliště: Opava

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od Frenk » úte 21. črc 2015 20:12:13

sed -e "s/lazení/tuning/" aby se grammarnácek neposral :)
Never ask FOH sound engeener "Are you DJ?" because he can kill you....

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » úte 21. črc 2015 20:39:12

To je myslím moravismus, to je nutné respektovat. My tady kolem Prahy taky píšeme pro některé lidi dost divně a to právě je ta "mateřština", tou spisovný jazyk nikdy být nemůže. Na druhou stranu bych fakt nikomu nenadával do nácků, navíc je to jen překlad z angličtiny, kde se už opravdu některé příspěvky (i rodilých mluvčích !) nedají číst, neb jsou skutečně funkčně pologramotní. No a tihle se pak ohánějí údajným nacismem těch, co se anglicky psát aspoň trochu naučili...
To bychom si do našeho jazykového prostředí (které je stále kompaktní a dosti vzdělané) neměli z jejich přetahovat, nemá to tady právě ty reálie v pozadí.

H.M.

Cajs
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: ned 12. čer 2011 19:28:17

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od Cajs » úte 21. črc 2015 20:43:36

verbální substantivum ladění

1. osoba ladím ladíme
2. osoba ladíš ladíte
3. osoba ladí ladí
rozkazovací způsob laď laďte
příčestí činné ladil
příčestí trpné laděn
přechodník přítomný, m. ladě3 ladíce
přechodník přítomný, ž. + s. ladíc
verbální substantivum ladění

Slovo "lazení" v češtině neexistuje.

Neposere, ale tahá to za oči a uši a svědčí o negramotnosti pisatele. ;-)

Frenk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: stř 27. srp 2008 12:14:05
Bydliště: Opava

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od Frenk » stř 22. črc 2015 9:19:22

Ber to tak že nepíšu česky ale ostravsky :-) Máš sice pravdu že jsem udělal chybu, ale tady se člověk snaží psát k tématu.....a pak se tady založí pět příspěvků k takové prkotině. A k tématu nic :?
Never ask FOH sound engeener "Are you DJ?" because he can kill you....

MADMAX
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 465
Registrován: stř 09. led 2008 8:41:16
Bydliště: Vršovická 30/808, PRAHA 10

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od MADMAX » stř 22. črc 2015 10:42:27

tak já bych to nebral jako takovou prkotinu, když vidím, že i novinář v tištěném médiu je schopen napsat "vyplívá", vadí mi to snad ještě víc než metal potichu. :-/ Ale jak správně konstatují Hubert s Frenkem, v tomto případě se jedná o nářečí, takže bych to nekvalifikoval jako prznění mateřštiny nebo svědectví o negramotnosti... Musíš si Cajsi uvědomit, že na našem státním území kromě nás, šulinů z Prágru, žijí i kmeny, jejichž řeč je takřka nesrozumitelná - když Ti někdo řekne "choď důle", budeš vědět, co po Tobě chce??? Nebo takové "rožni!" - jak mám rožnit, když nemám ani rožeň ani podsvinče??? :-D :-D :-D
MAD

Cajs
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: ned 12. čer 2011 19:28:17

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od Cajs » stř 22. črc 2015 16:55:08

MADMAXI, nářečí beru. Všechny příklady, které jsi uvedl mi přijdou roztomilé. Ale upřímně: slyšel jsi někdy někoho vyslovit: "To se nedá poslouchat, NALAZ si tu kytaru!", nebo: "LAZICÍ knoflík je na rádiu ten vpravo." ? Uznávám, že je to asi úchylka a můj problém, ale jak slyším, nebo čtu "lazení", tak mi naskakujou pupínky. A přitom je to zlozvyk několika málo posledních let. :-) Fakt by mě docela zajímalo, kde se to vylíhlo. :-D

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Re: ....proč to musí hrát tak nahlas?

Příspěvek od Zdeněk Prodance » stř 22. črc 2015 17:48:17

Tyhle hláskové změny nemusí probíhat všude stejně, to je právě jedna z věcí, kterými se od sebe nejen nářečí, ale i jazyky liší. Existují nějaké víceméně obecné linie, ale v daném čase někde už k vývoji došlo a jinde ne, my tady přece taky říkáme hladit-hlazení a nikomu to nepřijde divné, jinde jim nepřijde divné ani ladit-lazení. Jsou prostě trochu jinde nejen prostorově, ale i na linii vývoje jazyka a je úplně jedno, jestli napřed nebo pozadu anebo v paralelní větvi. Fakt nemá smysl někoho, kdo nejspíš zcela správně používá svůj skutečný mateřský jazyk, přesvědčovat o tom, že my víme líp, co má jak říkat. Je samozřejmě možné, že jde o novotvar i v rámci toho nářečí, ale každý živý jazyk se vyvíjí. Spisovný bych vyžadoval například v učebnici, ne na foru.

H.M.

Odpovědět

Zpět na „Bar“