Podnikání bez oprávnění

...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném
Pravidla fóra
...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném.
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Abraxas

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od Abraxas » čtv 02. kvě 2024 8:13:09

.. a FÚ neřeší.. např. reproboxy, mixy, kabeláž atd. jen k výdělečné činnosti, ale uliješ tam klidně svoje kombo, procesák, odposlechy, bubeníkovy škopky.. oni jsou na FÚ jen úřednice, kterým musíš jít na ruku s platnými doklady, co na těch dokladech je za apec, nikdy nepoznají - nerozumí tomu....

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3592
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od blaha » čtv 02. kvě 2024 8:18:33

Na druhou stranu pak ale musíš taky DPH účtovat i zákazníkům, čímž se třeba pro obce a organizace staneš dražším, protože oni si to DPH neodečtou. K tomu min. první rok přiznání DPH každý měsíc. Je to na zvážení co se vyplatí, každopádně jako plátce, nebo uplatňovat náklady se dá přejít vždy.
Za mě prostě střední cesta, jak jsem psal, pokud máš někde zaměstnání, tak ŽL a uplatňovat náklady procentem.
Pro letošek je hranice pro soc. poj. 105520,- (8794,-/měs.), procento nákladů 60%, tak to vychází cca 263800,- fakturace/rok, ze kterých se ještě nemusí odvést soc. pojištění.
Z těch 105k daňového základu se pak odvede 15% daň a cca 5% zdravotní pojištění což je nějakejch 21 tis.

Bonus, obec, hasiči, organizace, nebo i firmy, není problém pro ně vystoupit, protože to můžeš zdokladovat a pochopitelně můžeš dát vyšší cenu (klidně i o 50%) proti ceně bez dokladu, navíc s tebou asi nebudou moc diskutovat jestli přišlo málo lidí, atp., tam už většinou na to peníze jsou vyčleněné.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Abraxas

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od Abraxas » čtv 02. kvě 2024 8:26:03

... to je blbost... dražší nikdy nejseš. protože máš levný nákup, tak můžeš klidně být za stejnou cenou jako neplátce.. ten draze koupil, ale já mluvím "za sebe", který to má jako další činnost pro zábavu.. mám stavební firmu 30 let - toto jsou pro mě drobný!!!

Uživatelský avatar
Abraxas

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od Abraxas » čtv 02. kvě 2024 8:30:18

.. asi nemá cenu mě poučovat o ekonomice, když jsem začal podnikat v roce 1988 - ano - začalo se podnikat v už za komančů na oprávnění od Národního výboru...

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3592
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od blaha » čtv 02. kvě 2024 8:44:58

To je v tom, že to tak nebereš a máš to pro zábavu, navíc už v účetnictví jedeš, soc. a zdravotní platíš, tak se ti to už do tohohle nepromítá a celý se to rozpustí a ztratí. Navíc ve stavebnictví se to začaruje ještě víc protože vstup s 21%, výstup s 15% nebo přenesená. To je ale jinej level, kterej tady asi nebude, hlavně nemáme od tazatele další doplnění informací a vůbec ani žádnou ZV.

Pokud budeš jen DJ, cajky máš, nebo i když ne, tak je to většinou jen ta prvotní investice, tak při fakturaci prodáváš hlavně práci a tu znákladovanou nemáš, ono za 100k bez DPH nakoupit a za 100k bez DPH vyfakturovat, tak jsi na nule (máš teda cajky, ale prachy ne). Dobře, těch dalších 100k už je výdělek, ale k tomu musí jít ještě 21k DPH a nepočítám náklady na účetního, každý měsíc DPH a vedení daňové evidence, to může být 20-30k/rok, místo toho, že ti jednou za rok někdo zpracuje daňové přiznání.
A pokud to nemáš kde rozpustit, a budeš mit pravidelně násobně vyšší procento nákladů než příjmů, tak tě z toho finančáku vezmou pěkně po létech, protože sice ta ženská neví jaký je rozdíl mezi zesilovačem a kombem (i když dneska si to klidně vygůglí :-)), ale určitě jí je jasný, že když jsi stále mínus, tak asi na tom podnikání není něco dobře.

Předpokládám, že se tu bavíme o modelu, že s dokladem odehraje za rok třeba 10 akcí po 10-15 tis., pak to není na velký podnikání. Pokud bude mit narvanej kalendář akcí za 20+ tis. vetšinou firemek, pak je to na plný podnikání a DPH.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Abraxas

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od Abraxas » čtv 02. kvě 2024 8:54:47

..a většina akcí co dělám, jsou jen nákladové - mě to prostě už 40 let baví... dotáhnu na ozvučení celý rack s digimixem, 5 KW RCF, bezdráty, Rode, a .... no my jsme malá zájmová školní skupinka.. tam tancují 10-letá děvčátka, nebo malý sportovci... my vám dáme max 500 korun!!! plivl bych si do chsictu, kdybych si od nich něco vzal, jinak su pravidelně a oblíbený... najímán na sportovní akce .. ale za 2.000,- Kč je to jen za opotřebení....zájmová sdružení prostě nemají prachy a trápí se... pak musí být majitelé firem, jako já které to prostě baví...

Uživatelský avatar
Abraxas

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od Abraxas » čtv 02. kvě 2024 8:55:50

Oprav se!! DPH je od 2024 12%

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3592
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od blaha » čtv 02. kvě 2024 9:01:06

Ano 2024 12%, do konce 2023 15%, já třeba v nižší sazbě nejedu vůbec, takže ji tak trochu ignoruju :-), ty to máš jako sponzoring, máš to k hlavnímu podnikání, které ti předpokládám generuje zisk a i těch pár dokladů se nákladově při zpracování ztratí.
To je předpokládám, ale jiná situace. Pokud by jsi to měl jako jediný předmět podnikání, tak prostě pokud budeš neustále v červenejch číslech, tak se po nějaké době začne finančák minimálně ptát.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
Abraxas

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od Abraxas » čtv 02. kvě 2024 9:10:11

.. nějak nedokážu "uchopit" proč mě furt řešíš.. muziku dělám prokazatelně daleko dýl než Ty.. baví mě to.. asi víc než tebe.. :evil: :evil: protože chceš z toho něco vytět ale zatíms nedal jediný argument k témutu...jen blábolíš o zisku a nákladech.. a evidenzě o tom nic nevíš.. bez urážky !!! ale seš jen konzument bez reálných znalostí....předpokládám , že mě opět budeš knokautovat.. miochodem.. nésu tady nové konópek.. už to tady sleduju 10 let...

Uživatelský avatar
Abraxas

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od Abraxas » čtv 02. kvě 2024 9:13:05

V odpovědi jsou chyby protože, su už 50 dislektyk a dysgrafyk a bojuju s tím...

Uživatelský avatar
Abraxas

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od Abraxas » čtv 02. kvě 2024 9:15:14

Já to vidím třeba až po 3,4 přečtení a píšu jako 8 letý děcko.. a to je průser u majitele firmy....

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1456
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od exxxi » čtv 02. kvě 2024 13:16:15

Vidím to stejně, jako Blaha. Pro člověka, který v týdnu nějaké zaměstnání a o víkendu dělá zvuk, není nic horšího, než než se stát plátcem DPH. Obecní úřady zajímá jen výsledná cena, akci dělá ten, kdo ji udělá za 10ooo.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 137
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od Palko » čtv 02. kvě 2024 17:07:15

Pánové,
Téma je Podnikání bez oprávnění.

Vysvětlil jsem to v přechozím příspěvku.
Stručně ještě jednou - umělecká činnost není živnost, živnostenský úřad Vám nemůže vydat živnostenský list na uměleckou činnost ani ho po vás nebude nikdy chtít.

Jiná věc a také jiný úřad a také jiná případná kontrola jsou daně.
A i tady se to větví na daň z přijmu (z které se může odvíjet povinnost platit SZP) a DPH.

A tady na to není žádná šablona.
Někoho se ŽL ani DPH netýká - jako např. můj kapelním - zpěvák vlastnil celé PA a vlastně vše zvučil, ale stále to byl jen umělec bez ŽL a protože i chodil v týdnu do práce jako zaměstnanec týkala se ho jen daň z příjmu z umělecké činnosti.

Někdo jiný nakoupí PA a jen zvučí - pokud ne pro obce a firmy - zase se ho týká jen přiznat příjmy a zaplatit daň z příjmu. Předpokládám, že je zaměstnán a toto dělá jako koníček za občasný příjem.

Pokud se někdo chce ozvučování a pronájmem aparátu živit - určitě se nevyhne ŽL, placení si SZP, daně z příjmu.

Podle výše přijmu se mu pak může stát, že bude muset být plátcem PDH protože překročil aktuálně
2 miliony obratu.

Pokud příjmy má menší než je hranice 2 miliony, může se dobrovolně zaregistrovat jako plátce DPH což mu zlevní nákupy materiálu - aparátu, auta, podia, dodávky, nafty, telefonu, pneumatik.....vše co bude používat k podnikání - tedy ozvučování, případně pronajímání.
Ale naopak bude na každé faktuře ke své ceně muset vybrat od objednavatele DPH, kterou pak bude FÚ odevzdávat....napořád, i když už nic kupovat nebude. Tím může být pro obec, která si DPH nemůže uplatnit proti někomu jinému dražší.

Tady je to na zvážení.

- použité zkratky: FÚ - finanční úřad, SZP - sociální a zdravotní pojištění, ŽL - živnostenský list,
PA - ozvučovací systém, DPH -daň z přidané hodnoty

Ať to hraje....

Palko.

jarakri
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 02. led 2020 7:50:59

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od jarakri » čtv 02. kvě 2024 18:42:59

Nepochopil jsem - pokud jsem zaměstnanec nemám ŽL a uměleckou činnost si chtěl nechat příležitostně zaplatit od obce, školy nebo firmy na základě čeho to oni dají do účetnictví? Např. sepsáním smlouvy? A zároveň by mě pak ta smlouva sloužila k daňovému přiznání? Děkuji.

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 137
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od Palko » čtv 02. kvě 2024 19:47:32

Pro jarakri:

Není to myslím typické...myslím, že většinou amatérští hudebníci, DJ....vystupují pro soukromé pořadatele - svatba, narozeniny, soukromé koncerty a párty...
Pokud si je objedná obec nebo škola, umí každá obec, škola s nimi sepsat dohodu o provedení práce a na základě této dohody jim již zdaněné honoráře vyplatit...tedy již se nikde dál nedaní.
Podobně to může udělat i soukromý podnik, ale pravděpodobně to pro něj nebude daňový náklad a honorář bude vyplacen z účtu (myšleno z účtu účetnictví, né z účtu bankovního) - náklady na reprezentaci - který není pro firmu daňovým nákladem. Pak stačí pouze firmou vypsaný výdajový pokladní doklad - pro zaúčtování vyplacené částky firmou s tím, že tuto částku si daňově vyřeší sami hudebníci.

Ať to hraje...

Palko.

Odpovědět

Zpět na „Bar“