Podnikání bez oprávnění

...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném
Pravidla fóra
...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném.
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 689
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od mkarr » čtv 02. kvě 2024 19:51:54

Když čtu tuhle diskuzi, docela se mi ji daří dělit na dvě skupiny příspěvků.

Kritika a obhajoba lidí, co dělají zvukařinu, DJing, uměleckou činnost na takové úrovni a s takovým obratem, že pokud na to nemají papír, jsou reálným trnem v oku těm, kdo v tom oboru podnikají oficiálně.

Teoretizování o vhodnosti, nevhodnosti, legálnosti hobíků, co se těmahle činnostma jen baví, a když z toho náhodou kápne víc, než kolik se do toho vrazilo, tak je to jen příjemný bonus, ale velmi těžko záměr.

První uvedené téma celkem chápu, i když některé příspěvky už dávno překročily hranici hysterie a i když tady na fóru s tím naprosto nic užitečného neuděláme. Jestli někdo takový někomu kazí kšefty, jediný kdo s tím něco může udělat je finanční nebo živnostenský úřad, případně další orgáni. Takže je úplně zbytečné tady brečet, nadávat a nervovat se. Kdyžtak jít brečet na ten úřad.

Co se hobíků týče, tak většina z nich administrativu a legalizaci činnosti neřeší a většina z nich taky reálně tou činností nevydělává. Spíš v tom mají prachy co se v lepším případě někdy vrátí. A jestli tihle kazí ceny profesionálům, kteří to se zvukařinou myslí vážně, investují do ní mnohem víc času a můžou si dovolit lepší vybavení , protože je používaí pravidelně, mají hormadu zkušeností, protože je sbírají pravidelně a věnují se té činnosti naplno a hobík s minimálním zázemím, minimálními možnostmi a přístupem typu, "když budu mít čas, tak tek kšeft vezmu", je pro ně konkurencí, tak to fakt není vina hobíka.

A je jen otázka, kde je hranice mezi těmito hromádkami a jestli tahle debata někoho donutí dělat něco jinak.

Na druhou stranu, pořadatelé akcí na kterých se tábory hobby a profi umělců a zvukařů střetávají, taky nejsou padlí na hlavu úplně. Možná neznají, nebo neocení všechny rozdíly, ale když o něco jde, vědí že tam rozdfíl je.
Pohybuju se trochu kolem křesťanských akcí a zvuk na nich dost často zajišťují amatéři. Ale v minulých letech bylo několik primic (Primice je slavnostní bohoslužba čerstvě vysvědcenoho kněze) a to je prostě událost! A všechny dělali profesionální firmy, protože u nich se předpokládá, že i kdyby jich večer před akcí polovina onemocněla, prochcaly jim cajky, umřel náklaďák.... tak že si s tím budou umět poradit a důležitá akce nebude ohrožená. Stejně tak že si budou umět poradit když se něco nečekaného stane přímo na akci Ať už organizačního nebo technického. Že to profesionál pokryje personálně, vybavením a know-how. A v tomto vidím hlavní rozdíl. Když pořádám akci z nějakého důvodu důležitou, nechci aby selhalo něco co můžu ovlivnit výběrem dodavatele a jsem ochotný za kvalitu zaplatit.

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 135
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od Palko » čtv 02. kvě 2024 20:18:20

reakce na mkarr:
...Jestli někdo takový někomu kazí kšefty, jediný kdo s tím něco může udělat je finanční nebo živnostenský úřad, případně další orgáni...

To ale vůbec finanční ani další orgáni nezajímá, jestli někdo někomu kazí kšefty.
finanční - bude zajímat aby přiznal všechny příjmy a zaplatil všechny daně
živnostenský - jestli neprovozuje nějakou živnost, na kterou nemá ŽL (třeba muzikanti po akci rozváží ožralé domů a kasírují si je jako TAXI).

Jestli si já pozvu na své narozeniny tu kapelu nebo tuhle případně mi to ozvučí Venca nebo Béďa si rozhodnu jen já, na základě mé zkušenosti - pokud ji už mám, nebo na základě referencí.
A nebo někdo jen podle peněz, které má v peněžence na základě principu - aby se vlk nažral a koza zůstala celá. To znamená - chci aby se říkalo, že jsem měl na mé párty živou kapelu a plno beden ale nejlépe jen za benzín a jídlo. A když hned z kraje párty bude téct pivo a tvrdej proudem, tak mě nakonec většina párty pochválí (navrch přidám hromadu steaků).

Ať to hraje...

Palko.

Uživatelský avatar
mkarr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 689
Registrován: pon 28. říj 2013 19:21:32
Bydliště: Moravské Budějovice

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od mkarr » čtv 02. kvě 2024 21:07:47

Palko:
Ale tak to bylo myšleno. Když někdo kazí kšefty tím, že by měl danit a nedaní, měl by mít živnost a nemá, bude to zajímat možná, nějaký ten úřad.

jarakri
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 02. led 2020 7:50:59

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od jarakri » čtv 02. kvě 2024 21:55:57

Palko píše:
čtv 02. kvě 2024 19:47:32
Není to myslím typické...myslím, že většinou amatérští hudebníci, DJ....vystupují pro soukromé pořadatele - svatba, narozeniny, soukromé koncerty a párty...
Pokud si je objedná obec nebo škola, umí každá obec, škola s nimi sepsat dohodu o provedení práce a na základě této dohody jim již zdaněné honoráře vyplatit...tedy již se nikde dál nedaní.
Děkuji - typické to není pro profesionály, ale pokud jsi amatér a kamarádovi pomůžeš s oslavou tak to málokdo bude přiznávat když od něj dostane nějakou kačku na benzín. Pokud se, ale jak píše mkarr pohybuje někdo kolem schol a škol a náhodou jednou za rok je ochoten pořadatel přispět "na provoz", ale potřebuje to dostat do účetnictví tak je to pak pro ně s těmi dohodami komplikace a navíc se nad dohodami dost utahuje smyčka od úřadů pokud vím tak už od 1.7.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1456
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od exxxi » čtv 02. kvě 2024 22:28:55

Tady nejde o dohody se srážkovou daní. Normálně ti obec podepíše “Smlouvu o provedení uměleckého díla”. Předmětem je “ozvučení koncertu”. Ty si ji dáš do příjmů a oni do výdajů.
No a kdo chce mít za každou cenu živnosťák, tak kategorie různých “jevištních” pracovníků je tuším bod 72 nebo 73.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
mira13

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od mira13 » pát 03. kvě 2024 0:56:27

exxxi píše:
pon 29. dub 2024 9:25:01
S DJingem se můžeš vejít do kategorie podnikání podle autorského zákona a na to nepotrebujes živnosťák. Daně apod. samozřejmě přiznávát musíš. Zejména jestli mas normální práci bych se na živnosťák vykašlal.
Přiznám se, že jsem o této variantě nevěděl. A to se v tom oboru pohybuji už docela dlouho :-) Respektive neznám nikoho, kdo by fungoval v tomto režimu.
Mezi DJs je praxe většinou taková, že kdo to dělá jen tak sem tam příležitostně, tak prostě jede načerno a neřeší to. Takoví většinou mají takové vybavení a ceny, že pro profíky nejsou konkurencí. A až začnou přicházet první příležitosti se posunout někam dál (firemní večirky, spolupráce se svatebními agenturami apod.) a s tím i potřeba fakturovat a nějak se oficiálně prezentovat, tak si každý zakládá živnost. I většina profíků ale vedle toho dělá ještě něco, takže tu živnost často mají (včetně mě) jako vedlejší činnost v tom režimu, jak už tady někdo popisoval.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1456
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od exxxi » pát 03. kvě 2024 2:18:48

Mě zase překvapilo, že youtubeři živnosťák mít musí. Nejsou totiž placeni za obsah, ale za reklamu. A to na autorský zákon neprojde.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Abraxas

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od Abraxas » pon 06. kvě 2024 22:39:28

--- Jen bych se vrátil k tomu přihlášení jako plátce DPH obecně....ve VŠEM JE TO JEN VÝHODA!!!!! Většina živnostníků a malo podnikatelů se toho bojí...to je naprostá pitomost!!!! jak už jsem psal nákup aparátu na ŽL .. není jen úspora 21% , ale samozřejmě dostaneš lepší podmínky jako potencionální prodejce /i když si všechno třeba necháš, ale většinou se najdou kamoši, kteří rádi od tebe vezmou, za cenu, kterou by nikdy nedostali)......doprava na místo akce... benzin, nafta, a co já vím na co jezdíš bez DPH!!! a co všechno spotřebuješ... každá blbá prodlužka...Obecně všechny státní organizace účtují radši náklady od registrovaných podnikatelů-plátců obecně se vždy musí uvádět č.j. ŽL, kdy a kým byl vydán a plátci s dvacelitetou bezdlužnou tradicí jsou vždy ve výhodě... já sám jsem NIKDY NEBYL VE ZTRÁTĚ .. jinak by si mě dávno FÚ tak podal, že bych dochcal....

Uživatelský avatar
Abraxas

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od Abraxas » pon 06. kvě 2024 22:50:06

Přiznám se, že nevím jak kasírovat podle autorského zákona, vůbec nevím vo co gou...ale jako každý z Vás kdo zvučí komerční akce a kasíruje love za produkci ( a není autor, producent, DJ, MC apod) ale zajišťuje ozvučení, nebo třeba jen osvětlení nebo snad doprovodnýprogram vč, např cateringu byste měli mýt ŽL.. je to zadarmo - volná živnost a máte klid...

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1456
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od exxxi » stř 08. kvě 2024 3:19:23

Pokud by to adminovi vadilo, můžeme udělat samostatné téma.

Dostali jsme u DPH zase k dojmologii. Můžeme ale přejít k číslům a realitě.
Psal jsem o zcela konkrétním modelu, kdy je člověk v týdnu v práci jako zaměstnanec (tedy neřeší daně a nic okolo) a k tomu 20x do roka dělá akci za 10ooo a 20x akci za 5ooo, všech 40 akcí s dokladem.
Co rozporuji:
1) Na větší akce doporučuju kolegy s velkými bednami. První, co kulturní komisi zajímá, jestli jí těch 50ooo vyfakturuje jako fyzická osoba nebo plátce DPH. 50ooo+DPH nedají.
2) Úspory na DPH. Konkrétní výpočet k příkladu nahoře:
Jako neplátce DPH:
Dostanu na účet 300oooKč. Náklady jsou 60oooKč paušál na auto (a taky je tam naleju). Nic si do výbavy si nekupuji, všechny peníze chci do domácnosti.
Z 240ooo zisku odvedu 36ooo daně a 16200 zdravotní. Zbylo mi 187800.
Jako plátce DPH:
Dostanu na účet 300oooKč. Odvedu DPH a zbyde mi 247934 Kč. Náklady na auto jsou 60ooo (a taky je tam naleju). Jsem tedy
na 187934. Daně 28190, zdravotní 12686. To je 147058. Později mi možná vrátí 10413 DPH z 60000 za palivo, tak se můžu dostat na 157471.
Pořád mi někde chybí 30329Kč. Za pět let je to přes 150ooo.
Počítat do toho ještě sociální nemám teď sílu, ale platí ho v hlavní práci.
Když si budu chtít každých 5 let koupit nové bedny za půl milionu, ušetřím na vratce DPH 87ooo a to se vyplatí, proti
projebaným 150ooo???
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Damton
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 492
Registrován: pát 07. dub 2017 11:29:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od Damton » stř 08. kvě 2024 6:55:04

to exxxi: Ano, přesně tak, pár let nazpět jsem si to počítal taky, mám sca 20-30 akcí za rok, a mám klasické zaměstnání a zvukařina je vedlejší příjem OSVČ, být plátcem DPH se mi nevyplatí, pokud tedy nehodlám s tím nějak extrémně čarovat a nakupovat jako pro sebe a bez dokladu to strkat kamarádům.
Naprosto všem obcím pro které jsem zvučil bylo moje neplácovství nebo plácovství úplně buřt, zajímala je koncová cena , a žádná z obcí pro kterou zvučím plátcem DPH není.
Chápu taky "Abraxas" že se v placení daně našel, a vidí v tom pro něj spoustu výhod. Ale nám "malým" to vůbec nic nepřinese, naopak odnese. A myslím že jsem tehdy počítal správně.

Uživatelský avatar
Abraxas

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od Abraxas » stř 08. kvě 2024 8:18:45

exxxi píše:
stř 08. kvě 2024 3:19:23
Pokud by to adminovi vadilo, můžeme udělat samostatné téma.

Dostali jsme u DPH zase k dojmologii. Můžeme ale přejít k číslům a realitě.
Psal jsem o zcela konkrétním modelu, kdy je člověk v týdnu v práci jako zaměstnanec (tedy neřeší daně a nic okolo) a k tomu 20x do roka dělá akci za 10ooo a 20x akci za 5ooo, všech 40 akcí s dokladem.
Co rozporuji:
1) Na větší akce doporučuju kolegy s velkými bednami. První, co kulturní komisi zajímá, jestli jí těch 50ooo vyfakturuje jako fyzická osoba nebo plátce DPH. 50ooo+DPH nedají.
2) Úspory na DPH. Konkrétní výpočet k příkladu nahoře:
Jako neplátce DPH:
Dostanu na účet 300oooKč. Náklady jsou 60oooKč paušál na auto (a taky je tam naleju). Nic si do výbavy si nekupuji, všechny peníze chci do domácnosti.
Z 240ooo zisku odvedu 36ooo daně a 16200 zdravotní. Zbylo mi 187800.
Jako plátce DPH:
Dostanu na účet 300oooKč. Odvedu DPH a zbyde mi 247934 Kč. Náklady na auto jsou 60ooo (a taky je tam naleju). Jsem tedy
na 187934. Daně 28190, zdravotní 12686. To je 147058. Později mi možná vrátí 10413 DPH z 60000 za palivo, tak se můžu dostat na 157471.
Pořád mi někde chybí 30329Kč. Za pět let je to přes 150ooo.
Počítat do toho ještě sociální nemám teď sílu, ale platí ho v hlavní práci.
Když si budu chtít každých 5 let koupit nové bedny za půl milionu, ušetřím na vratce DPH 87ooo a to se vyplatí, proti
projebaným 150ooo???
Já jsem zase psal z pohledu OSVČ - né zaměstnance - "exxxi" nazval bych ty nesmyslé výpočty neznalostí účtování a ekonomiky provozu... ekonomii mám vystudovanou - sice za komančů, ale principy platí stovky let, byť u nás máme tak 100 novel ročně......

jarakri
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 02. led 2020 7:50:59

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od jarakri » stř 08. kvě 2024 9:38:48

Abraxas píše:
stř 08. kvě 2024 8:18:45
"exxxi" nazval bych ty nesmyslé výpočty neznalostí účtování a ekonomiky provozu... ekonomii mám vystudovanou - sice za komančů, ale principy platí stovky let, byť u nás máme tak 100 novel ročně......
No já přes účetnictví nejsem, páč jsem zaměstnanec v technickém oboru a o to víc mě to zajímá a prosím tedy odborníka na rozebrání, kde exxxi má chybu kvůli které to celé shazuješ? Exxxi si dal práci rozebral nějaký modelový příklad a spočítal a ty to shodíš jednou neurčitou větou - to mě na foru připadá nespravedlivé a pro ostatní nic neřešící. Prosím tedy o dopřesnění ať to má nějaký význam i pro nás ostatní co o těchto věcech sbírají informace. Děkuji.

jarakri
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 02. led 2020 7:50:59

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od jarakri » stř 08. kvě 2024 9:47:13

Abraxas píše:
stř 08. kvě 2024 8:18:45
Já jsem zase psal z pohledu OSVČ - né zaměstnance
A to mě také nedá - není to trochu odklon od názvu vlákna bez upozornění? Zkus se vžít do role ekonomického amatéra, který z toho má pak v hlavě pěkný chaos. Děkuji.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1456
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Podnikání bez oprávnění

Příspěvek od exxxi » stř 08. kvě 2024 10:10:51

Ještě doplním, proč 60ooo na auto. Jezdíte na akce starým Kangoo a rodinu vozite novou Oktávkou. V tom případě můžete uplatňovat paušál na to Kangoo 5ooo měsíčně/ 60ooo ročně a není potřeba řešit knihu jízd a zejména schovávat účtenky od benzinu.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Odpovědět

Zpět na „Bar“