OSA

...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném
Pravidla fóra
...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném.
  • Reklama
  • DEMO 15
Kubanec
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 20. črc 2006 14:49:17
Bydliště: Savín
Kontaktovat uživatele:

OSA

Příspěvek od Kubanec » stř 24. čer 2009 22:43:29

Zdravim, kromě zvučení mám taky kapelu a občas hrajem, tak mě zajimá jak je to s OSA když se nevybirá vstupny, jesli se to musi hlásit a takovy věci, na osa.cz sem se teho moc nedozvěděl, dík za rady
Čím víc toho víme, tím víc otázek si klademe a tím víc zjištujeme jak málo toho víme.

george_58
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 203
Registrován: úte 19. pro 2006 9:48:50
Bydliště: Český Těšín
Kontaktovat uživatele:

Re: OSA

Příspěvek od george_58 » stř 24. čer 2009 23:37:58

Si děláš srandu? Na jejich webu je právě napsáno vše...

Je jedno zda vybíráš vstupné nebo nevybíráš. Všechny akce MUSÍ být hlášeny předem. Po akci (pokud ti tam nepříjde kontrola) jim zasíláš přehled o skutečné návštěvnosti, vstupném a seznam hraných písní a podle toho ti vystaví FA.

SoundMaster
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 14
Registrován: ned 27. dub 2008 12:13:35

Re: OSA

Příspěvek od SoundMaster » čtv 25. čer 2009 6:53:02

No jo, ale OSU přece platí pořadatel, ne? Takže my jako kapela jsme povinni mu odevzdat papír s repertoárem a tím by to pro nás mělo hasnout, ne?
(Jiná věc je, když jsem sám pořadatel a sám hraji...)
A jak je to třeba s plakatáma...
Dejme tomu, že hraju na akci. Vstupné je zdarma, je to povolený u starostky obce... Můžu si pověsit plakáty nebo taky musím být někde nahlášený, třeba na MěÚ?
A co povolení k produkci? To dostanu od OSY?
Dík.
Vím, že nic nevím.

Loon
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 45
Registrován: pát 21. črc 2006 6:59:48
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Re: OSA

Příspěvek od Loon » čtv 25. čer 2009 7:06:56

Pokud na akci kapely hrají pouze vlastní tvorbu a ani jedna z nich není registrována OSA, pak se nic neplatí. Ale pozor, OSA jsou pěkný zloději a posílají složenky i když tyto skutečnosti v povolovačce zdůrazníte.
Kapela se o to nestará, povolení obstarává pořadatel, jak jižzde bylo uvedeno.

Uživatelský avatar
pavel_Guitar
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 7
Registrován: stř 10. čer 2009 12:25:39
Kontaktovat uživatele:

Re: OSA

Příspěvek od pavel_Guitar » čtv 25. čer 2009 7:56:58

Loon píše:Pokud na akci kapely hrají pouze vlastní tvorbu a ani jedna z nich není registrována OSA, pak se nic neplatí. Ale pozor, OSA jsou pěkný zloději a posílají složenky i když tyto skutečnosti v povolovačce zdůrazníte.
Kapela se o to nestará, povolení obstarává pořadatel, jak jižzde bylo uvedeno.
Přesně tak to není, těmhle lichvářům musí pořádající platit za jakoukoliv muziku. I za autory co nejsou registrovaní, a i když budeš hrát svoje vlastní skladby.

Loon
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 45
Registrován: pát 21. črc 2006 6:59:48
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Re: OSA

Příspěvek od Loon » čtv 25. čer 2009 8:46:18

To je právě omyl, který OSA podporuje a zneužívá. Za vlastní tvorbu se neplatí. Za co taky. Platí se přeci autorům za užívání jejich díla, pokud toto neužívám, nemám za co platit. To bychom za chvíli mohli platit i za to že mluvíme!!! :evil:
Tyto informace mám od kamarádů, kteří akce pořádají, bude lepší, když se vyjádří někdo, s osobními zkušenostmi.

Uživatelský avatar
Jakub
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 250
Registrován: čtv 02. úno 2006 11:40:53
Kontaktovat uživatele:

Re: OSA

Příspěvek od Jakub » čtv 25. čer 2009 9:19:19

Jelikoz funguju jako zvukar, muzikant, ale kolikrat i producent akci, tak zkusim ze zkusenosti popsat, jak to u OSA funguje.

Pokud poradam ples, akci, zabavu, kde hraje kapela co hraje prevzate veci, nebo mix sve/prevzate, musim vzdy dolozit repertoar, nahlasit kapacitu salu, vysi vstupneho a mesto ve kterem se akce kona. Maji na to vzorecek, neco jako maximalni kapacita salu 500 lidi, vstupne 50,- Kc, mesto Benesov (napriklad). Nasobi se pocet lidi (pozor, nebese se v potaz skutecna navstevnost a skutecny pocet prodanych listku, ale to, kolik je mozne do salu nacpat lidi (podle poctu zidli a pod), tohle se nasobi s cenou vstupneho a pak nasobi koeficientem mesta (dan podle poctu obyvatel), coz byva neco jako 0,xx. Vyjdou vetsinou sto korunove castky.

Pokud hraje kapela, ktera hraje vlastni tvorbu, neplati se vubec nic. Jednou takhle prisel pan kontrolor, zasel do hospody kde byl jukebox. Majitel mu ukazal smlouvu, vse OK. Zasel za mnou k mixu a ptal se po poradateli. Sdelil jsem mu, ze to jsem ja a zacala vasniva diskuze. Kapela amaterskeho formatu hrajici JEN vlastni tvorbu (cela akce se tocila na MD, takze by to zpetne bylo dohledatelne) a s chlapikem sem se rozloucil, ze se s nim dal nebudu bavit. Neco blekotal, ale zmizel.

Ja tem kontrolorum tu praci nezavidim, cely je to vydridusina. Nerikam, ze majitele hospod apod., by nemeli mit platnou smlouvu, ano, ale aby OSA kontrolovala i undergroundovy festacky, jestli tam nahodou nekdo nehraje jednu prevzatou pisnicku, to uz je hodne...

Nehlede na to, ze kdyby se tohle fakt dodrzovalo, tak OSA neni bohata tak jako ted, byla by MEGA bohata, jeste tak 20x tolik. Pokazdy kdyz nekde zvucim, zazni CIZI pisnicka. A v 95% to s OSA poreseny neni... Jako zvukare me to ani zajimat nemusi. Ale proste neni. Pak by ty akce uz nikdo neporadal, i tak je to hranici prodelecnosti.

OSA, Integram a dalsi instituce jsou velky molochy, ktery se radi nazerou a snazi se vydelat na vsem. Co bych ja zpoplatnil je pouzivani MIDI k "zivymu" hrani. Jestli neco kurvi muziku, tak to neni ani tak kopirovani, jako pouzivani MIDI fajlu a predstirani ze hraju... :((

...není třeba hrát nahlas...

J.J.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 600
Registrován: pon 21. led 2008 18:38:20

Re: OSA

Příspěvek od J.J. » čtv 25. čer 2009 9:23:23

OSE se opravdu nemusí platit v případě, že se na akci produkuje tvorba která nespadá pod jejich zastoupení. Má to jeden háček - tato skutečnost musí být oznámena písemně na OSU minimálně 14 dnů před akcí (včetně seznamů skladeb), pokud to takto pořadatel neučiní je OSA oprávněna dle znění zákona vybrat poplatek i za takovouto akci.
Stanovení výšky poplatku je samo o sobě dost legrační - nevím jestli neproběhla nějaká novela ale zhruba dva roky nazpět co jsem pořádal jakousi akcičku to bylo bráno ve vztahu ke kapacitě sálu a u otevřených prostranství existoval jakýsi koeficient počtu lidí na m2. Zda se vybírá vstupné či je akce zdarma je úplně jedno.
Jinak OSA produkci nepovoluje - pouze inkasuje poplatky za autorské právo.
Zvukař bez www stránek

Uživatelský avatar
Jakub
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 250
Registrován: čtv 02. úno 2006 11:40:53
Kontaktovat uživatele:

Re: OSA

Příspěvek od Jakub » čtv 25. čer 2009 9:56:12

Vulgarni slovo bylo slovo k*u*r*v*i* - to admin: To mi uplne moc vulgarni neprijde, ale budiz :)

...není třeba hrát nahlas...

george_58
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 203
Registrován: úte 19. pro 2006 9:48:50
Bydliště: Český Těšín
Kontaktovat uživatele:

Re: OSA

Příspěvek od george_58 » čtv 25. čer 2009 9:59:00

Já taky pořádal akci. Vyřídil jsem si povolenku na městě, nahlásil to na OSA..během akce dorazil kontrolor a začal mě tahat od mixu, abych s ním vyplnil jakýsi formuláře, tak mu říkám ať počká, že jsem sice pořadatel, ale zároveň jediný zvukař a zrovna se dochystala jedna kapela a začínala hrát, tož jsem nemohl. No počkal cca 30 minut :-)

Všecko bylo v pohodě, dokud na mě nevybafnul, že vlastně ta kapela co hrála, hrála přetextovanou populární hudbu..samozřejmě je to blbost, ti kluci mají hudbu svojí. To jsem mu řekl, že s tím ale nesouhlasím, nebyl čas, nakonec jsem mu to podškrtl. Doma jsem se pak díval do papíru a bylo tam napsáno, že během náslechu 40 minut zjistil, že kapelY! hrají převážně přetextovanou populární hudbu... Prostě chtěl inkasovat za amatérské kapely se svou tvorbou. Naštěstí jsem celý koncert nahrával z výstupů mixu. Takže jsem pak pěkně napsal na OSu, že s tímto nesouhlasím ani já, ani kapely a že mám všechno nahrané a pokud budou chtít zaplatit, tak to sice zaplatím, ale celé to zveřejním a udělám jim pěknou ostudu. Nakonec mi dorazila faktura na 750 Kč - součástí akce bylo v pauzách reprodukovaná hudba na přání(něco jako jukebox) a po akci diskotéka cca 4 hoďky. Takže to jsem zkousl(nezkousl bych kdyby to bylo kolem litru a víc). Takže pokud mohu doporučit, pořadatelé, koncerty si nahrávejte a budete mít klid :)

Co jsem rád, je to, že se nemusí posílat seznamy hraných písní na diskotéce(to by byl pěknej nesmysl) a pak taky to, že kontrolor vůbec neřešil z čeho se ta reprodukovaná hudba pouští, byly to totiž mp3 a né origo CD. To je ale další věc postavená na palici, protože nechápu proč bych měl mít origo CD, když poplatek tak či tak odvádím...

Je to ale stejně svinstvo, poplatky platíme všude a pak ještě takové .. Kamarád z anglie, který tady žije ten systém OSY absolutně nechápe..říkal že tak přísné to v GB v žádném případě není.

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1329
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: OSA

Příspěvek od Pavel Sedlák » čtv 25. čer 2009 12:51:40

Trochu se to řešilo i tady: viewtopic.php?f=17&t=554
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Uživatelský avatar
midnight_man
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 194
Registrován: pát 26. pro 2008 0:38:32
Bydliště: Somewhere Between Beats
Kontaktovat uživatele:

Re: OSA

Příspěvek od midnight_man » ned 05. črc 2009 17:09:33

taka ista bordel organiazacia, s tym rozdielom ze u nás máme dokonca 2 take. Fujtabl je to!
5kW Sound/EM,Beyma,Uli,QSC,DBX/, 2kW Lights, Dáke tie otáčajúce sa hlavy, 200mW ILDA Laser(20kpps)/Kvant/, 3kW Smoke.

Uživatelský avatar
zkrachovalej Dj
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 68
Registrován: sob 17. pro 2011 11:02:46
Bydliště: Liberec

Re: OSA

Příspěvek od zkrachovalej Dj » pát 28. srp 2009 16:11:01

zdravim.dělám menší akce a tak mě napadlo,jak mam ose poslat repertoár když budu dělat diskotéku,já sám nikdy nemůžu vědět co budu hrát,hraju přece podle lidí.asi by mě lidi vyfakovali kdyby ctěli něco zahrát a já jim řekl že tu skladbu sice mám,ale že ji nemůžu hrát pač sem si ji nzaplatil :lol:
já sti nemam žádný zkušenosti a tak by mě zajmalo kolik bych platil.
sál kam se vejde 100 lidí,vstupné 30 Kč.počet obyvatel v obci je 300. hraju jen z Pc Mp3...... předem dík
Pauza s Djingem byla potřebná... začít znovu je neodkladná záležitost

kalfar
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 241
Registrován: ned 19. srp 2007 16:21:00
Bydliště: Podkrkonoší

Re: OSA

Příspěvek od kalfar » pát 28. srp 2009 20:41:22

Mám takový tušení že se platí jen podle velikosti sálu a vstupného, repertoár tam je proto aby věděli mezi kolik umělců to mají "rozdělit". Takže jim tam napiš vše co máš.
Žijem, pijem, tancujem! Jsem velký a tvrdohlavý!

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1329
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: OSA

Příspěvek od Pavel Sedlák » pát 28. srp 2009 23:05:52

OSA by měl být zrušen !
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

Odpovědět

Zpět na „Bar“