TL072

...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném
Pravidla fóra
...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném.
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Cajs
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 170
Registrován: ned 12. čer 2011 19:28:17

TL072

Příspěvek od Cajs » pon 25. črc 2011 13:39:07

To chce klid. Tady vůbec nejde o techniku, ale o náboženství a to je pak každý exaktní argument zbytečný...

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

TL072

Příspěvek od sledge » pon 25. črc 2011 14:16:28

honza637 píše:Tak CD cosi ve vejškách dělá ale má málo vzorků a silně kreslí a nemá dynamiku. Působí to "stejnovejšky". Krásnej výraz co? Prakticky když si pustíš 10KHz signál z CD a hodíš na skop tak je to vidět. Mezi vzorkama to dopočítává nějakou hodnotu aby přechod mezi vzorkama byl plynulej. Těch vzorků je prostě málo a co je mezi nima se neví. Takže to způsobuje dost brutální zkreslení toho signálu. Přesně timhle problémem trpí digitální pulty, ale daleko hůř. Ono se to tváří že to vejšky hraje ale není to tak.
Koukni se na AD a DA převod od A do Z.....protože to, cos napsal jsou ....... kraviny :o). A nezapomeň, že při DA převodu se rekonstruují jen složky do 20 kHz.
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

TL072

Příspěvek od TomasVv » pon 25. črc 2011 14:59:36

honza637 píše:Tak CD cosi ve vejškách dělá ale má málo vzorků a silně kreslí a nemá dynamiku. Působí to "stejnovejšky". Krásnej výraz co? Prakticky když si pustíš 10KHz signál z CD a hodíš na skop tak je to vidět. Mezi vzorkama to dopočítává nějakou hodnotu aby přechod mezi vzorkama byl plynulej. Těch vzorků je prostě málo a co je mezi nima se neví. Takže to způsobuje dost brutální zkreslení toho signálu. Přesně timhle problémem trpí digitální pulty, ale daleko hůř. Ono se to tváří že to vejšky hraje ale není to tak.
Zajímavé.
Shanonn, Nyquist i Kotělnik s tím problémy neměli. Za mých studijních let stačilo pro dokonalou rekonstrukci sinusového signálu vzorkovat dvakrát větším kmitočtem. Ze dvou vzorků na periodu dokážeš rekonstruovat sinusový průběh. Ani laboratorní osciloskop a spektrální analyzér s tím neměly problém. A dopočítávání nějaké hodnoty mezi vzorky dělal dolnopropustní filtr podle funkce sin(x)/x a děla lto přesně tak, jak měl, protože matematiku moc neokecáš.

Možná tvých 10kHz nebylo sinus, pak bys potřeboval vzorkovat poněkud výš.
A nebo máš blbé CD (nosič) nebo přehravač.
Dělám, co mě baví.

Uživatelský avatar
jef111

TL072

Příspěvek od jef111 » pon 25. črc 2011 15:08:59

To:Cajs
Ty jsi to pěkně vystihl! =D> Náboženství....
Někteří se tu před TLkama klaní, jiní po nich šlapou a klaní se před něčím jiným, něco jako křesťané a arabové... Faktem je že TLka jsou velmi stará záležitost a proto je těžko lze srovnávat s moderními OZ. Všechna čest jim, ve své době to nebylo špatné ale to mluvíme o začátku 80. let. Dneska je to 30 let pryč a používání tohoto přežitku v moderní elektronice v signálové cestě považuju za velmi špatné, je to přešlapování na místě. Zvášť když je to i v pultech s cenovkou ke 100 tisícům docela běžné. Když tento postup uplatňovala např. Tesla za minulého režimu, všichni na to pluli jaké to jsou přežité krámy. A vesměs opravdu byly. Ale když dnes do "rádoby moderního pultu" světoznámý výrobce nacpe 30 let staré krámy za 2 kačky kus jen kvůli výrobní ceně, je to zcela v pořádku???
Vždycky když vyjde nový model mixpultu a je v něm zase to samé jako v předešlých 50-ti typech a čtu ty nadšené reakce novopečených majitelů jak "je to úplně jiná liga", popadám se smíchy za břicho...
Nebudu tvrdit že vše v čem je TLko je k ničemu, na vesnickou tancovačku to asi stačí, stejně tak na výstup CD/DVD přehrávače za 8 stovek z Teska to vyhoví. Když někdo chce věc skoro zadarmo, má ji mít a logicky mu to pak bude stačit. Ale v profi audiu toto nemá co dělat, to se na mě pánové nezlobte!
A ohledně toho digitálu jste tady tuším trochu off topic :-) Stejně kdo tvrdí že CD na 16bitech se vzorkovačkou 44,1kHz je na audio v pořádku, ten má dle mého skromného názoru přeci jen mírné mezery ve vzdělání :-) ...Ale to jsme taky dobově na začátku 80. let kdy v podstatě nic lepšího nebylo technologicky realizovatelné ;-) Jen je smutné, že se tomu začalo říkat hifi, i když to je zvukově krok zpátky i proti tehdejšímu analogu :x natož dnes.

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 635
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

TL072

Příspěvek od honza637 » pon 25. črc 2011 19:02:09

No pánové, vyjma Jefa a safy (možná ještě někdo další, zkoumat to nebudu) umíte, jak se zdá, napadat spíš než racionálně argumentovat. Kamenujte si klidně, obdivujte TLka a budem všici spokojeni... No problem :lol:
Ztrácet tu čas zřejmě nemá smysl. Koho z vás to zajímá, dohodněte se se mnou přes email nebo SZ a není problém udělat poslechový test. Kdo z nějakého důvodu nechcete přijmout i jiný názor než se obvykle učí a propaguje tak toho radši nechte. Jednak si škodíte a pak napadáním a ječením stylu DOKAŽ NÁM TO či KECÁŠ KRAVINY ... Ten důkaz tu byl, jen nikdo z vás nepřijel se přesvědčit. Co to, hej?
Navíc jsem zvyklý se bavit se slušně vychovanými lidmi, což podle reakcí někteří zjevně nejsou. Nakonec sorry za to že neznám každou zkratku, holt nejsem dokonalý ... někteří na tom evidentně budete líp.. nu což
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2684
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

TL072

Příspěvek od safa » pon 25. črc 2011 19:45:05

Jezismarja priste radsi zalozim nejaky klidnejsi topic, treba "jaky si mam vybrat mikrofon na zpev po tisici prvni". Zajimave, tak mala soucastka a tak velke diskuse. Ja pro ni chtel jen trochu ucty (staci uklona jen lehka) za zasluhy z let minulych, kdy se o rozvoj zvukarskeho prumislu zaslouzila vic nez kterykoliv jiny IO. Nic vic...

PS: Honzo, hraje podle tebe lip analogovy pult plny TL072, nebo digitalni Vi6? :twisted: :mrgreen:

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 635
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

TL072

Příspěvek od honza637 » pon 25. črc 2011 20:08:20

Zdar Safo, jako pravda je když kouknu do historie že svou práci to udělalo .. no malinkatá úklona budiž =D>
Ohledně toho pultu ... no vedle sebe jsem to neměl ale typnul bych na to TLko.
Mimochodem už jednou nám to nevyšlo, tak třeba někdy v budoucnu ... nepojedeš kolem? Zařídil bych i parkování bez pokuty...

Pro ostatní - Nejsem povinen žádný důkaz nikomu předkládat. Můžete si to změřit a poslechnout sami. Pokud nemáte podmínky, jak jsem již nabídl kontaktujte mě a rád Vám srovnání zařídim. Ideálně skupinově:) Kvalita zvuku se v písmenkách těžko dokazuje
Naposledy upravil(a) honza637 dne pon 25. črc 2011 20:11:06, celkem upraveno 1 x.
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

Frenk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: stř 27. srp 2008 12:14:05
Bydliště: Opava

TL072

Příspěvek od Frenk » pon 25. črc 2011 20:08:36

Honzo nikdo tady TLka vyloženě neobdivuje, víme že jsou i lepší ale také dražší OZ. Podle mě je to TLko zvlášť při jednotkovém zisku celkem dobře použitelné pokud je od slušného výrobce, a i výrobci to vědí a proto v pultu třeba najdeš na důležitějších místech NEčka, TLka na zbytku. Jen je třeba to nepřehánět viz. Vi6 jen na mluvené slovo, telefon, vůbec nemá výšky atd.... a už vůbec není dobré tady na nějaký začátečnický dotaz odpovědět že digi mix vůbec nehraje, a koupený analog bez úprav jen jako telefon.... Mě osobně trápí v ozvučování úplně jiné věci než nějaké to TLko v pultu- přeslechy mikrofonů, akustika místnosti, vazby. Možná až budu jezdit jen venku s perfektní kapelou, s perfektně nastaveným aparátem tak mě nějaké TLko v pultu začne sr...t.
Mimochodem teď na Colours bylo kromě hlavní stage(tam byl analog i digitál) všude digitál, a neměl sem pocit že bych někde poslouchal jako přes telefon a nemělo to výšky.....
Never ask FOH sound engeener "Are you DJ?" because he can kill you....

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 635
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

TL072

Příspěvek od honza637 » pon 25. črc 2011 20:13:12

Frenku, zas a znova- to srovnání. Dokud ho nebudeš mít vůbec nemůžeš tušit o čem se bavíme. A třebas zrovna s těmi vazbami to dost souvisí. Mám starý bezdrát sennheiser SKM4031. Kdekomu vazbí, i mě dost vazbil. Po tom předělání se ta vazba prakticky ztratila. Tenhle jev souvisí jednak s těmi již popsanými výškami vs TL a taky s tim časem ustálení.
Jináč musim uznat že s tebou je docela řeč =D>
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

Frenk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: stř 27. srp 2008 12:14:05
Bydliště: Opava

TL072

Příspěvek od Frenk » pon 25. črc 2011 20:34:30

No já měnil v CD přehrávači NE5532 za nějaký OPA(přesný typ už nevím) a ano rozdíl tam byl. Ale ne takový že by to první vůbec nehrálo a z toho druhého sedl na prdel. Bylo to lepší to jo. Taky poznám rozdíl z origo nahrávky 96/24 vs. obyc 44/16, tady už je to poznat celkem dost, ale opět nemůžu říct že by to druhé vůbec nehrálo.
Never ask FOH sound engeener "Are you DJ?" because he can kill you....

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 635
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

TL072

Příspěvek od honza637 » pon 25. črc 2011 20:47:21

Nojo, ale to je z bláta do louže pokud to hodnotíme takhle. Zkus tam nacpat AD8512 nebo OPA1642. Nota bene, nezapomínej že CD detaily nehraje, nemůže. Tohle můžeš poznat pouze tehdy, když se dostaneš k náběru zvuků z dobrého zdroje , což jest při živém hraní a nebo něčeho co opravdu hraje. Já na tyhle testy používám magentofony Studer A80 a B67 , záznamy mám stočené přímo z vystoupení. A můžu garantovat že tak kvalitní zvuk CD nemůže dohonit ani náhodou.
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

Frenk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: stř 27. srp 2008 12:14:05
Bydliště: Opava

TL072

Příspěvek od Frenk » pon 25. črc 2011 21:02:16

<offtopic>Každý správný hájendista ví že se CD musí nejdříve demagnetizovat http://www.gcaudio.com/resources/howtos ... ation.html a nožičky CD přehrávače od výrobce vyměnit za nožičky s příměsí klokaního ho*na a pak teprve CD hraje i detaily. :-) </offtopic>
Never ask FOH sound engeener "Are you DJ?" because he can kill you....

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 635
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

TL072

Příspěvek od honza637 » pon 25. črc 2011 21:07:17

:lol: :lol: =D>
Teď ale vážně - nemůžeš porovnávat předzesilovač když máš signál horší než to, co porovnáváš ...
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

sledge
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: pát 09. črc 2010 15:57:29

TL072

Příspěvek od sledge » pon 25. črc 2011 21:39:20

Za sebe myslím, že Jeff a Frenk to ocela vystihli, teda až na to, že nikdo nepsal, že CD tady nikdo nestavil za etalon dokonalosti, první s tím přišel až Jefj, když to ostatním vpálil :o)

Abych trošku parafrázoval, tak bych byl rád, aby se na CD, natož na digitál neplivalo, zaslouž si trochu úcty. To, co dokázali od roku 1977 za 4 roky udělat byla fakt neuvěřitelná práce. Vezměte si, jak dlouho trvalo se vůbec vyrovnat datové kapacitě CD v jiných nosičích....


Abych se vrátil k tématu - TLka (spíš podvědomě) také nemusím, obzvláště v profi technice, ale nebudu je zatracovat. Na druhou stranu parametry od TI mě docela překvapily, přímé poslechové srovnání jsem nikdy nedělal...
1) Audiopro s.r.o. - servis, instalace, akustika, podpora: http://www.audiopro.cz
2) Práce všeho druhu (měření, vývoj, poradenství,...)

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 635
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

TL072

Příspěvek od honza637 » pon 25. črc 2011 22:09:20

Však i já říkám že budoucnost v digitálu je, ale pro profesionální použití to prostě zatim nejni. Je třeba tomu dát čas. Přijde mi jen škoda, že se nasazuje až dost brzy. Leckteré záznamy jsou už navždy takové jaké jsou.
Jak jsem psal už dřív, TLko mi nevadí pokud přes něj nejde zvuk a nebo a to jsem zapomněl napsat pokud zesiluje něco, co je horší než to TLko. Pro profi práci by v dnešní době být prostě nemělo.
Jestli chceš srovnání, moje nabídka platí.
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

Odpovědět

Zpět na „Bar“