Vzdělání na profesi zvukař

...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném
Pravidla fóra
...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném.
  • Reklama
  • DEMO 15
Kubasd
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 04. úno 2010 18:27:49

Vzdělání na profesi zvukař

Příspěvek od Kubasd » ned 13. čer 2010 17:56:44

Zdravím, potřeboval bych prosí poradit ohledně vzdělání na profesi zvukař. Na netu se mi nepodařilo ani po dlouhém hledání najít víc než to, že SŠ je vhodná v oboru elektrotechnika. Proto jsem se rozhodl obrátit se na Vás. Proto vás prosím jestli by jste mi neporadili co je vhodné, abych mohl v budoucnu vykonávat tuto profesi. Hlavně bych potřeboval vědet jaká by byla vhodná střední škola. Předem Vám moc děkuji za rady.

Showservice
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 57
Registrován: sob 20. úno 2010 10:32:52
Bydliště: Jihočeský kraj - Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzdělání na profesi zvukař

Příspěvek od Showservice » ned 13. čer 2010 19:35:34

Tady v čr znám jenom jednu přímo zaměřenou školu - "S.E.T. School of Entertainment and Technology" http://www.set-school.cz/

V zahraničí už je jich více...SAE Institute atd...

Jakub

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 806
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Vzdělání na profesi zvukař

Příspěvek od PeBe » pon 14. čer 2010 12:10:07

Myslím, že jakákoliv elektronika je pro základ dobrá a kdyby to neklaplo, budeš mít obor, se kterým se dá uchytit třeba, jako údržbář v nějaké fabrice (docela slušně placené a pokud zaměstnavatel nekupuje mašiny na vrakárně, tak i pohodová práce). Po dokončení SŠ třeba FAMU-katedra zvukové tvorby.
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Kubasd
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 04. úno 2010 18:27:49

Re: Vzdělání na profesi zvukař

Příspěvek od Kubasd » ned 20. čer 2010 19:13:59

Děkuji za rady a kdyby ještě někdo něco věděl tak sem s tím :wink:

OK2MDK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 502
Registrován: sob 31. led 2009 8:09:41
Bydliště: Valašské Meziříčí
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzdělání na profesi zvukař

Příspěvek od OK2MDK » ned 20. čer 2010 19:41:49

najdi si zvukaře co bydlí blízko tebe a jezdi a jezdi, dři a dři, a ono to časem přijde, mezitím studuj nejakou tu elektriku jak psal PEBE

Jericho19
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: stř 29. zář 2010 10:46:37

Re: Vzdělání na profesi zvukař

Příspěvek od Jericho19 » sob 16. říj 2010 14:05:32

Aktuálně řešim něco podobnýho...už někdy v patnácti sem byl audiotechnikou tak trochu posedlej,vlastnil sem nějakej po domácku stlučenej aparát(v pohodě mi to uhrálo kousek zahrady :-D ),kreslil sem si různý návrhy ozvučnic na bedny apod a vůbec sem nemyslel na to,že bych chtěl třeba jednou dělat zvukaře.Tenkrát mě ale naši šoupli(proti mé vůli) na chemickou průmyslovku.Postupem času sem ale zjišťoval,že zvukařině začínám tak trochu "propadat".....ted sem na tom tak,že je mi 19,na tu chemárnu sem se vyprd,takže mám základku a jezdim různě po akcích,abych si aspon ty bedny poslech,jak co hraje a tak.Jeste k tomu bydlim v takový "prdeli",že tu težko seženu zvukaře,se kterym bych jezdil(i kdybych měl tahat kabely a racky se zesilovačema) a vydělal si třeba i nějakou korunu.Nebo jít v 19cti zase na nějakou školu,nějakej ten elektro obor,aby se mi to pak hodilo...Jediný co vim,že zvukařina je jediná práce,která by mě bavila....bud tohle a nebo nic,jen se nemám koho chytnout a "odrazit se od dna"...no nic přestanu tu brečet :D a du hledat....reprákům zdar...

OK2MDK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 502
Registrován: sob 31. led 2009 8:09:41
Bydliště: Valašské Meziříčí
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzdělání na profesi zvukař

Příspěvek od OK2MDK » sob 16. říj 2010 16:25:46

nidky neříkej nikdy, a podivej se okolo, vím že existuje zvukař co má aparát v 8patře paneláku, takže se divej, nebo se nachomýtni k nejaké kapele, oni vesmes neco mají a neví co stím:-)

zhejby
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: stř 15. zář 2010 7:22:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzdělání na profesi zvukař

Příspěvek od zhejby » ned 17. říj 2010 14:12:36

Zdarec, z jaké okresu jsi? Jde o to, že zvukařů nebude nikdy dost. Zvukaři přichází, někteří se zamilují do chlastu a zase odchází. Co je mi třeba platný, že mám ve svém okolí dva velmi schopné zvukaře, se kterými se dá dělat, když jeden neunese bednu a druhý je skrze chlast nespolehlivý, tedy nepoužitelný. Opravdu si najdi zvukaře, se kterým budeš jezdit, třeba večerně si začni dělat elektro průmyslovku, a uvidíš, že to časem půjde. Jde o to, že musíš precizně znát, jak to ty "elektrony ve valnční sféře" dělají, nebo co je uvnitř výkonového tranzistoru NPN. Jsem si téměř jistý, že když zveřejníš, z jaké oblasti jsi a necháš tu mailový kontakt, že se tě nějaký zvukař tady z fóra ujme.
Master Sound
---------------
Účet uživatele byl zablokován administrátorem fóra.

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzdělání na profesi zvukař

Příspěvek od safa » ned 17. říj 2010 16:02:30

Jde o to, že musíš precizně znát, jak to ty "elektrony ve valnční sféře" dělají, nebo co je uvnitř výkonového tranzistoru NPN.
... to bych se skoro hadal ze zrovna tohle neni vec kterou bezpodmine nutne musi zvukar znat. Znam spoustu takovejch, ktery nevedi o valencnich sferach ani zbla a zvukarskou praxi uspesne provozuji na velmi vysoke urovni. Ne, jmenovat nebudu ;-) .

Nicmene obecne mas pravdu, elektro vzdelani rozhodne neni pro pochopeni principu technicke casti zvukariny na skodu.

zhejby
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 53
Registrován: stř 15. zář 2010 7:22:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzdělání na profesi zvukař

Příspěvek od zhejby » ned 17. říj 2010 22:48:13

Zdarec, chtěl jsem tím jen říci, že je určitě dobré, když zvukař při nákupu třeba kabeláže ví, kdy je vhodné a účelné použít kabel, kde je stříbřené, či zlacené měděné jádro, kde se hodí výkonový koax, nebo zda je užitečný, či není třeba kabel z bezkyslíkaté mědi. Pokud tomu rozumí, žádná reklama jej nenalomí a utratí přesně tolik, kolik je potřeba.
Master Sound
---------------
Účet uživatele byl zablokován administrátorem fóra.

Jericho19
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: stř 29. zář 2010 10:46:37

Re: Vzdělání na profesi zvukař

Příspěvek od Jericho19 » pon 18. říj 2010 15:30:52

No pro mě by nebyl si sehnat byt v Ustí nad Labem a v Praze,protože tam mám známý....jinak sem z Ústeckého kraje...a z těch kabelů tady mi de hlava kolem..nebo jak ve fóru Repro/Nexo řešej ten subbas...jestli je to ozvučnice isobaric nebo isobaric push-pull :lol: já vim co je bassreflex,bandpass a "šnek" ale tohle... :)

Uživatelský avatar
Jose1
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 638
Registrován: stř 20. kvě 2009 19:31:19
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzdělání na profesi zvukař

Příspěvek od Jose1 » pon 18. říj 2010 19:04:29

....se učit, se učit, se učit. Třeba sám... :wink:

Zancrow
Nováček fóra
Nováček fóra
Příspěvky: 1
Registrován: stř 20. říj 2021 19:39:56

Re: Vzdělání na profesi zvukař

Příspěvek od Zancrow » stř 20. říj 2021 20:06:48

PeBe píše:
pon 14. čer 2010 12:10:07
Myslím, že jakákoliv elektronika
Jelikož je spousta elektro oborů, tak se chci zeptat jaké by jsi doporučil pro zvukařinu a sound engineering?

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 806
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Vzdělání na profesi zvukař

Příspěvek od PeBe » čtv 21. říj 2021 10:33:35

Máš docela kliku, že po jedenácti letech od původního příspěvku, ještě žiju... :-D
Ano, je spousta elektro oborů, nicméně jsem přesvědčený, že jakýkoliv... :-) Žádná škola tě nikdy nepřipraví pro praxi na sto procent, vždy ti dá jen základy, na kterých budeš později stavět.
Jak zde již bylo napsáno. Elektrotechnické vzdělání není pro praxi zvukaře bezpodmínečně nutné, dává však určitý náskok. Zůstává však to podstatné, pokud jsi hluchý, je jedno, jakou máš školu... :-)

Kdysi, když pánové Werich a Voskovec, psali texty, říkal jim prý pan Jaroslav Ježek: "Když víš proč, nemusíš vědět jak a když víš jak, nemusíš vědět proč." :-)
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Uživatelský avatar
PanT

Re: Vzdělání na profesi zvukař

Příspěvek od PanT » čtv 21. říj 2021 12:17:51

hele, asi takhle - stará garda se mnou nebude souhlasit, ale například vzdělání elektro-slaboproud mi přijde na zvukařinu už téměř zbytečné, tedy kromě získání nějakého povědomí, jak by ty mašinky mohly fungovat... ale s pájkou už dnes fakt jezdí málokdo (výjimky se samozřejmě najdou).
Naopak co bych stále viděl za přínosné je elektro-silnoproud, protože v tomhle ohledu se toho moc nemění a vzdělaných, nebo aspoň uvědomělých silnoproudařů je málo a co si budem povídat - umět si např. změřit upadlou nulu znamená ochránit svůj majetek za statisíce/miliony. Nehledě na to, že až k nám jednou dorazí západní legislativa ohledně toho, kdo co může za jakých okolností provozovat či uvádět do provozu, tak se správný papír může i hodit.
A pak je tu ještě síťařina, tímhle směrem jde samozřejmě už dlouho hodně oborů, včetně toho našeho.
Samozřejmě mezi zvukaři jsou i kuchaři... a taky to dávaj, když mají vůli se vzdělávat, zdrojů je dost.

Odpovědět

Zpět na „Bar“