TL072

...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném
Pravidla fóra
...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném.
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

TL072

Příspěvek od safa » ned 24. črc 2011 15:21:00

Jestli to někdo chcete stavět, proč ne ale nedávejte tam to TL072!
... me prijde ze se tenhle operak desne demonizuje, jak to v tehle oblasti byva. Nerikam ze je to nejakej zazrak, ostatne je taky konstrukcne starsi nez nekteri uzivatele tohoto fora. Ale na cele rade zarizeni v ruznych aplikacich funguje vyborne, maji ho ve svych konstrukcich i uznavane pulty na ktere spousta lidi s dobryma usima odehralo spoustu dobrych akci. Je mi jasny ze dnes uz jsou operaky s mnohem lepsima parametrama ale i tam si myslim, ze si TL072 namisto pozice strasaka zaslouzi spis dustojny obdiv a uctu (a to i z Jiznich cech). V NHL by ho uz urcite zaslouzene uvedli do sine slavy :-).

Frenk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: stř 27. srp 2008 12:14:05
Bydliště: Opava

TL072

Příspěvek od Frenk » ned 24. črc 2011 15:32:12

Já myslím že problém bude v tom že spouta levnějších zařízení nemá tyto operáy originál, ale nějaké čínské pajcy....s ještě horšími parametry než má ten originál.
Never ask FOH sound engeener "Are you DJ?" because he can kill you....

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 636
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

TL072

Příspěvek od honza637 » ned 24. črc 2011 20:29:22

Zdarec pánové, je to velký a až obrovský omyl. Ten operák má strašně dlouhý čas ustálení a proto hraje tak jak hraje. Kdekomu se to líbí, protože vytváří dojem že " má silné vejšky". Omyl - on je zkresluje a proto, že většína aparátů výšky nehraje (nekamenujte mě, je to ověřené měřením) tak se to tak nějak porovná.
Třebas já u EM151 výšky hodně stahoval protože to ječelo. Po předělání pultu s nima nemusim dělat prakticky nic a hraje to velmi vyrovnaně. To samý platí o korekcích. Dalekou většinu věcí není třeba "kroutit" protože pult sám o sobě nekreslí v takové míře, jako kreslil s TLkama. Pokud někde je něco co vyloženě vadí, třeba zpěvy, tak tam se to nedá nekroutit ale jak kdy. Na budič LEDky to prostě ujde, nežere to hodně proudu:)
Jeho současník je třeba LF353 ale ten má tento čas podstatně nižší ale zbytek parametrů je celkem podobný. A stojí ca 10 Kč . Není to drahý a pomůže to. Pak jsou dražší, ale je to taky "jiná jízda". Hodně zajímavý OZ dělá Analog Devices a Linear Technology. Pár věcí jsem s nima dělal a zvukově je to o velký kus lepší.
edit: Třeba Studer nikdy nikam TLka nedal. Všude dávali NE5534 (bipoláry) který taky vyhoví velmi dobře oproti TLkum. Neeve pulty takni nikdy TLka neměly, opět 5534. Naše Tesla pajcovala LFka pod označením MAC155-157 a taky jejich studiový pulty šlapaly jak bejk. Mám z nich preampy s 3 parametrickýma korekcema a pár jsem jich dával do nahrávacího studia kamarádovi a nemůže se je vynachválit. Kvalitou zvuku to převálcovalo i dost drahý moderní preampy. Jestli někdo chce polemizovat, stačí se domluvit a postavit předělaný pult a seriový vedle sebe . Do doby než je možné srovnání přímo to těžko kdo překousne. Ten rozdíl je o to víc brutální, čím lepší je PA systém. Ty EM151 jsem použil protože je kdekdo má.

No a proč se TLka dneska používaji? Cena a nechuť produkovat lepší kvalitu...
Krom toho argument že to dávají všude .. Taky to všude naprd hraje. Když někdo vyskočí z okna, ty budeš skákat za ním jen proto že on to tak udělal?
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

TL072

Příspěvek od safa » ned 24. črc 2011 21:06:41

Koukam, ze husa se ozvala :lol: .

Jsem dalek diskusi nad tabulkovymi parametry tech kterych svabu. Jen mi prijde, ze je bizardni demonizovat neco co leta slouzi rade spokojenym uzivatelum. Priznejme si, ze prakticky nejde zapnout radio aby nehrala skladba ze ktere nektere pardy byly nahravany pres zarizeni obsahujici TL072. Na pulty Euphonix CS3000, ktery jsou plny tehle svabu, byla smichana spousta dobry muziky vcerne hudby ke StarWars. Spousta dobrych koncertu byla odehrana na pulty Soundtracs, MIDAS o kterych vim, ze pouzivaji taky mimo jine tyhle svaby. Pak je jeste spousta firem (rek bych, ze vetsina tech ty ostatnich) ktere TL072 pouzivaji tovnej a o kterych to jen nevim. Honzo, nerikem ji ze vsichni ti uzivatele si nevsimli jak ten jejich pult strasne zkresluje. Verim ti ze dneska jsou lepsi chipy, po vice nez dvaceti le3tech aby ne. Cest KV2jce ze pouziva to nejlepsi co muze, ale delat z TL072 demona kterej znici vsechno co skrz nej projde silenym zkreslenim (vim ze takhle prehnane to nikdo nerekl ale obcas mi to z kontextu a alergicke reakce na jakoukoliv zminku o TL072 vyplyva) mi prijde absurdni. A stejne tak jako vykrik "ze to naprd hraje".

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 636
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

TL072

Příspěvek od honza637 » ned 24. črc 2011 21:25:00

Safo, když ty takhle tak já taky. Behringera používá taky kdekdo a líbí se mu. Víš ono je těžký souhlasit s názorem když nevíš s čím souhlasíš. V momentě, kdy uslyšíš to samý (ideálně živou kapelu) nabranou správně a tim kvalitní zvuk na vsstupu a zesílíš to TLkama a pak něčim lepším (já třeba Linearama) tak je ten rozdíl obrovskej. Do chvíle kdy netušíš jak to zkresluje ( THD, IMD to nejni) tak to prostě nepochopíš. Proto si myslím že tahle diskuse je zcestná a zbytečná.
Když už rejpeš do KV2 dovol, abych ti řekl že s Jirkou Kramperou se znám 2 měsíce a předtím jsem už zkonstruoval a předělal hromadu zařízení která dnes slouží všude možně. Od live po studio a lidi co je mají často dost koukali jak rapidně se nechá vylepšit přenosový řetězec.
Napsal jsi téma TL072 a zatím se mi zdá, že ti spíš šlo o vychválení TLka neb kdyby se objevilo že výrobci montují do svých zázračných krabiček nevhodné součástky že by to uškodilo obchodu. A mimochodem můžeš si být jistý že já už léta TLka nepoužívám a KV2 Audio zřejmě jediná firma taky ne.

Prostě za těch cca 12 let co se věnuju elektrice a zvuku jsem horší OZ neslyšel. Nedá se nic dělat.A jak rád bych TLka používal když VO cena je kolem 2 Kč /ks, to je skoro zadarmo! I blbá MAC156 hraje daaaaaaleko líííp. Na ty Tesla preampy nahrávaly i kapely z Anglie a neměly problem. A to je Tesla, co teprve takový High-end jako Uli! :lol:

Hele malá analogie tohohle plácání - 30 let budeš jezdit Škodou Favorit. Kamarád bude mít Trabanta a soused si doveze Mercedes. Víš že Favorit je lepší svezení než Trabant. Ale když tě jednou soused dovolí si půjčit Mercedes víš co se stane? V tom zlatým Favoritu se ti už tak moc líbit zas nebude že? Jinými slovy srovnáš lepší se stávajícím a stávající s horším a zjistíš že ten Mercedes je super a že je to fajn. A to jsme jen u Mercedesa, pak jsou i lepší značky :-D
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

TL072

Příspěvek od Pavel Sedlák » ned 24. črc 2011 21:37:00

Ano, jsou lepší operáky, ale taky záleží, a hodně, na celkovém použití.
Rozmístění součástek, jejich kvalita, vlastní zapojení, kvalitní napájení a blokování...

Honzo, je fajn, že to sleduješ, ale není to jen v operáku - když postavíš okolo 5534 TR 191 místo TR 151 bude to to samé ?
Když budeš blokovat keramikou a nebo tantalem, co bude lepší ?
Stejně tak například vazební kondenzátory - tantal, keramika, svitek ?

Nechci se hádat, se studiovýma mašinama nemám v podstatě žádné zkušenosti, ale o obvodech něco vím a tvrdit paušálně že to, či ono je šmejd, není úplně v pořádku !


p.s.
nevšim jsem si, že by šafa TL072 obhajoval, pouze konstatoval, že by se nemusely soudit tak příkře...
Zrovna tak nikde nevidím rejpání do KV2, na rozdíl od Tebe, kdy napadáš kde co a za vzor dáváš KV2, což už začíná vypadat docela komicky.
Jak to, že když je to tak skvělé, si ještě svět z toho KV2 nesednul na prdel ?

Velkým obdivovatelem Behringerů nejsem, ale nelze jim upřít, že za cenu, co stojí, odvádějí docela dobrou práci.
Naposledy upravil(a) Pavel Sedlák dne ned 24. črc 2011 21:56:47, celkem upraveno 3 x.
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 636
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

TL072

Příspěvek od honza637 » ned 24. črc 2011 21:49:38

Inu Pavle, super že reaguješ. U toho TLka jsem taky napsal že ideální je jako budič LEDky nebo i jinde ale ne ve zvukové cestě. U TLka ( obecně OZ) vůbec nezávisí na součástkách kolem. (používáme samozřejmě kvalitní součástky - metalizhované rezistory 1%, kvalitní kondy) Berme to ve významu kvality přenosu zvuku. Rozdíl bude pouze ohledně impedancí. To je samozřejmě věc konkrétního použití stejně jako návrh plošného spoje. Blokování přímý vliv nemá, pokud to nekmitá tak se dá říct OK. Já dělám často s lineáry a to jsou rychlé OZ, budiče linek cca 900V /us takže věř něco o tom vím. Vždy platí tantal a co nejblíž OZ. Další věc je kvalitně filtrovat co do toho leze. Ideální je filtrem uříznout pásmo nad 40kHz. Ohledně kondíků ve vazbách - samozřejmě žádný kondík nejlepší kondík. Pokud máš malý offset nbo to přímo nevadí z nějakého konstrukčního důvodu tak je dobré použít odporovnou vazbu. Pokud kondík, tak elektrolyt a paralelně k němu svitek . Je to kvůli fázovému posuvu a hlavně zkreslení ve vyšších kmitočtech. Tantal pracuje velmi dobře pokud je polarizovaný, což obvykle není.

K těm součástkám mimo OZ - u rezistorů používám metalizované odpory kvůli stálosti a kvalitě. Uhlíkové časem mění hodnoty a šumí. Kondíky pokud to jde kvalitní keramiky (do zp. vazeb) a kde je třeba tantaly (blokování) a svitky.
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

TL072

Příspěvek od Pavel Sedlák » ned 24. črc 2011 21:55:37

No fajn, a co s tím má zákazník, který má rozpočet řekněme 15 000 Kč na mix, dělat...

Ten, který má 2 000 000 Kč, asi nebude OZ vyměňovat a rovnou si pořídí pořádný mix - třeba Vi6, kde jsou, mimo jiné, převodníky Studer...
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 636
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

TL072

Příspěvek od honza637 » ned 24. črc 2011 22:09:25

Tak to zas pro změnu nehraje z principu a na vstupech to má podobnej xindl ...
Ten kdo má 15 litrů by si měl koupit něco jetýho z vyšší třídy, pak se rozmyslet jestli to myslí vážně a když jo tak přišetřit. A nebo nebýt línej a upravit si to co má. Znáš to přísloví nejsem tak bohatý abych si kupoval levné věci?
A pokud ani to ne, ať si koupí šrot za 15 ale ať si to pouští na diskotékách kde hraje CD nebo MP troska a nebo doma kde to nikomu nevadí. ;-)
Nakonec lepší OZ než TLko co do zvuku nestojí o moc víc, stačilo by tam dávat i hloupatý LF a NEčka. Ceny so srovnej.
A mimochodem téma je TL072 a ne marketing!
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

Uživatelský avatar
Pavel Sedlák
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1326
Registrován: úte 24. črc 2007 12:44:06
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

TL072

Příspěvek od Pavel Sedlák » ned 24. črc 2011 22:14:56

Jo, druhou ruku doporučuju - naprostej souhlas.

Vi6 nehraje z principu ?
No nic, už to nebudu dál komentovat...

Díky za upozornění, že se bavíme o TL072

zde HOWGH
Nemám strach z lopaty, mám strach ze srpu a kladiva

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 636
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

TL072

Příspěvek od honza637 » ned 24. črc 2011 22:23:23

Jasan, o opravdové funkci a principu digitálního zpracování zvuku jak to známe by to nebylo na psaní. To je spíš sednout ke kafi a namalovat si jak to opravdu funguje. Já to pochopil teprve dost nedavno :oops: Ale věděl jsem už dávno že magnetofon a LP hraje daleko líp než cokoliv jiného =D>
A zpět k TL...
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

Frenk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: stř 27. srp 2008 12:14:05
Bydliště: Opava

TL072

Příspěvek od Frenk » ned 24. črc 2011 22:28:41

To je zajimavy ze ty NE5534 maji stejny Slew Rate jako to TLko.....ale maj vetsi bandwdth 10Mhz vs 3Mhz TL..ale i ty 3 pro zvuk musej stacit ne? a podstatny vliv na prenos vyssich kmitoctu ma slew rate teda aspon si to myslim :?
Never ask FOH sound engeener "Are you DJ?" because he can kill you....

Frenk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: stř 27. srp 2008 12:14:05
Bydliště: Opava

TL072

Příspěvek od Frenk » ned 24. črc 2011 22:32:22

A digitalni zpracovani, jako ja chapu ze ma nekdo proti PCM44/16, kde je jen treba na 10kHz 4 vzorky...ale dneska mame i 96/24 ci 192/24...ci DSD zpracovani...to je podle tebe taky nepouzitelne ?

a jeste k TLku...harmonicke zkresleni 0.01% dosahuje az pri 40kHz, jinak je mnohem nizsi. Na mysli mam TLka od Texas Instruments http://focus.ti.com/lit/ds/slos080j/slos080j.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; ...zajimave by bylo porovnat s jinym vyrobcem/pajcem.
Naposledy upravil(a) Frenk dne ned 24. črc 2011 22:37:32, celkem upraveno 2 x.
Never ask FOH sound engeener "Are you DJ?" because he can kill you....

honza637
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 636
Registrován: ned 18. kvě 2008 23:42:26
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

TL072

Příspěvek od honza637 » ned 24. črc 2011 22:36:47

No sry ale to samý... jen kosmeticky vylepšený. Měl jsem tu čest si tohle poslechnout a jako lepší ale furt se nechytá . Ale typ na ok digitál mám - KV2 audio teď vyjelo s novou špožďovací linkou která je v zesilovačích aparátů aby rovnala pásmo a sype 20MHz / 1 bit ... žádná komprese, prakticky pulsní převod a to je nářez...
Vraťme se ale k tématu nebo martin bude muset zas upravovat vlákno a přiděláme mu práci :oops:
Analog je analog - trochu toho šumu tam být musí...

Frenk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: stř 27. srp 2008 12:14:05
Bydliště: Opava

TL072

Příspěvek od Frenk » ned 24. črc 2011 22:40:00

No a není právě to 20MHz/1bit DSD ?
Never ask FOH sound engeener "Are you DJ?" because he can kill you....

Odpovědět

Zpět na „Bar“