Pády pódií, konstrukcí, střech...

...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném
Pravidla fóra
...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném.
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Pády pódií, konstrukcí, střech...

Příspěvek od safa » pon 22. srp 2011 11:48:30

Kdyz uz Martin tema prejmenoval do obecnejsiho duchu tak tu mam neco informaci k nestesti v Ottawe:
Přílohy
ottawa-stage-colaps.jpg

Uživatelský avatar
Petr V.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: ned 14. zář 2008 20:57:37
Bydliště: Mezi Prahou a Plzní.

Pády pódií, konstrukcí, střech...

Příspěvek od Petr V. » úte 23. srp 2011 16:35:55

Sedlová střecha na podiem o rozměru 25x15m má plochu asi 450m2, pokud fouká vítr z boku ,proudí vzduch hodně podobně jako u křídla letadla.
Boeing 747 má plochu křídel 520m2 a vzletovou hmotnost 450t, dokáže to zvednout do vzduchu při 150km/h (viz videa na Youtube ze Saint Martin). Při nárazu větru může být rychlost proudění až 200km/h, trvá třeba jen minutu ,ale vztlak na střechu podia může být až 700t , podle plochy střechy.

Cirkusáci tohle už sto let řeší vrchlíkem ve špičce stanu,ten při takovém rázu uletí a tím se sníží vztlak. Při velkém větru už nepomůže ani tohle..

Čím víc bude festivalů pod širým nebem, tím víc bude takových to katastrof. Tím jak zabíráme víc a víc plochy pro svoje konání , ubývá místa ,kde by se mohla příroda beze škod vyřádit.Říká se tomu globální klimatické změny a přiživuje se na tom spousta šmejdu.

Pokorný
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 22
Registrován: sob 23. črc 2011 17:53:36

Pády pódií, konstrukcí, střech...

Příspěvek od Pokorný » stř 14. zář 2011 16:26:24

Jak tu byla řeč o napínacích a kotvících lanách podií. Tak mě dneska celkem pobavilo upevnění podia dnešní akce "hod mobilem" kolem podia se postavily čtyři dodávky, lana se chytly za kola dodávek a dotáhly je. :-D A samozřejmně starší dodávky před podium a ty novější uklidily stranou za podium. :-D Přišlo mi to směšné, ale vymysleli to dobře, nemuseli kuchat dlaždice a dodávka je závaží dost slušný.
S přáním hezkého dne Pokorný

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Pády pódií, konstrukcí, střech...

Příspěvek od CharlesBass » pon 05. pro 2011 1:36:10

Ono jednoduše svalit na někoho vinu .. asi nejde. Jak jen letmo vypočítal Petr V. vztlak sedlové střechy .. myslíte, že 700tun by udrželo x kolíků v zemi? Nebo kolik betonových panelů a jak by se muselo přivést aby to odpovídalo ?? Jaká lana by v "trhu" unesla 700tun? Cokoliv má při statickém zatížení nosnost třeba stovky tun, má při dynamickém rezervu jen v jednokách procent ...

No a když jsem sledoval vystoupení této kapely, uvažoval jsem o výhodách (nevýhodách) mobilních podií právě v tomto směru. To podium na mě působí bytelně ...


Jak se vlastně díváte na improvizovaná podia z ranku rezavých trubek lešení, latí a krajinek + hobby-plachta z Tesca nebo 13m návěsu s kompletně odplachtovaným bokem, nebo kombinací obého kdy boční plachta slouží jako podepřený střešní převis, atp?
Dále, co si myslíte o profesionálních mobilních podiích, např ve stylu kamiónů CocaCola od f. http://www.allvet.cz/" onclick="window.open(this.href);return false; atp

Při zmínce od dodávkách jsem si vzpoměl na nedávnou akci ve St. Boleslavi, kde bylo ke kotvení využito patníků a i kamionu s LED obrazovkou :)
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Pády pódií, konstrukcí, střech...

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 05. pro 2011 2:35:08

Tohle by na odlet moc velký vítr asi nepotřebovalo a proti plachtě se u toho těžko dá udělat to nouzové odtržení, protože poletující kusy vlňáku jsou smrtící zbraň. Navíc taky akustické peklo i za bezvětří, takže toto asi žádný skutečný profík nenavrhoval.
Střechy nejsou žádná sranda a jelikož jsme právě absolvovali výměnu krytiny na kině, tak jsem měl příležitost se zase jednou na příslušné tabulky podívat. V závislosti na oblasti a výšce budovy se sací síla na exponovaných místech uvažuje až v několika tisících N/m2. Ne, to není vtip. U nás kvůli tomu museli odvézt všechen už dodaný kačírek (asi třicet tun), smotat už položené geotextilie a další dva týdny navíc kotvit 30cm hmoždinkami až do betonové nosné konstrukce. Místy je jedna vedle druhé...

H.M.

Uživatelský avatar
safa
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 26. pro 2005 1:28:29
Bydliště: Praha, matka měst a vesnic
Kontaktovat uživatele:

Pády pódií, konstrukcí, střech...

Příspěvek od safa » pon 30. dub 2012 14:56:54

1 killed, many hurt in collapse at Mt. Herzl stage

http://www.jpost.com/NationalNews/Artic ... ?id=266573" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrázek


Slim
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 37
Registrován: stř 13. črc 2011 23:10:56
Bydliště: PCE
Kontaktovat uživatele:

Pády pódií, konstrukcí, střech...

Příspěvek od Slim » ned 17. čer 2012 12:27:42

Bohužel další padající pódium. Tentokrát v Torontu.

Před koncertem Radiohead se zřítilo pódium, jeden člověk zemřel

více na iDnes v odkazu http://zkrat.me/28276

... běžte si hlučet jinam!

Jiriczek
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 356
Registrován: pon 28. dub 2008 16:42:41
Bydliště: Tachov, Praha
Kontaktovat uživatele:

Pády pódií, konstrukcí, střech...

Příspěvek od Jiriczek » pon 30. črc 2012 17:47:44

Tak mě dneska celkem pobavilo upevnění podia dnešní akce "hod mobilem" kolem podia se postavily čtyři dodávky, lana se chytly za kola dodávek a dotáhly je.
Obcas ani ta dodavka nepomuze. Ono pak staci kdyz se ten bod (dodavka) pohne treba o metr a uz to pada. Lepsi jsou nejake pevne body... samozrejme zalezi na velikosti podia. My davame casto 4 barely s vodou je to cca 4tuny a na tu nasi stage 8x6 to staci. Samozrejme ale musis vyresit jak do tech barelu tu vodu dostat :-)
umělecko-produkční agentura ABEL - http://www.agenturaabel.cz | tel: 732 575 195

Uživatelský avatar
TomasVv
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1215
Registrován: pon 25. čer 2007 21:19:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Pády pódií, konstrukcí, střech...

Příspěvek od TomasVv » pon 13. srp 2012 10:25:52

Z domácích luhů a hájů - stage v plamenech:
Dělám, co mě baví.

J.J.
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 600
Registrován: pon 21. led 2008 18:38:20

Pády pódií, konstrukcí, střech...

Příspěvek od J.J. » pon 13. srp 2012 11:05:45

Taky si říkám, že hasičák na pódiu vůbec není marná věc :-)
Zvukař bez www stránek

Uživatelský avatar
Zdeněk Prodance
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 4039
Registrován: pon 18. dub 2011 11:17:46

Pády pódií, konstrukcí, střech...

Příspěvek od Zdeněk Prodance » pon 13. srp 2012 11:18:24

Spíš hasič, taky je to víceméně povinné. Mně vrtá hlavou, proč to nejdřív prostě nezavřou, to je přece dole nějaký propan nebo co, to se ani tak moc nehasí, nýbrž hlavně a především zavírá přívod. Nebo něco nechápu ?

H.M.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Pády pódií, konstrukcí, střech...

Příspěvek od blaha » pon 13. srp 2012 11:42:46

Tak, tak, hasičák je určitě dobrej, buď máme na akcích hasičáky i hasiče (požární hlídky jsou povinné a jejich počet je daný počtem návštěvníků), nebo na větších rovnou hasiče s cisternou.

Jenže tady mi připadá, že tam buď hasič, nebo proškolená osoba nebyla, protože je vidět, že tam laborujou, jak ten hasičák vůbec narazit.

Jako jednu věc lze snad vyzdvihnout duchapřítomnost obsluhy rampy na které byl ten hadr pověšený, že ji spustil dolu, čímž si myslím zabránil dalším škodám a ohrožení lidí.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

OK2MDK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 502
Registrován: sob 31. led 2009 8:09:41
Bydliště: Valašské Meziříčí
Kontaktovat uživatele:

Pády pódií, konstrukcí, střech...

Příspěvek od OK2MDK » pon 13. srp 2012 15:07:53

Brácha tam byl s otcem, udajne tam byly hořáky a kapela si tam pvoesila onu hadru, foukal vítr tak zřejme se ta plachta dostala do blizkosti toho hořáku s plamínkem a už to jelo:-)

PS: narazit hasičák dneska uz neni laborováni ne? Vetšinou jsou tam ventily či jen rukojet co se zmáčkne.

OK2MDK
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 502
Registrován: sob 31. led 2009 8:09:41
Bydliště: Valašské Meziříčí
Kontaktovat uživatele:

Re: Pády pódií, konstrukcí, střech...

Příspěvek od OK2MDK » úte 25. čer 2013 22:03:48

http://zlin.idnes.cz/pod-tihou-destove- ... zpravy_ppr


3Miliony za podium. No ocelové. Vody bylo fest to je pravda. Ale přijde mi to dost. Ovšem rozměry tam nepíšou..

Uživatelský avatar
CharlesBass
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 546
Registrován: ned 20. dub 2008 13:11:38
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Pády pódií, konstrukcí, střech...

Příspěvek od CharlesBass » úte 25. čer 2013 22:46:02

Stejně mi to přijde zvláštní ... ze zkušeností, než se urve volně natažená plachta, podepřená např jen dvěma latěmi, ve které lavor se 100l vody, se mi zdá, že ta střecha měla dost malou nosnost a začala se prohýbat již po vytvoření prvního lavoru, který se vlivem průhybu dál a dál zvětšoval a samozřejmě těžknul .... Podle mě to nebylo postavený z nosných, ale OZDOBNÝCH konstrukcí, kde jak vidno je ošizen především systém spojení ... řešený třeba jen několika šrouby M8 ...
Basista zajímající se značnou měrou o zvuk, tedy i samozvučení a jeho následky :lol:
A drze se deroucí do vyššího levelu sorty podivínů říkající si zvukaři :-)

Odpovědět

Zpět na „Bar“