Ceny zvukařů

...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném
Pravidla fóra
...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném.
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od Palko » čtv 04. říj 2018 22:16:11

Já při jednání o ceně volím zhruba tento postup. Nechám si vysvětlit jaká to bude akce, pro kolik lidí, jaké bude vstupné, kolik interpretů, žánr.... Pak se zeptám, kolik na ozvučení mají peněz. Když řeknou částku, tak jim oznámím, že za ty peníze to udělat jde (pokud odpovídá reálu). Pokud řeknou, že mají částku malou, tak jim vysvětlim, že za ty peníze jim tam můžu postavit na tyč 2 EONy, malý mixík a 4 mikrofony. To však na jejich akci nebude stačit. Buď z plánování akce vycouvají, nebo hledají někoho jiného, nebo nakonec někde vyškrábou další peníze. Když jim vysvětlím, že na rozsah jejich akce (podle žánru, počtu lidí, venku/vevnitř je zapotřebí dát alespoň tuto částku a za ní pak dostanou toto a toto - většinou na to přistoupí. Roli pak hraje také vzdálenost a nebo to jestli je to jednotlivá akce nebo stálé zvučení. Pokud vím, že je to nekomerční - například škola, dětský den, tak cenu dávám nízkou. Pokud vidím snaživého pořadatele, který chce něco zajímavého udělat a vím, že pokud mu nevyjdu vstříc, tak se ta akce vůbec neuskuteční, tak taky vyjdu vstříc. Naopak akce o kterých vím, že vydělávají, chtějí toho hodně, tak taky musí vše zaplatit.
Takže vlastně nemám pevné ceny (2bedny 1000, 4bedny 2000, 8 beden 4000, k tomu mix 2000...) ale pracuju s těma lidma abych jim dal šanci vůbec něco dělat, ale zároveň tam kde to šlape tak ať si taky zaplatí.
Ať to hraje Palko.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od blaha » čtv 04. říj 2018 22:30:16

Já třeba cenu skládám, aparát si mám možnost rozumně půjčovat, tak v něm naštěstí moc svých peněz mit nemusím. I tak už v tom ale mám dost.
- amortizace aparátu 500-3000, podle velikosti akce a potřebného vybavení
- cesta, poplatek za kilometr podle potřebného auta k odvozu, nebo jejich kombinace (osobák, dodávka, dodávka + vlek)
- práce lidí 200,-/os/hod - opět podle počtu lidí, který na tu akci jsou potřeba, hodiny počítám od nasednutí do auta, po vysednutí z auta doma, prostě je to čas, kterej tomu musím věnovat a jsme prostě v práci
- variabilní složka na rezervu a živobytí - ta jde podle situace do plusu i mínusu podle situace
- DPH

Takže klidně můžu udělat nějakou hasičskou soutěž (2 bedny na klacku, bezdrát, noťas, zvukovka) za trojku, nebo celodenní fesťáček za 25k (10kW, světla, pódium). Je to vždy podle situace. Co vím, tak podobné akce, podobní zvukaři máme podobné ceny.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Krakonosh
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 12. úno 2015 7:23:10

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od Krakonosh » pát 05. říj 2018 6:24:14

Samozřejmě záleží hodně na typu akce. Plzeňskej klubík se prostě dělá za 1500 (to se mi ještě povedlo ceny zvýšit a na některé akce se povedlo i dráž), na základě jednoho takovýho zvučení mi jedna kapela nabídla zvučení v Praze za trojku - sál pro 100 lidí, cena vstupenky 200 - zvučil tam jinej :-D). Mám malej aparát, s tím jezdím menší koncerty okolo těch pěti, s více kapelama tak 7-8, festivaly (s půjčenýma bednama) na jeden den tak za 10 (samozřejmě na více dnů to není lineární). Zároveň mi nedělá problém kamarádům jednorázově odzvučit větší koncert za dvojku...
TCHKPH - zvukař mírně pokročilý, pořadatel, muzikant

Uživatelský avatar
PeBe
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 806
Registrován: úte 08. čer 2010 7:08:42

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od PeBe » pát 05. říj 2018 7:52:20

Připojím se se svou troškou do mlýna za nás, zvukové trpaslíky, či chcete-li páru nad... již jistě víte čím :-)
Za léta, co se okolo toho motám, již vím, kam patřím a kde je mé místo. Rozhodně již nebudu strkat rypák na hraní chebským Plektrum, jako před více, než dvaceti lety, protože vím, že na to nemám vybavení. Stejně tak jsem odmítl předloni dělat vystoupení Martina Maxy v rozvadovském kasínu, přestože bych na to měl technicky, nemám zkušennost s touto ligou :-)
Jak říkám, vím kam patřím. Patřím do naší "trojky", kde jsem rovnoceným členem s muzikanty a kde se dělíme rovným dílem. Výše mého honoráře se pohybuje, dle typu akce od 1.000 za malé svatby/narozeniny, po 2.000 za akce, kde se vybírá vstupné + 1.000 za dopravu, pokud se hraje v Praze. Za součást honoráře lze považovat i jídlo, pití a slušné zacházení, neboť dnes již téměř výhradně hrajeme pro naše přátele a přátele našich přátel :-)
Jen ještě doplním, že součástí mé "práce" jsou i světla. U kapelek našeho typu docela neobvyklé velikosti.
Co nejde silou, jde ještě větší silou...

Uživatelský avatar
slava

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od slava » pát 05. říj 2018 8:06:23

Pánové,je samozřejmě předčasné dělat nějaké závěry,ale přesto.Děkuju za vaše odpovědi,třeba se ještě někdo ozve.Vyplývá z toho to,že národ zvukařský není stádem nenažraných hyen.Ke každé akci přistupuje s rozvahou a je schopen nabídnout i alternativy řešení i třeba podle kapsy pořadatele.Moc mě potěšilo i to,že jsme schopni při "sociální"(děti,hasiči atd.) akci jít na minimum.Tohle by měli mít za povinnou četbu všichni,kteří chtějí něco pořádat.Každopádně jsem rád,že někdo reaguje a tato stránka je všeobecně užitečná.

Uživatelský avatar
Martin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 562
Registrován: čtv 11. srp 2005 1:16:45

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od Martin » pát 05. říj 2018 10:10:37

výpočet je v obecné rovině jednoduchý (modelu se nejvíce blíží asi "blaha"):

1) amortizace aparátu - podle počtu eventů ročně, kdo jezdí každý pátek a sobotu, počítá si na akci nejčastěji 1-2 % z ceny vybavení, aby mohl každé dva roky dokupovat/vše obnovovat

2) kilometrovné a amortizace auta - palivo, pneumatiky a servis, někdo jezdí za 5 Kč/km, jiný za 8 i víc...

3) mzda - ať už to máš jako hlavní příjem nebo vedlejší, měl bys mít za každého jasno, kolik chceš/chce vydělávat celkem, potažmo v hodinovce. Při např. 35 tisíc/měsíc to vychází na 200 Kč/hod., student k ruce se spokojí se stovkou (jenže bez zdanění na ruku), někdo jiný bude chtít po své hlavní práci vydělávat ve vztahu k ní aspoň dvojnásobek... Každopádně čas počítat od nasednutí do vysednutí, je to prostě čas, který je tráven mimo domov a rodinu.

4) ... další parametr dle osobních potřeb a zkušeností

5) Spočítáš cenu pro danou akci, ponížíš (kamarádi, děti, charita...) nebo povýšíš dle situace a je to :)
administrátor, moderátor

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od exxxi » pát 05. říj 2018 10:50:10

A když naučíš pořadatele na nízkou cenu, tak se pak blbě zvyšuje. Takže nekazit cenu sobě.
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Palko
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř 04. úno 2009 0:21:07

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od Palko » pát 05. říj 2018 16:08:20

Ono to hezky vypadá a má ti i logiku a podporu v ekonomické teorii. Ve škole - děla jsem ekonomku - jsme se (za komunistů) učily kalkulační vzorec. A podobně si počítá ceny blaha a podporuje ho Martin. Jenže dnes je to možné málo kde využít. Dnes většinou stanoví cenu trh. Pro příklad: To že ropa stále před 10 lety 130 USD za barel, pak před 5 lety 30 USD za barel a dnes se zase blíží ke 90 USD za barel není tím, že by se dramaticky snížily náklady na její těžbu před 5ti lety, nebo že by přestal platit kalkulační vzorec, ale je to jen proto, že díky menší poptávce nebylo možno ji za vyšší cenu prodat.
Když se mého dodavatele (Kronospan Jihlava) zeptám proč se za posledních 15 měsíců zvedla cena OSB desek o 40% - co je v těch nákladech dražší - řekne, že významě nic, ale když se dají prodat za víc tak proč je tak neprodávat - je prostě velká poptávka. Když před 5ti lety poptávka nebyla tak jsme je museli prodávat za damaticky nižší cenu i když byly náklady podobné.
Proto jsem psal v mém příspěvku, že já cenu nekalkuluji podle nákladů. Samozřejmě se ztrátou to dělat nebudu, ale když vím, že někdo dělá zajímavý program, jede s nulou a já bych mu neudělal vstřícné podmínky tak ty akce prostě nebudou. Konkrétně teď už třetím rokem zvučím pravidelně - 6x do roka jazzové večery. Přijde tam průměrně 40 diváků. Beru tam 2x JBL PRX 635, Soundcraft M4, 6 mikrofonů, efekt, 2 světla a fakturuji 2000 x DPH. Celý koncert trvá do 90ti minut. Mám to 3 km od baráku a vejde se mi to všechno naráz do Zafiry.
Já vím, že mi teď někdo vpálí, že kazím ceny, ale vydupávat si vyšší cenu sice můžu, ale pak by se ty akce asi nekonaly. Tam kde to jde, tak podobně jako šejkové s ropou, nebo Kronospan s OSB deskama, vemu několikrát víc. Ale taky tam toho mnohem víc vezu.
Ať to hraje Palko.

exxxi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1443
Registrován: sob 29. led 2011 1:35:00
Bydliště: dálnice D5

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od exxxi » pát 05. říj 2018 19:33:35

No, takovou akci delam ale tak jednou do roka, treba pro svuj sbor, ktery uz nediriguji.
Ja si treba nemyslim, ze bychom tu ropu museli za kazdou cenu vytezit :-) A stejne tak ani nemusim brat kseft za kazdou cenu, protoze cim levnejsi, tim vic politych kabelu musim myt a tim vic je popadanych mikrofonu a stojanku.....
SiEx3, X32r, IG4T, EV, Turbosound etc.

Uživatelský avatar
Martin
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 562
Registrován: čtv 11. srp 2005 1:16:45

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od Martin » pát 05. říj 2018 20:48:47

Palko píše:Proto jsem psal v mém příspěvku, že já cenu nekalkuluji podle nákladů. Samozřejmě se ztrátou to dělat nebudu, ale když vím, že někdo dělá zajímavý program, jede s nulou a já bych mu neudělal vstřícné podmínky tak ty akce prostě nebudou...
Od toho je bod 5) :)
Ale hlavně - pouze jsme nabídli vzorec/systém, který někomu může vyhovovat zcela, někomu vůbec, a zóně mezi dle uvážení každého soudruha...
administrátor, moderátor

Uživatelský avatar
Lojza K.

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od Lojza K. » pát 05. říj 2018 23:53:41

Jednu dobu bylo té charity nahusto :D řekli si to mezi sebou :D , taxme zavedli, že charity platí PHM a na delších akcích zajišťují i jídlo a pití :D

Uživatelský avatar
Lojza K.

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od Lojza K. » sob 06. říj 2018 8:24:04

Pro nejhrubší odhad používáme modifikaci z návštěvy u Huberta :mrgreen:
pivo x počet lidí

jsme modifikovali
(pivo+kafe)/2 x počet lidí

35xlidi ;-)

vyházíme z toho, že berem apec podle akce....

Bildic
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 156
Registrován: ned 17. bře 2013 17:00:04

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od Bildic » sob 06. říj 2018 11:24:55

-:)

Je to trochu zjednodušené a trochu pritiahnuté za “ vlasy”.
Samozrejme platí, trh určuje cenu, ALE ten istý TRH definuje ZADANIE.
Samozrejme na začiatku zjednodušene či pri opakovyných akciách “kopíruje” zadanie a nedoplní už čo bolo navyše, len CENA bola za.....

Čo píšete vyššie,je to zrkadlo skúsenosti a priestor, kde môže existovať cca 1osoba ( + nejakí pomocníci), poväčsinou s vedľajšim príjmom.

Pre reálnu firmu so zamestnancami, nájmami, odvodmi, cestnou daňou, dph, preddavkami, ... je čislo 75 eur (75 eur x 26,4 = 2000 CZK cca) utópia. Súhlasím s charitou, pomocou kamarátom, jednorázovým prešĺapom, ale nie pravidlom či ospravedlnením.

Hore spomínané čisla a výpočty sú vhodné pre “sólo” zvukárov, tam kde firmy nevedia urobiť cenu. Svoju daň si však zaplatia náročnejšou prácou s technikou, ktorá má obmedzenia a nemožnosťou investovania podľa technického napredovania trhu.

Btw. Takmer s pravidelnosťou sa stretávam, že riešenia musia byť chystané redundantne (so zálohou), lebo výpadok byť nemôže. Obhliadka dopredu a inštalácia deň vopred sa stávaju čoraz častejšie samozrejmosťou.

Uživatelský avatar
blaha
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 3588
Registrován: úte 30. pro 2008 18:13:14
Bydliště: cca 10km od Jaroměře
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od blaha » sob 06. říj 2018 13:31:57

Tak on ten zjednoduseny model funguje i na firmy.

aparat - pokud mas nájem techniky, patri to sem, pokud mas zálohu techniky, zapoctes si ji sem

Iidi - at už solo nebo zaměstnanci, kazdej ma vypocteno na kolik ho zaměstnanec vyjde, me třeba nekde na 200, ale kvalifikovanejsi člověk, pripadne cast nakladu na administrativní lidi, cena za praci externistu, to patri sem, pokud chystáš den dopředu, tak ty hodiny pochopitelna taky pocitas

doprava - pochopitelne kamion nebudeš účtovat za 10Kc, proste sem patri veskere náklady s dopravou

Z toho vyjde nějaká suma.

A tady nastupuje ten +- efekt, podle preztiznosti akce, běznych cen, narocnosti zajisteni, charity, co si muze zákazník dovolit, vyberovce, potřeby ten kšeft získat, atp. Bud se cena navysi, nebo ponizi.

Pochopitelně, velká firma se třeba na ty 2k nedostane, protože ma diky administrative cenu na člověka třeba 600-1000. Na druhou stranu mala firma, nebo jednotlivec se nedostane na velké akce, protože nemá odpovidajici techniku a zkušenosti a ani dostatek kvalifikovanych lidi. Techniku lze rentnout, ale muze ho to vyjit sraz nez firmu, která ji ma nebo rentuje dlouhodobé, to same platí o lidech.

I tak je ale stale možná a dokonce zadouci spolupráce všech napříč spektrem, poslední dobou mam vykendy, kdy bych mohl bejt na 3 akcich najednou. Najdou se teda i vyjimky mezi námi, s kym se proste jednat nedá a urcite souvislosti mu nedochází.
Zdeněk "Bláha" Blahovec, ozvučení, světla, stage, instalace, poradenství, divadlo Jaroměř

Uživatelský avatar
slava

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od slava » pon 08. říj 2018 8:29:29

Rušný víkend za námi,aspoň chvilka klidu.Díky za vaše podněty k zamyšlení. Trochu jsem počítal a vychází zhruba toto:malé akce(zvukař s malým aparátem,max.1pomocník) minimálně 3k-4k.Větší akce (více bedňáků,větší aparát-nad 5kW,možná i světla) 6k-dle materiálu i více,opět minimum.Pokud je aparát půjčenej,tak se to odvíjí od výše zápůjčky.Velké akce neřeším,to už je mimo můj rozsah a pravděpodobně je to ošéfované smlouvou - o dílo atp.Šlo mi jen o to,aby bylo vidět a možná si i přečíst sumy,které odpovídají realitě.Snad zmizí formulace - cena dohodou a objeví se přesnější :cena dle akce a použitého materiálu.Přeju všem dobrý zvuk,milé pořadatele a hlavně pevné nervy. slava

Odpovědět

Zpět na „Bar“