Ceny zvukařů

...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném
Pravidla fóra
...přijďte "pobejt" aneb diskuze o možném i nemožném.
Odpovědět
  • Reklama
  • DEMO 15
Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od KamilV » úte 05. bře 2013 8:18:51

Ale jejda mane, internetová CZ doména někdy v roce 2002 stála cca 1.500 Kč na rok. Dnes? Nějakých 160 Kč. Frflá na to někdo? Ne. Kdo chtěl, přizpůsobil se, kdo nechtěl, přestal s doménama obchodovat.

S větou "Nerozhoduje jestli máš novou Vi1 nebo dvacet let chraptící šunku." nesouhlasím.

Uživatelský avatar
jerry.hadr
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 230
Registrován: stř 13. kvě 2009 23:52:30
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od jerry.hadr » úte 05. bře 2013 8:29:01

pridavam se ke Kamilovi. Parkrat jsem zaskakoval na akci, kterou zvucil kolega, ktery s prumernym vybavenim jel pod cenou. Je to typ akce, kde je vstupne dobrovolne, chodi max 100 lidi a poradatel pripadne manko tahne z vlastni kapsy (otevrena scena pro zacinajici pisnickare). Parkrat jsem tam dojel s lepsi vybavou (aniz bych se chtel chlubit) a poradatel zareagoval tak, ze mne oslovil, jestli bych nechtel trvale spolupracovat. A to moje ceny zna. Takze:
- ne kademu je jedno s cim zvukar prijede a jak to ve vysledku hraje
- i kdyz se vsude "setri", tak zjevne nekteri jsou ochotni priplatit za lepsi zvuk, i kdyz je to bude stat neco navic

Ale takovych vyjimek je seredne malo.
Zastoupeni Coda Audio pro ČR, http://www.codaaudio.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Spojaři všech zemí proletujte se!
http://www.pro-sound.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

banach
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 144
Registrován: stř 30. črc 2008 16:20:46
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od banach » úte 05. bře 2013 10:11:29

jerry.hadr: to nemusí být vybavením, třeba je to tím, že kolega je poleno a neumí dobře udělat folkáče, přirozeně znějící zpěvy, španělky, kajony, bonga, kontrabasy, housle, banja... folkáči jsou kolikrát mnohem větší problém, než udělat bigbít a ne každý to umí. Navíc folkáči docela slyší a navíc je mezi nimi dost muzikantů.

saty_cz: Vi1 a TT má dnes kdejaká vesnická zábavovka :) Je to jeho cena, má to tak zkalkulované, je to jeho obchodní strategie. Dřív jsem se taky divil, teď už ne. Ty můžeš přemýšlet o tom, jak to dělat efektivněji. Odjet akci s Láčkem a DiGiCem za pár šupů umí každej, ale odjet tu samou s iLivem nebo Behringrem s domorobo-bednama za stejné prachy a ku spokojenosti všech, tomu říkám umění. Každopádně, na větší prachy v tomhle oboru to nevypadá, osobně tipuji, že ceny ještě klesnou.

Jinak s kvalitou a technikou nesouhlasím, většinu pořadatelů opravdu zajímá hlavně cena. Když budou splněné ridery, spokojené kapely a kapelní zvukaři a nebude žádné Faux pas během produkce, tak je fakt jedno, jestli tam bude Midas nebo Allen&Heath.

mazi
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 202
Registrován: stř 12. lis 2008 2:52:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od mazi » úte 05. bře 2013 13:25:01

Taky si přihřeju polívčičku, mnohdykrát můžeš být levnější, s lepším vybavením, a zcela jistě kvalitnějším zvukem, ale kamaradšoft je kamarádšoft. :-) A stím neudělate nic a tady taky naplatí neviditelná ruka trhu. Nojo..jsme v čechách

Uživatelský avatar
KamilV
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 1439
Registrován: pon 30. lis 2009 13:10:24
Bydliště: Olomouc

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od KamilV » úte 05. bře 2013 15:03:26

No dobře, ale kolik takových "kamarádšoftů" je? Je jich tolik, aby to zvukaře se seriózní nabídkou položilo? Nebo jich je pár, které prostě jen zamrzí?

Já bych na současný stav až tak nenadával, jednou téhle "špatné době" budem říkat "staré dobré časy" :wink:

Patso
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 291
Registrován: čtv 10. čer 2010 12:50:50
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od Patso » úte 05. bře 2013 15:27:10

Nedá se to moc měřit.
Jako by člověk, který parkuje aparát v klubu, nemohl akci v tom klubu udělat za 2,500,-. Když jinde je to cena běžná ještě i s 30km dopravou. Možná je cena 2,500 málo, ale když je součástí té ceny i nájem skladovací plochy ( Zadarmo ) a celý přesun PA z bodu A do bodu B trvá 10 minut max, pak jsou to úplně jiné peníze.
Pokud je někdo zvyklý a poptávaný vozit ruce za 3000,-/den, pak si to zřejmě asi taky zaslouží. A za 2.000 by nezvedl pr..l.
My třeba rozhodně nemáme ani TT, ani DiGico, děláme levné blbosti, a někdy zase jedeme na hodinu se třema aktivkama ( 2xPA a jeden monitor ), za 5000,-.

Je trochu potřeba si tu cenu i zasloužit, a třeba i mockrát jít pod cenu.

Ale vlastně nepíšu nic nového, to jen tak pro připomenutí.:-)

jakubeff
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: sob 13. dub 2013 18:29:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od jakubeff » čtv 06. čer 2013 12:07:31

K tématu mám jeden takový životní příběh. Omlouvám se, jestli se podobá něčemu, co už tady někdo psal, diskusi jsem četl výběrově.
V hodně příspěvcích se tu objevuje, že tak nějak normální cena za večer jsou tři litry. No: tak právě pochybnost stran této sumy mě vedla zhruba před rokem a půl k tomu, že jsem začal stavět vlastní PA. Když jsem sháněl někoho, kdo by tu a tam za tyhle peníze nazvučil moji kapelu, nikoho jsem nenašel. V regionu Praha-Západ jsem tehdy nenarazil na míň než 5 tis, což za koncert v hospodě je šílenství. Dneska, kdy už mi v tom lítá 250 tis. (to je samozřejmě úplný prd - kámoš, když na stage postaví - pověsí - jen bedny, a postaví koncáky, má v tom milion euro), chápu, že vydržovat si tuhle drahou milenku jen pro dvě hodiny rozkoše, když se náhodou něco povede, taky nejde. Je tu ten za...nej rozpor mezi tím, co si kapela (jako je ta moje) může dovolit zaplatit - co vybere od kámošů do klobouku, a tím, co potřebuje zvukař, aby mohl aspoň občas dokoupit rozflákaný stojany na mikro. Fakt je, že já si můžu klidně ty tři (a míň) litry podle charakteru akce dovolit, protože, cynicky řečeno, mi vždycky někdo šikovně umřel a já "podědil na mix", živí mě volná noha v úplně jinym oboru, ale co ti, kteří si museli vzít úvěry a jsou na zvuk existenčně odkázaný...?! Z jednoho úhlu pohledu jim můžu kurvit ceny, ale na druhou stranu kapely (jako je moje) by si nezahrály jinak než na nástrojovku, případně na nějakýho pseudokilowatovýho Skyteca, kterýho si hostinskej koupil na diskotéku. Je to začarovanej kruh a jediná jistota je, že celá kultura jde do pr...le.

vitek_cz
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 428
Registrován: ned 10. črc 2011 12:25:24
Bydliště: Praha 6

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od vitek_cz » čtv 06. čer 2013 15:01:42

Musim zareagovat,

kapely co vybiraji do klobouku si musi uvedomit, ze neni normalni mit na takovy typ akce velky aparat a 5 odposlechu. A myslim, ze by si to meli uvedomit i navstevnici takovychto koncertu.

Tak jako Vasi kapelu delas pro radost, tak pokud chces hrat na rozumny aparat se zvukarem, tak si musis najit zvukare, pro ktereho bude konicek 5 hodin pred akci stavet aparat, zvucit a pak 3 hodiny stehovat a bourat. :D

Ale osobne v tom nevidim nejake velike prekvapeni, ze jsi nemohl sehnat zvuk pod 5tisic..

Frenk
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 691
Registrován: stř 27. srp 2008 12:14:05
Bydliště: Opava

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od Frenk » čtv 06. čer 2013 15:37:33

vitek_cz píše:Musim zareagovat,
kapely co vybiraji do klobouku si musi uvedomit, ze neni normalni mit na takovy typ akce velky aparat a 5 odposlechu. A myslim, ze by si to meli uvedomit i navstevnici takovychto koncertu.
=D>
Never ask FOH sound engeener "Are you DJ?" because he can kill you....

Patso
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 291
Registrován: čtv 10. čer 2010 12:50:50
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od Patso » pát 07. čer 2013 13:20:54

Dost velmi kvalitních a dobrých koncertů jsem viděl POUZE s přizvučením kláves a zpěvů s aktivkama typu art 312 za bubeníkem.
Proč dělat komorní akce pro kámoše s kraválem a pos..t se z investic? Jaký to má důvod? Aby kapela, která sotva vylezla z garáže měla luxus za milion a začala svoje kvality stavět na monitorech a zvukařovi? Aby zvukař nebyl zvukařem, ale případně dokonce zachráncem celovečerního průseru?
O co jde? Bicí jsou slyšet, kytara ( kombo ) taky, basa ( kombo ) taky, dechy taky, akorát ten zpěv a klapky.
K čemu tím mířím? Dokud se nenaučí kapela hrát vyváženě na podiu - tzn. dá se TEORETICKY sebrat celá dvěma mikrofony - pořád bude zvukař z nějakého, byť mizivého procenta, pouze zachránce. HOWGH :-)

jakubeff
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: sob 13. dub 2013 18:29:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od jakubeff » pát 07. čer 2013 14:37:14

Jsou hospody a hospody. Hospodou myslím běžnou sokolovnu pro stovku lidí, co přijdou na bigbít a pivo. Dva litry stojí pronájem, dá-li se zvukaři pětilitr, obnáší to, aby aspoň 3/4 lidí byly ochotny dát kilo. A to je bohužel, jak vím z vlastní zkušenosti, iluzorní. Nemyslel jsem postavit 10 kW do rohu putyky pro 20 lidí. Ale sokolovnu na nástrojovku neuhraje nikdo, aby to trochu bigbít připomínalo.

Patso
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 291
Registrován: čtv 10. čer 2010 12:50:50
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od Patso » pát 07. čer 2013 15:04:40

Respekt,
ale.
Pokud se vlezou na 1m2, 4 chlapi se škopkem, pak na 100 lidí je třeba účinně zvučený prostor 5x5 metrů. To uhraje každej bubeník, každý kombo, ufouká každej trumpeťák a na 4 vokály stačí jedna 310A. Pokud to není stejně nezvučitelná střelba, banda ignorantů s vychloubačným ( jájsemsikoupilnovýhošelestijóna ) syndromem, musí jít v klidu dělat hospodu pro 100 lidí jen s monitorovou silou. Na bandu dementů na podiu stejně nestačí nic.
Pokud jsou snad tendence se snažit zvučit sokolovnu s maximální kapacitou 800 lidí, silou aparátu pro 800 lidí, a mít návštěvnost ( notabene očekávanou ) 100 lidí, pak je to stejně kravina, protože se to PROSTĚ NEDÁ POSLOUCHAT .-). Tahat s sebou 20kW jen proto, že je ten barák velkej jako babiččin mlat je pi....na.
Dnes si právě jedu udělat tady v Brně Kamenku pouze pro 100 lidí tímto způsobem a vím, že to fungovat bude. Po plně digitálním týdnu se těším na analogový hluk :-)

S dobrým přístupem kapely a disciplínou lze jet kombíkem a za 3ku.

vitek_cz
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 428
Registrován: ned 10. črc 2011 12:25:24
Bydliště: Praha 6

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od vitek_cz » pát 07. čer 2013 16:31:01

Neplatite tem lidem nahodou, aby si Vas prisli poslechnout? (:

Jinak jak pise Patso.. souhlas.

A v tom pristupu je neco spatne.. Pokud nejsou lidi ochotni zaplatit kilo za vstup, tak asi ani nestoji o to, aby tam hrala nejaka kapela. Klasicka nabidka a poptavka. O to hrat stojite asi vice nez ty lidi, co prisli na pivo. To samozrejme nemuze ekonomicky fungovat..

jakubeff
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 23
Registrován: sob 13. dub 2013 18:29:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od jakubeff » sob 08. čer 2013 7:45:50

Tak předně se snažím vyhýbat situaci, kdy bych současně zvučil a hrál, i když kvůli tomu jsem vlastně původně aparát pořizoval. To se ukázalo jako dost děsnej záhul a s kapelou se pohybuju spíš po fesťácích či klubech, kde maj zvuk svůj. Ale o to, řekl bych, vlastně ani tak nejde.
Spíš o to, že jakmile vytáhne člověk paty z velkýho města, zjistí, že ekonomicky v týhle branži nefunguje nic obecně. Nedávno jsem mluvil s chlapíkem, co loni naposledy pořádal metalovej fesťák (západní Čechy). Vyprávěl, že ať dělal co dělal, vozil kapely z Německa i Ameriky, v posledních letech mu tam chodilo pořád těch samejch 50 lidí. Když měl zaplatit náklady za akci, musel si půjčit. Zábavy v tamních krajích pořádá akorát ČSSD před volbama. Lidi, teda publikum, jsou dílem naštvaný a bez nálady někam chodit, dílem obracej každou korunu a ekonomicky (když už tenhle termín zazněl) jim vychází líp si koupit tři lahváče a pustit Novu. Ve veleměstě, kde třeba (možná) nemaj lidi tak vysoko do žlabu, ale taky žádná sláva, je tahle situace vylepšená zase přetlakem akcí. Kdosi mi říkal, že v Praze denně proběhne dva a půl tisíce akcí. Jasně, že v tom jsou i flétnový koncerty ZuŠ, ale to číslo, jestli nelže, je děsivý. To ekonomicky taky fungovat nemůže.
Řešení na to nemám a rozhodně nevolám po kulturním tajemníkovi MNV, kterej by akce "koordinoval". Současně naprosto nevěřím na neviditelnou ruku trhu, v zejména kultuře.
Jak jsem psal už předtím: byl to jen povzdech nad blbou situací, jak ji aspoň vnímám já. Pokud má někdo zkušenosti jiný, plynoucí z toho, že má haldu dobře zaplacenejch kšeftů, přeju mu to a nezávidím, protože jsem nikdy nedoufal, že mě zvuk bude živit. Mám ho jako náročnou milenku, který se snažím věnovat tu největší možnou péči, jaký jsem schopnej, a ona mi tu a tam projeví přízeň.

Patso
Uživatel
Uživatel
Příspěvky: 291
Registrován: čtv 10. čer 2010 12:50:50
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceny zvukařů

Příspěvek od Patso » pon 10. čer 2013 15:46:41

Je třeba být prostě opravdu dobrý a nedělat chyby. Sice to platí obecně, a odjakživa, stejně je to potřeba připomínat.

Zvukařina není prostě o super aparátu. Je to komplexní umění, jedno z nejnáročnějších.

Odpovědět

Zpět na „Bar“